Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Člověk by na Marsu udělal za týden víc než všechny sondy za deset let

James Rice je astrogeolog, který se v NASA už od roku 1995 podílí na všech misích zaměřených na průzkum Marsu. Byl u toho, když na rudou planetu odletěl Pathfinder a nyní Curiosity. Nejraději by však poslal na Mars člověka. Potvrdil nám to v krátkém rozhovoru.
Když NASA něco posílá na Mars, tento člověk je pokaždé u toho. Astrogeolog...

Když NASA něco posílá na Mars, tento člověk je pokaždé u toho. Astrogeolog James Rice je na návštěvě v Česku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Po astronautovi Andrew Feustelovi (mimo jiné vyvezl do vesmíru krtečka) je James Rice dalším významným odborníkem z NASA, který přijel do České republiky. Jeho přednášky můžete navštívit v několika městech - více zde.

James Rice

Má více než dvacetileté zkušenosti z Antarktidy, Arktidy, Islandu a Havaje, kde zkoumal prostředí podobná Marsu. Dr. Rice byl členem několika mezinárodních geologických expedic po celém světě, včetně šestiměsíční společné expedice NASA a Ruska v Antarktidě. V rámci této badatelské práce se stal členem týmu potápěčů, který jako první prozkoumal věčně zamrzlá jezera východní Antarktidy. Pracoval rovněž na četných vědeckých analýzách pro opětovný let lidské posádky na Měsíc a v budoucnu i pro let na Mars.

Dr. James Rice získal titul Bakalář přírodních věd na Univerzitě v Alabamě, Magistr (inženýr) geovědy na Severovýchodní univerzitě v Louisianě a akademický titul PhD na Státní univerzitě v Arizoně.

Rice je členem vědeckého týmu a hlavním geologem pro vozítka Spirit a Opportunity. Podílel se na uskutečnění mise planetární sondy určené k průzkumu planety Mars z oběžné dráhy Lunar Reconnaissance Orbiter a sondy Odyssey Orbiter, která hledá stopy bývalé vulkanické aktivity a působení vody na Marsu.

Jediný ve vesmíru

První a zatím jediný geolog, který se kdy osobně podíval na jiný než zemský povrch byl Harrison Schmitt v prosinci 1972 při letu Apollo 17. Bylo to shodou okolností při poslední výpravě člověka na Měsíc.

"Rover Opportunity je na Marsu už téměř 10 let. Kdybychom na stejné místo poslali trénovaného geologa, udělal by tu samou práci, která Oppurtinity trvala 9 let, za dva až tři týdny. A udělal by ji lépe," říká James Rice. Potvrzuje tak mimo jiné slova Holgera Heuselera, Ralfa Jaumnanna a Gerharda Neukuma, kteří v knize "Die Mars Mission" z roku 1998 napsali: "Kdyby byl v Ares Vallis (místo přistání - pozn. red.) geolog s kladívkem, dozvěděl by se za půl hodiny bezpochyby víc, než dva tucty vědců na Zemi za tři měsíce s Patfinderem a Sojournerem!"

Na první pohled je zřejmé, proč tomu tak je. "Ta vozítka jsou neskutečně pomalá. Umí sice automaticky vykonávat některé úkony, sbírat vzorky, ale chybí jim instinkt. Jakýkoliv rover je jen nástroj. Jeho mozek je tady na Zemi. Když mu my vědci nedáme úkol, bude tam jen stát a neudělá nic. Nikdy taky nepřijde s vlastním nápadem, hypotézou, nedokáže hypotézu ověřit, atd. Z tohoto pohledu je to jen drahý kus kovu. Podle mého názoru astronauty na Marsu při hledání života potřebujeme," tvrdí Rice.

"Dělal jsem terénní výzkum v Antarktidě, Arktidě a na Islandu, kde existují podobné podmínky k životu jako na Marsu a nikdy bych neposlal robota dělat něco, co zvládnu sám. Bohužel, teď vyslat na Mars člověka neumíme, ale jednou to půjde. A lidé udělají potřebnou práci lépe a rychleji. A udělají jí víc. Jeden příklad za všechny, Opportunity je na Marsu už 9,5 roku. Za tu dobu urazila přibližně 36 kilometrů. Astronauti z Apolla 17 stihli za tři dny také najezdit 36 kilometrů. Nepořádáme pochopitelně závody v tom, kdo dál dojede, ale musíte si uvědomit, že čím více urazíte, tím více neznámého terénu máte šanci prozkoumat," dodává přesvědčivé důkazy ke svému tvrzení astrogeolog. 

Podívejte se, kolik kilometrů lidstvo najezdilo mimo Zemi

Vesmírným rekordmanem je sovětské vozidlo Lunochod 2. Na povrchu Měsíce ujelo od ledna do června 1973 celkem 37 kilometrů.

Na druhou stranu, v již citované knize Die Mars Mission vydané po úspěchu vozítka Sojourner, se také píše: "Existuje nesmírně mnoho důvodů, proč letět na Mars s lidskou posádkou. Ale právě tak existuje i mnoho dobrých důvodů, proč lze takový projekt uskutečnit jen postupně. A existují rovněž pádné důvody, proč let člověka na Mars je alespoň v prvním desetiletí nového tisíciletí nerealistický." A i když to v roce 1998 znělo jako odvážná a nepopulární předpověď, je to bohužel stále neměnná pravda.

Automatické sondy ještě zdaleka neřekly poslední slovo a vývoj techniky naznačuje, že let člověka na Mars se oddaluje současně s tím, jak se vyvíjí technika dálkového průzkumu. Nezapomenutelný exobiolog a astronom Carl Sagan krátce před smrtí v prosinci 1996 řekl: "Z romanticko-historického vztahu člověka k Marsu vzešel tak mimořádný veřejný ohlas, jaký pro sebe nemůže zjevně požadovat žádný jiný program výzkumu kosmu".

Přes všechny romantické představy je však stále jasnější, že největší překážkou pilotované výpravy na Mars není technika, ale nadále sám člověk. Sedm měsíců se letí tam, sedm měsíců zpátky, a takřka celý rok by výprava musela strávit na povrchu Marsu, nebo na oběžné dráze kolem něj, aby měla zajištěnou energeticky výhodnou zpáteční cestu. Daleko od bezpečné náruče Země, v prostředí vysokých dávek radiace, se všemi negativními vlivy mikrogravitace na lidský organismus i v odloučení v trvalé izolaci.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 47 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi je 1 příspěvek

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 47 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...