Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže vývoj začal ještě dříve, s přispěním Němců, kteří sami nesměli tanky vyvíjet. Spolupráce se hodila oběma stranám. Němci potřebovali suroviny, Sověti technologie. Obě země byly v mezinárodní izolaci, tak proč se nedat dohromady?
Část 1/5
Celkový pohled na tank TG. Horní věž je zatím bez výzbroje. Kruhové otvory na...

Prvním krokem ke spolupráci byl podpis Rapallské smlouvy v dubnu 1922. Obě země se vzdaly náhrad válečných reparací, obnovily diplomatické a konzulární styky, vlády se zavázaly „vyjít blahovolně vstříc“ hospodářským potřebám a podporovat ujednání soukromých firem. Smlouva byla formálně ukončena až napadením Sovětského svazu Německem. Jinak platila a její výhody užívaly obě strany s větší či menší intenzitou po celé meziválečné období. Výsledkem byla mimo jiné společná výcviková zařízení, například tanková škola v Kazani nebo letecká škola v Lipecku.

Sny o těžkém tanku

První úvahy o takzvaném „pozičním tanku“, což byl dobový výraz pro těžký tank, se v Sovětském svazu objevily již ve dvacátých letech. Označení by mohlo svádět k představě, že se mělo jednat primárně o obranný prostředek, ale opak byl pravdou. Poziční tank měl prorážet obranu nepřítele a umožnit „manévrujícím tankům“, což byl dobový výraz pro střední tanky, rozvinout úspěch a působit škody v týlu nepřítele.

První sovětský projekt pozičního tanku pocházel z roku 1925. Měl mít hmotnost 49 t, pancéřování 16–30 mm a rychlost 20 km/h, výzbroj měl tvořit kanon ráže 60 mm a šest kulometů.

O čtyři roky později již velení armády uvažovalo o vozidle s hmotností 60–80 t, s pancéřováním v síle 50 mm a výzbrojí dvou kanonů ráže 76 mm a šesti kulometů. Vodní překážky měl tank překonávat jízdou po dně nebo plavbou s pomocnými plováky. Bylo zpracováno několik dalších studií, ale žádná se nedostala dále než k základním koncepčním výkresům. Popravdě nebylo divu.

Sovětský průmysl byl zaostalý, chyběly výkonné motory a nejtěžší pásové vozidlo, které se podařilo dokončit, byl lehký tank T-18 s hmotností necelých 6 tun. S jeho nástupcem T-12 se konstruktéři trápili do roku 1929, respektive 1930, kdy byla zahájena omezená sériová výroba. Na stroji bylo provedeno tolik změn, že byl nakonec přeznačen na T-24. Původní objednávka byla po výrobě 24 kusů stornována. Vozidlo dosahovalo hmotnosti 18 t, což mělo k uvažovaným 50 a více tunám velmi daleko.

Sověti se samozřejmě pokoušeli sehnat vhodné tanky i v zahraničí, aby je mohli okopírovat, případně použít jako předlohu. To se jim podařilo u lehkých tanků Christie, ale v případě těžkých neuspěli. Britové jim odmítli prodat pětivěžový tank Vickers A1E1 Independent a za Vickers Medium Mk.III chtěli pro Sověty neakceptovatelnou cenu.

Pokus sovětských konstruktérů závodu Bolševik navrhnout vlastní dvouvěžový těžký tank T-30 s využitím koncepce neúspěšného středního tanku T-24 byl prakticky od začátku odsouzen k nezdaru. Museli se tedy obrátit jinam. A cestu jim otevřela zmíněná Rapallská smlouva.

V březnu 1930 dorazila do Sovětského svazu skupina německých konstruktérů, kterou vedl zkušený inženýr Karl Fridrich Edward Grote (někde uváděn jako Grotte). Jeho jméno si možná mnozí vybaví ve spojitosti s návrhy monstrózních tanků P.1000 pro firmu Krupp, ale to předbíháme. Začátky byly mnohem skromnější. Především se musel smířit s tím, že v rodném Německu se návrhům tanků momentálně věnovat nemůže. Proto přijal nabídku na spolupráci se Sovětským svazem.

Groteho skupině bylo svěřeno vedení vývojových prací na „nových perspektivních tancích“ pro Rudou armádu. To samozřejmě nebylo samo sebou. Zahraniční skupiny projevující zájem o práci pro Sověty byly původně tři, další dvě vedli inženýři Neumann a Strassler.

Finální výběr prováděl osobně lidový komisař pro armádu a námořnictvo maršál Kliment Jefremovič Vorošilov. Zapůsobilo především to, že jeden z inženýrů Groteho skupiny byl členem německé komunistické strany a sám Grote byl sympatizantem sovětského zřízení a státu. Kontrolu činnosti skupiny zajišťoval Technický oddíl ekonomického vedení OGPU (budoucí NKVD).

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 74 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 92 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 48 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 20 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

Nejtěžší dělostřelecká baterie bojující proti invazi měla kanony z Plzně

v diskusi je 1 příspěvek

2. června 2024

Invazní síly mířící přes Kanál k plážím Normandie spatřila jako první posádka těžké dělostřelecké...

Zbývaly jen minuty. Pokus o let lidí do vesmíru v Boeingu byl zastaven

v diskusi je 23 příspěvků

1. června 2024,  aktualizováno  18:52

V sobotu večer se měl odehrát další díl zatím nekonečného seriálu o vypuštění pilotované kosmické...

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 20 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

Superstar umělé inteligence či replikace DNA. Příběhy Čechů, kteří mění svět

v diskusi jsou 2 příspěvky

1. června 2024

Premium New York, Londýn, ale i Brno. Příklady míst, kde Češi posouvají hranice lidského vědomí. Navštívili...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...