Podle předběžných zpráv, které se objevily v médiích po celém světě, město Čeljabinsk poničil pád malé planetky do atmosféry Země. Těleso o velikosti od jednoho do několika až desítek metrů shořelo v atmosféře a jen drobné části dopadly na povrch, více zde.
Takto malé planetky se srážejí se Zemí typicky jednou za měsíc, ale ve velké části případů zůstanou nezaznamenány, protože dopadnou buď nad oceánem, nebo nad neosídlenými oblastmi. Čas od času jsou však sledovány i nad obydlenými končinami, a pak jsou projevy velice podobné tomu, co se stalo v Čeljabinsku.
Asteroidy míří k ZemiPtali jste se on-line Mgr. Petra Scheiricha, PhD. z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd. Odpovědi najdete ZDE. |
Malá planetka nedopadá až na povrch Země jako jeden kus. Rychlosti, kterými tato tělesa vlétají do atmosféry, jsou vysoké, typicky okolo 15 až 20 km/s, a přestože se nám atmosféra zdá poměrně řídká, při této rychlosti je náraz do ní pro planetku "vražedný".
Rozpadne se na mnoho kusů a tento rozpad je tak prudký, že se projevuje jako exploze. Rozpad probíhá postupně, a tak pád tělesa ruskou oblohou doprovázelo podle zpráv devět výbuchů.
Animace vstupu asteroidu do atmosféry a dopad na Zem
Třením o atmosféru se uvolňuje velké množství tepla, takže velká část planetky se při této explozi odpaří. Z místa exploze se také šíří rázová vlna, která může například za rozbitá okna apod. Přesně to se zřejmě stalo i v Čeljabinsku.
Animace záznamu vstupu objektu do zemské atmosféry ze snímků družice EUMETSAT
Planetka se zpravidla neodpaří kompletně, její zbytky mohou dopadnout na Zemi a těmto zbytkům pak říkáme meteority. Energie uvolněná při výbuchu takto malých planetek (díky jejich velké rychlosti) se pohybuje v řádu jednotek až desítek kilotun ekvivalentu TNT, lze je tedy srovnat s výbuchem menší atomové bomby.
Průlet asteroidu nebyl dopředu znám, zcela jistě však byl v pozorováních astronomů zachycen. "Nyní se tedy vyhledá v obrazových a datových záznamech jeho průlet a těleso dodatečně dostane označení," říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
Sklo z oken zranilo stovky lidí
Počet postižených pádem meteoritu v Čeljabinské oblasti aktuálně vzrostl na 950. Podle místních úřadů se na ambulance obrátilo celkem 524 lidí, v nemocničním ošetření zůstalo 34 dospělých a 19 dětí. Uvedl to server Lenta.ru. Dva lidé jsou v kritickém stavu.
V samotném městě Čeljabinsk se dostavilo do zdravotnických zařízení 758 lidí. Počet lidí, kteří utrpěli újmu v celé oblasti Uralu, bude pravděpodobně ještě vyšší.
Tlaková vlna jen v samotném městě poškodila okna asi tří tisíc obytných domů, 34 budov zdravotnických objektů a 360 škol a předškolních zařízení. Celková plocha vymlácených skleněných tabulí se odhaduje na 100 000 čtverečních metrů. Přes slunečné počasí se obyvatelstvo postižených domů dostalo do nezáviděníhodné a velmi složité situace, protože noční mráz dosahuje hodnoty minus 18 °C.
Dva asteroidy v jeden den
Shodou okolností v pátek letěl kolem Země ještě jeden asteroid. Nese označení 2012 DA14 a jeho dráha byla na rozdíl od "čeljabinského meteoritu" dopředu propočítána. Takzvaná blízkozemní planetka prolétne kolem Země dokonce nejen uvnitř oběžné dráhy Měsíce (asi 384 tisíc kilometrů), ale i blíže, než létají nad zemským rovníkem geostacionární satelity (necelých 36 tisíc kilometrů). Planetka 2012 DA14 se může přiblížit až na vzdálenost 27 100 kilometrů od povrchu Země. Ke srážce s naší planetou však tentokrát zcela jistě nedojde, výpočty astronomů jsou přesné.
Sledovat bylo v pátek možné již před devátou hodinou večerní, návod najdete zde.
"Čeljabinský asteroid" však s planetkou (asteroidem) 2012 DA14 nijak nesouvisí. "Dráhy obou těles jsou evidentně naprosto odlišné," vysvětluje Suchan.
Zastánci konspiračních teorií by mohli hledat souvislost se slavným Tunguzským meteoritem, který také dopadl na Sibiř. Proč už zase Sibiř? Je to opět jen náhoda, vysvětluje Suchan. "Záleží na tom, jak je Země aktuálně natočena. I u nás jsme mohli v roce 2000 pozorovat podobný jev. Na Moravě bylo možné přes den zahlédnout bolid Morávka." Označení bolid se používá přesně pro úkaz, který pozorovali obyvatelé Čeljabinsku nebo obyvatelé ČR v roce 2000: jasná světelná stopa po letícím objektu.
Rusko vystrašily „exploze“ na nebiPád meteoritu zranil stovky lidí |
Z extrémní jasnosti úkazu srovnatelné s jasností Slunce lze usuzovat, že "čeljabinský asteroid" je těleso o průměru až několik desítek metrů. "Protože došlo k fragmentaci tělesa, dá se předpokládat, že některé části mohly dopadnout na Zemi. Nyní musí vědci určit takzvanou temnou dráhu tělesa a z ní určit předpokládané místo dopadu," vysvětluje Suchan. Temná dráha je dráha tělesa, která už není okem viditelná, protože těleso už teplotou nezáří.
K výpočtům dopadu se využívají i meteorologická data, protože výškový vítr dokáže posunout desetikilový kámen i o kilometr. Špičkovým pracovištěm, které určuje dopady vesmírných těles po celém světě, je Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově.