Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neuvěřitelná náhoda. Jeden asteroid v pátek Zemi minul, druhý ji trefil

  10:56aktualizováno  15:51
Zatím bezejmenný asteroid explodoval a jeho část dopadla do okolí ruského města Čeljabinsk. Jiný asteroid pojmenovaný 2012 DA14 v pátek Zemi minul v "těsné blízkosti". Přinášíme krátké vysvětlení, co se mohlo nad Uralem odehrát.

Podle předběžných zpráv, které se objevily v médiích po celém světě, město Čeljabinsk poničil pád malé planetky do atmosféry Země. Těleso o velikosti od jednoho do několika až desítek metrů shořelo v atmosféře a jen drobné části dopadly na povrch, více zde

Takto malé planetky se srážejí se Zemí typicky jednou za měsíc, ale ve velké části případů zůstanou nezaznamenány, protože dopadnou buď nad oceánem, nebo nad neosídlenými oblastmi. Čas od času jsou však sledovány i nad obydlenými končinami, a pak jsou projevy velice podobné tomu, co se stalo v Čeljabinsku.

Asteroidy míří k Zemi

Ptali jste se on-line

Mgr. Petra Scheiricha, PhD. z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd.

Odpovědi najdete ZDE.

Malá planetka nedopadá až na povrch Země jako jeden kus. Rychlosti, kterými tato tělesa vlétají do atmosféry, jsou vysoké, typicky okolo 15 až 20 km/s, a přestože se nám atmosféra zdá poměrně řídká, při této rychlosti je náraz do ní pro planetku "vražedný". 

Rozpadne se na mnoho kusů a tento rozpad je tak prudký, že se projevuje jako exploze. Rozpad probíhá postupně, a tak pád tělesa ruskou oblohou doprovázelo podle zpráv devět výbuchů.

Animace vstupu asteroidu do atmosféry a dopad na Zem

Třením o atmosféru se uvolňuje velké množství tepla, takže velká část planetky se při této explozi odpaří. Z místa exploze se také šíří rázová vlna, která může například za rozbitá okna apod. Přesně to se zřejmě stalo i v Čeljabinsku.

Animace záznamu vstupu objektu do zemské atmosféry ze snímků družice EUMETSAT

Animace záznamu vstupu objektu do zemské atmosféry ze snímků družice EUMETSAT

Planetka se zpravidla neodpaří kompletně, její zbytky mohou dopadnout na Zemi a těmto zbytkům pak říkáme meteority. Energie uvolněná při výbuchu takto malých planetek (díky jejich velké rychlosti) se pohybuje v řádu jednotek až desítek kilotun ekvivalentu TNT, lze je tedy srovnat s výbuchem menší atomové bomby.

Průlet asteroidu nebyl dopředu znám, zcela jistě však byl v pozorováních astronomů zachycen. "Nyní se tedy vyhledá v obrazových a datových záznamech jeho průlet a těleso dodatečně dostane označení," říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Objekt zaznamenala i meteorologická sonda EUMETSAT Na záběru je patrná stopa po vletu do atmosféry

Tepelná stopa asteroidu

Sklo z oken zranilo stovky lidí

Počet postižených pádem meteoritu v Čeljabinské oblasti aktuálně vzrostl na 950. Podle místních úřadů se na ambulance obrátilo celkem 524 lidí, v nemocničním ošetření zůstalo 34 dospělých a 19 dětí. Uvedl to server Lenta.ru. Dva lidé jsou v kritickém stavu.

V samotném městě Čeljabinsk se dostavilo do zdravotnických zařízení 758 lidí. Počet lidí, kteří utrpěli újmu v celé oblasti Uralu, bude pravděpodobně ještě vyšší.

Tlaková vlna jen v samotném městě poškodila okna asi tří tisíc obytných domů, 34 budov zdravotnických objektů a 360 škol a předškolních zařízení. Celková plocha vymlácených skleněných tabulí se odhaduje na 100 000 čtverečních metrů. Přes slunečné počasí se obyvatelstvo postižených domů dostalo do nezáviděníhodné a velmi složité situace, protože noční mráz dosahuje hodnoty minus 18 °C.

Dva asteroidy v jeden den

Shodou okolností v pátek letěl kolem Země ještě jeden asteroid. Nese označení 2012 DA14 a jeho dráha byla na rozdíl od "čeljabinského meteoritu" dopředu propočítána. Takzvaná blízkozemní planetka prolétne kolem Země dokonce nejen uvnitř oběžné dráhy Měsíce (asi 384 tisíc kilometrů), ale i blíže, než létají nad zemským rovníkem geostacionární satelity (necelých 36 tisíc kilometrů). Planetka 2012 DA14 se může přiblížit až na vzdálenost 27 100 kilometrů od povrchu Země. Ke srážce s naší planetou však tentokrát zcela jistě nedojde, výpočty astronomů jsou přesné. 

Údajné místo dopadu meteoritu v jezeře kilometr od města Čebarkul v Čeljabinské oblasti

Sledovat bylo v pátek možné již před devátou hodinou večerní, návod najdete zde.

"Čeljabinský asteroid" však s planetkou (asteroidem) 2012 DA14 nijak nesouvisí. "Dráhy obou těles jsou evidentně naprosto odlišné," vysvětluje Suchan.

Zastánci konspiračních teorií by mohli hledat souvislost se slavným Tunguzským meteoritem, který také dopadl na Sibiř. Proč už zase Sibiř? Je to opět jen náhoda, vysvětluje Suchan. "Záleží na tom, jak je Země aktuálně natočena. I u nás jsme mohli v roce 2000 pozorovat podobný jev. Na Moravě bylo možné přes den zahlédnout bolid Morávka." Označení bolid se používá přesně pro úkaz, který pozorovali obyvatelé Čeljabinsku nebo obyvatelé ČR v roce 2000: jasná světelná stopa po letícím objektu.

Rusko vystrašily „exploze“ na nebi

Pád meteoritu zranil stovky lidí

Z extrémní jasnosti úkazu srovnatelné s jasností Slunce lze usuzovat, že "čeljabinský asteroid" je těleso o průměru až několik desítek metrů. "Protože došlo k fragmentaci tělesa, dá se předpokládat, že některé části mohly dopadnout na Zemi. Nyní musí vědci určit takzvanou temnou dráhu tělesa a z ní určit předpokládané místo dopadu," vysvětluje Suchan. Temná dráha je dráha tělesa, která už není okem viditelná, protože těleso už teplotou nezáří.

K výpočtům dopadu se využívají i meteorologická data, protože výškový vítr dokáže posunout desetikilový kámen i o kilometr. Špičkovým pracovištěm, které určuje dopady vesmírných těles po celém světě, je Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově.

Autoři:
  • Nejčtenější

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Aztécké píšťaly smrti. Jejich zvuk vyvolává v lidském mozku zmatek

Premium

Malým aztéckým píšťalkám ve tvaru lebky se připisuje hrůzu nahánějící zvuk podobný výkřiku umírajícího člověka. Aztékové jimi prý v bitvách dokázali ochromit nepřátele. Švýcarští a norští odborníci...

28. listopadu 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Bezdrátové nabíjení je pohodlné, ale má i své problémy. Měli byste je znát

Přijdete domů, přiložíte mobilní telefon, bezdrátová sluchátka, či hodinky na speciální podložku a ihned se začnou nabíjet. Nejste nuceni hledat nabíječky, zapojovat kabely, trefovat se do portů...

27. listopadu 2024

Oceánští balonáři. Obrněnka se umí nafouknout, takže stoupá k hladině

Člověk by řekl, že vzduchoplavba bude výlučně lidský vynález. Jenže to by byl omyl. Podobně jako v případě mnoha dalších věcí nás předběhla příroda.

4. prosince 2024

Start systému, který má tvořit zatmění, byl posunut. Podílí se i Česko

Mise Proba-3 je poměrně zajímavým počinem, který má vyzkoušet synchronizaci dvou družic na oběžné dráze, a přitom snímat sluneční korónu. Projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) připravovaný mnoho...

4. prosince 2024  7:08,  aktualizováno  11:12

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...