Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Neuvěřitelná náhoda. Jeden asteroid v pátek Zemi minul, druhý ji trefil

  10:56aktualizováno  15:51
Zatím bezejmenný asteroid explodoval a jeho část dopadla do okolí ruského města Čeljabinsk. Jiný asteroid pojmenovaný 2012 DA14 v pátek Zemi minul v "těsné blízkosti". Přinášíme krátké vysvětlení, co se mohlo nad Uralem odehrát.

Podle předběžných zpráv, které se objevily v médiích po celém světě, město Čeljabinsk poničil pád malé planetky do atmosféry Země. Těleso o velikosti od jednoho do několika až desítek metrů shořelo v atmosféře a jen drobné části dopadly na povrch, více zde

Takto malé planetky se srážejí se Zemí typicky jednou za měsíc, ale ve velké části případů zůstanou nezaznamenány, protože dopadnou buď nad oceánem, nebo nad neosídlenými oblastmi. Čas od času jsou však sledovány i nad obydlenými končinami, a pak jsou projevy velice podobné tomu, co se stalo v Čeljabinsku.

Asteroidy míří k Zemi

Ptali jste se on-line

Mgr. Petra Scheiricha, PhD. z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd.

Odpovědi najdete ZDE.

Malá planetka nedopadá až na povrch Země jako jeden kus. Rychlosti, kterými tato tělesa vlétají do atmosféry, jsou vysoké, typicky okolo 15 až 20 km/s, a přestože se nám atmosféra zdá poměrně řídká, při této rychlosti je náraz do ní pro planetku "vražedný". 

Rozpadne se na mnoho kusů a tento rozpad je tak prudký, že se projevuje jako exploze. Rozpad probíhá postupně, a tak pád tělesa ruskou oblohou doprovázelo podle zpráv devět výbuchů.

Animace vstupu asteroidu do atmosféry a dopad na Zem

Třením o atmosféru se uvolňuje velké množství tepla, takže velká část planetky se při této explozi odpaří. Z místa exploze se také šíří rázová vlna, která může například za rozbitá okna apod. Přesně to se zřejmě stalo i v Čeljabinsku.

Animace záznamu vstupu objektu do zemské atmosféry ze snímků družice EUMETSAT

Animace záznamu vstupu objektu do zemské atmosféry ze snímků družice EUMETSAT

Planetka se zpravidla neodpaří kompletně, její zbytky mohou dopadnout na Zemi a těmto zbytkům pak říkáme meteority. Energie uvolněná při výbuchu takto malých planetek (díky jejich velké rychlosti) se pohybuje v řádu jednotek až desítek kilotun ekvivalentu TNT, lze je tedy srovnat s výbuchem menší atomové bomby.

Průlet asteroidu nebyl dopředu znám, zcela jistě však byl v pozorováních astronomů zachycen. "Nyní se tedy vyhledá v obrazových a datových záznamech jeho průlet a těleso dodatečně dostane označení," říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Objekt zaznamenala i meteorologická sonda EUMETSAT Na záběru je patrná stopa po vletu do atmosféry

Tepelná stopa asteroidu

Sklo z oken zranilo stovky lidí

Počet postižených pádem meteoritu v Čeljabinské oblasti aktuálně vzrostl na 950. Podle místních úřadů se na ambulance obrátilo celkem 524 lidí, v nemocničním ošetření zůstalo 34 dospělých a 19 dětí. Uvedl to server Lenta.ru. Dva lidé jsou v kritickém stavu.

V samotném městě Čeljabinsk se dostavilo do zdravotnických zařízení 758 lidí. Počet lidí, kteří utrpěli újmu v celé oblasti Uralu, bude pravděpodobně ještě vyšší.

Tlaková vlna jen v samotném městě poškodila okna asi tří tisíc obytných domů, 34 budov zdravotnických objektů a 360 škol a předškolních zařízení. Celková plocha vymlácených skleněných tabulí se odhaduje na 100 000 čtverečních metrů. Přes slunečné počasí se obyvatelstvo postižených domů dostalo do nezáviděníhodné a velmi složité situace, protože noční mráz dosahuje hodnoty minus 18 °C.

Dva asteroidy v jeden den

Shodou okolností v pátek letěl kolem Země ještě jeden asteroid. Nese označení 2012 DA14 a jeho dráha byla na rozdíl od "čeljabinského meteoritu" dopředu propočítána. Takzvaná blízkozemní planetka prolétne kolem Země dokonce nejen uvnitř oběžné dráhy Měsíce (asi 384 tisíc kilometrů), ale i blíže, než létají nad zemským rovníkem geostacionární satelity (necelých 36 tisíc kilometrů). Planetka 2012 DA14 se může přiblížit až na vzdálenost 27 100 kilometrů od povrchu Země. Ke srážce s naší planetou však tentokrát zcela jistě nedojde, výpočty astronomů jsou přesné. 

Údajné místo dopadu meteoritu v jezeře kilometr od města Čebarkul v Čeljabinské oblasti

Sledovat bylo v pátek možné již před devátou hodinou večerní, návod najdete zde.

"Čeljabinský asteroid" však s planetkou (asteroidem) 2012 DA14 nijak nesouvisí. "Dráhy obou těles jsou evidentně naprosto odlišné," vysvětluje Suchan.

Zastánci konspiračních teorií by mohli hledat souvislost se slavným Tunguzským meteoritem, který také dopadl na Sibiř. Proč už zase Sibiř? Je to opět jen náhoda, vysvětluje Suchan. "Záleží na tom, jak je Země aktuálně natočena. I u nás jsme mohli v roce 2000 pozorovat podobný jev. Na Moravě bylo možné přes den zahlédnout bolid Morávka." Označení bolid se používá přesně pro úkaz, který pozorovali obyvatelé Čeljabinsku nebo obyvatelé ČR v roce 2000: jasná světelná stopa po letícím objektu.

Rusko vystrašily „exploze“ na nebi

Pád meteoritu zranil stovky lidí

Z extrémní jasnosti úkazu srovnatelné s jasností Slunce lze usuzovat, že "čeljabinský asteroid" je těleso o průměru až několik desítek metrů. "Protože došlo k fragmentaci tělesa, dá se předpokládat, že některé části mohly dopadnout na Zemi. Nyní musí vědci určit takzvanou temnou dráhu tělesa a z ní určit předpokládané místo dopadu," vysvětluje Suchan. Temná dráha je dráha tělesa, která už není okem viditelná, protože těleso už teplotou nezáří.

K výpočtům dopadu se využívají i meteorologická data, protože výškový vítr dokáže posunout desetikilový kámen i o kilometr. Špičkovým pracovištěm, které určuje dopady vesmírných těles po celém světě, je Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....