Snajprem může být každý. Začíná se prodávat puška, která míří sama

Tento týden se v USA začíná soukromníkům prodávat zbraň, která dokáže i v rukou nezkušeného střelce zasáhnout malý cíl na vzdálenost kolem jednoho kilometru. Míření za člověka z velké části obstará počítač.
Puška XS3 (náboj .300 Winchester Magnum) za 17 tisíc dolarů

Puška XS3 (náboj .300 Winchester Magnum) za 17 tisíc dolarů | foto: TrackingPoint

Zřejmě to byla jen otázka času, kdy počítače vstoupí na trh se střelnými zbraněmi pro soukromé použití. A stalo se tak tento týden díky technologii počítačového míření s názvem Precision-Guided Firearm (PGF). Výrobcem je firma TrackingPoint z Texasu.

V podstatě jde o počítačem osazený zaměřovací systém, který umožňuje nezkušeným střelcům zasáhnout cíle i na velké vzdálenosti. Pro představu: při jedné zkoušce trefil fotograf ze serveru Ars Technica cíl ve vzdálenosti zhruba 900 metrů hned na první ránu.

Výrobce systém za stovky tisíc korun propaguje pro použití na "přesný lov" na velké vzdálenosti. V těchto dnech začala firma rozesílat zákazníkům v USA první kusy systému. 

Udělá to za vás

Systém sestává z počítače (běží na Linuxu), zaměřovače s průhledovým displejem a laserového dálkoměru na výkonné lovecké pušce. Zatím jsou k dispozici tři typy zbraní, ale principiálně může být umístěn na jakékoliv.

 Používá se běžná munice (ne naváděné náboje), změna je především v procesu zaměřování. Když střelec v zaměřovači najde cíl, u pušky s běžným zaměřovačem by ho musel poměrně složitě nastavovat, aby kompenzoval různé vlivy (např. větru, balistické dráhy střely, dokonce i rotace Země). U PGF jednoduše stiskne červené tlačítko vedle spouště.

Základní pohled do zaměřovače. Zbraň nemá vyznačený cíl (to dává střelci najevo...
Cíl je označený, ale modrý kříž ukazuje, že zbraň není připravená ke střelbě....
Pokud střelec ztratí označný cíl z displeje svého zaměřovač, velká žlutá šipka...
Pohled do displeje na zaměřovači systému PGF ve chvíli, kdy je zbraň připravená...

Co vidí střelec skrze zaměřovač "chytré pušky"

"Inteligentní" zaměřovač označí vybraný objekt na displeji červeným bodem. Od té chvíle ho udržuje v paměti a počítá parametry nutné k zásahu. Upraví pak polohu zaměřovacího kříže na displeji tak, aby se kompenzovaly všechny vlivy ohrožující přesnost střely (vítr jen podle údajů střelce).

NÁZOR: Co s tím?

K čemu dostupnost technologie přesného míření "pro každého" povede? Na jednu stranu je jasné, že podobná zbraň je vhodná téměř výhradně k cíleným útokům na důležité cíle, tedy v podstatě všechny mocné tohoto světa. Na běžné občany si atentátníci pořizují levnější zbraně: v Bostonu např. tlakový hrnec.

Strach mocných a silných je přitom podle některých historiků či sociologů jednou z nutných podmínek pro budování spravedlivější společnosti. Podle některých názorů jsou tedy zbraně nutné k dosažení rovnosti, snad už od objevu oštěpu, který dal i (utlačovaným či ne) menším a slabším možnost zaútočit poměrně bezpečně na dálku, třeba ze zálohy, na silné, dominantní jedince.

Na druhé straně je zcela zjevné, že technologie v rukou psychopata mu umožňuje páchat násilí o něco účinněji, než to bylo možné dosud, a s menším nebezpečím pro něj (což znamená přinejmenším déle).

Asi stejně jako v jiných případech tu pomohou ověřená opatření na snížení dostupnosti zbraní typu prověrek trestního rejstříku kupců. Ale to nemusí být vše. Stejně jako se vyvíjí zbraně, může se vyvíjet i systém jejich kontroly.

Proč například nepožadovat po majitelích a výrobcích povinnost důkladného zakódování, například na otisk prstu, nebo povinnost uložení záznamu o každém výstřelu a povinnosti zpřístupnit třeba záznamy i na dálku? Když už je tedy systém vybaven tím wi-fi.

Člověku za zbraní pak stačí zmáčknout (a držet) spoušť a zároveň umístit kříž znovu co nejpřesněji na cíl. Nemusí to být na dlouho, pokud je spoušť stisknutá, zbraň sama spustí ve chvíli, kdy bude namířena správným směrem. Dříve, ne protože systém brání i předčasnému výstřelu mimo cíl.

Co a za kolik

PGF se nabízí zatím ve třech možných alternativách. Od nejvýkonnější a nejtěžší k nejlehčí to jsou: XS1 (náboj .338 Lapua Magnum) s účinným dostřelem zhruba 1100 metrů, XS2 (.300 Winchester Magnum) s účinným dostřelem 900 metrů a XS3 (.300 Winchester Magnum) s účinným dostřelem 800 metrů.

Díky zaměřovači a elektronice jsou pušky poměrně těžké. Hmotnost modelů se ve stavu připraveném ke střelbě pohybuje od 7,5 u nejlehčího XS3 do zhruba 10 kilogramů u XS1.

Cena pušky se zaměřovačem se pohybuje od 17 do 22 tisíc dolarů, tedy zhruba od 350 do 500 tisíc korun. Zákazníci k PGF dostanou ještě náboje (200 kusů), 3 baterie a nabíječku, dvojnožku a dokonce i iPad mini s aplikací na přenos obrazu ze zaměřovače.

Tablet není pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání na zvěř. Zaměřovací systém je vybaven kamerou, takže může zaznamenávat střelbu. A systém je také wi-fi, takže může přenášet obraz i v reálném čase. Průběh střelby tak může sledovat například instruktor či kdokoliv jiný vybavený zařízením s příslušnou aplikací.

Pro koho?

Podle firmy je zbraň určena hlavně mladší generaci střelců s oblibou v sociálních sítích, kterým díky zabudované wi-fi a záznamu obrazu umožní snadno se podělit o své zážitky, a díky tomu pro ně lov učiní zábavnější. Ředitel firmy TrackingPoint Jason Schauble rádiu PNR řekl, že jde o de facto přirozený důsledek vývoje moderní techniky: "Říkejte si, že to je chytrá puška. Máme chytrá auta, máme chytré telefony, no a teď máme chytrou pušku."

XS1 za 22 tisíc dolarů. Bedna je pro zákazníky v ceně.

Spoušť systému XS2 s tlačítkem na označení cíle

Ale ne všem připadají takové zbraně tak samozřejmé. Někteří lovci se domnívají, že z lovu učiní příliš jednoduchou a jednostrannou záležitost (totéž by však mohlo platit i o teleskopických zaměřovačích a dalších pomůckách). Mnohem větší otázky však panují kolem možných bezpečnostních rizik. Hlavně proto, že umožňuje dostatečně motivovanému jedinci zasáhnout i jinak velmi dobře střežené cíle.

Jak se k tomu společnost a státy postaví, je otázkou. Zatím jde o problém čistě americký a tamní legislativa dosud nedala najevo, že by uvažovala o zákazu zbraně (na rozdíl od 3D tištěné zbraně, která je v porovnání se systémem automatického míření doslova dětskou hračkou).

Systémy PGF se prodávají pouze v USA a výrobce dosud neoznámil, že by měl v plánu dodávat ji na jiné trhy.

  • Nejčtenější

Návrat USA na Měsíc po více než 50 letech. První soukromý modul úspěšně přistál

v diskusi je 95 příspěvků

22. února 2024  16:09,  aktualizováno  23.2

Měsíční přistávací modul Nova-C pojmenovaný Odysseus se v pátek dostal na povrch Měsíce. Splnil tak...

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 30 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi je 14 příspěvků

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

To že má nahradit recepční? Největší exponát vyvolal spíš rozpaky

v diskusi je 12 příspěvků

26. února 2024  9:30

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Velký zájem a údiv v různém smyslu slova vzbudil v předvečer veletrhu Mobile World Congress exponát...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I půl století po Apollu je přistání na Měsíci husarským kouskem. Proč?

v diskusi je 82 příspěvků

23. února 2024  18:14

Američané po více než 51 letech dosáhli povrchu přirozeného satelitu Země – Měsíce. Z laického...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Robopes do každé rodiny. Čínské modely kopírují jeden druhého

v diskusi nejsou příspěvky

1. března 2024

Barcelona (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Nahradí robotičtí mazlíčci ty skutečné? Několik firem už pracuje na tom, aby se tak skutečně stalo....

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi nejsou příspěvky

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

T-Mobile se chystá na festivaly. Mobilní vysílač zprovozní za 30 minut

v diskusi je 5 příspěvků

29. února 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Festivaly, koncerty, velké sportovní události, demonstrace… Velká shromáždění lidí generují...

OBRAZEM: Jediná maďarská zubačka jezdí v Budapešti. Patří mezi nejstarší

v diskusi je 5 příspěvků

29. února 2024

Zubačky „zakleté“ v katastru jednoho města nejsou jen tak obyčejná věc, a přeci dvě takové...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...