Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Snajprem může být každý. Začíná se prodávat puška, která míří sama

aktualizováno 
Tento týden se v USA začíná soukromníkům prodávat zbraň, která dokáže i v rukou nezkušeného střelce zasáhnout malý cíl na vzdálenost kolem jednoho kilometru. Míření za člověka z velké části obstará počítač.

Puška XS3 (náboj .300 Winchester Magnum) za 17 tisíc dolarů | foto: TrackingPoint

Zřejmě to byla jen otázka času, kdy počítače vstoupí na trh se střelnými zbraněmi pro soukromé použití. A stalo se tak tento týden díky technologii počítačového míření s názvem Precision-Guided Firearm (PGF). Výrobcem je firma TrackingPoint z Texasu.

Fotogalerie

V podstatě jde o počítačem osazený zaměřovací systém, který umožňuje nezkušeným střelcům zasáhnout cíle i na velké vzdálenosti. Pro představu: při jedné zkoušce trefil fotograf ze serveru Ars Technica cíl ve vzdálenosti zhruba 900 metrů hned na první ránu.

Výrobce systém za stovky tisíc korun propaguje pro použití na "přesný lov" na velké vzdálenosti. V těchto dnech začala firma rozesílat zákazníkům v USA první kusy systému. 

Udělá to za vás

Systém sestává z počítače (běží na Linuxu), zaměřovače s průhledovým displejem a laserového dálkoměru na výkonné lovecké pušce. Zatím jsou k dispozici tři typy zbraní, ale principiálně může být umístěn na jakékoliv.

 Používá se běžná munice (ne naváděné náboje), změna je především v procesu zaměřování. Když střelec v zaměřovači najde cíl, u pušky s běžným zaměřovačem by ho musel poměrně složitě nastavovat, aby kompenzoval různé vlivy (např. větru, balistické dráhy střely, dokonce i rotace Země). U PGF jednoduše stiskne červené tlačítko vedle spouště.

Základní pohled do zaměřovače. Zbraň nemá vyznačený cíl (to dává střelci najevo...
Cíl je označený, ale modrý kříž ukazuje, že zbraň není připravená ke střelbě....
Pokud střelec ztratí označný cíl z displeje svého zaměřovač, velká žlutá šipka...
Pohled do displeje na zaměřovači systému PGF ve chvíli, kdy je zbraň připravená...

Co vidí střelec skrze zaměřovač "chytré pušky"

"Inteligentní" zaměřovač označí vybraný objekt na displeji červeným bodem. Od té chvíle ho udržuje v paměti a počítá parametry nutné k zásahu. Upraví pak polohu zaměřovacího kříže na displeji tak, aby se kompenzovaly všechny vlivy ohrožující přesnost střely (vítr jen podle údajů střelce).

NÁZOR: Co s tím?

K čemu dostupnost technologie přesného míření "pro každého" povede? Na jednu stranu je jasné, že podobná zbraň je vhodná téměř výhradně k cíleným útokům na důležité cíle, tedy v podstatě všechny mocné tohoto světa. Na běžné občany si atentátníci pořizují levnější zbraně: v Bostonu např. tlakový hrnec.

Strach mocných a silných je přitom podle některých historiků či sociologů jednou z nutných podmínek pro budování spravedlivější společnosti. Podle některých názorů jsou tedy zbraně nutné k dosažení rovnosti, snad už od objevu oštěpu, který dal i (utlačovaným či ne) menším a slabším možnost zaútočit poměrně bezpečně na dálku, třeba ze zálohy, na silné, dominantní jedince.

Na druhé straně je zcela zjevné, že technologie v rukou psychopata mu umožňuje páchat násilí o něco účinněji, než to bylo možné dosud, a s menším nebezpečím pro něj (což znamená přinejmenším déle).

Asi stejně jako v jiných případech tu pomohou ověřená opatření na snížení dostupnosti zbraní typu prověrek trestního rejstříku kupců. Ale to nemusí být vše. Stejně jako se vyvíjí zbraně, může se vyvíjet i systém jejich kontroly.

Proč například nepožadovat po majitelích a výrobcích povinnost důkladného zakódování, například na otisk prstu, nebo povinnost uložení záznamu o každém výstřelu a povinnosti zpřístupnit třeba záznamy i na dálku? Když už je tedy systém vybaven tím wi-fi.

Člověku za zbraní pak stačí zmáčknout (a držet) spoušť a zároveň umístit kříž znovu co nejpřesněji na cíl. Nemusí to být na dlouho, pokud je spoušť stisknutá, zbraň sama spustí ve chvíli, kdy bude namířena správným směrem. Dříve, ne protože systém brání i předčasnému výstřelu mimo cíl.

Co a za kolik

PGF se nabízí zatím ve třech možných alternativách. Od nejvýkonnější a nejtěžší k nejlehčí to jsou: XS1 (náboj .338 Lapua Magnum) s účinným dostřelem zhruba 1100 metrů, XS2 (.300 Winchester Magnum) s účinným dostřelem 900 metrů a XS3 (.300 Winchester Magnum) s účinným dostřelem 800 metrů.

Díky zaměřovači a elektronice jsou pušky poměrně těžké. Hmotnost modelů se ve stavu připraveném ke střelbě pohybuje od 7,5 u nejlehčího XS3 do zhruba 10 kilogramů u XS1.

Cena pušky se zaměřovačem se pohybuje od 17 do 22 tisíc dolarů, tedy zhruba od 350 do 500 tisíc korun. Zákazníci k PGF dostanou ještě náboje (200 kusů), 3 baterie a nabíječku, dvojnožku a dokonce i iPad mini s aplikací na přenos obrazu ze zaměřovače.

Tablet není pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání na zvěř. Zaměřovací systém je vybaven kamerou, takže může zaznamenávat střelbu. A systém je také wi-fi, takže může přenášet obraz i v reálném čase. Průběh střelby tak může sledovat například instruktor či kdokoliv jiný vybavený zařízením s příslušnou aplikací.

Pro koho?

Podle firmy je zbraň určena hlavně mladší generaci střelců s oblibou v sociálních sítích, kterým díky zabudované wi-fi a záznamu obrazu umožní snadno se podělit o své zážitky, a díky tomu pro ně lov učiní zábavnější. Ředitel firmy TrackingPoint Jason Schauble rádiu PNR řekl, že jde o de facto přirozený důsledek vývoje moderní techniky: "Říkejte si, že to je chytrá puška. Máme chytrá auta, máme chytré telefony, no a teď máme chytrou pušku."

XS1 za 22 tisíc dolarů. Bedna je pro zákazníky v ceně.

XS1 za 22 tisíc dolarů. Bedna je pro zákazníky v ceně.

Systém XS2 s tlačítkem na označení cíle

Spoušť systému XS2 s tlačítkem na označení cíle

Ale ne všem připadají takové zbraně tak samozřejmé. Někteří lovci se domnívají, že z lovu učiní příliš jednoduchou a jednostrannou záležitost (totéž by však mohlo platit i o teleskopických zaměřovačích a dalších pomůckách). Mnohem větší otázky však panují kolem možných bezpečnostních rizik. Hlavně proto, že umožňuje dostatečně motivovanému jedinci zasáhnout i jinak velmi dobře střežené cíle.

Jak se k tomu společnost a státy postaví, je otázkou. Zatím jde o problém čistě americký a tamní legislativa dosud nedala najevo, že by uvažovala o zákazu zbraně (na rozdíl od 3D tištěné zbraně, která je v porovnání se systémem automatického míření doslova dětskou hračkou).

Systémy PGF se prodávají pouze v USA a výrobce dosud neoznámil, že by měl v plánu dodávat ji na jiné trhy.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Boeing 777X nevydržel zátěžový test, roztrhl se. Výrobce to tajil

Při testu pevnosti nového letounu 777X americké společnosti Boeing nevydržel jeho trup, informoval americký list...

Auto je zbytečné, je to fosilní zábava, řekl fyzik v Rozstřelu

Mít vlastní auto ve městě dnes není luxus, nýbrž „opruz“ - a dobrý způsob, jak snížit naší spotřebu peněz i materiálu,...

Levněji už to nejde. Největší televizor z Opavy však má své mouchy

Nabídku LCD televizorů na českém trhu nově rozšířily modely značky GoSat. Všechny stojí do deseti tisíc korun a my si...

Fotografie z periferie světa. Podívejte se na dílo, které vznikalo 22 let

Krása i naprostá devastace. Hojnost i fatální nedostatek. To jsou některé z kontrastů, které charakterizují jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jaká jsou nejlepší sluchátka Apple? Postavili jsme je proti špičce od Sony

Jsou prodejní hit, často vyprodané. Jsou od Applu, a tak jsou pro mnohé zákazníky automatickou volbou. Ale když necháme...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

V čem se nejen Burian pletl. Obří dinosauři si hlubokou vodu neužívali

Největší dinosaury historie vědci i poučení ilustrátoři jako Zdeněk Burian považovali za tvory, kteří své kostře...

Nevím, jak bych mohl porazit počítač. Nejlepší hráč go na světě končí

Ještě před pěti lety byla hra go považována za ryze lidskou záležitost – pro počítače byla příliš náročná. Teď nejlepší...

Jaké bylo ve skutečnosti zvíře, kterému se smáli v Cestě do pravěku

Nejen malým klukům tvor zvaný uintatérium může připadat zvláštně a směšně. Ale podrobnější pohled na jeho evoluční...

Premium

Ukradené nebe nás ráno mění v zombie a škodí přírodě. Zhasneme?

Světelný smog. Už jste o něm slyšeli? Divně znějící termín je příčinou toho, že si ráno připadáte jako zombie. Noc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz