Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Snajprem může být každý. Začíná se prodávat puška, která míří sama

Tento týden se v USA začíná soukromníkům prodávat zbraň, která dokáže i v rukou nezkušeného střelce zasáhnout malý cíl na vzdálenost kolem jednoho kilometru. Míření za člověka z velké části obstará počítač.
Puška XS3 (náboj .300 Winchester Magnum) za 17 tisíc dolarů

Puška XS3 (náboj .300 Winchester Magnum) za 17 tisíc dolarů | foto: TrackingPoint

Zřejmě to byla jen otázka času, kdy počítače vstoupí na trh se střelnými zbraněmi pro soukromé použití. A stalo se tak tento týden díky technologii počítačového míření s názvem Precision-Guided Firearm (PGF). Výrobcem je firma TrackingPoint z Texasu.

V podstatě jde o počítačem osazený zaměřovací systém, který umožňuje nezkušeným střelcům zasáhnout cíle i na velké vzdálenosti. Pro představu: při jedné zkoušce trefil fotograf ze serveru Ars Technica cíl ve vzdálenosti zhruba 900 metrů hned na první ránu.

Výrobce systém za stovky tisíc korun propaguje pro použití na "přesný lov" na velké vzdálenosti. V těchto dnech začala firma rozesílat zákazníkům v USA první kusy systému. 

Udělá to za vás

Systém sestává z počítače (běží na Linuxu), zaměřovače s průhledovým displejem a laserového dálkoměru na výkonné lovecké pušce. Zatím jsou k dispozici tři typy zbraní, ale principiálně může být umístěn na jakékoliv.

 Používá se běžná munice (ne naváděné náboje), změna je především v procesu zaměřování. Když střelec v zaměřovači najde cíl, u pušky s běžným zaměřovačem by ho musel poměrně složitě nastavovat, aby kompenzoval různé vlivy (např. větru, balistické dráhy střely, dokonce i rotace Země). U PGF jednoduše stiskne červené tlačítko vedle spouště.

Základní pohled do zaměřovače. Zbraň nemá vyznačený cíl (to dává střelci najevo...
Cíl je označený, ale modrý kříž ukazuje, že zbraň není připravená ke střelbě....
Pokud střelec ztratí označný cíl z displeje svého zaměřovač, velká žlutá šipka...
Pohled do displeje na zaměřovači systému PGF ve chvíli, kdy je zbraň připravená...

Co vidí střelec skrze zaměřovač "chytré pušky"

"Inteligentní" zaměřovač označí vybraný objekt na displeji červeným bodem. Od té chvíle ho udržuje v paměti a počítá parametry nutné k zásahu. Upraví pak polohu zaměřovacího kříže na displeji tak, aby se kompenzovaly všechny vlivy ohrožující přesnost střely (vítr jen podle údajů střelce).

NÁZOR: Co s tím?

K čemu dostupnost technologie přesného míření "pro každého" povede? Na jednu stranu je jasné, že podobná zbraň je vhodná téměř výhradně k cíleným útokům na důležité cíle, tedy v podstatě všechny mocné tohoto světa. Na běžné občany si atentátníci pořizují levnější zbraně: v Bostonu např. tlakový hrnec.

Strach mocných a silných je přitom podle některých historiků či sociologů jednou z nutných podmínek pro budování spravedlivější společnosti. Podle některých názorů jsou tedy zbraně nutné k dosažení rovnosti, snad už od objevu oštěpu, který dal i (utlačovaným či ne) menším a slabším možnost zaútočit poměrně bezpečně na dálku, třeba ze zálohy, na silné, dominantní jedince.

Na druhé straně je zcela zjevné, že technologie v rukou psychopata mu umožňuje páchat násilí o něco účinněji, než to bylo možné dosud, a s menším nebezpečím pro něj (což znamená přinejmenším déle).

Asi stejně jako v jiných případech tu pomohou ověřená opatření na snížení dostupnosti zbraní typu prověrek trestního rejstříku kupců. Ale to nemusí být vše. Stejně jako se vyvíjí zbraně, může se vyvíjet i systém jejich kontroly.

Proč například nepožadovat po majitelích a výrobcích povinnost důkladného zakódování, například na otisk prstu, nebo povinnost uložení záznamu o každém výstřelu a povinnosti zpřístupnit třeba záznamy i na dálku? Když už je tedy systém vybaven tím wi-fi.

Člověku za zbraní pak stačí zmáčknout (a držet) spoušť a zároveň umístit kříž znovu co nejpřesněji na cíl. Nemusí to být na dlouho, pokud je spoušť stisknutá, zbraň sama spustí ve chvíli, kdy bude namířena správným směrem. Dříve, ne protože systém brání i předčasnému výstřelu mimo cíl.

Co a za kolik

PGF se nabízí zatím ve třech možných alternativách. Od nejvýkonnější a nejtěžší k nejlehčí to jsou: XS1 (náboj .338 Lapua Magnum) s účinným dostřelem zhruba 1100 metrů, XS2 (.300 Winchester Magnum) s účinným dostřelem 900 metrů a XS3 (.300 Winchester Magnum) s účinným dostřelem 800 metrů.

Díky zaměřovači a elektronice jsou pušky poměrně těžké. Hmotnost modelů se ve stavu připraveném ke střelbě pohybuje od 7,5 u nejlehčího XS3 do zhruba 10 kilogramů u XS1.

Cena pušky se zaměřovačem se pohybuje od 17 do 22 tisíc dolarů, tedy zhruba od 350 do 500 tisíc korun. Zákazníci k PGF dostanou ještě náboje (200 kusů), 3 baterie a nabíječku, dvojnožku a dokonce i iPad mini s aplikací na přenos obrazu ze zaměřovače.

Tablet není pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání na zvěř. Zaměřovací systém je vybaven kamerou, takže může zaznamenávat střelbu. A systém je také wi-fi, takže může přenášet obraz i v reálném čase. Průběh střelby tak může sledovat například instruktor či kdokoliv jiný vybavený zařízením s příslušnou aplikací.

Pro koho?

Podle firmy je zbraň určena hlavně mladší generaci střelců s oblibou v sociálních sítích, kterým díky zabudované wi-fi a záznamu obrazu umožní snadno se podělit o své zážitky, a díky tomu pro ně lov učiní zábavnější. Ředitel firmy TrackingPoint Jason Schauble rádiu PNR řekl, že jde o de facto přirozený důsledek vývoje moderní techniky: "Říkejte si, že to je chytrá puška. Máme chytrá auta, máme chytré telefony, no a teď máme chytrou pušku."

XS1 za 22 tisíc dolarů. Bedna je pro zákazníky v ceně.

Spoušť systému XS2 s tlačítkem na označení cíle

Ale ne všem připadají takové zbraně tak samozřejmé. Někteří lovci se domnívají, že z lovu učiní příliš jednoduchou a jednostrannou záležitost (totéž by však mohlo platit i o teleskopických zaměřovačích a dalších pomůckách). Mnohem větší otázky však panují kolem možných bezpečnostních rizik. Hlavně proto, že umožňuje dostatečně motivovanému jedinci zasáhnout i jinak velmi dobře střežené cíle.

Jak se k tomu společnost a státy postaví, je otázkou. Zatím jde o problém čistě americký a tamní legislativa dosud nedala najevo, že by uvažovala o zákazu zbraně (na rozdíl od 3D tištěné zbraně, která je v porovnání se systémem automatického míření doslova dětskou hračkou).

Systémy PGF se prodávají pouze v USA a výrobce dosud neoznámil, že by měl v plánu dodávat ji na jiné trhy.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...