Americká armáda zastavila soutěž na nové karabiny. Žádná nevyhověla

aktualizováno 
Americká armáda v rámci programu plánovala nakoupit pro vojáky nové osobní zbraně. Před dvěma týdny však program ukončila, protože žádná ze zkoušených zbraní nevyhověla.

Karabina M4 při cvičné střelbě | foto: USAF

Hlavní zbraní pozemních jednotek americké armády je dnes karabina M4, nástupce známé M16. Ve výzbroji jich mají americké ozbrojené síly zhruba 483 tisíc. Ale i tato zbraň stárne, a tak se americká armáda už roky poohlíží po jejich náhradě.

Hledání akcelerovaly nelichotivé zprávy z Afghánistánu o spolehlivosti karabin M4. Příslovečnou poslední kapkou se stala bitva u Wanatu, kde při koordinovaném útoku Talibanu padlo devět amerických vojáků. V následující zprávě ostatní vojáci uváděli, že jejich karabiny M4 se při intenzivní a dlouhotrvající střelbě zasekávaly.

Příprava na výměnu karabin M4 začala v roce 2008. Vhodná zbraň měla být nalezena v rámci soutěže Individual Carbine, která se rozběhla v roce 2011. V celkově třech krocích chtěli vojáci otestovat a nakonec vybrat novou osobní zbraň jednotlivce pro amerického vojáka.

V první fázi měli zájemci doložit, zda jsou schopni splnit základní technické požadavky na novou karabinu. Kromě nejzákladnějších technických vlastností (montáž optiky, tlumiče, atd.) museli prokázat, že mají výrobní kapacity pro výrobu 2 000 až 4 200 pušek za měsíc.

Do druhé fáze nakonec postoupilo nakonec osm společností: FN FNAC, Heckler & Koch HK416A5, upravená varianta Remington ACR, Adcor Defense BEAR Elite, Beretta ARX-160, Colt CM901, Lewis Machine & Tool s CQB 16 a Troy Defense s Troy Defense 5.56 Carbine. Vyřazené firmy podle armády především nemohly zaručit dodávky zbraní v požadovaném množství.

Cílem druhé fáze bylo vyzkoušet zbraně z hlediska přesnosti, spolehlivosti a životnosti. Po dosažení určitého počtu bodů pak tři nejlepší zbraně měly postoupit do třetí etapy programu. V poslední fázi se zbraně měly podrobit vojenským zkouškám a nejlepší zbraň se měla stát novou osobní zbraní amerického vojáka.

K tomu však nedošlo. Američtí vojenští úředníci se po skončení druhé fáze rozhodli soutěž přerušit. Podle tiskové zprávy žádná ze zbraní nepřinesla významné zlepšení oproti současným karabinám M4. Přesněji řečeno, nepřinesla natolik významné zlepšení, které by vykompenzovalo finanční náklady na zavedení nových zbraní do americké armády. "Žádná z hodnocených karabin během zkušební fáze nesplnila minimální bodové požadavky nutné k pokračování do další fáze hodnocení," stojí v tiskové zprávě americké armády.

Problémem je nový "supernáboj"?

Jedním z problémů byla "nízká" spolehlivost testovaných zbraní. Žádná ze zbraní nebyla schopna vystřílet 3 592 nábojů bez poruchy. Připomeňme, že střední doba poruchy u původních zbraní M4 (požadavek z roku 1990) byl jen 600 nábojů. V současné době používané karabiny M4A1, používající nejnovější náboj M855A1 EPR (Enhanced Performance Round), mají střední dobu poruchy 1 691 výstřelů.

"Víme, že M4 je výjimečná při střelbě na cíl," uvedl Fred Coppola, manažer oddělení pro osobní zbraně vojáků. "Smyslem soutěže bylo najít něco, co je lepší než M4. Armáda však nehledala drobné zlepšení, chtěli jsme vidět vynikající zlepšení."

Američtí úředníci ve zprávě uvedli, že za menší spolehlivostí testovaných zbraní mohl být nově zaváděný náboj M855A1 EPR (více zde v pdf). V současné době americké jednotky používají standardní náboj M855, ale postupně je do výzbroje zaváděn M855A1, který se od svého předchůdce odlišuje větší rychlostí, přesností a ranivostí v cíli.

"Na základě analýzy, kterou máme, mohou být výsledky testů ovlivněny interakcí mezi střelivem, zásobníkem a zbraní," stojí v tiskové zprávě. "Současné zavedené karabiny používají střelivo M855; zbraně testované v programu Individual Carabine střílely se současně zaváděným střelivem nové generace M855A1 EPR. Použití M855A1 mělo pravděpodobně za následek nižší než očekávanou spolehlivost. Tyto efekty byly dány jedinečnými podmínkami při testování a není známo, že by měly vliv na současné zbraně zavedené v operačním prostředí."

Později úředníci svá slova mírnili. "Neudělali jsme forenzní analýzu zbraní za dodavatele s cílem přesně zjistit příčinu nastálých událostí," říká brigádní generál Paul Ostrowski. "Bylo by předčasné vám říkat, v čem byl problém, protože to prostě nevím… Je to překvapení pro nás pro všechny."

Americká armáda tak bude pokračovat v současném trendu vylepšování karabiny M4, se kterou je podle jejích vlastních průzkumů prý drtivá vojáků zcela spokojena.

Autor je redaktorem serveru Armádní noviny, pro který text vznikl

Autor:
 
Témata: Heckler & Koch

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Smrtící propaganda: jak lži a falešná fotografie rozpoutaly masakry

Fotografie obrazu srbského umělce Uroše Prediće z roku 1888 zneužila propaganda...

V ranních hodinách 20. listopadu 1991 bělehradská televize zveřejnila zprávu, že Chorvati zmasakrovali v základní škole...

Spojené státy pracují na jaderných hlavicích nové generace

NNSA má v gesci údržbu čtyř základních amerických jaderných hlavic.

Spojené státy v následujících 25 letech vyvinou devět nových či modernizovaných jaderných hlavic. V souvislosti s tím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz