Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dopadlo to přesně opačně. Nový rozpočet USA vědě přidává

  10:00
Na podzim představený první návrh rozpočtu aministrativy Donalda Trumpa obsahoval velké škrty v podpoře vědy. Ale nakonec vše dopadlo zcela nečekaně a finální verze rozpočtu výdaje na vědu významně navyšuje.

A vy také dostanete peníze navíc! Velkým vítězem v americkém federálním rozpočtu je armáda, ale věda nakonec díky podpoře členů Kongresu nepřišla vůbec zkrátka. | foto: AP

Když administrativa Donalda Trumpa na jaře loňského roku předložila první návrh rozpočtu pro fiskální rok 2018 (který ovšem začal už v říjnu 2017), výdaje na vědu se zařadily mezi ty, které se měly silně zredukovat. Podrobněji jsme situaci rozebírali v loňskem článku a obecně lze říci, že škrty dosahovaly u některých výzkumných agentur i desítek procent jejich rozpočtu.

Nakonec ovšem dopadlo vše zcela jinak. V americkém systému je státní rozpočet do značné míry v rukou zákonodárců, tedy obou komor Kongresu. Republikánští a demokratičtí poslanci nakonec s téměř půlročním zpožděním na sklonku března dospěli ke kompromisnímu návrhu, která původní návrhy prezidentské administrativy v oblasti vědy zcela zásadně mění. Prezident Trump s rozpočtem, který předpokládá výrazné navýšení schodku rozpočtu, souhlasil velmi neochotně, ale návrh podepsal.

Schválený rozpočet je výsledkem kompromisu mezi republikány a demokraty a oproti původním plánům předpokládáná v tomto a příštím roce navýšení výdajů o více než než 300 miliard dolarů. Zdaleka ne všechny tyto prostředky jsou samozřejmě na podporu vědy, ale k té je rozpočet nakonec tak štědrý, že federální podpora výzkumu bude vůbec nejvyšší v dějinách, tvrdí analýza rozpočtu, kterou provedli výzkumníci organizace AAAS (American Association for the Advancement of Science, tedy Americké společnosti pro pokrok vědy). Meziroční navýšení vědeckého rozpočtu je pak největší od roku 2009, kdy Kongres ve snaze o nastartování ekonomiky po finanční krizi z předchozího roku schválil „krizový balíček“ ve výši 831 miliard dolarů.

Pro vědce nakonec pravděpodobně velmi příjemné překvapení dobře shrnuje graf, který porovnává jednotlivé verze rozpočtu od návrhu administrativy Donalda Trumpa přes návrhy republikánských většin v obou komorách Kongresu (Senátu a Sněmovny reprezentantů) až po jeho konečnou kompromisní podobu, pod kterou jsou podepsány obě strany. Plánované škrty se změnily v „přídavky“.

sloupce vyznačují dopad návrhů administrativy Donalda Trumpa (White House, zlutě), přes návrhy republikánských většin v obou komorách Kongresu (Sněmovny reprezentantů(House, tmavě šedá), a Senátu (Senat, světle šedá) až po jeho konečnou kompromisní podobu (Final Omnibus, modře), pod kterou jsou podepsány obě strany. Tam, kde modrý sloupec není vidět, rozpočet se meziročně nemění.

Hlavní orgán pro podporu medicínského výzkumu v USA, tzv. Národní ústav zdraví (NIH), měl nakonec podle konečného návrhu administrativy přijít zhruba o 22 procent svého celkového rozpočtu. Ve skutečnosti ho v průběhu již probíhajícího fiskálního roku 2018 čeká navýšení rozpočtu na zhruba 38 miliard dolarů, tedy zhruba o osm procent proti dnešnímu stavu.

Výzkumný rozpočet ministerstva energetiky (DOE) má dostat zhruba o 15 procent, tedy o zhruba 870 milionů dolarů více než v roce předchozím. Bílý dům přitom navrhoval 15procentní škrt rozpočtu. Kongres také odmítl zrušení jen pár let staré výzkumné agentury ministerstva energetiky známé jako ARPA-E, která se specializuje na velmi riskantní  projekty s potenciálně velkými dopady. Návrh navíc zvyšuje její rozpočet o zhruba 50 milionů dolarů na 353 milionů.

Na peníze navíc si přišla i NASA, která si polepší o zhruba 1,1 miliardy dolarů, celkem tedy dostane 20,7 miliardy dolarů. Rozpočet odmítl administrativou navrhované zrušení několika programů dálkového sledování Země, nejvýraznější navýšení prostředků (cca 380 milionů dolarů) se týká sekce výzkumu ostatních planet naší soustavy. V rozpočtu se nadále počítá s problémy stíhaným projektem vesmírného infračerveného teleskopu WFIRST, který prezidentský návrh navrhoval zrušit.

Předběžný návrh rozpočtu, o kterém jsme psali loni, neobsahoval ani slovo o grantové agentuře NSF (National Science Foundation), jeho finální verze představená v květnu navrhovala zkrácení rozpočtu zhruba o desetinu. Nakonec se agentura dočká navýšení rozpočtu zhruba o čtyři procenta, tedy o zhruba 300 milionů dolarů. Zákonodárci to zdůvodnili obavami, že Čína a další země předbíhají USA v podpoře základního výzkumu, na jehož podporu se NSF zaměřuje.

Podobně to dopadlo i v případě Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, čili NOAA), který měl přijít o zhruba 1,5 miliardy dolarů určených na výzkum atmosféry a výzkum opatření, které by mohly snížit dopad klimatických změn. Ve výsledku se rozpočet NOAA zvyšuje zhruba o 235 milionů dolarů.

Významné škrty, a to téměř o třetinu rozpočtu, měly podle původního návrhu čekat Agenturu na ochranu životního prostředí (EPA). Nakonec se ovšem výše pro ni určených prostředků nijak nemění, její rozpočet zůstává zhruba na úrovni 8,1 miliardy dolarů.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....