Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V USA chtějí vypustit geneticky zmrzačené komáry. Většinou nesají krev

aktualizováno  13:53
Prezidentské volby v USA doprovázela i hlasování o otázkách místní politiky. Ve třech státech to byla otázka legalizace marihuany (prošla), na Floridě se jedna z otázek týkala i geneticky modifikovaných (GM) organismů, konkrétně komárů.

Tropický komár Aedes aegypti, který mimo jiné přenáší i virus zika. | foto: Muhammad Mahdi Karim CC-BY-NDCreative Commons

Na Floridě je letos 1 133 potvrzených případů nákazy virem zika, kterým se během letošního roku věnovala neobvykle velká pozornost (možná až nepřiměřená, protože 191 případů bylo důsledkem místního přenosu, zbytek byl zavlečený). Přirozeně se tak hledají způsoby, jak šíření viru omezit.

Komár Aedes aegypti, který přenáší virus zika (8.3.2016).

Jak ukazují zkušenosti s jinými tropickými nemocemi, dobrým způsobem je boj proti přenašeči. Tím je komár tropický (Aedes aegypti), který je mimochodem také odpovědný za šíření žluté zimnice, horečky dengue či chikungunya.

Boj proti „epidemii“

V USA, kde je relativní dostatek peněz na protiopatření, už probíhaly plošné postřiky zasažených oblastí a jiné operace a voliči ve floridském Key Haven měli rozhodnout, zda se k nim přidá i horká genetická novinka v podobě hejn geneticky zmrzačených komářích samců z dílny britské firmy Oxitec s oficiálním označením OX513A.

Rozlišit samečka komára od samičky není jednoduché

Komár druhu Aedes aegypti, který přenáší celou řadu onemocnění od malárie po...

Oxitec se snaží vypouštět pouze samce, kteří nesají krev, a nepřenáší tedy nemoci, ale správně rozlišit pohlaví milionů či miliard komárů není jednoduché, a tak k chybám dochází. Zhruba 0,2 % z laboratoře vypuštěných komárů jsou tedy nakonec samičky.

Všichni by měli být potomky (ve zhruba 200. generaci) komára, který vznikl v laboratořích Oxfordské univerzity zhruba před 14 lety. Dotyční komáři mají v genech přidaný jeden, který vede k brzké smrti téměř všech (cca 96 procent) potomků, které samec zplodí. Firma je ve svých provozech namnoží do požadovaných množství (což jsou v menších pokusech miliony, při uvažovaném plošném nasazení miliardy) a pak vypustí do přirozeného prostředí v takovém množství, aby jejich počet výrazně převýšil počet volně žijících samců. To znamená, že by většina následující komáří generace měla být odsouzena k smrti ještě před tím, než bude moci někoho kousnout (podrobněji jsme psali v našem článku o prvních zkouškách komárů v Malajsii).

Systém už se využívá ve větším měřítku od letošního roku například v brazilském městě Piracicaba, která se také potýká s případy nákazy virem zika. V podstatně menších měřítkách se zkoušel i v jiných částech světa a výsledky byly obecně řečeno povzbudivé. Prakticky při všech zkouškách se populace komárů zmenšila o více než 90 procent.

Budoucnost testu je stále nejistá

Autoři floridského návrhu doufají v něco podobného - ani po volbách ovšem není jasné, zda dostanou šanci si svůj předpoklad ověřit. Většina z cca 40 tisíc voličů z okresu Monroe sice se zkouškou souhlasila, ale proti bylo cca 400 ze 600 voličů v okrsku Key Haven (výsledky zde), ve kterém se měla zkouška provádět. Což je problém proto, že léková agentura FDA, která zkoušku musela schválit, ji schválila právě jen pokud proběhne v tomto konkrétním místě. Takže se o povolení bude muset žádat patrně znovu - a to bude nejen nějakou dobu trvat, ale také to s sebou nese riziko dalšího neúspěchu.

Výsledky referenda nejsou závazné. O nasazení komárů má rozhodnout komise, která má boj proti komárům na starosti (ještě předtím jim pokus schválila FDA). Většina z nich ovšem předem řekla, že se budou řídit výsledkem referenda - a jeho výsledek není tak úplně jednoznačný. Další zasedání dotyčné floridské komise bude 19. listopadu, a zřejmě bude velmi zajímavé.

Aktualizace: Článek jsme rozšířili a doplnili.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....