Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Floridské ostrovy cíleně zaplaví 750 milionů geneticky upravených komárů

  12:57
Úřady na floridských ostrovech Keys souhlasily s vypuštěním 750 milionů geneticky upravených komárů. Mají pomoci snížit počty volně žijících příbuzných.

Komár druhu Aedes aegypti, který přenáší celou řadu onemocnění od malárie po virus zika. Ročně je nepřímo odpovědný za několik milionů úmrtí. | foto: Reuters

Britská firma Oxitec se více než 10 let snaží prosadit se svým „hi-tech“ řešením pro boj s nejnebezpečnějším přenašečem infekčních onemocnění: komáry. Určité úspěchy za sebou má, nyní poprvé uspěla na nejbohatším trhu světa, ve Spojených státech.

Floridské úřady souhlasily s tím, aby společnost v letech 2021 a 2022 vypustila do přírody 750 milionů komárů ze svých líhní (zde je rozhodnutí). Doufají, že se jejich pomocí podaří velmi výrazně snížit počty komárů v následujících generacích, a tak omezit přenos takových onemocnění, jako je virus nilské horečky, denge, žluté zimnice či virus zika. Samozřejmě, v principu lze stejný postup použít například proti malárii, která se však na Floridě nevyskytuje. 

Vadu do vínku

Vypuštění komáři jsou velmi vzdálenými potomky komářího samce, který vznikl díky cílené genetické manipulaci v laboratořích Oxfordské univerzity v roce 2002.

Mají zjednodušeně řečeno „zmrzačené“ geny tak, aby mohli přežít pouze při pravidelném podávání určité látky (antibiotika tetracyklinu) (systém je podrobněji popsán v této práci vědců z Oxitecu z roku 2007). Vada je dědičná, a tak všichni potomci tohoto samce v přírodě rychle hynou. Drtivá většina z nich (cca 96 procent) by se neměla dostat z larválního studia, nikdy se tedy nevylíhnou.

Nasazení probíhá tak, že komáři se namnoží do požadovaných množství (v prvních pokusech to byly miliony, do budoucna se uvažují i miliardy) a pak vypustí do přirozeného prostředí v takovém množství, aby jejich počet výrazně převýšil počet volně žijících samců. To znamená, že by většina následující komáří generace měla být odsouzena k smrti ještě před tím, než bude moci někoho bodnout.

Není to nový princip. Stejně tak dobře je možné vypouštět ve velkých množství samce sterilizované například ozařováním, protože ani ti nebudou produkovat životaschopné potomstvo, stavy komárů by měly také klesnout. Firma Oxitec chce ovšem v praxi dokázat, že ozařování (či jiné zvažované způsoby sterilizace komárů) jsou dražší a náročnější než její proces.

Proces není bezchybný. Oxitec se snaží vypouštět pouze samce, kteří nesají krev a nepřenáší nemoci. Ovšem správně rozlišit pohlaví milionů či miliard komárů není jednoduché, a tak k chybám dochází. Několik desetin procenta vypuštěných komárů v praktických zkouškách tvořily samičky. Praktické experimenty i tak ukázaly, že pokud je vysazených samců dostatečné množství, dopad na počty tohoto bodavého hmyzu v daném místě může být skutečně výrazný.

Ilustrační snímek

Například během zkoušky na předměstí brazilského města Juazeiro se místní populace moskytů krátkodobě snížila o 95 procent. Podobných výsledků se podařilo dosáhnout také v dalších experimentech, například v Malajsii v roce 2009. Tou mimochodem firma překvapila i zastánce využití genetických manipulací v boji s přenašeči chorob.

Jednou nevýhodou takového řízení komáří populace je jeho dočasnost. Samci se musí do přírody vypouštět pravidelně, jinak se komáři znovu vzpamatují a stavy se vrátí k normálu. Firma proto přišla s druhou generací svého „Přátelského komára“ (firma má anglický výraz „Friendly“ v tomto kontextu registrovaný jako obchodní značku), která se má vypouštět právě na Floridě a označuje se jako OX5034 (I. generace měla označení OX513A).

Mají stejnou slabost, ale omezenou tak, aby se projevovala pouze u samiček. Samčí potomci těchto komárů přežijí, samičky ne. Opět to není úplně trvalé řešení, protože vadu zdědí jen polovina potomků upravených samců. V každé další generaci je pak „vadných“ samců méně a bude přežívat čím dál více samiček. V 10. generaci by pak vada měla zcela vymizet. Výsledky z experimentů nenasvědčují tomu, že by v tomto případě hrozilo nějaké nebezpečí přenosu upravených genů na volně žijící populaci.

Postup má tu výhodu, že k udržení nízkého stavu komárů by mělo podle modelů stačit vypustit méně uměle namnožených komárů a celý proces by tak měl být levnější. Na Floridě by se měl v příštích letech vysazovat právě 2. generace geneticky modifikovaných komárů. 

Už jednou zrušená

Společnost Oxitec zkoušku v tomto jižním americkém státě připravovala dlouhé roky. V roce 2016 proběhlo současně s prezidentskými volbami v oblasti referendum (psali jsme o něm zde), které dodnes Oxitec prezentuje jako de facto vítězství, protože většina z cca 40 tisíc voličů v okresu Monroe, kde zkouška poběží, s ní souhlasila.

Firma ovšem příliš nezdůrazňuje, že ti, kterých se pokus měl dotknout nejvíce, voliči v okrsku Key Haven, kde měl přímo proběhnout, byli proti zhruba dvěma třetinami hlasů (400 ze 600 odevzdaných hlasů bylo proti). A ti nakonec vyhráli, protože v původně plánované podobě se experiment vůbec neuskutečnil.

Nově schválený pokus bude pracovat s již zmíněnou druhou generací komárů, jejich nasazení americké federální úřady schválily až letos v květnu. Oxitec té doby údajně využil k tomu, aby veřejnosti lépe vysvětlil, co přesně chce dělat (řada jejich materiálů pro veřejnost je dostupná z této stránky) a firma se tak domnívá, že další zkoušce nic nestojí v cestě.

Po Floridě chce další podobnou zkoušku uskutečnit i v Texasu, tam ji ovšem zbývá ještě přesvědčit státní i místní úřady (federální povolení má, ale to zdaleka nestačí).

Zkouší to i další

I pokud Oxitec neuspěje, o něco podobného se pokouší a budou pokoušet další subjekty. Genetické technologie totiž nabízí celou řadu lákavých nástrojů k omezení hrozby ze strany komárů než pouze sterilizaci samců.

Debatuje se například o tom, že by se mezi běžné komáry mohly nechat samovolně rozšířit geny, které znemožní komárům přenos malárie. Navržený postup využívá „sobectví“ genů, které komáry učí přenášet parazity, jež nemoc způsobují, tedy zimničky. Více o něm v našem starším článku. Jde zatím spíše o nápad, využívání tohoto principu je i mezi vědci kontroverzní.

Výrazně větší šanci na praktický úspěch má využití jiného principu, který se obejde bez přímých genetických manipulací a spoléhá na konkurenci. Díky na pohled poněkud nepraktickému zkoumání mikroflóry v těle komárů se zjistilo, že existují bakterie, které mohou velmi úspěšně soutěžit s viry, které komáři přenáší.

Některé bakterie, například wolbachie, zřejmě nechtějí v těle svých hostitelů konkurenci či „škodnou“. Tyto bakterie žijí v ohromném množství hmyzích druhů, ovšem v druhu pro člověka nejnebezpečnějším Aedes aegypti se vyskytují poměrně vzácně. Přitom komáři, kteří v sobě tyto bakterie mají, zároveň výrazně méně často nesou člověku nebezpečné viry.

Vzniklo tak hned několik projektů, v jejichž rámci by se do okolí lidských sídel ve velmi postižených oblastech měli vypouštět komáři infikovaní wolbachiemi. Prospěšná nákaza by se mohla šířit i divokou populaci (tady poněkud zjednodušujeme, situace je trochu složitější).

Předpokládá se, a průběžné výsledky to naznačují, viz například zkouška v Kalifornii, že využití wolbachií by mohl být další slibný způsob regulace komářích populací. Navíc má postup výrazně jednodušší pozici z hlediska praktického nasazení, protože geneticky upravené organismy (včetně komárů) musí procházet prakticky ve všech zemích světa mnohem náročnějším schvalovacím procesem než organismy neupravené.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Člověk budoucnosti. Tušíme, jak se člověk změní za milion let?

Přirozenou cestou se může změnit barva naší kůže, rysy v obličeji a tělesné parametry. Umělou cestou může společnost...

Mrazivé noci a piloti na kyslíku. Závod balonů je jako moderní verneovka

Legendární závod vodíkových balonů Pohár Gordona Bennetta opět dokazuje, že právem nese označení nejnáročnější letecký...

STO OBJEVŮ: Pračka zachránila domácnosti od dřiny, ale že jí to trvalo

Seriál Pračka. Schválně, zkuste dnes najít domácnost, kde ještě nepřebrala tu nutnou, namáhavou a – přiznejme si – otravnou...

STO OBJEVŮ: Mendělejevova tabulka se stala základním kamenem chemie

Seriál Skoro všichni si ze školy pamatujeme, že existuje Mendělejevova tabulka. Skoro nikdo však pořádně netuší, k čemu je...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...