Komáři nové generace. Vědci našli způsob, jak vymýtit smrtící viry

  11:02aktualizováno  11:02
Svět objevil nový způsob boje proti smrtelným nemocem, které přenášejí komáři. Jsou jím překvapivě komáři samotní. Vědci do jejich vajíček vpravili bakterii, která je schopná zabránit šíření nebezpečných virů. Pokud se jejich potomci rozšíří po světě, nemoci jako je zika, horečka dengue či malárie se mohou stát minulostí.

(ilustrační snímek) | foto: AP

Pro člověka jsou komáři nejnebezpečnějším tvorem na planetě. Jeho bodnutí může znamenat nákazu smrtelnými chorobami jako je malárie, virus zika či horečka dengue, které každoročně způsobí smrt milionů lidí. 

Fotogalerie

V ulicích kolumbijského města Medellín vědci i přesto vypouštějí miliony komárů. Tito jsou ovšem „hodní“, říkají vědci s nadsázkou. V krvi těchto komárů totiž koluje bakterie Wobalchia, která jim zabraňuje v přenášení nemocí. 

„Aby komár mohl přenášet například horečku dengue, virus se musí v jeho těle rozrůst. Wolbachia zabraňuje virům v růstu, tím i v jejich přenosu,“ vysvětlil pro BBC profesor Scott O’Neill, ředitel projektu World Mosquito Program. Nebylo přitom nutné měnit genetiku komárů, vědci pouze vpravili bakterii do nakladených vajíček.

Samičky nakažené Wolbachií ji pak přenášejí na své potomky, a to i když se spáří s jedinci, kteří bakterii v těle nenesou. Nakažení samečci se zase s nenakaženou samičkou spářit nemohou, jejich vajíčka se nevylíhnou. Vědci proto doufají, že se hmyz neschopný přenášet nemoci brzy stane v přírodě dominantní.

Aby toho však dosáhli, musí do přírody vypustit co nejvíce komárů s bakterií v těle. To je ovšem problematické kvůli nedostatku dobrovolníků, i kvůli strachu z nebezpečného hmyzu, který mezi lidmi nezřídka panuje. 

Ze Sahary až do Břeclavi. Přenašeči západonilské horečky jsou tropičtí komáři

V kolumbijském městě Medellín, který se potýká s epidemií smrtící horečky dengue, vědci do projektu zapojili místní školáky. Dětem rozdávají kapsle s vajíčky „hodných“ komárů a soupravy, ve kterých se z nich vylíhnou dospělí jedinci. Děti je pomáhají roznášet po městě, šíří ale také osvětu.

Naděje vymýtit dengue i ziku

„Nejprve jsem se bála, že náš dům bude plný hmyzu. Ale když mi dcera všechno vysvětlila, pochopila jsem, jak skvělý projekt to je. Přeji si, abychom těchto komáry měli v okolí co nejvíce,“ svěřila se pro BBC Aura Agudelo Ospinaová, matka jedné z žákyň zapojených do projektu.

Místo dovolené boj o život. Češi onemocněli na Bali horečkou dengue

Podle vědců může nová metoda vést až k vymýcení smrtících nemocí. Existuje však i pravděpodobnost, že viry si vyvinou proti Wolbachii obranu a opatření se časem stane méně účinné. „Pakliže zajistíme alespoň 50 let ochrany, během kterých bude čas na vývoj vakcín a dalších opatření, bude to stále velký úspěch,“ neobává se mutace virů O’Neill. 

Komáři s bakterií v těle už zvládli téměř vymýtit horečku dengue ve městě Townsville v Austrálii, píše The New York Times. Zatímco dříve se jí tam nakazilo 54 lidí za rok, po vypuštění „hodných“ komárů úřady v Townsville evidovaly jen čtyři případy dengue, kterou si lidé nepřivezli odjinud.

Na mnoho nemocí, které komáři přenášejí, se dosud nepodařilo vynalézt účinné vakcíny. Komár tropický každoročně nakazí neléčitelnými nemocemi přes 400 milionů lidí. Další stamiliony ročně nakazí komár anofeles malárií, proti které sice léky existují, v mnohých oblastech však nejsou dostupné. 

V oblastech výskytu komárů-přenašečů se nemocem dosud nedaří předejít ani plošnými chemickými postřiky. Ty navíc hubí jiné živočichy a poškozují celé ekosystémy.

Zika v Indii v roce 2018:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Dítě údajně ukradlo panenku. Policista zatkl rodiče a hrozil jim zabitím

Holčička ukradla ve Phoenixu panenku. Policie pak hrozila rodině zbraní (18....

Spojené státy šokoval videozáznam z minulého měsíce, na kterém policisté míří zbraněmi na muže a těhotnou ženu poté, co...

Najdete na iDNES.cz