Itálii trápí tropická nemoc chikungunya. Řím plánuje velkou dezinfekci

  20:08aktualizováno  20:08
Chikungunya. Tak zní název tropické nemoci, která nyní dělá starosti úřadům v Itálii. Přenášejí ji komáři a po Anziu a Římě už se rozšířila i do nedalekého města Latina. V pátek se s nemocí léčilo 47 lidí a další budou zřejmě vzhledem k počasí přibývat. V Římě nyní probíhá velká dezinfekce města a ve všech zasažených oblastech se dočasně zastavilo dárcovství krve.

Nemoc chikungunya způsobuje virus z rodu alphavirů a přenášejí ji komáři. Poprvé ji vědci izolovali roku 1952 v Tanzánii a Ugandě. Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) uvádí, že zatím neexistuje vakcína a lékaři u pacientů pouze potlačují příznaky nemoci.

Mezi ty patří vysoká horečka, bolesti kloubů a svalů, potíže s polykáním, vyrážka či bolesti hlavy. Symptomy se podobají také známějším tropickým chorobám, horečce dengue a viru zika, které také přenášejí stejné druhy komárů. Podle Ansy není chikungunya smrtelná, nicméně může mít dlouhodobé následky právě v podobě chronické bolesti kloubů.

Chikungunya se do Itálie poprvé dostala v roce 2007 pravděpodobně z Indie, kde předtím pobýval první pacient. Následně vypukla epidemie a s nemocí se potýkalo až 250 lidí, připomíná deník Le Figaro.

Úřady nyní podle listu La Repubblica vyzvaly občany, aby se před komáry co nejvíce chránili repelenty a nosili dlouhé rukávy i nohavice. Nakažených totiž rychle přibývá. Ještě ve čtvrtek italská média informovala o sedmnácti případech, v pátek už jich však bylo čtyřicet sedm. A vzhledem k teplému počasí budou čísla nejspíše dále narůstat.

V Římě proto probíhá velká dezinfekce, a to „ve všech městských oblastech, kde místní zdravotnické autority potvrdily výskyt klinických případů nemoci“. Italská ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzin však ve středu metropoli vyzvala, aby s opatřeními proti šíření nemoci rázně pokročila. 

„Jsme velmi znepokojeni situací kolem chikungunye. Příliš mnoho času uběhlo od chvíle, kdy jsme podali první žádost o zásah - pochází už ze 7. září,“ upozornila podle italské agentury Ansa.

Dárcovství krve zastaveno. Nebojte, je jí dost, uklidnil guvernér

Nemoc letos vypukla v Anziu jižně od Říma a do metropole se následně přenesla. Římská primátorka Virginia Raggi si však postěžovala, že jí vedení regionu Lazio, v němž se obě města nacházejí, předalo informace o vypuknutí nemoci příliš pozdě. Následně se objevily případy chikungunye i v okrese Latina, který s Římem i Anziem sousedí. 

Úřady proto doporučily dezinfekci i dalším obcím v regionu a občany, kteří někdy v poslední době byli v Laziu a mají symptomy podobné chikungunyi, vyzvaly, aby se dostavili k lékaři.

Kvůli nemoci se v Anziu i postižených částech Říma dočasně zastavilo dárcovství krve. Guvernér Lazia Nicola Zingaretti však uklidňuje, že by to nemělo ohrozit místní nemocnice. 

„Národní krevní centrum samozřejmě garantovalo dodávky, které pokryjí ztrátu způsobenou tímto opatřením. Zdravotnická síť nebude mít žádné problémy,“ uvedl. V celé Itálii je tak nyní vyšší poptávka po dárcích.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Kosovo se sice odtrhlo, ale Srbsko za něj bude ještě 22 let platit dluhy

Prezident Miloš Zeman přijal 10. prosince 2018 v Lánech srbskou předsedkyni...

I přesto, že Kosovo už před více než deseti lety vyhlásilo samostatnost, Srbsko za něj i nadále splácí dluhy. Stále ho...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Najdete na iDNES.cz