Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STO OBJEVŮ: Haló, Radiojournal. Základy rozhlasu položilo mezinárodní trio

Seriál
České země patřily zkraje 20. století mezi průkopníky rozhlasového vysílání, základní kameny rádia však byly položeny jinde. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
České země patřily zkraje 20. století mezi průkopníky rozhlasového vysílání,...

České země patřily zkraje 20. století mezi průkopníky rozhlasového vysílání, základní kameny rádia však byly položeny jinde. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Příběh zrození rozhlasové legendy Josefa Laufera připomíná pohádku. Muž, který v neděli 3. října 1926 komentoval premiérový rozhlasový sportovní přenos na evropském kontinentu, vůbec nebyl reportérem.

Tajemníka fotbalové Slavie k mikrofonu nedobrovolně dostrkali, protože nepřišel smluvený reportér: „Násilím mě vytáhli k mikrofonu a řekli mi: Mluvte, hlavně mluvte bez přestávky, ať to souvisí s tím, co před sebou vidíte, nebo ne.“

A pan Laufer coby rozhlasový „panic“ nezaváhal. Během jediného fotbalového poločasu bitvy Slavia – Hungaria prakticky vynalezl disciplínu rozhlasové sportovní reportáže. Jeho věcné postřehy, barvité popisy se znalostí věci i pověstná pohotovost vešly do dějin.

Technické minimum

Aby se pan Laufer mohl za mikrofon onoho roku 1926 vůbec posadit, předcházely tomu desítky let technických experimentů. Klíčovou roli sehrálo trio průkopníků, kteří dokázali bez drátů přenášet telegrafní signály, tedy nikoli rádio v dnešním slova smyslu. Všichni postupně objevili význam antény, uzemnění, laditelného obvodu. Jen na to šel každý trochu jinak.

Srbský vynálezce Nikola Tesla v roce 1893 jako první veřejně předvedl bezdrátový přenos energie. Přišel na to, že přijímač a vysílač musí být v rezonanci, aby byl proces úspěšný. Už roku 1898 vystavoval v Madison Square Garden dálkově řízený člun.

Italský fyzik Guglielmo Marconi pochopil význam antény u vysílače, ladění a zemnění. Svá představení přichystal na přelomu století: 1898 první vysílání z lodi, 1901 první vysílání přes Atlantik. Právě on posbíral veškerou dobovou slávu.

Byl šikovný obchodník: italská admiralita jeho vynález odmítla, anglická jej koupila. V roce 1909 obdržel Marconi díky vynálezu rádia Nobelovu cenu za fyziku.

Tři otazníky

  • FREKVENCE? Čísla pro naladění rozhlasových stanic (např. 96,6 pro Rádio Impuls v Praze) udávají vysílací frekvenci (kmitočet) v megahertzech – německý fyzik Heinrich Rudolf Hertz prokázal existenci elektromagnetických vln a prozkoumal jejich základní vlastnosti.
  • DRÁŤÁK? Rozhlas po drátě za pomoci kabelového vedení u nás fungoval v letech 1953–1999 jako pojistka vysílání v případě ohrožení. Přenášel pouze jednu stanici.
  • DIGITÁL? Od roku 1999 se šíří rozhlasový signál, podobně jako ten televizní, také v digitální podobě.

Do raných dějin rádia významně zasáhl také Alexandr Stěpanovič Popov. Vynikající ruský vědec zkonstruoval přijímač, nemohl však své nápady prodat. Na svůj objev neměl patent – carské vojsko mu to zakázalo.

Zásluhou těchto tří pánů byly položeny základní kameny pozdějšího rozhlasového rozmachu. V roce 1910 se v USA uskutečnil první přenos z Metropolitní opery, roku 1922 začala na britských ostrovech pravidelně vysílat slovutná BBC a rok po ní byla spuštěna první kontinentální stanice – Radiojournal, který vysílal od 18. května 1923.

Onoho večera ve 20:15 se ze stanu vypůjčeného od skautů a postaveného na poli v pražských Kbelích ozvalo: „Haló, haló, zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu, která vysílá na vlně 1 025 m zprávy a program.“

První vysílání trvalo hodinu, na programu byl hudební koncert. Zprvu se vysílal signál amplitudově modulovaný, s nízkou kvalitou zvuku, podobnou telefonnímu hovoru. Systém se sice používá i dnes, ale spíš okrajově.

Vzhledem k daleko vyšší kvalitě zvuku se po půli 20. století díky americkému vynálezci Edwinu Howardu Armstrongovi rozšířila frekvenční modulace rozhlasového signálu, daleko méně citlivá na atmosférické poruchy.

Jelikož zvuky nelze rádiem šířit bezprostředně, je nutné z akustického signálu získat pomocí měniče (například mikrofonu) elektromagnetické vlny, které se pak modulují na rádiové frekvence 30 kHz – 300 MHz. Lidskému uchu slyšitelné zvuky mají rozmezí kmitočtů přibližně 16 Hz – 20 kHz.

Dějinné milníky

Přes rozhlas se později symbolicky převalily dějinné vlny naší země. Lauferův slavný sportovní přenos se s odstupem let ukázal být vlastně jen takovou milou epizodou. Obzvlášť ve srovnání s rodinným reportováním proslulého Františka Kocourka.

100 divů světa

Muž, který skončil v Osvětimi, hlásil 19. března 1939 z pražského Václavského náměstí při přehlídce nacistické mašinerie: „Dovolte, abych se zmínil o podrobnosti čistě nevojenské. Odkudsi zdaleka přiletěla nad Prahu velká černá vrána, která se spustila a plachtila od Muzea dolů k Můstku. Divila se asi tomu obrazu, který viděla pod sebou.“

V roce 1945 nastaly boje o rozhlas. Z vysílání se ozvalo: „Voláme všechny Čechy! Přijďte nám ihned na pomoc! Esesáci zde vraždí české lidi!“ A také sovětská invaze v srpnu 1968 přinesla u rozhlasu lidské oběti.

České země patřily zkraje 20. století mezi průkopníky rozhlasového vysílání, základní kameny rádia však byly položeny jinde. Staré bakelitové rádio - ilustrační snímek.

  • Nejčtenější

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

Těšíte se? Na trh míří řada famózních televizorů, některé nás překvapily

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Některé jsme čekali, jiné překvapily. Na veletrhu CES 2025 jsme viděli velké množství skvělých televizorů i nových televizních technologií, které míří na trh. Některé dorazí letos, na jiné si možná...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

Odkud pochází syfilida? Nová studie ukončuje staletí sporů o původu nemoci

Premium

Kde se zrodila bakterie Treponema pallidum pallidum vyvolávající syfilidu? Letitou „přehazovanou“, kdy se za místo vzniku choroby střídavě označovaly Evropa a Amerika, by měla ukončit nová genetická...

Bezos poprvé vypustil svou raketu, která může konkurovat Muskově SpaceX

Firma Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose úspěšně vypustila z floridského mysu Canaveral svou novou raketu New Glenn. Po několika odkladech způsobených počasím a naposledy i technickým...

Planety nachystaly mimořádnou podívanou. Vyvrcholí na konci února

Noční obloha nám nyní poskytuje poměrně zajímavý pohled na Sluneční soustavu. Můžeme na ní najednou vidět téměř všechny planety, i když u těch méně viditelných pomůže malý dalekohled. Jedna však ve...

20. ledna 2025  16:20

Dokonalé zhojení srdce. Akvarijní rybky ukázaly cestu k regeneraci po infarktu

Premium

Některým živočichům doroste ztracená končetina nebo se jim zhojí poraněná mícha. Mohli bychom v lidském těle nastartovat stejně účinnou regeneraci? Bílkovina akvarijní rybky nabízí dokonalé zhojení...

20. ledna 2025

Neváží ani kilo, nabitý vydrží celý den. Novinka Asusu má v těle keramiku

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Asus Zenbook A14 je nejlehčí „Copilot PC“ na světě, váží jen 0,98 kg a to má neurální procesor s výkonem 45 TOPS a na jedno nabití má v provozu vydržet až 32 hodin. Prohlédli jsme si jej na expozici...

20. ledna 2025

Mussolini si chtěl před 100 lety pojistit moc, ale zapomněl na dělníky

Itálie schválila před 100 lety kontroverzní „plurální volební zákon“. Někteří lidé v Itálii měli mít při volbách do Sněmovny až tři hlasy. Platnost zákona ale vydržela pouhý jeden den, Mussolini...

19. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...