Američané a Rusové sledují všechny stroje létající okolo Země pozemskými dalekohledy a radary. Obě velmoci to přiznávají. Protivzdušná obrana severoamerického kontinentu NORAD připustila, že její technika rozpoznává objekty o velikosti tenisového míčku ve výšce okolo 200 kilometrů.
Nikdo však nezveřejnil skutečnou ukázku snímků či jiných dat, které tato technika dokáže pořídit. „Víme například, že Američané takto pořizovali snímky raketoplánu Columbia a hledali stopy poškození plášťě, ovšem neúspěšně,“ říká Jan Kolář z neziskové společnosti Česká kosmická kancelář.
Ukázku schopností sledovací techniky teprve nyní zveřejnili Rusové, dosud známí tím, že své špionážní kapacity tají. Vydali fotografie amerických špionážních družic Lacrosse pořízených ze Země v letech 2005 a 2010. Družice Lacrosse byly vybaveny radary, jimiž z výšky okolo 700 kilometrů sledovaly strategické objekty na Zemi o velikosti 1 až 3 metry.
Zveřejněné záběry pocházejí z Altajského optického laserového střediska. Družice na nich vypadají jako šmouhy, ale to je přirozené – snímky jsou znehodnocené, aby se nikdo nedozvěděl skutečnou rozlišovací schopnost detekčních aparatur.
„Snímky obsahují dost informací k určení základních technických znalostí o velikosti radarové antény, která ukazuje na schopnosti družice,“ vysvětlil webu Space Security bývalý analytik zpravodajské služby CIA Allen Thompson.
Proč najednou Moskva odtajnila, co její antikosmická špionáž dokáže? Je to nepochybně součást „ukazování zubů“ druhé straně v době zvýšeného napětí vyvolaného novými ruskými imperiálními ambicemi.