Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Odvracení katastrof a doostřování obrazu. Podívejte se na přednášky

Matematické modely a algoritmy dnes řeší i zdánlivě nesouvisející problémy všedního dne. Například bezpečné parkování. Mladí vědci z Ústavu informatiky AV ČR vám v přednáškách ukáží, že matematika nemusí být ten nepochopitelný předmět, u kterého vás polil pot vždy, když jste slyšeli pokyn „pojď k tabuli“.

Podívejte se na přednášky z Ústavu informatiky | foto: Profimedia.cz

Přednášky proběhly jako hlavní program dne otevřených dveří Ústavu informatiky AV ČR. Jejich přímý přenos jste mohli sledovat na Technet.cz celé dopoledne 5. listopadu. Nyní přinášíme záznam tohoto vysílání.

Přednáška: Jak včas a bezpečně zaparkovat?

autoři: Mgr. Ondřej Konár a Mgr. Ivan Kasanický
přednáší: Mgr. Ivan Kasanický

Tuto otázku řeší denně tisíce řidičů. Velkým problémem je zejména parkování nákladních vozidel. Pravidla pro bezpečnostní přestávky jsou přísná a kapacita parkovacích míst je omezená. Představíme unikátní systém vyvíjený ve spolupráci ÚI s dalšími partnery za podpory Technologické agentury ČR, který umožní řidičům nákladních vozidel zjistit předpokládanou obsazenost nejbližších dálničních parkovišť v čase jejich očekávaného příjezdu.

Vývoj takto složitého systému obnáší mnoho typů problémů od informatických (přenos, zpracování a skladování obrovského množství dopravních dat) přes matematicko-statistické (identifikace vhodného predikčního modelu) po psychologické (efektivní způsob distribuce předpovědi řidičům). Přednáška je zároveň názornou ukázkou, jak se lze z „ ničeho“ přiblížit k funkčnímu systému, který může významně pomoci.

Přednáška: Zaostřování obrazu pomocí matematických metod

autoři: RNDr. Iveta Hnětynková a Ph.D., Mgr. Marie Kubínová
přednáší: RNDr. Iveta Hnětynková

Jedním z příkladů praktické aplikace matematiky je zpětné zaostřování obrazu (například fotografií nebo videí), kdy se snažíme rekonstruovat ostrý obraz z jeho rozmazané verze na základě znalosti typu rozmazání.

Problémem této rekonstrukce je její vysoká citlivost na šum (chyby), který vzniká na čipu a je v rozmazaném obrázku vždy přítomen. Pokud je šum ignorován, výsledek je tímto šumem dominován a je obvykle zcela nepoužitelný. Pomocí praktických ukázek se seznámíme s problémem zaostřování obrazu a jeho matematickou formulací.

Přednáška: Hledáme chyby a odvracíme katastrofy

autor / přednáší: Mgr. Jan Kuřátko

V průmyslu se pro testování funkčnosti a bezpečnosti vestavěných zařízení, což jsou zařízení s řídicí elektronikou jako např. auta, letadla a roboti, využívají počítačové simulace. Vývoj metod a efektivních algoritmů pro takové testování je velmi důležitý, protože vede ke zvýšení spolehlivosti výrobků a snižování nákladů při výrobě.

V přednášce si ukážeme techniku, jak najít skryté chyby, které v průmyslu běžně používané metody odhalí jen s obtížemi.

Přednáška: Rozhodovací pravidla v analýze dat

autor / přednáší: RNDr. Jan Kalina, Ph.D.

Na každém kroku nás provází rozhodování jako proces volby jedné možnosti z několika alternativ. Často je třeba se rozhodovat na základě naměřených dat. Například lékař se rozhoduje pro určitou léčbu pacienta na základě velkého počtu klinických a laboratorních veličin. Jak se v takové záplavě dat vyznat?

Prezentace vysvětluje principy statistických a informatických metod pro klasifikační a shlukovou analýzu, jejichž cílem může být např. určit diagnózu pacienta. Jinou úlohou je rozčlenit pacienty do shluků tak, aby pacienti v rámci jednoho shluku měli podobné symptomy.

Přednáška: Jednoduché nerozhodnutelné problémy

autor / přednášející: Mgr. Karel Chvalovský

Každý programátor občas napíše program, který se dostane do nekonečné smyčky, a nikdy se tedy nezastaví. Klasický výsledek říká, že neexistuje obecný algoritmus (program) jak takové programy rozpoznávat, problém zastavení je algoritmicky nerozhodnutelný.

Podívejte se na pár jiných problémů, které jsou sice na první pohled jednoduché, přesto také algoritmicky nerozhodnutelné.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....