Peter Higgs se o zisku Nobelovy ceny dozvěděl od známé na ulici

  20:00aktualizováno  20:00
Britský fyzik Peter Higgs až do pátku nevěděl, že v úterý získal Nobelovu cenu za fyziku. Prozradila mu to sousedka, která ho potkala na ulici.

Britský fyzik Peter Higgs na tiskové konferenci po udělení Nobelovy ceny | foto: ČTK

Švédské akademii se s profesorem Higgsem nepodařilo spojit s hned v den udělování, tedy v úterý. Podle neoficiálních informací členů komise odjel Peter Higgs z Edinburghu, kde bydlí, aby se vyhnul mediální pozornosti. Ve skutečnosti byl ovšem Higgs pouze na obědě (cena bylo nakonec udělena hodině odkladů a porad komise až ve 12:45). Alespoň tak to oceněný fyzik vysvětlil v pátek na své první tiskové konferenci po udělení ceny. Jako vždy bez mobilu, který údajně nenosí s sebou.

Další překvapený nobelista

Zatímco Petera Higgse se Švédské akademii nepodařilo zastihnout vůbec, jiného nobelistu překvapila během nešťastnější chviliky. Byl jím Thomas Südhof, jeden ze tří letošních laureátů ceny za biologii. Novinář pracující pro Nobelovu nadaci ho zastihl na pracovní návštěvě Španělska, ve chvíli, kdy vědec řídil. Südhof prý doufal, že mu volá jeho místní známý, protože "se tak trochu ztratil". Když se ujistil, že reportér to "myslí vážně", musel zastavit u krajnice a pár vteřin ze sebe nedostal nic než ehm...á... Jeho radost byla ovšem po chvíli zcela zřejmá.

Jak to vypadá nečekané oznámení o Nobelově ceně ztracenému řidii si můžete poslechnout na YouTube kanálu Nobelovy nadace (v angličtině).

Pravdou ovšem je, že Higgs, který byl horkým kandidátem na Nobelovu cenu, z Edinburghu odjet chtěl. Nakonec to však nestihl. Když po polévce, porci pstruha a jednom pivu vysedal z auta před svým domem, oslovila ho starší dáma z vedlejšího domu. "Poblahopřála mi a já se jí zeptal, k čemu vlastně. Vše jsem pořádně pochopil, až když jsem přišel domů a začal číst vzkazy," vyprávěl vědec.

Svého plánu na odjezd do klidného koutu Skotské vysočiny se Higgs vzdal, přesto se rozhodl pro několik dní klidu. Novinářům svou přítomnost utajil a na veřejnost se poprvé vydal až v pátek. Bylo to už poučené rozhodnutí; Higgs má s mediální pozorností velké zkušenosti minimálně od loňského července, kdy urychlovač LHC objevil částici, tzv. Higgsův boson, kterou v 60. letech práce britského fyzika a jeho dalších kolegů a konkurentů předpověděla. Udělení ceny právě za objev této částice letos bylo velmi pravděpodobné.

Higgs mimo jiné na tiskové konferenci ocenil právě práci druhého nositele letošní nobelovky, Belgičana Francoise Englerta, a dalších kolegů, kteří přišli ve stejnou dobu s podobnými myšlenkami, ale cenu nedostali (více o tom, kolik lidí najednou přišlo na Higgsův boson zde).

Kromě toho se ještě "pochlubil" tím, že ve škole ve fyzice nijak nevynikal. Možná to prý bylo tím, že ji na jeho škole nevyučovali příliš zajímavě. Rozhodně však nebyl špatným žákem. Ba naopak, získával školní ceny v tak rozmanitým předmětech, jako byly cizí  jazyky, matematika či chemie. K částicové fyzice 84letého Higgse přitáhla údajně až těsně po 2. světové válce přednáška o atomové bombě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Obraz Mony Lizy Leonardo nikdy nedal zákazníkovi, řekl host Rozstřelu

Historik umění Martin Zlatohlávek v diskusním pořadu Rozstřel. (6. května 2019)

Neuvěřitelně bohatých 67 let života prožil vědec, vynálezce a v neposlední řadě i umělec Leonardo da Vinci. O jeho...

INTERAKTIVNĚ: Z malé účasti těží ANO, z vysoké Piráti? Najděte souvislosti

Prozkoumejte statistiky okresů ČR, najděte souvislosti a korelace

Výsledky voleb do Evropského parlamentu lze analyzovat z různých pohledů. Připravili jsme pro vás nástroj, s jehož...

Kočky rozumí, když na ně voláme. Jen je to většinou nezajímá

Kočky vám rozumí, ale ignorují vás

Kočičí inteligence je na rozdíl od té psí velmi málo prozkoumaná. Kočky totiž většinou odmítají s vědci spolupracovat....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz