Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Urychlovač LHC o Higgsově bosonu před vypnutím: Je to "nudná" částice

Odborníci ze střediska CERN představili výsledky hledání Higgsova bosonu za celou dobu provozu největšího urychlovače světa před jeho dvouletou odstávkou. Zdá se, že částice odpovídá konzervativním předpovědím, a velká revoluce ve fyzice se tedy odkládá.

Takto nám to vyšlo. Pohled na nabitou posluchárnu v CERNu, kde ve středu vědci představili výsledky letošního kola pátrání po Higgsově bosonu. Vpředu jsou hrdinové okamžiku: v červeném Fabiola Gianottiová z vedení týmu experimentu ATLAS, vpravo je Joe Incandela z "konkurenčního" detektoru CMS. Mezi nimi na plátno vzhlíží generální ředitel střediska CERN Rolf-Dieter Heuer. | foto: AP Photo/Denis Balibouse

Pod masivem Mont Blancu, na konferenci v italském La Thuyle, představili fyzikové výsledky "prosívání" všech údajů z urychlovače LHC až do jeho odstávky v únoru letošního roku. Týmy detektorů MCS a ATLAS v nich hledají stopy po existenci Higgsova bosonu. Tuto částici vědci předpověděli před půl stoletím a její existence by byla důkazem, že vědecké představy o podobě vesmíru se blíží pravdě (více zde).

Co dělá Higgsův boson?

Higgsův boson je částice, která je projevem tzv. Higgsova pole. Podle obecně uznávaného fyzikálního předpokladu "má" každý druh pole svoji částici a naopak. Pokud tedy objevíme částici, potvrdili jsme i existenci pole.

A právě o Higgsovo pole jde fyzikům spíše. Důležité je pro ně hlavně to, jak toto pole působí na vlastnosti ostatních částic. Nedokonalou analogií by se dalo říci, že Higgsovo pole je jako mlha, která prostupuje vesmír a dává věcem "bílou barvu" (hmotnost). Děje se tak přímo, bez zprostředkování Higgsovými bosony.   

Higgsovo pole by mělo dát hmotnost tzv. "intermediálním vektorovým bosonům". Tyto částice sice nikdy v životě nepotkáte, ale fungují jako "nosiče" jedné ze čtyř základních fyzikálních sil, tzv. slabé síly nebo slabé interakce. (Varování: Dva ze dvou oslovených fyziků varovali, že tento odstavec obsahuje ještě větší zjednodušení než zbytek textu, ale pro účely článku postačuje.)

Slabá síla působí sice na vzdálenosti relevantní maximálně tak v rozměrech atomových jader, ale rozhodně existuje a vesmír by bez ní nefungoval tak, jak funguje. Neexistoval by bez ní například beta-rozpad atomových jader. 

Možná se s ní blíže seznámíme, pokud zvládneme výrobu energie jadernou fúzí. Tomuto procesu vládne slabá interakce.

Nově zveřejněné údaje z urychlovače dále podporují představu, že loni pravděpodobně objevená částice je skutečně tak dlouho hledaný "higgs".

"Předběžné výsledky s úplnými daty z roku 2012 jsou báječné a podle mě je jasné, že máme co do činění s Higgsovým bosonem, přestože před sebou máme ještě hodně práce, než zjistíme, jaké přesně jsou jeho vlastnosti," říká v tiskové zprávě střediska CERN Joe Incandela, mluvčí týmu detektoru CMS.

Fyzikové ovšem už nyní s Higgsovým bosonem počítají (kdyby byl objev odvolán, byl by to jednoznačně skandál) a zajímají je především další detaily. Měří se například, jakým způsobem se nový boson rozpadá. Tedy na jaké částice částice se rozpadá a s jakou pravděpodobností se rozpadne tím, či oním způsobem. Sběr takových údajů však trvá, protože jde o extrémně vzácné události (zajímavá je jedna z bilionu, tedy jedna z 1012 srážek, ke kterým v urychlovači dojde).

Podle fyzika Jiřího Chýly se zdaleka nejdůležitější nově zveřejněné výsledky týkají měření dvou vlastností částice, o kterých toho předtím mnoho známo nebylo (jde o spin a paritu, tedy vlastnosti, které v klasické fyzice nemají obdoby). Jejich hodnoty nejsou pro nás laiky nijak důležité a nic nám neřeknou. Zajímavější je, že obě vlastnosti nové částice s největší pravděpodobnosti mají hodnoty, které jí předpověděla fyzikální teorie (pro zvědavé i hodnoty: spin 0, parita 0+).

To jsme rádi, ale...

Kdyby se to potvrdilo, byl by to úspěch. Dotyčná teorie, tedy Standardní model, správně předpověděla už před půl stoletím vlastnosti částice, o které vůbec nebylo a nemohlo být vůbec nic známo. Možná by to ani nemělo být překvapení, protože tento model je dlouhou dobu rozvíjená a hýčkaná soustava rovnic a teorií, které dohromady velmi přesně popisují většinu jevů ve světě částic.

Zároveň je však toto zjištění trochu varovné. Kromě pravděpodobného Higgsova bosonu se na urychlovači LHC neobjevilo mnoho nového. Ovšem Standardní model má mimo jiné celou řadu nedostatků, které volají po nápravě. Nevysvětluje například povahu tzv. temné hmoty a beze zbytku ani gravitaci.

Říkejte mi boson, Higgsův boson.

Podle fyzika Jiřího Chýly bychom správně měli říkat, že nová částice není Higgsův boson, ale částice, která nese řadu charakteristik Higgosva bosonu. Ale to je i na fyziky příliš dlouhé, a tak se dnes pro částici, jejíž objev byl oznámen v loňském roce, i ve fyzikálních kruzích používá označení Higgsův boson.

Naprosto objektivně se ovšem dá říct, že neprůstřelný důkaz zatím nemají a v nejbližší době mít nebudou. "Úplnou jistotu nebudeme mít asi ani poté, co bude znovu spuštěn LHC s dvojnásobnou energií protonů, ale přesto panuje obecná shoda, že jde skutečně o Higgsův boson," vysvětluje Jiří Chýla.

Standardní model je tak zapotřebí rozvinout nebo zasadit do nějakého zcela nového rámce. Zatím se však neví, kterým směrem dál. Ve fyzice tak existuje celá řada více či méně "divokých" hypotéz, které by ho chtěly doplnit, nebo zcela nahradit. Ale zatímco o nápady není nouze, úplně pro ně chybí experimentální důkazy. Autoři a zastánci nových myšlenek by samozřejmě s nadšením přivítali výsledky svědčící pro exotičtější podobu Higgsova bosonu, kterou stávající teorie nedokážou vysvětlit. Pak by přišel jejich čas.

I když se však nyní zdá, že nově objevená částice je "nudná" a obor je ve slepé uličce, na zoufání je brzy: "To nejzajímavější teprve přijde," říká Jiří Chýla. Bude to po upgradu a opětovném spuštění urychlovače LHC. Mělo by k němu dojít někdy na podzim roku 2014 a pokusy by měly být znovu zahájeny na jaře roku 2015 (více zde). Důležité je však především to, že zařízení by mělo být schopné dodat částicím podstatně větší energie, a maximální energie srážek se tím zvýšit zhruba na dvojnásobek (z 8 TeV na 14 TeV).

Fyzikům se tak otevře okno do oblastí, kam nikdy předtím neviděli. V pásmu energií, na které urychlovač dosáhl dosud, už nás zřejmě žádné překvapení nečeká. Díky vyšším energiím srážek by totiž mohly vzniknout nové, zatím neznámé částice, které jsou za běžných podmínek příliš nestabilní. Sice nevydrží, ale měly by v detektorech zanechat stopy po své krátké přítomnosti. Fyzikové se v podstatě snaží stále větší silou rozbít hmotu na menší a menší součástky.

Vědci nyní mohou jen doufat, že výkony LHC a jeho detektorů budou stačit na nahlédnutí do jen chabě tušené říše exotických částic. Z ní by pak mohli vyčíst indicie, které by jim ukázaly, jak Standardní model rozšiřovat nebo co postavit nad něj.

Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla poušť a ticho. "Kdybychom v LHC po jeho spuštění nic nového neviděli, tak to bychom měli v částicové fyzice problém," přiznává Jiří Chýla. Nehrozila by sice žádná vědecká katastrofa, vypomoci by mohly i jiné obory, ale pro LHC, tedy největší a nejsložitější vědecký experiment v dějinách, by to byl nečekaný neúspěch. Vědci by pak museli doufat nejspíše ve stavbu zbrusu nového zařízení. Ale i kdyby na něj byly peníze, nové objevy by musely být odloženy o roky či spíše desítky let.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...