Přelud vzniká díky tomu, že podivné „květy“ (autor předměty hromadně nazývá „blooms“) na videu se ve skutečnosti pohybují rychlostí 550 otáček za minutu. Přitom je snímá kamera (s velmi krátkou uzávěrkou 1/4000 sekundy) standardním tempem 24 snímků za sekundu.
Rychlost rotace není náhodná, je zvolena tak, aby každé „políčko“ filmu zachytilo objekt ve chvíli, kdy se otočí o tzv. zlatý úhel, tedy zhruba 137,5°. Zlatý úhel je úhel, který rozdělí kruh tak, že úhel větší výseče je ve stejném poměru ke kruhu jako menší dílek k většímu. Jednodušší je asi podívat se na obrázek, zlatý úhel je ten červeně vyznačený ve výseči b.
Výsledek je matematická i oku lahodící, ale zároveň ne zcela zjevná symetrie. Takový je alespoň princip: ve skutečnosti to kvůli technickým parametrům použité kamery bylo celé nastavené trochu jinak a složitější, jak vysvětluje Edmark ve svém návodu pro vytvoření podobného objektu doma. Pro ty, kdo nechtějí opravdu jev napodobit doma, je jeho popis zbytečně složitý a technický.
Film tedy nezachycuje skutečný pohyb objektu, ale jenom výseky. Můžete si to představit tak, jako by objekt byl pod stroboskopem. Výroba této dekorace doma tak není jednoduchá a je k ní zapotřebí nejen nějaký pohon (elektromotor), ale i odpovídající světelný zdroj pro vytvoření zdroje přerušovaného světla (musí to být silná dioda). Je to úkol pro poměrně zkušeného kutila.
Ale možné to je, už proto, že samotné objekty můžete od tvůrců zkopírovat. Datové soubory pro jejich vytvoření na 3D tiskárně si můžete stáhnout z Dropboxu, konkrétně z této stránky. K výrobě by měla stačit i poměrně jednoduchá 3D tiskárna. Návod k jejich výrobě můžete najít (v angličtině) na kutilském webu Indestructibles (na ten vede i odkaz výše v textu).