Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Semaforový mýtus, vtipná videa a záhadné iluze. Proč jsou nejčtenější?

Hitparáda Top 10 článků na Technet.cz se promíchává jen málokdy. Každý článek, který dosáhl na nejvyšší příčky, něčím překvapil. Ať už čtenáře, nebo samotné redaktory.

Optické iluze a další "záhady" vedou žebříček nejčtenějších článků Technet.cz | foto:  Pavel Kasík, Technet.cz

Řídit se při psaní článků čteností je lákavé. Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že se nesnažíme nalákat vás k četbě článků a zvýšit jejich atraktivitu. Zvlášť proto, že píšeme o tom, co nás zajímá, a sledovat, jak naše oblíbené téma nabírá desetitisíce čtenářů, je opravdu příjemná odměna. Ale na samotném vrcholu žebříčku čtenosti jsou články, u kterých bychom to nečekali.

TOP20 článků

V tomto článku navazujeme na náš předchozí článek se 20. - 11. článkem na žebříčku čtenosti.

Který článek je ten nejčtenější? A čím vlastně tak zaujal?

Který článek je ten nejčtenější? A čím vlastně tak zaujal?

Nebyl by problém psát články podle šablony. Víme-li například, že funguje článek s titulkem "10 nejvtipnějších videí o xyz", mohli bychom je sem sázet každý týden. Ale to by se omrzelo nejen čtenářům, ale především nám. Na Technetu místo toho chceme objevovat nová témata, psát o tom, o čem si myslíme, že "by se mělo číst". Často se netrefíme a několikadenní práce naláká jen zlomek čtenářů. Ale o to radostnější pak je překvapení, když se nečekaně trefíme. I proto držíme pestrou skladbu článků.

I díky kontaktu s věrnými fanoušky víme, co vás zajímá, ale skutečně "bomby" odhadnout nedokážeme. A to je dobře.

10.Slunce možná ochromí lidstvo na měsíce

Slunce

Rozbouřené Slunce

V roce 2010 už se řešil "konec světa podle Mayského kalendáře" v roce 2012. Takže zpráva o tom, že bychom mohli skončit až o rok později, byla zřejmě vnímána pozitivně. Článek také připomínal naši velkou závislost na elektronice, která by se mohla vymstít, kdyby nezvykle silná sluneční bouře vyřadila z chodu satelity obíhající Zemi. Od té doby jsme tu ovšem měli se solární bouří jiné problémy.

9.Vláda tajila kód pro přecházení? Apríl!

Tlačítko pro chodce. První krok: Vyťukejte na tlačítku požadované heslo.

Tlačítko pro chodce - První krok: Vyťukejte na tlačítku požadované heslo

Když nám Honza Kužník vysvětloval nápad na apríla roku 2007, nebyli jsme si jím úplně jistí. Ale čím více jsme "legendu" rozpracovávali, tím (ne)uvěřitelnější a zábavnější nám přišla.

Z článku se stal okamžitý hit a diskuze pod ním byla ohromná. I díky tomu, že na něj lidé chodili z různých odkazů i po měsíci, se přehoupl do Top 10. Článek se také dostal do sbírky Černá sanitka, která mapuje české moderní "městské mýty". Dodnes občas zaslechneme, že někdo dá k dobru "zaručenou zprávu" o tom, jak přepnout červenou na zelenou. Ano, jde to, ale s morseovkou a politikou to nemá nic společného.

8.Odstřelovač míří na knoflík

Typická reklamní fotografie PR oddělení USAF, která se celkem pochopitelně...

Náušnice a rtěnka do výstroje odstřelovače nepatří.

To, že sniper je povolání pro mnohé fascinující, není těžké pochopit. Jsou to samotáři, pohybují se tiše a utajeně, mohou udeřit z ohromné vzdálenosti a koluje o nich celá řada legend. I proto si jejich detailní rozbor získal patřičnou oblibu mezi našim čtenáři. Trefa do černého, dalo by se říci. Nebo do knoflíku.

7.Jak by vypadal Vladimír Franz bez tetování?

Během první české přímé prezidentské volby se snad žádná tvář nestala po světě tak známou jako potetovaný obličej dramatika Vladimíra Franze. Kolega Pavel Kočička, který fotomontáže i vyučuje, ukázal, jak by profesor Franz vypadal, kdyby do tetování neinvestoval.

Odbarvení Vladimíra Franze, krok 3
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 1
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 6
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 8

Odbarvování Vladimíra Franze ve Photoshopu

6.77 videí, která musíte vidět

Judson Laipply

Judson Laipply a jeho evoluce tance byla dlouho nejoblíbenějším videem na Youtube. Dnes už jej nahradilo video jiné, také taneční.

Zpravodajské weby jsou pevnou součástí pracovního režimu řady lidí. Ať už jde o zběžně sledování aktuálního dění při multitaskingu, nebo využívání drobných pauz a sdílení novinek s kolegy. Když jsme vydali článek 77 videí, která musíte vidět, snížili jsme tím páteční produktivitu kanceláři po celé republice na zanedbatelný zlomek. Dnes už je posílání videí na webu běžné, ale tehdy nebyl ještě YouTube tak známý jako dnes, a mnohá z "provařených" videí byla pro mnohé naprostou novinkou.

Statistiky nelžou, a tento článek patřil okamžitě mezi nejsdílenější, nejpřeposílanější a lidé v něm sledováním videí trávili doslova, hodiny. V rámci naší snahy o společenskou zodpovědnost jsme se rozhodli, že podobně vyčerpávající články budeme vydávat raději o víkendu.

5.12 tipů pro lepší fotky

Jak nefotit jako mameluk

Jak nefotit jako mameluk

Občas si všímáme, jak lidé na dovolených chybují při focení svých blízkých. Třeba tím, že je fotí z dálky. Nebo zapnou blesk tam, kde se to nehodí, a vypnou jej tam, kde by mohl pomoci. Chtěli jsme udělat článek, který pomůže co nejvíce lidem fotit aspoň o trochu lépe. Není to žádný článek pro nadšence a profíky. Možná i díky provokativnímu titulku, nebo díky našim modelkám, si získal ohromnou oblibu.

4.Mohlo československé opevnění odolat nacistům?

Alternativní historie je ošemetná disciplína. Třeba i proto, že si v jejím rámci můžete vymyslet úplně cokoliv. Ale některé otázky jsou velmi populární a skoro každý na ně má nějaký názor.

Porážka bez boje
Řez pěchotním srubem
Překážka typu A se sestávala z ocelových sloupů zabetonovaných do prahu a byla...
Schéma prvorepublikového opevnění na území dnešní České republiky

"Náš hlavní protivník měl jednoznačnou převahu. Německo mělo 69 milionů obyvatel proti 14,7 milionu československých státních příslušníků (z toho 3,3 milionu Němců)."

Odolalo by Československo a jeho bunkry wermachtu? Této otázce se velmi podrobně věnuje Jiří Macoun. Pokud se vám zamyšlení líbí, můžete se začíst i do jeho knihy Lepší dějiny Česka.

3.Proč se kalkulačky nechají zmást a lidé zrovna tak?

Jak si různé kalkulačky poradily se stejným příkladem.

Jak si různé kalkulačky poradily se stejným příkladem.

Lidé mají rádi hlavolamy. Zvláště takové, u kterých si myslí, že je dokážou vyřešit. A každý přece ví, že 6 ÷ 2(1 + 2) = ?

Aha, kolik vlastně? A nezkoušejte kalkulačku, možná vám bude radit špatně. Věřte raději odborníkovi. Sluší se dodat, že to zadání opravdu není moc přehledné.

2.Optické iluze, ze kterých vám budou oči přecházet

Delfíni si hrají

Schválně, co vidíte? No jistě. A přitom se na obrázku skrývá i něco docela jiného.

Proč mají vědci rádi optické iluze? Pomáhají jim pochopit, jak fungují naše kognitivní procesy, jak náš mozek zpracovává informace a jak se rozhodujeme.

Proč mají čtenáři řadí optické iluze? Protože jsou univerzální, jasně pochopitelné a zároveň nečekané a záhadné. Vyvolávají v nás nejistotu o tom, co vlastně vidíme a zda můžeme svému mozku důvěřovat. Jsou to instantní kouzla, která si můžete vyzkoušet na sobě. A pak si je užit opakovaně, když na ně nachytáte své přátele.

1.A nečekaným vítězem je test download managerů

Hitparádu oblíbenosti vede s přehledem tento nevýrazný článek z roku 2003 srovnávající tehdy populární správce stahování souborů. Jeho náskok je nepřekonatelný a velmi překvapivý. Také nám to chvíli vrtalo hlavou.

Při hledání zpětných odkazů se vše vysvětlilo. Článek byl odkázán z první stránky (dnes již neexistujícího) diskuzního vlákna na jakémsi warezovém fóru kdesi ve východní Evropě. Tolik mezinárodních návštěvníků, kteří nevládnou češtinou, asi už nikdy na Technetu mít nebudeme. Ale to je v pořádku. Naši čtenáři nám rozumějí.

Autor:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

K přihlášení ke službám Googlu budete brzy potřebovat mobil nebo otisk

Google se chystá zavést dvoufaktorové přihlašování k účtům, které uživatel v rámci jeho služeb využívá. V dohledné době...

TikTok se bude v Británii a EU zpovídat ze shromažďování dat o dětech

Čínská sociální síť TikTok po problémech ve Spojených státech a dalších zemích musí čelit žalobě i v Evropské unii a...

Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger měly výpadky. Twitter se směje

Nejpoužívanější sociální síť a také prakticky všechny ostatní služby společnosti Facebook měly v podvečer výpadky....

Facebooková „rada moudrých“ může nově rozhodovat i o mazání příspěvků

Před necelým rokem zřídil Facebook speciální nezávislý poradní orgán, který se doposud zabýval obsahem, který smazali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...