Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Semaforový mýtus, vtipná videa a záhadné iluze. Proč jsou nejčtenější?

Hitparáda Top 10 článků na Technet.cz se promíchává jen málokdy. Každý článek, který dosáhl na nejvyšší příčky, něčím překvapil. Ať už čtenáře, nebo samotné redaktory.

Optické iluze a další "záhady" vedou žebříček nejčtenějších článků Technet.cz | foto:  Pavel Kasík, Technet.cz

Řídit se při psaní článků čteností je lákavé. Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že se nesnažíme nalákat vás k četbě článků a zvýšit jejich atraktivitu. Zvlášť proto, že píšeme o tom, co nás zajímá, a sledovat, jak naše oblíbené téma nabírá desetitisíce čtenářů, je opravdu příjemná odměna. Ale na samotném vrcholu žebříčku čtenosti jsou články, u kterých bychom to nečekali.

TOP20 článků

V tomto článku navazujeme na náš předchozí článek se 20. - 11. článkem na žebříčku čtenosti.

Který článek je ten nejčtenější? A čím vlastně tak zaujal?

Nebyl by problém psát články podle šablony. Víme-li například, že funguje článek s titulkem "10 nejvtipnějších videí o xyz", mohli bychom je sem sázet každý týden. Ale to by se omrzelo nejen čtenářům, ale především nám. Na Technetu místo toho chceme objevovat nová témata, psát o tom, o čem si myslíme, že "by se mělo číst". Často se netrefíme a několikadenní práce naláká jen zlomek čtenářů. Ale o to radostnější pak je překvapení, když se nečekaně trefíme. I proto držíme pestrou skladbu článků.

I díky kontaktu s věrnými fanoušky víme, co vás zajímá, ale skutečně "bomby" odhadnout nedokážeme. A to je dobře.

10. Slunce možná ochromí lidstvo na měsíce

Rozbouřené Slunce

V roce 2010 už se řešil "konec světa podle Mayského kalendáře" v roce 2012. Takže zpráva o tom, že bychom mohli skončit až o rok později, byla zřejmě vnímána pozitivně. Článek také připomínal naši velkou závislost na elektronice, která by se mohla vymstít, kdyby nezvykle silná sluneční bouře vyřadila z chodu satelity obíhající Zemi. Od té doby jsme tu ovšem měli se solární bouří jiné problémy.

9. Vláda tajila kód pro přecházení? Apríl!

Tlačítko pro chodce - První krok: Vyťukejte na tlačítku požadované heslo

Když nám Honza Kužník vysvětloval nápad na apríla roku 2007, nebyli jsme si jím úplně jistí. Ale čím více jsme "legendu" rozpracovávali, tím (ne)uvěřitelnější a zábavnější nám přišla.

Z článku se stal okamžitý hit a diskuze pod ním byla ohromná. I díky tomu, že na něj lidé chodili z různých odkazů i po měsíci, se přehoupl do Top 10. Článek se také dostal do sbírky Černá sanitka, která mapuje české moderní "městské mýty". Dodnes občas zaslechneme, že někdo dá k dobru "zaručenou zprávu" o tom, jak přepnout červenou na zelenou. Ano, jde to, ale s morseovkou a politikou to nemá nic společného.

8. Odstřelovač míří na knoflík

Náušnice a rtěnka do výstroje odstřelovače nepatří.

To, že sniper je povolání pro mnohé fascinující, není těžké pochopit. Jsou to samotáři, pohybují se tiše a utajeně, mohou udeřit z ohromné vzdálenosti a koluje o nich celá řada legend. I proto si jejich detailní rozbor získal patřičnou oblibu mezi našim čtenáři. Trefa do černého, dalo by se říci. Nebo do knoflíku.

7. Jak by vypadal Vladimír Franz bez tetování?

Během první české přímé prezidentské volby se snad žádná tvář nestala po světě tak známou jako potetovaný obličej dramatika Vladimíra Franze. Kolega Pavel Kočička, který fotomontáže i vyučuje, ukázal, jak by profesor Franz vypadal, kdyby do tetování neinvestoval.

Odbarvení Vladimíra Franze, krok 3
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 1
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 6
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 8

Odbarvování Vladimíra Franze ve Photoshopu

6. 77 videí, která musíte vidět

Judson Laipply a jeho evoluce tance byla dlouho nejoblíbenějším videem na Youtube. Dnes už jej nahradilo video jiné, také taneční.

Zpravodajské weby jsou pevnou součástí pracovního režimu řady lidí. Ať už jde o zběžně sledování aktuálního dění při multitaskingu, nebo využívání drobných pauz a sdílení novinek s kolegy. Když jsme vydali článek 77 videí, která musíte vidět, snížili jsme tím páteční produktivitu kanceláři po celé republice na zanedbatelný zlomek. Dnes už je posílání videí na webu běžné, ale tehdy nebyl ještě YouTube tak známý jako dnes, a mnohá z "provařených" videí byla pro mnohé naprostou novinkou.

Statistiky nelžou, a tento článek patřil okamžitě mezi nejsdílenější, nejpřeposílanější a lidé v něm sledováním videí trávili doslova, hodiny. V rámci naší snahy o společenskou zodpovědnost jsme se rozhodli, že podobně vyčerpávající články budeme vydávat raději o víkendu.

5. 12 tipů pro lepší fotky

Jak nefotit jako mameluk

Občas si všímáme, jak lidé na dovolených chybují při focení svých blízkých. Třeba tím, že je fotí z dálky. Nebo zapnou blesk tam, kde se to nehodí, a vypnou jej tam, kde by mohl pomoci. Chtěli jsme udělat článek, který pomůže co nejvíce lidem fotit aspoň o trochu lépe. Není to žádný článek pro nadšence a profíky. Možná i díky provokativnímu titulku, nebo díky našim modelkám, si získal ohromnou oblibu.

4. Mohlo československé opevnění odolat nacistům?

Alternativní historie je ošemetná disciplína. Třeba i proto, že si v jejím rámci můžete vymyslet úplně cokoliv. Ale některé otázky jsou velmi populární a skoro každý na ně má nějaký názor.

Porážka bez boje
Řez pěchotním srubem
Překážka typu A se sestávala z ocelových sloupů zabetonovaných do prahu a byla...
Schéma prvorepublikového opevnění na území dnešní České republiky

"Náš hlavní protivník měl jednoznačnou převahu. Německo mělo 69 milionů obyvatel proti 14,7 milionu československých státních příslušníků (z toho 3,3 milionu Němců)."

Odolalo by Československo a jeho bunkry wermachtu? Této otázce se velmi podrobně věnuje Jiří Macoun. Pokud se vám zamyšlení líbí, můžete se začíst i do jeho knihy Lepší dějiny Česka.

3. Proč se kalkulačky nechají zmást a lidé zrovna tak?

Jak si různé kalkulačky poradily se stejným příkladem.

Lidé mají rádi hlavolamy. Zvláště takové, u kterých si myslí, že je dokážou vyřešit. A každý přece ví, že 6 ÷ 2(1 + 2) = ?

Aha, kolik vlastně? A nezkoušejte kalkulačku, možná vám bude radit špatně. Věřte raději odborníkovi. Sluší se dodat, že to zadání opravdu není moc přehledné.

2. Optické iluze, ze kterých vám budou oči přecházet

Schválně, co vidíte? No jistě. A přitom se na obrázku skrývá i něco docela jiného.

Proč mají vědci rádi optické iluze? Pomáhají jim pochopit, jak fungují naše kognitivní procesy, jak náš mozek zpracovává informace a jak se rozhodujeme.

Proč mají čtenáři řadí optické iluze? Protože jsou univerzální, jasně pochopitelné a zároveň nečekané a záhadné. Vyvolávají v nás nejistotu o tom, co vlastně vidíme a zda můžeme svému mozku důvěřovat. Jsou to instantní kouzla, která si můžete vyzkoušet na sobě. A pak si je užit opakovaně, když na ně nachytáte své přátele.

1. A nečekaným vítězem je test download managerů

Hitparádu oblíbenosti vede s přehledem tento nevýrazný článek z roku 2003 srovnávající tehdy populární správce stahování souborů. Jeho náskok je nepřekonatelný a velmi překvapivý. Také nám to chvíli vrtalo hlavou.

Při hledání zpětných odkazů se vše vysvětlilo. Článek byl odkázán z první stránky (dnes již neexistujícího) diskuzního vlákna na jakémsi warezovém fóru kdesi ve východní Evropě. Tolik mezinárodních návštěvníků, kteří nevládnou češtinou, asi už nikdy na Technetu mít nebudeme. Ale to je v pořádku. Naši čtenáři nám rozumějí.

Autor:
  • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Nejrychlejší zdarma dostupné možnosti sdílení souborů a bez registrace

Podívejte se na několik jednoduchých způsobů, jak rychle sdílet soubory bez nutnosti cokoliv instalovat, někam se...

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

Podívejte se, jak získaly název prohlížeče Chrome, Edge, Safari a Firefox

Celosvětově nejpoužívanější internetový prohlížeč dostal svůj název proto, aby jasně odkazoval na své přednosti. Dává...

Šest přehlížených funkcí, které ukazují, jak prohlížeč Edge dospívá

V posledních několika letech se posunul browser Microsoft Edge mílovými kroky vpřed. Se svým největším konkurentem sice...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....