Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Semaforový mýtus, vtipná videa a záhadné iluze. Proč jsou nejčtenější?

Hitparáda Top 10 článků na Technet.cz se promíchává jen málokdy. Každý článek, který dosáhl na nejvyšší příčky, něčím překvapil. Ať už čtenáře, nebo samotné redaktory.
Optické iluze a další "záhady" vedou žebříček nejčtenějších článků Technet.cz

Optické iluze a další "záhady" vedou žebříček nejčtenějších článků Technet.cz | foto:  Pavel Kasík, Technet.cz

Řídit se při psaní článků čteností je lákavé. Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že se nesnažíme nalákat vás k četbě článků a zvýšit jejich atraktivitu. Zvlášť proto, že píšeme o tom, co nás zajímá, a sledovat, jak naše oblíbené téma nabírá desetitisíce čtenářů, je opravdu příjemná odměna. Ale na samotném vrcholu žebříčku čtenosti jsou články, u kterých bychom to nečekali.

TOP20 článků

V tomto článku navazujeme na náš předchozí článek se 20. - 11. článkem na žebříčku čtenosti.

Který článek je ten nejčtenější? A čím vlastně tak zaujal?

Nebyl by problém psát články podle šablony. Víme-li například, že funguje článek s titulkem "10 nejvtipnějších videí o xyz", mohli bychom je sem sázet každý týden. Ale to by se omrzelo nejen čtenářům, ale především nám. Na Technetu místo toho chceme objevovat nová témata, psát o tom, o čem si myslíme, že "by se mělo číst". Často se netrefíme a několikadenní práce naláká jen zlomek čtenářů. Ale o to radostnější pak je překvapení, když se nečekaně trefíme. I proto držíme pestrou skladbu článků.

I díky kontaktu s věrnými fanoušky víme, co vás zajímá, ale skutečně "bomby" odhadnout nedokážeme. A to je dobře.

10. Slunce možná ochromí lidstvo na měsíce

Rozbouřené Slunce

V roce 2010 už se řešil "konec světa podle Mayského kalendáře" v roce 2012. Takže zpráva o tom, že bychom mohli skončit až o rok později, byla zřejmě vnímána pozitivně. Článek také připomínal naši velkou závislost na elektronice, která by se mohla vymstít, kdyby nezvykle silná sluneční bouře vyřadila z chodu satelity obíhající Zemi. Od té doby jsme tu ovšem měli se solární bouří jiné problémy.

9. Vláda tajila kód pro přecházení? Apríl!

Tlačítko pro chodce - První krok: Vyťukejte na tlačítku požadované heslo

Když nám Honza Kužník vysvětloval nápad na apríla roku 2007, nebyli jsme si jím úplně jistí. Ale čím více jsme "legendu" rozpracovávali, tím (ne)uvěřitelnější a zábavnější nám přišla.

Z článku se stal okamžitý hit a diskuze pod ním byla ohromná. I díky tomu, že na něj lidé chodili z různých odkazů i po měsíci, se přehoupl do Top 10. Článek se také dostal do sbírky Černá sanitka, která mapuje české moderní "městské mýty". Dodnes občas zaslechneme, že někdo dá k dobru "zaručenou zprávu" o tom, jak přepnout červenou na zelenou. Ano, jde to, ale s morseovkou a politikou to nemá nic společného.

8. Odstřelovač míří na knoflík

Náušnice a rtěnka do výstroje odstřelovače nepatří.

To, že sniper je povolání pro mnohé fascinující, není těžké pochopit. Jsou to samotáři, pohybují se tiše a utajeně, mohou udeřit z ohromné vzdálenosti a koluje o nich celá řada legend. I proto si jejich detailní rozbor získal patřičnou oblibu mezi našim čtenáři. Trefa do černého, dalo by se říci. Nebo do knoflíku.

7. Jak by vypadal Vladimír Franz bez tetování?

Během první české přímé prezidentské volby se snad žádná tvář nestala po světě tak známou jako potetovaný obličej dramatika Vladimíra Franze. Kolega Pavel Kočička, který fotomontáže i vyučuje, ukázal, jak by profesor Franz vypadal, kdyby do tetování neinvestoval.

Odbarvení Vladimíra Franze, krok 3
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 1
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 6
Odbarvení Vladimíra Franze, krok 8

Odbarvování Vladimíra Franze ve Photoshopu

6. 77 videí, která musíte vidět

Judson Laipply a jeho evoluce tance byla dlouho nejoblíbenějším videem na Youtube. Dnes už jej nahradilo video jiné, také taneční.

Zpravodajské weby jsou pevnou součástí pracovního režimu řady lidí. Ať už jde o zběžně sledování aktuálního dění při multitaskingu, nebo využívání drobných pauz a sdílení novinek s kolegy. Když jsme vydali článek 77 videí, která musíte vidět, snížili jsme tím páteční produktivitu kanceláři po celé republice na zanedbatelný zlomek. Dnes už je posílání videí na webu běžné, ale tehdy nebyl ještě YouTube tak známý jako dnes, a mnohá z "provařených" videí byla pro mnohé naprostou novinkou.

Statistiky nelžou, a tento článek patřil okamžitě mezi nejsdílenější, nejpřeposílanější a lidé v něm sledováním videí trávili doslova, hodiny. V rámci naší snahy o společenskou zodpovědnost jsme se rozhodli, že podobně vyčerpávající články budeme vydávat raději o víkendu.

5. 12 tipů pro lepší fotky

Jak nefotit jako mameluk

Občas si všímáme, jak lidé na dovolených chybují při focení svých blízkých. Třeba tím, že je fotí z dálky. Nebo zapnou blesk tam, kde se to nehodí, a vypnou jej tam, kde by mohl pomoci. Chtěli jsme udělat článek, který pomůže co nejvíce lidem fotit aspoň o trochu lépe. Není to žádný článek pro nadšence a profíky. Možná i díky provokativnímu titulku, nebo díky našim modelkám, si získal ohromnou oblibu.

4. Mohlo československé opevnění odolat nacistům?

Alternativní historie je ošemetná disciplína. Třeba i proto, že si v jejím rámci můžete vymyslet úplně cokoliv. Ale některé otázky jsou velmi populární a skoro každý na ně má nějaký názor.

Porážka bez boje
Řez pěchotním srubem
Překážka typu A se sestávala z ocelových sloupů zabetonovaných do prahu a byla...
Schéma prvorepublikového opevnění na území dnešní České republiky

"Náš hlavní protivník měl jednoznačnou převahu. Německo mělo 69 milionů obyvatel proti 14,7 milionu československých státních příslušníků (z toho 3,3 milionu Němců)."

Odolalo by Československo a jeho bunkry wermachtu? Této otázce se velmi podrobně věnuje Jiří Macoun. Pokud se vám zamyšlení líbí, můžete se začíst i do jeho knihy Lepší dějiny Česka.

3. Proč se kalkulačky nechají zmást a lidé zrovna tak?

Jak si různé kalkulačky poradily se stejným příkladem.

Lidé mají rádi hlavolamy. Zvláště takové, u kterých si myslí, že je dokážou vyřešit. A každý přece ví, že 6 ÷ 2(1 + 2) = ?

Aha, kolik vlastně? A nezkoušejte kalkulačku, možná vám bude radit špatně. Věřte raději odborníkovi. Sluší se dodat, že to zadání opravdu není moc přehledné.

2. Optické iluze, ze kterých vám budou oči přecházet

Schválně, co vidíte? No jistě. A přitom se na obrázku skrývá i něco docela jiného.

Proč mají vědci rádi optické iluze? Pomáhají jim pochopit, jak fungují naše kognitivní procesy, jak náš mozek zpracovává informace a jak se rozhodujeme.

Proč mají čtenáři řadí optické iluze? Protože jsou univerzální, jasně pochopitelné a zároveň nečekané a záhadné. Vyvolávají v nás nejistotu o tom, co vlastně vidíme a zda můžeme svému mozku důvěřovat. Jsou to instantní kouzla, která si můžete vyzkoušet na sobě. A pak si je užit opakovaně, když na ně nachytáte své přátele.

1. A nečekaným vítězem je test download managerů

Hitparádu oblíbenosti vede s přehledem tento nevýrazný článek z roku 2003 srovnávající tehdy populární správce stahování souborů. Jeho náskok je nepřekonatelný a velmi překvapivý. Také nám to chvíli vrtalo hlavou.

Při hledání zpětných odkazů se vše vysvětlilo. Článek byl odkázán z první stránky (dnes již neexistujícího) diskuzního vlákna na jakémsi warezovém fóru kdesi ve východní Evropě. Tolik mezinárodních návštěvníků, kteří nevládnou češtinou, asi už nikdy na Technetu mít nebudeme. Ale to je v pořádku. Naši čtenáři nám rozumějí.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

Trnitá byla cesta za uznáním vědkyně, která pomohla léčit cukrovku a obezitu

V týdnu udílení Nobelových cen si připomeňme jeden příběh. Všichni říkali, že to nejde, ale Svetlana Mojsovová to dokázala. Její zásluhou se dnes úspěšně léčí miliony lidí z cukrovky a obezity....

10. října 2024

Nobelisté v oblasti chemie rozlouskli letitou záhadu struktury proteinů

Ve švédském Stockholmu pokračovalo během úterka udělování Nobelových cen. Třetí z prestižních medailí získali Američané David Baker a John M. Jumper s Britem Demisem Hassabisem. Všichni se zabývali...

9. října 2024  11:45,  aktualizováno  13:43

Kyberútoky mohou i zabíjet. Za úspěchy hackerů bývají velké ego či neznalost

Pacient kvůli vyšetření nebo léčbě přišel do nemocnice na radioterapii, jenže dostal mnohonásobně vyšší dávku ozáření, která mu způsobila vážné zranění, nebo dokonce smrt. Lékař přitom udělal vše,...

9. října 2024  12:21

Nanonástřik ochrání elektroniku před bakteriemi i špínou na několik let

Advertorial

Klávesnice počítače, tablety, to jsou spotřebiče, kterých se dotýkáme několikrát za den. Mobil někteří lidé prakticky nedají z ruky. Ač si to nemusíme uvědomovat, tato zařízení jsou vysoce kontaktní,...

9. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...