Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nejlepší optické iluze, ze kterých vám budou oči přecházet

Zakoukejte se do neuvěřitelných triků, optických iluzí a vizuálních legrácek. Přestože to jsou na první pohled prkotiny, právě díky optickým iluzím mohou vědci lépe porozumět, jak funguje lidský mozek.
Optické iluze lidi baví, ale také pomáhají objasnit fungování lidského mozku -...

Optické iluze lidi baví, ale také pomáhají objasnit fungování lidského mozku - ilustrační foto | foto:  Pavel Kasík, Technet.cz

"Který čtverec je světlejší? Která čárka je delší?" Všichni, kdo se někdy alespoň zběžně setkali s nějakou tou optickou iluzí, vědí, že jde o chyták. Oba čtverce jsou stejně světlé, obě čáry stejně dlouhé. Můžeme si je přeměřit, stejně tomu oči a mozek odmítají uvěřit.

Šachovnice a stín

Šachovnice a stín - horní zakroužkovaná část se nám zdá výrazně tmavější než ta spodní, přesto jsou ale obě stejně tmavé. Jenže mozek neměří barvy, mozek analyzuje scénu.

Když přijde na vnímání optických iluzí, nejsou prokázány významné rozdíly mezi muži a ženami, nicméně třeba následující iluze je odlišně vnímána podle toho, kolik vám je:

Delfíni si hrají

"Malé dítě, asi tak desetileté, ještě nezkažené světem, vidí na obrázku delfíny, a nic víc," směje se Al Seckel, který se optickými iluzemi vášnivě zabývá. Líbí se mu především jejich překvapivost: "To, co čekáte, se nesplní, a vás to potěší. Je to stejné i se zápletkami ve filmu nebo s anekdotami."

Sbírka nejlepších optických iluzí

Vynikající soubor 87 zrakových pastí a chytáků shromáždil Michael Bach ve své galerii optických iluzí a vizuálních úkazů.

87 Optical Illusions & Visual Phenomena

Kromě statických obrázků (které se ale přesto zdánlivě pohybují) zde najdete i mnoho flashových ukázek a animací. Bachovým cílem totiž není jen pobavit, ale také podat vysvětlení, jak k iluzi dochází. Často si také můžete nastavit parametry zobrazení (rychlost, barvu apod.) a iluzi nachytat na švestkách - přesně odhalit, kdy ještě funguje a kdy už ne.

Optické iluze a věda

Přestože překvapivé obrázky mohou vzbuzovat "jakýsi neodolatelný úžas", využití optických iluzí je mnohem širší. "Zrakové klamy nám umožňují přesněji pochopit, jak funguje lidský mozek. Podobně jako poškození mozku může způsobit změnu chování, která umožní odhalit úlohu poškozené oblasti, je pozorování zrakového klamu takovým přistižením našeho mozku, jak si dělá něco jiného, než bychom čekali," vysvětluje Jan Kremláček. "Často z takového nesouladu můžeme odvodit zajímavé poznatky."

Dvě sinusiody: 6-1 vjemůV posledním ročníku soutěže Illusion Contest získal Kremláček třetí místo se svým klamem Dvě sinusoidy: 6-1 vjemů, který objevil náhodou při přípravě na výuku biosignálů: "Protože vytvářím stimulace pro elektrofyziologické vyšetření zraku, pozorování mne zaujalo, postupně jsem jej propracoval a letos poslal do soutěže."

První cenu v soutěži vyhrál Koukichi Sugihara se svou papírovou hříčkou, která využívá snahy mozku promítat si zrakové vjemy do prostoru a perspektivy. Výsledkem je pěkná iluze zdánlivě popírající gravitaci:

Optické iluze v historii a současnosti

V posledním roce se stále setkáváme s komerčním využitím optické iluze k vytvoření dojmu "3D obrazu", ovšem historie optických iluzí je mnohem starší, sahá až ke starým Řekům nebo k Leonardovi da Vinci. Svým způsobem by se dalo říci, že většina výtvarných umění s optickými iluzemi tak či onak pracuje.

Na závěr jsme pro vás (ve spolupráci s fanoušky Technetu) vybrali několik zajímavých, překvapivých a povedených optických iluzí:

1. Šikmá a šikmější věž

Možná nejpřekvapivější iluze, snad pro to, že je tak jednoduchá a přesto bije do očí. Věřte nebo ne, ale oba obrázky slavné věže v Pise, které vidíte vedle sebe, jsou zcela identické. Přesto se vám ten vpravo tak nějak více naklání, že?

Šikmá a ještě šikmější věž

Iluze si všimli Frederick Kingdom, Ali Yoonessi a Elena Gheorghiu z McGill University. Mozek předpokládá, že věže budou konvergovat k jednomu místu v nekonečnu podle pravidel perspektivy, a protože tak nečiní, označí si je za nerovnoběžné.

2. Holka nebo kluk?

Vidíte na následujícím obrázku mladou dívku a mladého muže?

Dívka a chlapec

Nejste sami. Richard Russel odhalil, že pouhou změnou poměrného kontrastu očí a úst dokáže z chlapecké tváře udělat dívčí. Oba obrázky jsou jinak identické. Zřejmě to souvisí i s tím, proč se dívky malují a líčí - zvýrazňují tak své ženské rysy.

3. Celá vesnice jako optická iluze

Městečko Vercorin ve švýcarských Alpách se stalo "obětí" optické iluze v reálném životě. Z jednoho jediného místa je vesnice jakoby pomalovaná kruhy. Ze všech ostatních míst jde o nesouvislé čáry. Autorem je Felice Varini, který na poli optických iluzí působí dlouhodobě.

4. Bláznivé tvary

Podívejte se na následující video. Přestože budete vědět, jak je iluze vytvořena, pravděpodobně nezabráníte v mozku, aby najednou - "cvak" - přepnul do trojrozměrného rozpoznání matek, které tam přitom vůbec nejsou.

5. Oboustranně rotující dívka

Podívejte se na tuto animaci rotující slečny. Na kterou stranu se otáčí?

Silueta

Ať už tvrdíte, že se dívka otáčí po směru hodinových ručiček, nebo proti, máte pravdu. Ale zkuste se schválně zeptat co nejvíce lidí, a uvidíte, že ačkoli se budete koukat na stejnou animaci, různí lidé si ji mohou vykládat různě. A vy to jistě dokážete taky. Zkuste si například celou část animace, až na rotující chodidlo, zakrýt. Pak si představte, že rotuje na opačnou stranu. Pak si slečnu odhalte a pravděpodobně zjistíte, že se vám směr rotace změnil. S trochou tréninku to dokážete provést i za plného provozu, a třeba i několikrát v řadě. Možná vám to usnadní tato pomůcka.

Jde o iluzi způsobenou tím, že se ve skutečnosti jedná o pouhou 2D animaci, ovšem mozek nám chce pomoci (dvourozměrné objekty přece jen moc časté nejsou) a vnucuje nám trojrozměrnou interpretaci.

Siluetová iluze Nobuyuki Kayahary koluje po internetu už dlouho, a často je interpretována jako "rozdíl mezi muži a ženami" nebo "rozdíl mezi levou a pravou hemisférou", nic takového se ale zatím nepotvrdilo.

Zdroje a odkazy:

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....