Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

NASA vyzkoušela „fyzikálně nemožný“ pohon a má co vysvětlovat

Zprávy o takzvaném „mikrovlnném pohonu“, který nepotřebuje palivo, se objevily zhruba před deseti lety. Letos poprvé vycházejí výsledky měření tohoto „nemožného“ motoru v praxi v seriózním časopise, a to dokonce s puncem organizace NASA. Znamená to, že jsme na stopě velkého objevu? Těžko.
Část 1/2

Zařízení testované ve vakuové komoře na torzním kyvadle Johnsonova vesmírného střediska

Na české Wikipedii se skrývá pod mnohoslibně znějícím heslem „EmDrive“, na pohled ovšem připomíná nejspíše měděný kbelík s přivařeným víkem. Tak vypadá „mikrovlnný motor“, zařízení, které by podle svých objevitelů mělo změnit naše představy o fyzice a tak trochu mimochodem i zřejmě kosmonautiku.

Obojí lze považovat mírně řečeno za velmi nepravděpodobné, ale za pár minut vašeho času tenhle podivný „vynález“ snad stojí. Jeho příběh hezky ilustruje, proč věda i veřejnost jen těžko dokážou odlišit podvodníky od revolucionářů.

Dutá síla

O co vlastně jde? Zařízení je to jednoduché: tvoří ho zmíněný „kbelík“ s připojenou elektronikou. Uvnitř měděné nádoby je zdroj mikrovlnného záření (představte si třeba magnetron jako v mikrovlnné troubě), mikrovlnné záření pak vysílá mikrovlny s frekvencí řádově jednotek gigahertzů. Dutina zařízení představuje pro mikrovlny past, ze které se nemohou dostat, jde z o uzavřený systém.

Přesto se našli lidé – prvním byl Brit Roger Shawyer – podle kterých uzavřené zařízení funguje jako motor s velmi slabým tahem. A to i přesto, že je zcela uzavřený, nic z něj „netryská“ a nepotřebuje palivo (stačí jen elektřina na produkci mikrovlnného záření). Nikdo nedokáže říci, proč by měl „mikrovlnný pohon“ fungovat, když porušuje zcela základní fyzikální zákony. V podstatě je to stejné, jako kdybyste v zavřeném autě foukali na sklo a čekali, že výsledkem bude pohyb celého vozu.

Ani seriózní vědci nemohou zcela stoprocentně tvrdit, že tento systém fungovat nemůže. Fyzikální zákony (ve smyslu lidmi vytvořeného popisu fyzikální reality) nic dopředu nezakazují. Vznikly a stále se mění na základě mnoha předchozích pozorování, z nichž žádné „EM drive“ nepotvrzuje. Naopak všechna naznačují, že takový „motor“ nemůže existovat (alespoň v té podobě a s takovými výkony, jako uváděl jeho „objevitel“), což ovšem není totéž jako důkaz neexistence.

Nejlepší způsob, jak reálnost podobných „revolučních měření“ ověřit (či přesněji řečeno podobné nápady znemožnit), je pokus. Ani v takových případech nebývají výsledky často z různých důvodů úplně jednoznačné, jak dokládá sága mikrovlnného pohonu. První měření provedl sám Roger Shawyer. Asi nepřekvapí, že jeho výsledky vypadaly na papíře velmi impozantně – při takových výkonech by šlo skutečně o převrat.

Navíc se v roce 2008 objevila zpráva čínské výzkumné skupiny ze Severozápadní polytechniky v Si-anu. Ta neměla s Shawyerem nic společného a její výsledky měření u podobného zařízení byly řádově podobné (tah cca milinewtony na kilowatt příkonu).

Dávka reality

Dlouho to nevydrželo. Nové výsledky čínské skupiny z roku 2016 ukazují, že celé měření byla nejspíše chyba, protože domnělý tah po odstranění možných rušivých vlivů klesl pod přesnost měření použité aparatury. Větší zájem byl ovšem o měření Shawyerova systému v laboratořích NASA. Probíhala od roku 2014 a výsledky byly zveřejňovány postupně. Naměřený výkon nejprve klesl o dva řády. Další průběhu pokusů experimentátoři sepsali a poslali do časopisu Journal of Propulsion and Power, kde má vyjít v prosinci 2016. Text už je ovšem nyní dostupný na portálu ARC na této stránce.

Znovu byl naměřen možný velmi slabý efekt. Pokud by měl „EM Drive“ fungovat, určitě musí jinak, než navrhoval Shawyer, protože prostě nedává takové výkony, jaké podle jeho modelu má. Časem se nejspíše podaří odhalit v aparatuře nějakou chybu, opomenutí či nepřesnost, která tento miniaturní efekt vysvětlí. Zvláště, když autoři se úplně nevyznamenali, jak si všímá podrobně třeba fyzik Chris Lee ve svém článku pro server Ars Technica. Jemu v práci chybí hned několik důležitých údajů a detailů, díky kterým je podle něj přesnost měření hodně zpochybněná.

Práce sice prošla tzv. recenzím řízením, což znamená, že ji před vydáním zkontroloval jeden či více nezávislých fyziků. Kteří ji nakonec (alespoň z větší části) zřejmě doporučili k vydání, protože nenašli žádné zjevné chyby v použité metodice. Přes recenzní řízení se k publikace dostanou někdy i špatné práce s chybami, naprosté nesmysly by se měly však odfiltrovat. Stojí za to si pamatovat, že ne vždy to ovšem tak dopadne.

To je ve zkratce situace kolem mikrovlnného pohonu dnes. Pokud vás zajímají podrobnosti, možná fyzikální vysvětlení i podrobnější popis celého měření i podrobnější vysvětlení přitažlivosti této myšlenky pro fyziku, na další stránce článku najdete článek Vladimíra Wagnera z Ústavu jaderné fyziky, který vznikl pro server kosmonautix.cz. Jemuž tímto děkujeme, že nám umožnil text uveřejnit i u nás.

Oprava: V článku jsme opravili záměnu vlnové délky a frekvence.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....