Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nekupovat: bzučáky proti komárům nefungují, shodli se popíchaní vědci

aktualizováno  11:34
Koupili jste přístroj, který má pomocí zvuků o vysokých frekvencích odpuzovat komáry? Tak to jste naletěli na nesmyslná marketingová tvrzení. Vědci zkoumají účinnost elektronických odpuzovačů komárů už dlouho a stále se stejným výsledkem: tyto přístroje vůbec, ale vůbec nefungují.
Nechají se komáři od své hostiny odradit ultrazvukem?

Nechají se komáři od své hostiny odradit ultrazvukem? | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Zní to tak chytře a lákavě jednoduše. Žádná chemie, žádné repelenty, žádné spreje a krémy. A hlavně žádné štípance. Stačí zapnout malý elektronický přístroj, který vyluzuje zvuky o vysoké frekvenci (tzv. ultrazvuk). To aspoň tvrdí výrobci těchto ultrazvukových odpuzovačů komárů.

Přístroje, které vyluzují zvuky o frekvencích mimo lidmi slyšitelné spektrum, čímž mají údajně odpuzovat komáry, jsou v prodeji už minimálně padesát let. Nově se k nim přidaly i aplikace pro mobilní telefony, které chtějí stejným způsobem docílit téhož efektu.

Nabídka produktů na elektronické odpuzování komárů je bohatá i na českém trhu.

Na trhu je k dispozici celá řada podobných produktů. A to i přesto, že neexistuje jediný důkaz pro to, že by byly takové přístroje byť jen minimálně účinné. Naopak, vědecké studie z celého světa se shodují, že efekt těchto zvuků na výskyt a „přistání“ komárů je nulový. Jenže ono to na první pohled zkrátka vypadá tak logicky... Komáři vyluzují zvuk o vysoké frekvenci. Když tento zvuk napodobíme, tak je zastrašíme.

Zvuk nemá negativní vliv na lidi, ale na komáry taky ne...

Na trhu se podobné přístroje mohou prodávat především proto, že je celkem dobře ověřeno, že nemají na lidi negativní vliv. Sotva slyšitelný zvuk o vysoké frekvenci tak obvykle nevadí státním regulačním orgánům na ochranu spotřebitele.

To ovšem neznamená, že tento ultrazvuk vadí komárům. Konkrétně samičkám komárů, které lidem sají krev a mohou tak způsobit nepříjemné svědění. Navíc mohou přenášet infekční nemoci, například malárii.

Proč by vlastně zvuk měl komáry (samičky komárů) odrazovat? Jedním z důvodů má být snaha samiček vyhnout se ostatním komárům. Někdy se zmiňuje jiný důvod: snaha komárů vyhnout se ultrazvukovým „radarem“ vybaveným netopýrům.

Ani jedno z těchto vysvětlení ovšem neobstojí v praxi: „Ačkoli obě teorie mohou znít přesvědčivě, nejsou podloženy žádnými publikovanými poznatky.“ Vědci zjistili, že samičky obvykle nemají tak vyvinutý sluch jako samečci. Zvuky o vysokých frekvencích jim tedy nevadí a nevyhýbají se jim. Navíc zvuk komářích křídel není na frekvenčním spektru v oblasti ultrazvuku, tedy mimo rozsah lidského sluchu. To je ostatně nabíledni: kdyby komáří křídla vydávala zvuk o ultrazvukové frekvenci, nikdy bychom komára neslyšeli.

Experimenty „na vlastní kůži“ po celém světě

Nakonec ale nejde o to, zda vědci mají či nemají vysvětlení pro to, jak elektronické odpuzovače komárů (dále EOK) fungují. Záleží na tom, zda skutečně fungují. A zde může být skrytý důvod toho, proč se tyto přístroje nadále prodávají po celém světě: pro zákazníka, který si takový přístroj koupí, je těžké objektivně změřit, jestli jej dneska komáři poštípali méně, protože měli puštěný bzučák, jestli se mu to jen zdá (placebo efekt, přání otcem myšlenky), nebo jestli ten den zkrátka komáři jen méně štípali.

Porovnání, které eliminuje ostatní proměnné, je velmi těžké. Britsko-íránský tým vědců publikoval v Cochrane Database of Systematic Reviews metastudii, ve které identifikoval desítku studií experimentálně analyzujících, zda EOK skutečně fungují.

Přehled studií zahrnutých do metastudie

Téměř všechny experimenty používaly „živou návnadu“, což je označení pro nebohého vědce (nebo jeho asistenta), který trpělivě čekal v místnosti, aby následně spočítal „počet dokončených komářích přistání“.

Počty komárů v rámci experimentů

Je vidět, že výzkum probíhá minimálně od poloviny sedmdesátých let. A už tehdy výsledky naznačovaly, že elektronické odpuzovače nefungují. Na základě těchto výsledků byly dokonce v některých státech přístroje slibující odpuzování komárů zakázány a jejich výrobci veřejně obžalováni. Navzdory tomu jsou ale přístroje i nadále dostupné. Výrobci nadále slibují, že jejich zařízení „účinně odpuzuje komáry“. Někteří dokonce mluví o „vědeckém základě“ těchto tvrzení.

Metastudie, která shrnuje nejlepší dosud provedené studie na toto téma, ale takový pohled jednoznačně vyvrací. Nenalezli žádnou studii, která by experimentálně ověřila byť jen nepatrnou účinnost. Naopak, komáři na lidech přistávali (a štípali je) úplně stejně. Bylo jedno, zda byl v místnosti zapnutý EOK, vypnutý EOK, žádný EOK nebo zařízení vydávající jiné zvuky. Nic z toho nemělo na výskyt komárů a jejich útočnost reálný vliv. Testované bzučáky vyluzovaly různé frekvence, od 125 Hz do 75 kHz. Ale ani různé frekvence neměly vliv - chování komárů se nezměnilo.

Všechny studie zjistily, že elektronické odpuzovače komárů jsou neúčinné.

Falešný pocit bezpečí

Vědecké studie obvykle končí tím, že problematika by si zasloužila další výzkum, například experimenty konkrétně zaměřené na nějakou specifickou oblast. V komáří metastudii ale - díky jednoznačným datům - v závěru čteme velmi jasná tvrzení:

  • elektronická zařízení na odpuzování komárů založená na ultrazvuku nejsou účinná, neměla by být používána ani doporučována
  • další testování těchto zařízení by byla ztráta času, neboť dosud provedené studie mluví jasně

Závěr: Elektronické odpuzovače komárů nejsou účinné a neměly by být používány ani doporučovány

Mohlo by se zdát, že vědci zde dělají z komára velblouda. Když si někdo koupí nefunkční šmejd, je to ostatně jeho věc, dalo by se namítnout. Jenže v zemích, kde se veřejné zdravotnictví potýká s komáry přenášenou malárií, jsou ultrazvukové bzučáky reálný problém.

Pokud v Česku někdo koupí do kočárku elektronický ultrazvukový bzučák, aby své miminko ochránil před komáry, výsledkem je maximálně uplakané dítě s několika pupínky. V malárii postižené oblasti ale může koupě bzučáku uchlácholit jejich majitele do pocitu falešného bezpečí. Mají přece „vědecky potvrzený bzučák“, tak co by se zdržovali s repelentem nebo moskytiérou. Přitom důsledná aplikace ochranných prostředků může výrazně snížit riziko malárie. Nefunkční bzučák tak reálně poškozuje zdraví uživatelů.

To je ostatně jev společný řadě pseudovědeckých metod (virgule, multivitamíny proti AIDS, MMS, homeopatie...). Mohou být na první pohled neškodné, ale pokud se na důsledky podíváme v kontextu, všimneme si, že uživatelům je slibována účinnost, která není potvrzená ani podložená. V takovou chvíli je potřeba srovnávat účinnost nikoli s placebem, ale s neúčinnější dostupnou metodou.

Ultrazvukové bzučáky se navzdory jasným dokladům o nefunkčnosti nadále prodávají. Už více než padesát let. Výrobcům se to zjevně vyplatí, a to i přes riziko toho, že se tím u části svých zákazníků zesměšní.

Recenze uživatelů na ultrazvukový odpuzovač komárů značky Chicco

Pokud jste podobný bzučák proti komárům zakoupili, můžete jej zkusit reklamovat. Výsledek takové reklamace ale není jistý - výrobci obvykle své sliby o odpuzování komárů formulují velmi vágně. Při podrobnější analýze se často ukáže, že ve skutečnosti nikde oficiálně netvrdí, že bzučák skutečně komáry odežene. I zde tedy platí klasické „caveat emptor“ - zákazník si musí dávat pozor na to, co kupuje.

I tak se ale určitě najde řada lidí, kteří mají bzučák zapnutý celé léto a libují si, jak je ultrazvuk krásně chrání od komárů. V takovém případě můžete z přístroje klidně vyndat baterii. Na funkci to nebude mít vliv.

Co proti komárům naopak funguje?

Bzučáky komáry nezaženou. To ale neznamená, že jsou vědci proti komárům bezmocní. Vyvinuli různé repelenty, genetické modifikace a dokonce i laser.

S laserovým kanónem na komára (Nathan Myhrvold, TED.com):

Aktualizace: Do článku jsme doplnili odkazy a video.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...