Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Sledujte údery blesků nad Českou republikou v přímém přenosu

  15:25aktualizováno  14:12
Na Česko se valí prudké bouřky. Díky dobrovolníkům z celého světa můžete údery blesků sledovat na mapě online. Díky české aplikaci Thunderly je efektně uvidíte a ucítíte i ve svém mobilu. Přímo na stránkách iDNES.cz si pak můžete zjistit, zda déšť a bouřky zasáhnou i vás.
Červené tečky se žlutým středem jsou místa, kde udeřil blesk. Zelené čáry vedou...

Červené tečky se žlutým středem jsou místa, kde udeřil blesk. Zelené čáry vedou ke stanicím, které výboj zaznamenaly. | foto: Lightingmaps.org

Díky lovcům blesků z celého světa a samozřejmě i z České republiky, kteří se sdružují v komunitním projektu Blitzortung.org, můžete zdarma sledovat blesky takřka po celé zeměkouli. Systém funguje na základě stanic, kterými jsou všichni dobrovolníci vybaveni a monitorují jimi atmosféru.

Ty červené tečky se žlutým středem jsou místa, kde udeřil blesk. Zelené čáry vedou ke stanicím, které výboj zaznamenaly (nutno zakliknout Station On).

Podrobné výstupy jsou přístupné na stránkách Blitzortung.org. Pro sledování blesků je vhodnější přístup přes web Lightningmaps.org, kde nově můžete nad podrobnou mapou od Googlu pozorovat údery blesků téměř v reálném čase (stačí kliknout na položku Real Time (Beta!) v levém navigačním sloupci).

Pokud si pustíte i zvuk (ikonka nad mapou vpravo nahoře), uslyšíte při každém úderu přesně takové cvaknutí, jaké slyší lovci blesků na svých přístrojích.

Blitzortung aktuálně má aplikace pro operační systém Android i iOS. Můžete sáhnout i po osvědčeném českém řešení s názvem iRadar. Podle animací dokážete poměrně přesně odhadnout aktuální vývoj počasí. Například při rozhodování, zda se vydat dál nebo ještě počkat, až déšť poleví, je iRadar k nezaplacení. Nově je zatím jen pro Android k dispozici i velmi podrobná aplikace o počasí přímo od ČHMU.

Novinka z Česka boduje i v americkém appstoru iOS

Tři měsíce je v appstoru zalistovaná aplikace Thunderly a sklízí nejrůznější ocenění včetně lokálního AppParade v ČR. Čeští vývojáři Jan Plešek a Jaromír Kavan vytvořili srozumitelnou a na první pohled lákavou aplikaci, kde uživatel může sledovat hromobití po celém světě nebo jen ve vybrané lokalitě. Programátoři použili API zmíněného projektu Blitzortung.

Česká aplikace Thunderly je v appstoru Applu velmi oblíbená.

Aplikace reaguje vibrací i světelnými efekty. K dispozici jsou i číselná data o četnosti blesků. Zobrazuje se aktuální oblačnost i srážky. Thunderly je k dispozici zdarma exkluzivně pro iOS.

Hromy a blesky ve světě vizualizované v aplikaci Thunderly.

Pohled na zataženou Evropu v roce 2018 nikoho nepřekvapí.

Podrobná mapa blesků v aplikaci Thunderly po zazoomování.

Thunderly je v americkém appstoru momentálně aplikací dne.

Jak se detekují blesky

Systém Blitzortung před lety navrhl Egone Wanke na principu TOA (time of arrival) a výpočtu hyperbolické křivky. Přijímací stanice detekují v pásmu VLF údery blesků. Všechny stanice také mají díky GPS přesné hodiny. Informace o každém výboji je zaslána do serveru, který zpracovává data. 

Jak vzniká kulový blesk

Kameře čínských vědců se podařilo během sledování běžných blesků natočit i průlet blesku kulového. Díky tomu, že kamera zachytila spektrum blesku, vědci poprvé získali představu o tom, jaké prvky se v "ohnivé kouli" vyskytují.

Na základě toho, že každý úder blesku má jiný průběh napětí elektromagnetického pole (něco jako otisk prstu), server pozná, o jaký konkrétní blesk jde a díky časovým značkám, které každá stanice u každého výboje pošle, má rozdílené časy detekce blesku. Jelikož se elektromagnetické pole šíří rychlostí 300 000 km/s, dá se z těchto rozdílů spočítat místo, ve kterém musel výboj vzniknout.

Blitzortung je komunitní nekomerční projekt  provozovaný dobrovolníky. Byl také prvním bezplatným systémem detekce a lokalizace blesků. V systému je nyní okolo 1000 stanic po celém světě. V Česku jsou aktuálně aktivní čtyři. Data jsou určena pouze pro osobní účely, jejich komerční využití je zakázané.

7. srpna 2013

Vývoj počasí můžete sledovat i na iDNES.cz

Jak vypadá počasí v České republice nebo ve vašem kraji, se můžete podívat přímo na iDNES.cz. O aktuální situaci najdete v pravidelně aktualizovaných článcích. Díky animacím postupu mraků, srážek a záznamů detektorů blesků se můžete podívat, jakým směrem a jak rychle se nepříznivé počasí vyvíjí, posouvá a zda a kdy dorazí k vám.

Na mapě vidíte aktuální radarové informace srážkách n území ČR. Data poskytuje Český hydrometeorologický ústav.

Vizualizace úderů blesků, díky legendě poznáte jak je bouřka intenzivní a na jakém území se blýská.

V širším měřítku poskytne dobrý přehled o počasí v Evropě web radareu.cz, podle počasí v okolních státech a postupu srážek můžete odhadnout, co se blíží na území České republiky a podle toho se včas zařídit.

Jak vypadá počasí kolem ČR a co na naše území míří, můžete přehledně vidět na adrese radareu.cz

A pokud byste si náhodou chtěli vytvořit svůj vlastní základ blesku doma, můžete se podívat na pokus redaktorů Technet.cz a spolku Žádná věda. Stačilo nám k tomu pár věcí ze smeťáku.

Aktualizováno 23.5.2018: doplněna aplikace Thunderly a upraveny podrobnosti.

Původní již zavřenou diskusi k článku najdete zde.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....