Úvodní stránka aplikace ČHMÚ přivítá uživatele informací o nejvyšší teplotě pro místo, kde se zrovna nachází. Stačí naklonit telefon a objeví se meteogram ukazující graf vývoje teplot a srážek. V dolním menu je pak možné volit mezi předpovědí na šest dní dopředu, radarem, předpovědí srážek a výstražnými informacemi. Rozšířená nabídka, kde je i textová předpověď nebo aktivita klíšťat, je v levém horním rohu obrazovky.
„Předpověď počasí lze zobrazit pro aktuální polohu i pro uživatelem vybrané a uložené lokality (obce). Předpověď počasí je přebírána z několika zdrojů: modelu Aladin, krátkodobých předpovědí, textových předpovědí korigovaných meteorologem a z radarových údajů,“ uvádí ČHMÚ v tiskové zprávě.
ČHMÚ využívá jednoduché grafické rozhraní, text a údaje jsou na bílém pozadí, což může v porovnání s animací oblohy v norské YR.no působit stroze, na druhé straně ČHMÚ ukazuje informace rychle a v přehledné formě. Design se také jasně odlišuje od černého vzhledu další české aplikace Aladin.
Pro ty, kteří vyžadují podrobnější informace o ovzduší nebo o stavu vodních toků, je určena druhá aplikace ČHMÚ Plus. Na mapě republiky ukazuje pomocí animace vývoj počasí, riziko přívalových povodní nebo UV index. Poslední údaj se ovšem za celou dobu testování aplikace nezobrazil stejně jako informace o aktivitě klíšťat.
Norové se odchylují o jeden až dva stupně Celsia
Užitečnost aplikace redakce testovala mimo jiné během silné bouřky s přívalovým deštěm v Husinci u Prachatic, která se objevila 3. května v půl páté odpoledne. Po přenastavení polohy na danou lokalitu bylo možné přesně sledovat vývoj teplot, zvýšené množství spadlých srážek, a v radarové části i aktuální přechod bouřkového jádra.
Aplikace ČHMÚ umožnila v sekci Radar si přiblížit na mapě polohu, která uživatele zajímá. Bylo proto snadné sledovat intenzitu srážek, přestože byla animace radaru už značně rozkostičkovaná. Norská aplikace takovou možnost nenabídla, informovala pouze o stavu počasí pro lokalitu, kde se nacházel telefon - na Praze 5.
Odchylky YR.no od ČHMÚ se ukázaly při srovnání teplot v poledne 4. května. Zatímco ČHMÚ na hlavní stránce uváděla hodinové hodnoty od 18 °C v poledne až po 20 °C ve 14:00, YR.no předpovídala hodnoty o dva stupně vyšší. Podobná odchylka panovala také v následujících dnech. Aplikace využívající data z webu AccuWeather se od ČHMÚ lišila až o čtyři stupně Celsia.
Rozdílné údaje o teplotách neznamenají, že česká aplikace je ta přesnější. Přesto ukazovala hodnoty, které odpovídaly teplotám z automatických měřících stanic v Česku a které bylo možné v rámci srovnání dohledat na webu Českého hydrometeorologického ústavu.
Chybí widget a Norové jsou přesnější, píší první uživatelé
Názory samotných uživatelů v hodnocení aplikace ČHMÚ se liší. V prvním týdnu, kdy si obě verze stáhlo více než 10 tisíc lidí, programy nasbíraly průměrnou známku 4,0. V druhém květnovém týdnu však hodnocení mírně kleslo na 3,9. Vedle pochval lidé postupně upozorňují na nové chyby a čekají, zda se vývojářům podaří aplikaci vylepšit.
Uživatelé na jedné straně chválí jednoduchou grafiku a rychlý chod aplikace, na straně druhé si řada lidí na vizuální podobu stěžuje, zejména na absenci černého podkladu. Dalším uživatelům pak chybí takzvaný widget, který by na ploše zobrazoval nejdůležitější informace o počasí. Někteří dokonce uvedli, že je YR podle nich přesnější. „Přesnost předpovědi pro mou lokalitu je horší než u YR, rovněž i aktuální stav počasí,“ napsal v recenzi na Google Play Pavel Jurena.
Pro iOS bude počasí od ČHMÚ až v červenci
Zatím jsou obě aplikace ČHMÚ dostupné pro operační systém Android ve verzi 4.1 a vyšší. „Pro Apple iOS bude vývoj trvat ještě tři měsíce,“ uvedl ředitel ČHMÚ Mark Rieder v rozhovoru pro iDNES.cz. Zpoždění je dané přísnými podmínkami, které musí aplikace určené pro iOS splnit. AppStore nabízí jen nejlepší a stabilní aplikace.
Mobilní aplikace se vyvíjela čtyři roky a stála sedm milionů korun. Firma OK System do mobilní podoby převedla většinu funkcí, které doposud lidé hledali na z dnešního pohledu zastaralém webu ústavu.
Lidé mají stále možnost využívat konkurenční aplikace iRadar a Aladin. Ředitel Rieder ujistil, že ústav bude jejich vývojařům i nadále dodávat informace.