Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Robot krvácí, kašle a močí. Záchranáři na něm trénují boj o váš život

Pražská záchranná služba patří v úspěšných resuscitacích ke světové špičce. Kromě lidí na tom má zásluhu i robotická figurína Laerdal SimMan 3G. Umožňuje důkladný nácvik oživování, podávání léků i umělého dýchání. Podívejte se, jak instruktor sleduje záchranáře v akci.

Každý den dochází v Praze k několika resuscitacím. Přibližně dvě z nich jsou skutečné případy, ve kterých jde o lidský život. Ty ostatní resuscitace jsou cvičné. Záchranářům pomáhají připravit se na různé scénáře a umožňují jim zlepšit koordinaci, rychlost a tedy i úspěšnost oživovacích úkonů.

SimMan napojený na RhinoChill (k rychlému navození hypotermie během srdeční...
SimMan napojený na RhinoChill (k rychlému navození hypotermie během srdeční...

SimMan napojený na RhinoChill (k rychlému navození hypotermie během srdeční zástavy) a Lucas (zajišťuje mechanickou nepřímou masáž srdce během transportu).

Co umí SimMan simulovat

Simulant za dva miliony zvládne napodobit většinu důležitých životních funkcí, a realisticky tak připravuje na různé situace.

  • krvácení, močení, pocení
  • kašlání, dušení
  • hmatný tep, lze snímat EKG
  • reaguje na podávané léky
  • modrým světlem simuluje cyanózu (nedostatek kyslíku)
  • simuluje křeče, zástavu, rozšířené zorničky apod.

"Figurína Simman se dá napojit na EKG monitor a zasahující záchranáři mohou sledovat její srdeční akci," popisuje výhody propracovaného výcvikového robota Radomír Vlk, záchranář a lektor vzdělávacího centra Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. "Tato srdeční akce zase odpovídá stavu, ve kterém se 'pacient' nachází." Figurínu může navíc lektor ovládat na dálku z vedlejší místnosti, a tak může přepínat různé stavy a scénáře nebo dokonce na robota mluvit, pokud usoudí, že to jeho stavu odpovídá. Záchranáři tak řeší velmi realistické situace a nesmí vynechat jediný krok.

Výukový model člověka Laerdal Simman 3G, určený pro výcvik záchranářů, má Záchranná služba Hlavního města Prahy ve výbavě od roku 2009. Figurína stála dva miliony korun. V únoru 2013 přibyl i simulátor tříkilového dítěte typu SimNewB za půl milionu. 

SimNewB - umělé dýchání
SimNewB je jednodušší simulátor novorozence. Resuscitačních zásahů na...

SimNewB je jednodušší simulátor novorozence. Resuscitačních zásahů na novorozencích je naštěstí mnohem méně, ale pražští záchranáři se na ně stejně připravují.

V Praze je resuscitace nemluvněte řídkým jevem, přesto se záchranáři učí, jak tuto pomoc poskytnout. "Novorozenec SimNewB normálně dýchá, tluče mu srdce, lze u něj monitorovat EKG příslušným přístrojem, lze u něj nahmatat puls, podívat se na zorničky," vypočítává Alan Ryba, zdravotnický záchranář a vedoucí vzdělávacího centra. "Samozřejmě lze u něj provádět resuscitaci a masáž srdce." Na rozdíl od dospělého SimMana se jednodušší dětský robot umí i pohybovat. Ovládaný je speciálním tabletem.

Praha patří ke světové špičce v úspěšném oživování

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy patří v resuscitacích ke světové špičce. "V roce 2012 resuscitovaly naše posádky celkem 610 pacientů se zástavou oběhu - tj. ve stavu 'klinické smrti'. U téměř poloviny z nich (46 %) se podařilo na místě události obnovit účinný oběh," uvádí tisková zpráva (PDF). Celkově se počet resuscitací i počet zachráněných rekordně zvýšil a představuje dvojnásobek oproti roku 2003.

Zpráva dále uvádí: "Nejreprezentativnější data o kvalitě záchranného systému představuje úspěšnost resuscitací u pacientů, kteří měli jako první zachycený rytmus komorovou fibrilaci (FIK). Těchto pacientů jsme v roce 2012 resuscitovali celkem 206, z nichž 75 (36,4 %) přežilo s dobrým neurologickým výsledkem. Tato data opět představují absolutní světovou špičku."

Již žádné dýchání z úst do úst. Volejte 155 a masírujte.

Správný postup laiků při resuscitaci může zachránit ročně až sto tisíc lidí, kteří by jinak infarkt,či zástavu srdce nepřežili. Důležitá je především nepřerušovaná masáž srdce.

  • volejte 155 a následujte jejich instrukce
  • nebojte se, nebudete nuceni k ničemu, co nezvládnete
  • od roku 2010 se již laikům nedoporučuje dýchání z úst do úst, důležitá je především masáž srdce
  • nepřestávejte, dokud pacient nereaguje, nebo dokud pacienta nepřevezme odborník

Se zapamatováním vám může pomoci mafiánský klip s Vinnie Jonesem.

Podle šéfa pražské záchranné služby, doktora Zdeňka Schwarze, není zásluha za vysoké procento zachráněných jen na straně zasahujících záchranářů: "Jde o celý řetězec, který začíná už právě na té ulici, kde se pacient skácí k zemi."

Jako další důvod se uvádí efektivnější resuscitace při transportu, například pomocí mechanického resuscitátoru Lucas. Dříve byl člověk se zástavou obvykle oživován na místě, protože studie z roku 2006 ukazuje, že resuscitace je mnohem účinnější na podlaze než na mobilních nosítkách. Nyní však záchranáři již rok praktikují jiný postup: pacienta převážejí do Všeobecné fakultní nemocnice na katetrizační sál. Po cestě mu srdce masíruje automat a je zajištěno i umělé chlazení. To zvyšuje šanci na úspěšnou resuscitaci i návrat pacienta do normálního života bez trvalých následků.

"Výsledky jsou nadějné, ještě dva roky budeme tento způsob ověřovat a pak by se mohl stát metodou, která bude pro záchranu pacientů s náhlým selháním oběhu doporučována," řekl MUDr. Zdeněk Schwarz.

Jak správně poskytnout první pomoc 

22. října 2010

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....