Pyrotechnici dostali robota tEODora. Nasadí „život“, aby člověk přežil

  16:08aktualizováno  16:08
Policejní pyrotechnici mají novou posilu, nejnovější model robota jménem tEODor. Ten vyráží na místa, kde je to pro člověka příliš riskantní. Dokáže prozkoumávat podezřelé balíčky i přímo výbušniny a manipulovat s nimi, zatímco pyrotechnik je ukryt v bezpečné vzdálenosti.

Robot tEODor většinou slouží u armádních nebo policejních pyrotechniků, ale používají jej i hasiči. V situacích, kdy jde o život, vyráží do akce místo člověka, například pyrotechnika.

Stojí přibližně 11 milionů korun, pohybuje se maximální rychlostí tři kilometry za hodinu, dá se ovládat na vzdálenost několika desítek metrů, unese přes 300 kilogramů a utáhne i zabržděné osobní auto. V případě nutnosti dovleče do bezpečí i samotného pyrotechnika v ochranném oděvu (hmotnost člověka + 35 kg oblek). Tak by se dal v kostce charakterizovat pyrotechnický robot, který se nově stal součástí výzbroje pražského oddělení pyrotechnických výjezdů Pyrotechnické služby Policie ČR. Veřejnosti byl představen ve středu 27. 3. 2013. 

Fotogalerie

V Česku je jediný. Pyrotechnici však mají samozřejmě k dispozici další podobné roboty se starším datem výroby. Pokud si uvědomíme, že německá firma Cobham těchto robotů vyrobí jen pár desítek ročně, je zřejmé, že takovýto stroj si opravdu nemůže dovolit každý. A to je ještě nutno dodat, že produkce společnosti Cobham se po událostech v září 2001 prudce zvedla.

Sám o sobě váží tEODor (the telerob Explosive Ordnance Disposal robot)  přibližně 375 kilogramů. Hlavní operační rameno je zakončeno kleštěmi. Ty disponují jak hrubou silou (síla sevření je až 600 N), tak si při šikovné manipulaci poradí i s jemnými materiály, aniž by je poškodily. Obrázek, který má Cobham ve svém reklamním katalogu a který znázorňuje kleště držící ptačí pírko, tedy nijak nepřehání.

Ani dokonalý robot by však nedokázal mnoho, kdyby za ovládacím pultem nestála dokonalá lidská obsluha. "Naši lidé jsou pravidelně školeni, aby si dokázali poradit v jakékoliv situaci," připomíná plukovník Jiří Lačňák, vedoucí odboru nástražných výbušných systémů Pyrotechnické služby Policie ČR.

"Naší zásadou je pochopitelně s podezřelým předmětem manipulovat co nejméně. Jsou však situace, kdy je to nezbytné a bohužel se setkáváme i s věcmi, se kterými se manipuluje jen velmi těžko. Představte si například plastovou tašku plnou cihel. Jakmile ji uchopíte a pokusíte se ji zvednout, roztrhne se. I s takovou situací si musí pyrotechnik poradit," dodává Lačňák.

tEODor
tEODor

Když už není čas

K samotné manipulaci a zejména k průzkumu podezřelého předmětu a jeho okolí je tEODor vybaven celou řadou nástrojů. Do pražského pracoviště Pyrotechnické služby si s sebou v základní výbavě přivezl především rentgen (rentgenová hlavice), který dokáže neznámý objekt bezpečně prozkoumat a napovědět pyrotechnikům, s čím mají tu čest. Zda taška před ambasádou skutečně ukrývá bombu, nebo je v ní jen něčí svačina.

Ve výbavě jsou však i nejrůznější otvíráky (například na proříznutí otvoru do papírové krabice nebo na rozbití okna), klín (na rozseknutí předmětu), pila, akušroubovák, kleště, karabina (na odtažení předmětu), ale i hasicí přístroj a takzvaný rozstřelovač. Ten se používá v případě, že odborník na místě zjistí, že nastražená výbušnina hrozí bezprostředně výbuchem a není čas ji bezpečně zajistit, deaktivovat a odvézt. Pak si robot nasadí hlavici s rozstřelovačem a paprskem vody (velmi zjednodušeně řečeno) a bombu rozstřelí, tedy oddělí iniciátor (rozbuška, roznětka, atd.) od výbušniny. K explozi tedy nedojde a bomba se "jen" rozpadne.

Rozstřelovač a další nástroje si tEODor veze na zádech upevněné na třech nosičích a umí si je nasadit sám přímo v terénu. Ve vojenském nebo policejním provedení může být vybaven i střelnými zbraněmi.

K bezpečnému převozu výbušniny slouží nádoba podobná míchačce, které se v žargonu pyrotechniků říká jednoduše Nabco, podle firmy, která ji vyrábí. Do ní bombu (nebo podezřelý předmět) robot vloží. Nádoba se na dálku uzavře a vše je připraveno k transportu.

Vidí i v noci, poradí si i s eskalátory

K orientaci robota a především operátora slouží několik kamer. Jednu má robot pochopitelně přímo u kleští na hlavním rameni a především pro výškovou orientaci mu pak slouží kamera na výsuvném rameni na zádi robota. Jedna kamera pak snímá prostor přímo před strojem a jedna mu samozřejmě hlídá zadek. Další lze nasadit podle potřeby. Samozřejmostí jsou noční vidění a světlomety.

tEODor
tEODor

Operátor ovládá tEODora doslova všemi smysly. Používá nejen zrak, ale i sluch. Právě díky němu například pozná, o co se robot zachytil či zavadil, i když je to mimo aktuální dosah kamer. Protože má tEODor pásy a dostatečný výkon, zvládne vyjet i sklon 45 stupňů. Na jedno nabití integrovaných akumulátorů se v závislosti na terénu a typu manipulace dokáže pohybovat čtyři až šest hodin.

Na jakou vzdálenost ho operátor může ovládat, pyrotechnici z taktických důvodů pochopitelně nesdělují (stejně jako jiné citlivé údaje). Není však tajemstvím, že není problém tEODora řídit na desítky metrů. Nosnost hlavního ramene se mění v závislosti na tom, jak je natažené. Nejvyšší hmotnost, jakou je robot schopen zvednout do výšky, je přibližně 100 kilogramů.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Americký „neviditelný“ bombardér B-2 Spirit stál majlant a nemá ocas

Bombardér B-2 Spirit

Legendární „neviditelný“ bombardér Northrop B-2 Spirit se poprvé odlepil od země 17. července 1989. Vynaložené finanční...

Je třeba posílit americké dělostřelectvo, za ruským příliš zaostává

Cvičné noční střelby americké artilerie

Plukovník Collins a kapitán Morgan z US Army varují, že západní armády se v příštích letech mohou srazit s početnými...

Advantage Consulting, s.r.o.
APPLICATION SUPPORT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz