Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vědci vytvořili umělý život. Přiblížila se genetická revoluce, nebo zkáza lidstva?

  23:41aktualizováno  21. května 11:03
Doktor J. Craig Venter ve čtvrtek oznámil, že jeho týmu se po patnácti letech podařilo vytvořit syntetickou formu života. Je to poprvé v historii lidstva.

Tvůrci „umělého života“ J. Craig Venter a Hamilton O. Smith | foto: Craig Venter Institute

Týmu odborníků se podle stanice BBC a časopisu Science podařilo vytvořit bakteriální buňku, která je řízena umělou DNA. Použitá DNA má přitom unikátní kód a nepatří žádné známé živé substanci.

Nový mikrob má vzhled i chování odpovídající vloženému umělému DNA kódu. "Vzniklé buňky ihned po stvoření vytvořily přes miliardu svých kopií, které také obsahují onu syntetickou DNA," řekl vedoucí projektu Craig Venter.

Craig Venter

tvůrce umělého života

John Craig Venter se narodil 14. října 1946. Je americkým biologem a podnikatelem. Podle časopisu Time patří (nebo alespoň mezi lety 2007 a 2008 patřil) mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Založil mimo jiné firmy Celara Genomics a J. Craig Venter Institute. Posledně jmenovaná společnost se podílela na vytvoření buňky s umělou DNA.

Venter se významně podílí na výzkumu lidského genomu. S vlastní lodí Sorcerer II se zapojil do výzkumu genetické rozmanitosti v mořských mikrobiálních komunitách.

Pro důkaz, že je DNA nově vytvořené a replikované buňky shodné s výchozím syntetickým genomem, bylo v umělém genomu vytvořeno množství výrazných nezaměnitelných značek. Všechny pak byly nalezeny i v replikovaných buňkách - což úspěšnost pokusu potvrzuje.

Značky obsahují jména 46ti vědců, kteří na projektu pracují, několik slavných citátů v zašifrované podobě a klíč k jejich rozluštění.

Průmyslový život

Sám Venter však svůj nezpochybnitelný úspěch na serveru New Scientist relativizuje. "Stvořili jsme první syntetickou buňku, ale rozhodně jsme nestvořili nový život z ničeho. Při pokusu jsme totiž použili již existující buňku."

Vědci takto chtějí pěstovat mikroorganismy a bakterie, které v budoucnu mohou například produkovat léčivé látky, nebo pohlcovat skleníkové plyny. Případně je půjde použít při výrobě biopaliv. Šíře možné aplikace je však daleko větší, nabízí se například vývoj specifických buněk pro testování léčiv, chemikálií a kosmetických substancí.

Uměle vytvořené buňky JCVI-syn1

Týmu vědců okolo doktora Craiga Ventera se již dříve podařilo vyvinout umělou DNA a také přenést DNA z jedné buňky do druhé. Spojení těchto dvou procedur nyní vedlo ke stvoření umělé živé buňky.

Podle serveru New Scientist vyšel celý Craigův pokus na 40 milionů dolarů. Pokud uvážíme, že jde v podstatě o hru na boha, pak tato cena není vysoká, uvažují redaktoři serveru.

Objev se ale stává i terčem kritiky. Podle některých vědců je vypuštění nového druhu organismu velice nebezpečné, protože není jisté, jak se v prostředí zachová a jak ho promění.

Například Helen Wallaceová z britské organizace monitorující genetické technologie Genewatch řekla, že "vypustíme-li do prostředí nové organismy, můžeme napáchat víc škody než užitku". "Vypustíte je do kontaminovaných oblastí s úmyslem, že je vyčistíte, ale ve skutečnosti vypouštíte další formu znečištění. Netušíme, jak se takové organismy budou v prostředí chovat," varuje.

Venter podle ní záporné stránky svého objevu bagatelizuje. "Není bůh, ve skutečnosti se chová velmi lidsky - pokouší se získat zpět peníze, které do své technologie investoval, a vyhnout se předpisům, jež by využití objevu omezilo," tvrdí Wallaceová.

Oznámení o vytvoření umělého života

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....