KOMENTÁŘ: Stvoření života se ještě nekoná

  12:43aktualizováno  12:43
První umělá buňka je na světě. Budou v budoucnosti organismy "na zakázku" vychytávat jedy z životního prostředí? Produkovat laciný vodík z vody? Žrát ropné skvrny a lapat oxid uhličitý? Taková doba je ještě daleko, ale první krok už máme za sebou.

Uměle vytvořené buňky.

Překročili jsme Rubikon? Člověk stvořil život? Nebo jsme aspoň o hezký kus dál ve věčných snahách o pochopení a zrod živého?

Naprogramována na počítači, potom vytvořena: první umělá buňka je na světě. Když čteme tuhle zprávu, v hlavě nám rotuje spousta otázek. Co se vlastně stalo?

Vědci vytvořili umělý život

Je to poprvé v historii lidstva

K pochopení všeho je dobré si připomenout, kdo je vlastně ten chlapík, kterému se podařilo v laboratoři přivést k životu první umělou buňku. Američan Craig J. Venter o sobě nechává slyšet už docela dlouho a jeho další kousek opět zaručuje velké haló nejen ve vědecké obci.

V roce 1995 přečetl jako první na světě kompletní dědičnou informaci prvního organismu mikrobu, zapsanou v molekule DNA. Vybral si bakterii s nejmenším počtem genů.

Jen jako odbočka – v roce 2001 oznámil, že přečetl úplný genom člověka, obsažený v molekule DNA.

Pak zase pokračoval na cestě k umělému životu: v roce 2007 se mu podařilo přenést DNA z jedné bakterie do druhé.

A minulý týden konečně oznámil, že se mu podařilo tuto molekulu DNA u jisté bakterie vytvořit uměle.

Pak vytvořené geny vložil do prázdné buněčné "slupky" jiného mikroba. Dýchl – a bakterie ožila, začala se množit.

Asi nikdo v tuhle chvíli nepochybuje, že je to zásadní moment v historii biologie. Ale co to znamená? Že teď už budeme umět vyrobit jakýkoli organismus? Nejdřív jiné bakterie a pak už zvířata, rostliny a nakonec i lidi?

Tvůrci umělého života J. Craig Venter, Ph.D. a Hamilton O. Smith, M.D.

Tvůrci umělého života J. Craig Venter, Ph.D. a Hamilton O. Smith, M.D.

Organismy na míru

Člověka z téhle představy musí mrazit po zádech. Ale prrr, tohle je zatím hodně divoké sci-fi. Nutno si uvědomit, a připouští to i sám "životatvůrce" Venter, že ve skutečnosti nejde doslova o první umělou formu života, ale "jen" o první umělou buňku.

Totiž, jeho tým sice vyrobil geny chemickou syntézou, "uvařil" je ve zkumavce, ale bez živé přírodní buňky, do níž svou umělou DNA vložil, by to celé nefungovalo.

Ten poslední, ale zásadní krok – vyrobit onu "prázdnou" buňku, však nikdo nedokáže. Zatím.

Stvoření živého z neživého tedy zůstává nepokořeno. Zatím?

I tak je jeho práce převratná a otevírá dalekosáhlé obzory. Pokud budou vědci na tuto pionýrskou práci pilně navazovat, a to jistě budou, brzy se můžeme dočkat velice zajímavých výsledků: v laboratoři se budou připravovat bakterie, které budou vyrábět léčiva. Vychytávat jedy z životního prostředí. Produkovat laciný vodík z vody. Žrát ropné skvrny a lapat oxid uhličitý. Zkrátka organismy namíru. Fantazii se meze nekladou.

Však už totéž umějí tisíce laboratoří světa s existujícími organismy. Vědci vypínají a zapínají geny, vkládají gen z medúzy do motýla, z žáby do papriky a z člověka do bakterie, to už je dlouho vědecká realita našich dnů.

Jistě, ale nikdo něco podobného nedokázal s uměle syntetizovanou DNA.

Možné katastrofy

Pokud si však pustíme fantazii na volnoběh, pak před námi naskakují i možné katastrofy.

Smrtící umělé viry v rukou teroristů či zločinných vlád. Bakterie vypouštěné do přírody, které likvidují vše živé.

Venterova umělá buňka pochopitelně vyvolá hojné etické diskuse. Konstrukce umělých lidí ještě opravdu není na pořadu dne. Zatím ani nehrozí, že by si někdo umělé buňky vyráběl doma na koleni. Teď to umí jen Venter a je to strašlivě drahé a pracné.

Ale všechny moderní technologie se zrychlují a zlevňují a totéž lze čekat u umělých buněk. A pak se dozajista budou vynořovat nové a nové otázky, na které si bude muset lidstvo odpovědět.

Venter se proti možnému zneužití či krádeži svého nápadu brání tím, že si své postupy a výsledky patentuje. Bude tedy mít jen on patent na umělý život?

Bude Venterova společnost Microsoftem v oblasti syntetické biologie? To snad nenastane.

Ale nebojím se příliš ani možného zneužití. Je tu jeden příklad, který napovídá, jak se lidé s novými riziky vyrovnávají.

Jen vzpomeňme na kauzu klonování. Při něm se vyjme jádro z libovolné buňky, vnese se do darovaného vajíčka a stvoří se nový, ale totožný jedinec původního majitele buňky. Klonování bylo rovněž oslavováno, zatracováno. Objevovaly se názory, že stvoření již není božskou výsadou, a naopak, že my lidé nemáme právo TOHLE dělat.

Uplynulo pár let a diskuse utichly. Státy se shodly na zákazu reprodukčního klonování lidí, klonují se jen eticky přijatelné krávy a kočky a možná se takto jednou oživí vyhynulá zvířata.

Přenos jader lidských buněk se omezuje na výzkum a léčebné využití (tvorba náhradních tkání, neplodnost).

Po doktoru Severinu Antinorim, který před pár lety halasil, že naklonoval prvního člověka v blíže neurčené arabské zemi, se již slehla zem. Všimli jste si? Armády vražedných klonů už nezaplavují ani plátna kin.

Věřím, že se lidé stačí sami před sebou a svými špatnými a nerozumnými kroky včas ochránit.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Střelba Kurdů. Na syrsko-turecké hranici padl turecký voják, další je zraněn

Na syrsko-turecké hranici padl při střelbě syrských Kurdů turecký voják. Další byl zraněn, a to i přesto, že má v...

Velký objev v Egyptě, naleziště ukrývalo sarkofágy staré přes 3 000 let

Egyptské úřady v sobotu ukázaly ve městě Luxor třicet malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují na 3 000...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Trumpová je trofejní manželka a horší první dáma než Obamová, tvrdí kniha

Melania Trumpová je trofejní manželka, která kvůli kariéře opustila školu a změnila jméno. Práci první dámy Spojených...

Najdete na iDNES.cz