Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ty nejlepší vánoční dárky si přejí redaktoři Technetu. Přejte si s námi

Pokud si lámete hlavu, jakým dárkem byste na Vánoce potěšili své nejbližší, inspirovat by vás mohly naše tipy. Samozřejmě z toho našeho, technického, hlediska.

(ilustrační snímek)

Kupovat dárky pro technologické nadšence je nevděčná úloha. Co chtějí, to už mají, a pokud nemají, vsaďte se, že si to chtějí sami vybrat. Než udělat faux pas a dát nikonistovi Canon nebo linuxákovi iPad, raději se s obdarovaným poraďte.

Dárky podle

Honzy
Vaška
Romana
Pavla

Na druhou stranu, technicky založení přátelé a příbuzní mají slabost pro promyšlené maličkosti. Takže se zdaleka nemusíte omezovat jen na technickou oblast. A pokud budete s inspirací v koncích, zachrání to nějaké paměťové karty, přenosné disky nebo nabíjecí baterky. Těch není nikdy dost.

Navíc je prý krize, a tak bychom měli všichni šetřit. I na dárcích. Ne vždy se nám to ale podařilo. Každopádně přinášíme i levné tipy.

Skládací kolo Strida
Skládaček je na trhu mnoho, ale mě zaujala právě Strida. Její autor, britský designer Mark Sanders, totiž kdysi řešil úplně stejný problém jako já. Jezdil do práce do velkého města (Londýn / Praha) a musel přitom vystřídat několik dopravních prostředků (vlak, metro, tramvaj). Navíc musel ještě určité části trasy chodit pěšky. Proto vynalezl Stridu. 

Model Strida MAS Mark Sanders

Kolo, které lze složit i rozložit za pět sekund, lze jednoduše transportovat jednou rukou. To je jedna z největších výhod Stridy oproti klasickým skládačkám. Ty sice složíte do menšího balíku, ale nejde je jednoduše přenášet (zkuste si vzít do náruče balíček o hmotnosti 12 kg a ujít pár desítek metrů po obchodním centru nebo třeba na přestupu metra). Také složení trvá déle. Na druhou stranu, Strida není určena na nějaké dlouhé vyjížďky mimo město, zatímco na klasickém skládacím kole můžete drandit desítky kilometrů. Do města však lepší kolo než Stridu podle mě neseženete, více v čtěte podrobné recenzi

Cena od: 12 000 Kč

Koncerty a filmy na Blu-ray 

Trilogie Pán prstenů na Blu-ray

Tohle je moje tradiční každoroční přání. Vysoké rozlišení a nově i 3D mě opravdu baví. Když mám čas, rád si pustím kvalitní film ve full HD a musím uznat, že i ten Avatar má ve 3D má něco do sebe.

Asi nejvíce se těším na remasterovanou Markétu Lazarovou, která by už měla být v této chvíli na trhu. Na Blu-ray se chystá i Limonádový Joe, ten však vyjde až příští rok. Z koncertních Blu-ray disků je letos nejzajímavějším počinem AC/DC z Buenos Aires - více informací zde. Doslova obrazové hody nabízí nová edice Pána prstenů od MagicBoxu. Stejná společnost vydala i remasterované verze Občane Kanea, Apokalypsu a Snídani u Tiffanyho. Osobně bych nepohrdl ani kompletní sérií Harryho Pottera, jehož poslední díl je i ve 3D.

Cena od 499 Kč

Ručně vyráběné hodinky Martin Brož 

Jednoručkové hodinky. Díky velkému pouzdru je možné rozdělit celou dvanáctihodinovou stupnici po pětiminutových intervalech, které postačí pro denní orientaci v čase.

Vím, že tohle přání se mi nevyplní, protože na něj Ježíšek jednoduše nemá rozpočet, ale proč ho sem nenapsat, že? Než vznikla reportáž o jediném pražském hodináři Martinu Brožovi, ručně vyráběné hodinky pro mě byly téměř abstraktním pojmem. Jenže pak jsem je na vlastní paži vyzkoušel. 

Fascinovaně jsem koukal skrze průhledné dýnko na hodinový strojek a představoval si, jaké by to bylo, kdybych si jej jako zákazník mohl sám navrhnout. O tom, že nic není nemožné, mě přesvědčily hodinky inspirované legendární parní lokomotivou Albatros. Takže, milý Ježíšku, až přijde čas... Více v tomto článku.

Cena: velmi různá

Telefon pro tetu - Panasonic Easy Use

Kolegové z Mobilu už si letos přáli v tomto článku, ale v jejich seznamu se pochopitelně objevily především smartphony. Já osobně bych volil Nokii E7, která má hardwarovou klávesnici a dá se na ní velmi dobře psát. To potřebuji nejen pro práci, ale i třeba při brouzdání netem. Velkou výhodou Nokie je i navigace pro celý svět zdarma. Jezdím podle ní a jsem spokojen. Ale zpět k mobilu pro tetu. 

Panasonic Easy Use KX-TU301

Úplně to nevypadá jako dárek pro mě, ale on to dárek pro mě bude. Teta už se mě totiž nebude donekonečna ptát, co má dělat když... Panasonic Easy Use (označení KX-TU301) totiž žádné "když" neumožňuje. Nemá žádné chytré funkce, které by se na měsíčním vyúčtování mohly projevit sumou se třemi a více nulami. Naopak má velké klávesy, které nelze přehmátnout, dobře čitelné číslice i písmena na displeji i tlačítkách a na zadní straně bezpečnostní klávesu SOS. Po jejím stisku volá mobil na vybraná čísla tak dlouho, dokud se na nějaké nedovolá. Důležitý je i výkonný hlasitý odposlech.  

Cena: 1 885 Kč

Espresso Kávovar Philips Saeco HD 8323/09

Kafe je základ. Ráno nastartuje, večer ukolébá. Turka si nevařím, většinou nestihnu dobrzdit včas a lógr na jazyku vše příjemné přebije. Rozpustná káva je rozumný kompromis pro "nakopávací šálek" v redakci, ale dělat ústupky na chuti doma nemá smysl. A kávovary na kapsle mají zase zbytečně drahý provoz. Takže jako optimální volbu vidím pákové espresso.

espresso Philips Saeco HD 8323/09

Philips se sice zbavil své televizní divize, ale naopak koupil společnost Saeco. Je to firma, která v roce 1985 vyvinula první zcela automatické espresso pro domácí použití, a stala se tak ve výrobě kávy pojmem.

No, já nebudu nenasyta, s přípravou kafe rád pomohu, a tak budu spokojený se základním modelem pákového espressa Philips HD 8323/09.

Jak to funguje? Na každý šálek dáte do pákového zásobníku čerstvou dávku mleté kávy a při aretaci páky ji stlačíte. Během několika sekund stiskem tlačítka spustíte čerpadlo, které stlačenou kávou prožene horkou vodu při tlaku 15 barů. Zbylý lógr z pákového zásobníku vyklepnete do koše, opláchnete a můžete vařit další. Součástí je parní trubice pro zpěnění mléka na latté nebo kapučíno.
A abych se vypořádal i s případnou zrnkovou kávou, poprosím Ježíška i o mlýnek Bosch MKM 6003. Je to stejný mlýnek, jaký si koupili rodiče, když mi byly dva roky. Jen neměl logo Bosch, ale Gorenje. Je levný, mrňavý, ale funguje výborně.

Espresso Ježíšek pořídí za 2 790 Kč, mlýnek za zhruba 590 Kč

Internetové rádio Pure One Flow

V redakci mi vyčítají, že někdy koukám na levnou elektroniku s despektem. Nekoukám. Jen tvrdím, že na mikrosystému za 3 tisíce se muzika seriózně poslouchat nedá a že než si koupit nejlevnější mediacentrum co půlku formátů nepřehraje, nebo se při pokusu zasekne, to si raději pustím kazetu z půjčovny na nohu a našetřím na lepší.

wifi rádio PURE ONE Flow

Při volbě rádia do ložnice tedy sáhnu po tom nejlevnějším, co je. Jaké jsou moje požadavky? Bezdrátové připojení k internetovým rádiím (především rádio Humor, rádio Pohádka, ČRO Leonadro, ČRO Česko, BBC World Service), možnost streamování mluveného slova z počítače nebo síťového disku, funkce vypnutí po předem nastaveném čase a budík. Rádio Pure ONE Flow k tomu přidává i příjem DAB+ a FM rádiového vysílání.

Na portálu Pure Lounge stačí rádio zaregistrovat a vytvořit knihovnu internetových rádií a na displeji rádia pak pohodlně listovat jen jejich názvy. Mezi oblíbené položky lze přidat i síťové zdroje, kolekci her Divadla Járy Cimrmana tak nemusíte v síti pokaždé znovu vyhledávat.

Rádio má matnou povrchovou úpravu, nebude tedy neustále "zatlapkané". Ježíška by přišlo na zhruba 3 590 Kč.

Bezdrátová sluchátka Sennheiser RS 220

Nad bezdrátovými sluchátky většinou milovníci kvalitního zvuku ohrnovali nos. Pro snazší přenos se signál komprimoval a automatika snižovala jeho dynamiku.

U RS 220 se nic takového neděje. Přenos signálu probíhá digitálně na frekvenci 2,4 GHz pomocí techniky přímého rozprostření spektra (DSSS). Každý bit je tedy nahrazen sekvencí bitů a je vysílán vícenásobně ve spektru širokém 22 Mhz. Díky tomu je odolný vůči rušení, i kdyby k němu došlo (což při vysokém zaplnění prostoru wi-fi sítěmi a BT spojeními může). Díky velkému množství redundantních dat je původní signál možné ve vysoké míře rekonstruovat.

bezdrátová sluchátka Sennhesier RS 220

Sluchátka mají trojici vstupů, dva digitální (optický i elektrický) a jeden analogový. Přepínat je lze přímo na sluchátkách, jejich ovladači je řízena i hlasitost. Akumulátory mají vydržet až 8 hodin poslechu na jedno nabití.

Pokud už také nemáte čas si v klidu sednout do křesla a vychutnat muziku na kabelem připojených sluchátkách, s RS 220 si kvalitní poslech muziky lze vychutnávat i při žehlení, mytí nádobí, nebo třeba sekání trávy. Jen to od vysílače nesmíte mít déle než 100 metrů.

Sluchátka budou na trhu za cenu zhruba 9 000 Kč

Životopis Steva Jobse

Po přečtení recenze životopisu zakladatele společnosti Apple, co bezprostředně po jeho vydání napsal Pavel, bych si jej rád přečetl také. Ale ne na elektronické čtečce, jako Pavel. Hezky na papíru, s hrnkem horkého čaje s medem a citronem, zachumlaný v dece u rozpálených kamen ve vymrzlé chalupě. Viděl bych to tak na 27. – 29. prosince. Hezky by se četla i v lednu, ale to budeme s kolegy běhat po výstavišti v Las Vegas a po nocích psát články a odesílat videa a fotografie z veletrhu CES 2012.

Steve Jobs - životopis

Knihu jsem zatím nečetl, takže si vypůjčím Pavlova slova: "Pokud vás zajímá spletitý vztah Applu a Microsoftu, respektive přímo Steva Jobse a Billa Gatese, nabídne vám Isaacson díky osobním rozhovorům s oběma jeden z nejlepších vhledů do jejich složité symbiózy, včetně dohod a konfliktů starých třicet let. A jestli máte, podobně jako Jobs, rádi jednoduché a výstižné citáty, najdete v knize bohatou a pestrou inspiraci. (…) Celkově jde o důkladnou biografii se vším všudy, která se navíc čte jako dobrodružný román.“

V knihkupectvích bude za zhruba 450 Kč

Praktické, zábavné i levné: pro každého něco.

Ultrabooky na cesty

I když se říká, že tablety v řadě případů vytlačují klasické notebooky, jejich výrobci rozhodně neskládají zbraně. Zatímco na malé nevýkonné netbooky pomalu padá prach zapomnění, do oblasti lehce přenosných počítačů míří výrobci v čele s Intelem s novou kategorií.

Asus ZenBook UX-31E

Notebooky se budou příští rok ztenčovat a ponesou název ultrabook. Jednou z prvních vlaštovek je Asus ZenBook. Slušnou výbavu, dostatečný výkon a výdrž v běhu na baterie podtrhuje nízká hmotnost (1,3 kg) a především nízký profil necelé 2 cm. Cena novinky se pohybuje kolem 30 000 Kč. (podívejte se na recenzi)

Dalekohled pro pozorování oblohy

Dalekohled Celestron AstroMaster 90 EQ

Prohlédnout si povrch Měsíce, najít prstence Saturnu nebo zkoumat ISS. To by měl umět dalekohled Celestron AstroMaster 90 EQ.

Dalekohled má průměr předního členu 90 mm a ohniskovou vzdálenost 1 000 mm. Světelnost je f/11. Okuláry 20 a 10 mm zajišťují zvětšení 50× a 100×. Součástí je výškově stavitelný ocelový stativ s odkládací plochou a CD-ROM "The Sky" Planetarium Software.

Stojí 4 500 tisíce korun, což není za odpoutání se od pozemských radostí a strastí zase tak mnoho. Zkoumat hlubiny vesmíru může přinést uklidnění duše i vzrušení při pozorování aktuálních vesmírných událostí.

LED svítilna se senzorem

Svítilna Philips SpotOn Ultra LED

LED svítilna je užitečná pomůcka do každé domácnosti i na chalupu. LED světlo s pohybovým senzorem vás přivítá, když ho umístíte u dveří (nebo vyleká nevítanou návštěvu), rozsvítí vám vnitřek skříně, když ji otevřete a můžete ho použít i jako běžnou svítilnu.

Po 20 sekundách od automatického zapnutí zase zhasne, pokud nezaznamená pohyb. Designově pěkně zpracovaný Philips SpotOn Ultra LED na tři mikrotužkové baterie stojí kolem 250 korun.

Na monitor přes USB

Firma DisplayLink již několik let nabízí grafickou kartu připojitelnou přes běžný USB port. Nemusíte tedy otevírat skříň počítače, a přijít tak o záruku. Je ideální pro počítače, které mají méně grafických výstupů z počítače, než kolik jich uživatel potřebuje.

Výrobci ji integrují třeba přímo do displejů, které pak lze připojit přes USB.

I-O DATA DisplayLink

Praktické jsou i dokovací stanice pro notebooky, které tak jsou (vedle běžných portů pro USB a audio) vybaveny třeba HDMI, DVI nebo VGA výstupem. A to vše bez potřeby systémového portu.

Nově se na trhu objevil adaptér s podporou USB 3.0. Vyrobila jej firma I-O DATA a slibuje rozlišení až 2048 × 1152 pixelů. Novinka podporuje i 3D zobrazení. Zatím se však prodává jen v Japonsku za v přepočtu asi 2 500 Kč.

Staré kazety na MP3

Existuje řada způsobů, jak zachránit staré nahrávky z audiokazet. Tedy pokud nechcete hledat starý kazeťák s výstupy a ty složitě napojovat do zvukové karty počítače.

ION walkman na kazety

Existuje jednoduché řešení Ion Tabe Express za zhruba 800 korun. Je to malý kazetový přehrávač, který se připojí k PC přes USB. Pak už stačí jen vložit kazetu, zapnout nahrávací program v PC a jede se. Nečekejte zázračnou kvalitu, ale to u MC ani nebylo možné. Přístroj má i sluchátkový výstup. Pokud chcete dražší řešení nebo převést VHS či vinylové desky, podívejte se na tento návod.

Podle mého má být dárek především umně, z lásky, zacílený přímo na obdarovanou osobu. Pak už je skoro jedno, jestli jsou to vlastnoručně štrikované ponožky nebo multimediální centrum. Z mého pohledu je ale vítanější dávat dárky, o kterých víte, že by si je obdarovaný sám nekoupil, a zároveň tušíte, že mu udělají radost. Rozhodně nedávejte k Vánocům nový smartphone někomu, kdo říká, že si vybírá nový telefon. Akorát byste ho připravili o požitek z vybírání. A dárky přece mají radost dávat, ne brát.

SSD disk

Pevné disky bez pohyblivých součástí dokážou proměnit rychlý notebook v ještě rychlejší. Jejich ceny klesají, kapacity stoupají a nové operační systémy už s nimi umějí pracovat. Navíc se nezaleknou ani práce ve vlaku nebo autobuse.

Elektronická čtečka knížek

Nová rodina Amazon Kindle

Elektronický inkoust má pro čtení ideální vlastnosti, a díky perfektně čitelnému černobílému displeji jsou čtečky nejen příjemné pro oči, ale na jedno nabití vydrží i několik týdnů. Pokud čtete v angličtině, zalíbí se vám (jako mně) Amazon Kindle, na trh už ale míří i české čtečky.

Mimochodem, víte, že v rámci obchodu Amazon nebo eReading můžete někomu darovat elektronickou knížku přímo do jeho čtečky? U eReading jsem to ještě nezkoušel. U Amazonu to funguje jednoduše: zaplatíte knížku, napíšete e-mailovou adresu obdarovaného, můžete přidat vzkaz a případně i datum doručení. U nadšeného uživatele čtečky je to jediný způsob, jak zajistit, že obdarovaný svůj dárek skutečně dočte.

Nástroje pro běžce

Nike+ pás na měření srdečního tepu

Co takhle trochu přesnosti a motivace? Využijte sportovní hodinky Suunto nebo inteligentní senzor Nike+ a změřte si své pokroky při sportování. Běžcům na dlouhé trati přijde vhod i pás s flaštičkami nebo lehký běžecký batůžek. Pokud si myslíte, že pro vás běh není, nechte se vyhecovat mnou, mým kolegou nebo naším šéfem.

Nástroje na úpravu fotografií

Photoshop Lightroom

Nafotit tisíce fotek zvládne každý. Vybrat ty nejlepší, vkusně je upravit a dovedně prezentovat, to už si vyžádá trpělivost a čas. Pokud ve svém okolí nějakého takového nadšeného fotoamatéra máte, zjistěte, zda by mu nepřišel vhod nějaký fotografický software, třeba Adobe Photoshop Lightroom, Photoshop Elements nebo Zoner Photo Studio.

Tyčový mixér

Příprava mléčného koktejlu: borůvky a zmrzlinu do mléka zapracujeme tyčovým mixérem.

Je až neuvěřitelné, co takový silný tyčový mixér v kuchyni dokáže. Promíchá vám těsto, vyšlehá sníh, rozmašíruje zeleninu, vykouzlí pesto a ještě se dá nakonec strčit do myčky. Vím, že je to takový obyčejný tip, ale pro nadšené kuchtíky-amatéry je to poklad.

Diář Moleskine

Diáře Moleskine jsou k dostání v různých barvách, velikostech a s různými typy papírů.

Ano, stal jsem se příznivcem značky, která se chlubí stoletou tradicí, i když samotná firma je stará jen asi 15 let. Ale jejich zápisníky jsou praktické, promyšlené, elegantní a pestré. V každém je navíc prospektík o tom, že do podobného diáře si črtali i Picasso, Wilde, van Gogh nebo Hemingway, takže víte, že jste v dobré společnosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 20 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi jsou 3 příspěvky

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....