Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Sledují váš spánek a vzbudí vás v pravou chvíli. Souboj chytrých budíků

Když spíte, zaznamenávají každý váš pohyb. Nemluvíme o CIA, ale o luxusních budících slibujících příjemnější vstávání. Sleeptracker Pro a aXbo navíc umožňují analýzu spánku přes počítač. Vyspali byste se s nimi?

Pečlivě sledují váš spánek - budíky aXbo a Sleeptracker Pro v souboji ciferník proti ciferníku

Otestované budíky si vedly oba dobře, co se týče základních slíbených funkcí - skutečně nabízejí probuzení v příhodnější chvíli. S měřením spánku na tom byl výrazně lépe aXbo, který nabídl velice detailní analýzu dat získaných citlivými senzory, body dostal i za pěkné zvuky a možnost dalšího rozšíření. Hodinky Sleeptracker Pro bodovaly nižší cenou, přenosností a především výborným vibračním budíkem, analýza dat na počítači je ale celkem nepohodlná. A pro oba budíky platí - to, jak zlepší či nezlepší vaše ranní vstávání, je záležitostí individuální.

Před více než rokem jsme vám přinesli recenzi revolučního budíku Sleeptracker. Na první pohled obyčejné hodinky slibují takřka zázračné probouzení: sledují totiž, jak spíte, a podle toho vás dokážou probudit v ten nejvhodnější okamžik. Ani ne o rok později už bylo na trhu podobných budíků více. Rakouská firma uvedla na trh svůj elegantní budík aXbo a firma Sleeptracker přišla s pokročilou verzí - Sleeptracker Pro. Tyto novinky nám nedaly spát (ha ha) a my, po dlouhém odkládání, konečně přinášíme srovnávací test těchto nepochybně výjimečných budíků.

popisek Recenze budíku Sleeptracker a rozhovor s Prof. Nevšímalovou o spánku
Test: Spali jsme s hodinkami...

Testovali jsme vedle sebe budík aXbo a náramkové hodinky Sleeptracker Pro. Přestože nabízené funkce, totiž sledování spánku, buzení v pravý okamžik, ukládání dat o spánku a jejich počítačová analýza, skladnost... jsou vlastnosti, kterými se chlubí oba přístroje, ukázalo se opět, že "když dva dělají totéž, není to totéž". Zatímco budík aXbo ohromil nečekaně rozsáhlou možností počítačové analýzy spánku na téměř profesionální úrovni, Sleeptracker Pro nabídl jen poněkud rozšířený počítačový deníček. Naopak při probouzení se ukázala vibrační funkce náramkových hodinek náramně užitečná.

Sleeptracker Pro a aXBo budík

aXbo budík a Sleeptracker Pro

Stručné představení

Budík aXbo

Velice elegantní budík rakouského designu není jen funkčním přístrojem schopným vás ráno probudit některou z přednastavených melodií, je to také dekorace. Jeden budík sleduje pomocí bezdrátových náramků až dvě osoby naráz a umí je prý vzbudit nezávisle. Navíc umožňuje monitorovat váš spánek a výsledky prohlížet na počítači. Na výběr máte ze šesti zvuků budících a tří uspávacích.

V balení naleznete:

 • budík aXbo
 • dva froté náramky (menší a větší)
 • dvě bezdrátové sondy
 • USB kabel
 • adaptér + sadu nástavců pro různé el. zásuvky
 • manuál

Na svých stránkách nabízí distributor budík aXbo za 5.390 Kč. V rámci této ceny má zákazník standardní záruku 14 dní na vrácení peněz v případě nespokojenosti s produktem, záruka na vady materiálu a zpracování je 24 měsíců. (Poznámka: nyní nabízí aXbo možnost vrátit budík zakoupený ve vánočním balení až do 7. ledna 2009)

aXBo budík

aXBo budíkaXBo budík - náramekaXBo budík - nástavce


Sleeptracker Pro

Na rozdíl od aXbo je vyšší verze Sleeptrackeru přenosná, jedná se nicméně o celkem těžké hodinky kombinující plast a kov. Oproti staršímu modelu umí nový budík budit nejen akustickým signálem, ale také vibracemi. Umožňuje rovněž analýzu spánkových dat na PC, i když zdaleka ne do takových podrobností jako aXbo. Velkou výhodou je naopak skladnost budíku Sleeptracker Pro a překvapivě dobrá výdrž baterky. Přestože jsou hodinky masivní, lze je nosit bez potíží i přes den a působí kvalitně a "trendy".

Balení obsahuje:

 • hodinky Sleeptracker Pro
 • CD
 • kabel pro připojení přes USB
 • manuál

Na svých stránkách uvádí distributor cenu 3.399 Kč.

Sleeptracker můžete do 30 dnů od zakoupení vrátit a dostanete zpět své peníze, máte tedy čas si budík otestovat. Dvouletá záruka na vady materiálu a zpracování je samozřejmá, reklamace se údajně řeší opravou nebo výměnou.

Do testu jsme pro srovnání částečně zařadili i již testovanou původní verzi Sleeptracker hodinek. Chybí jim vibrační budík, přenos dat do počítače a mají omezenější možnosti nastavení, jinak se chovají totožně. Ač se to na první pohled ve srovnání se soupeři nezdá, i tyto hodinky mají stále co nabídnout a v jejich prospěch hraje nízká hmotnost i nejnižší cena - 2.799 Kč.

Sleeptracker Pro

Sleeptracker ProSleeptracker ProSleeptracker Pro - manuály

Jak to vlastně funguje?

Oba budíky využívají více méně stejný princip a nabízejí tak podobnou funkčnost. Tu jsme podrobně vysvětlili v minulém testu, takže tentokrát již stručněji. Zdravý lidský spánek lze rozdělit podle úrovní (stádií) spánku. Tato stádia se u nás v cyklech střídají, několikrát za noc se dostaneme do fáze spánku REM (Rapid Eye Movement), kdy máme k probuzení nejblíže. Poté opět upadáme do spánku hlubšího.

Právě na fázi REM, neboli "skorobdělý moment", čekají tyto budíky. Protože v tu chvíli se mírně chvěje celé naše tělo, pohybové senzory budíku tuto fázi zaznamenají a uloží si údaj do paměti. Z těchto údajů pak spočítají, jakými fázemi spánku procházíte. Pokud máte nastaveno "časové okno pro probuzení", například 6:00 - 6:30, budík vás probudí ve skorobdělém momentu uvnitř tohoto okna. Protože v tu chvíli jste téměř vzhůru, vstávání by mělo být nesrovnatelně snazší. Z toho vyplývá, že vás vzbudí i jemnější zvuk, probuzení je příjemnější a člověk by se měl cítit čilejší. Už z minulého testování vím, že tomu tak doopravdy je.

Sleeptracker Pro - analýza

Jestli si teď říkáte, že inteligentní budík vyřeší vaše problémy s ranním vstáváním, máme pro vás ovšem i skeptický pohled Prof. Nevšímalové, která se spánkem a jeho poruchami dlouhodobě zabývá. "Budík je vhodný především pro mladší lidi, kteří nemají se spánkem problémy." Zařízení ale podle ní v principu nemůže vyřešit zásadnější problémy se spánkem. Tam je třeba hledat jejich příčiny: nedostatek spánku, stres, špatná spánková hygiena, jiné zdravotní potíže... Budík neudělá, co udělat nemůže, nedonutí vás chodit včas spát. A to je, jak lékařka připomíná, zcela nezbytné: "Výzkumy potvrzují, že pro člověka je nutných (minimálně) 6 hodin spánku denně."

Zkušenosti z praxe

Budík aXbo

Budík aXbo se vám nejspíš zalíbí už při vybalování z krabice. Šedobílý design elegantních křivek a matné kvalitní provedení zřejmě zapadne k nábytku jakýchkoli barev. Budík není na baterky, nabíjí se pomocí přiložené nabíječky nebo USB kabelů. Součástí balení jsou i dva náramky (větší a menší) z froté látky a příslušné senzory, překvapivě lehoučké a jemně chrastící.

aXBo budík

Po zapnutí zjistíte, že budík se ovládá převážně kolečkem (jog dial). Doporučujeme přečíst manuál, brzy si ovšem na ovládání zvyknete. Budík má nezvykle mnoho funkcí a víceúčelové ovládání je zcela opodstatněné. K ovládání ovšem také směřuje první námitka - některé funkce je nutné potvrdit stiskem kolečka, které je umístěno v pravém horním rohu a budík tak chce v tu chvíli uchopit poněkud pečlivěji - jinak si před stisknutím kolečka posunete nastavovanou hodnotu. Je to jen otázka praxe.

Budík nabízí dva alarmy (pro senzor 1 a senzor 2) a mohou jej tak zároveň využívat dvě osoby. Rovněž sběr dat probíhá odděleně. Každý senzor zasazený do náramku je opatřen tlačítkem, které slouží pro jeho aktivaci. Navíc jím můžete na dálku vypnout zvuk budíku nebo v noci aXbo rozsvítit, abyste se podívali, kolik je hodin. Modré podsvícení je opravdu povedené, včetně jeho postupného nástupu a odeznění.

aXBo budík

aXbo budík a USB kabel/nabíječka

Zajímavá je možnost updatovat firmware. Vsadím se, že o upgradovatelném budíku jste ještě neslyšeli. Co byste také na něm chtěli updatovat? No, u aXbo se několik věcí najde. Jeden z updatů například doplnil budík o funkci Powernap, tedy půlhodinového spánkového cyklu: nastavíte budík do režimu Powernap, nasadíte náramek a lehnete si. Budík vás uspí jednou z nastavených melodií a po maximálně půlhodině znovu probudí (ve skorobdělém momentu). Powernap zní možná jako nesmysl, aXbo ale jen vychází vstříc poptávce - jedná se o čím dál populárnější "směr". Kdo ho nechce využívat, nemusí, já toto osvěžující schrupnutí občas praktikuji (používám k tomu například mp3 sestávající z cca 25 minut bílého šumu a poté jemného nástupu hudby).

Další možností upgradu by bylo doplnit nabídku melodií o nové zvuky, skutečně pěkná by pak byla možnost doplňovat a přes USB nahrávat zvuky vlastní. I to by software měl v budoucnu umožňovat, výrobce spekuluje o jaru 2009, kdy by měl aXbo research umožnit nahrát přídavné, možná dokonce vlastní zvuky k probouzení a uspávání. To může otevřít zajímavé možnosti kreativitě uživatelů...

Probouzení s budíkem aXbo je prostě paráda. Potupně stoupající hlasitost nastavené melodie vás nevytrhuje ze spánku, ale spíše navazuje na sen. Je to způsobeno principem, na kterém tyto budíky fungují: jak už jsme si vysvětlili, hledají vaše skorobdělé momenty ve spánku, tedy takové, kdy máte k probuzení nejblíže, a teprve když jste v této fázi, tak vás začnou budit. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se mi vstávalo znatelně lépe. Nevím, zda bych si této změny cenil na 5 tisíc, nicméně z hlediska pohodlného vstávání je na tom aXbo velice dobře.

A musím potvrdit slova Prof. Nevšímalové: pokud jsem šel spát pozdě, tak mi tento budík s příjemným vstáváním nepomohl. Naopak, zamáčkl jsem jej a spal jsem dál... Bylo by dobré, kdyby budík podporoval nějakou pokročilejší metodu pro "Snooze", ovšem nenapadlo mne, jak by měla vypadat, aby zároveň neomezovala.

Příjemným doplňkem je možnost pouštění "uklidňujících ruchů" před spaním. Na výběr máte ze tří zvuků: letní louka, moře, rybník (tu žábu doporučuji ztlumit...). Budík pouští zvuk tak dlouho, dokud neusnete, což pozná díky náramku, který máte na zápěstí. Škoda, že je zvuková smyčka tak krátká, naštěstí to u šumu příliš nevadí. Při probouzení máte již výběr větší: zpěv ptáků, svižné bubnování a další čtyři zvuky hudební. Nastavit můžete také hlasitost, ve stupních 1 - 9, hlasitost byla naprosto dostatečná i na vzdálenost postele, tedy 2 m.

Sleeptracker Pro

Budík Sleeptracker Pro má vzhled i funkci bytelnějších náramkových hodinek. Jak se vám líbí design, je otázkou vkusu, konstrukce z kovu a plastu působí na první pohled kvalitně. Gumový pásek je doplněný oranžovou barvou, která teď letí, a celkově se za hodinky nebudete muset stydět, ani pokud se je rozhodnete nosit i během dne. Na to mi přišly poněkud těžké, ale je to asi tím, že normálně hodinky nenosím.

Sleeptracker Pro

Sleeptracker Pro

Ovládání je totožné s předchozím modelem: tlačítkem MODE přepínáte mezi režimem zobrazení času, nastavením budíku, nastavením okna, ve kterém se chcete nechat probudit (lze nastavit 0 - 90 minut, já používal 30 minut). Nastavíte i čas, od kterého má budík začít měřit (manuál doporučuje cca hodinu po ulehnutí). Poslední režim slouží k prohlédnutí uložených spánkových dat, stejně jako předchozí verze i Sleeptracker Pro zaznamená časy vašich skorobdělých momentů, které si můžete bez počítače projet rovnou na hodinkách. Orientačně se tak dozvíte, jak dobře jste se vyspali (pokud to náhodou nevíte sami od sebe).

Sleeptracker Pro

Tlačítka vyžadují silnější stisk, což mi vyhovuje, nedojde k náhodnému stisknutí během přepravy nebo ve spánku. Levé horní tlačítko v základním módu zapíná podsvětlení a zároveň dočasně vypne pípání po stisku tlačítek, což je užitečné, pokud něco nastavujete v noci v místnosti, kde nespíte sami.

Sleeptracker Pro

Právě k tomu se hodí také asi nejlepší a nejzajímavější funkce Sleeptrackeru Pro - vibrační budík. Nastavit jej můžete samostatně, nebo jako doplněk k akustickému pípátku. Vibrace jsou jemné, ale dostatečné, ostatně náramek s hodinkami máte pevně přitisknutý k zápěstí, takže i jemný otřes zcela jistě zachytíte. Přitom je to velmi tichý způsob, kterým nebudete obtěžovat ostatní v místnosti. Sleeptracker je vybaven možností Snooze - když přerušíte vyzvánění horním tlačítkem, ozve se pak budík ještě jednou, na konci nastaveného okna.

Žádné další funkce na hodinkách nenajdete. Myslím, že mnoha lidem by se hodily stopky nebo odpočítávač, ovšem budík plní, co slibuje. Od předchozí verze přibyla možnost nastavit čas na sekundu přesně, která u Sleeptrackeru předtím nepochopitelně chyběla. Na okraj dodejme, že ani Sleeptracker ani aXbo budík nepřenastavily automaticky čas z letního na zimní.


Kolegovy zkušenosti s budíkem Sleeptracker Pro

Už na první pohled jsou poměrně masivní hodinky velice nápadné. Designově se spíše hlásí k retrostylu než k moderním návrhům. Mohou však někomu dělat problémy při spaní, když ruka zůstane pod některou částí těla. 

Nastavení základních funkcí je otázkou několika desítek sekund. Dle mých zkušeností je zařízení vhodné nejen pro uživatele, kteří spí doporučených osm hodin, ale určitě pomůže k lepšímu vstávání i lidem, kteří si naplánují spánek o jednu až dvě hodiny kratší.


Analýza spánkových dat

Máte-li zálibu v grafech, analýzách a srovnávání, bude pro vás na budících nejzajímavější právě tato funkce. Především aXbo nabízí překvapivě podrobné možnosti analýzy spánkových dat.

aXbo

Přestože součástí balení žádné CD není, budík aXbo nabízí velmi pokročilé možnosti softwarové analýzy spánkových dat. Na oficiálních stránkách výrobce stáhnete program aXbo research a po jeho instalaci můžete připojit budík pomocí USB kabelu (stejného, který slouží k nabíjení budíku). Instalace nebyla zcela bezproblémová, ale vše se nakonec podařilo: je třeba stáhnout ovladače (1,8 MB pro Windows, 0,7 MB pro Mac), pokud nemáte Java Runtime Edition, pak je třeba ji nainstalovat (cca 14 MB). Dále je zde software pro analýzu dat z budíku a konečně také update firmware. Kromě toho jsou zde v PDF návody na jednotlivé instalace, opět v angličtině nebo němčině. Driver slouží pro konverzi USB na UART. Instalační program se chvíli jevil jako neodpovídající a Windows jej chtěly ukončit. Nedovolte jim to, instalace se vzpamatovala do minuty.

Jsa fanda grafů a analýz, těšil jsem se nejvíc na analýzu dat. Budík jich v paměti udrží posledních 14 dní (pro oba senzory), takže není třeba data nahrávat každý den. Po zasunutí kabelu do USB portu se dokončila instalace driveru a já se šel v nabídce start podívat po programu aXbo Research.

Program si vyžádal restart kvůli změně jazyka z němčiny na angličtinu (Datei – Einstellungen – Sprache) a pak už jsem mohl pomocí tlačítka Load Movement Data nahrát údaje z paměti budíku. To jsem si alespoň myslel, ale tlačítko nedělalo vůbec nic, čeho bych si všiml. Ani funkce Sleep Record se netvářila funkčně. Sáhl jsem tedy po manuálu, ale tam se o potížích nic nepsalo. Nevím nakonec, co je způsobilo, protože pomohlo odpojení a připojení budíku spolu s přenastavením portu v Preferences. Data se nahrála prakticky okamžitě. Toto se stalo pouze jednou, nikdy jindy jsem s programem problémy neměl.

aXBo research - spánek

aXBo research - spánek


I přes jednoduché rozhraní nabízí aplikace dostatečné možnosti prohlížení dat. V levém sloupci vyberete, který den chcete analyzovat, a to podle senzoru (P1, P2) a data (určuje se podle data usnutí, tedy pokud usínáte po půlnoci, objeví se datum zítřejší). Další důvod chodit spát každý den stejně. V hlavní části okna se zobrazí graf, kde je na vodorovné ose čas, na svislé ose počet zaznamenaných pohybů za minutu. Barevně odlišené jsou pohyby po ose X a po ose Y. Senzor X, znázorněný modrou barvou, registruje vertikální pohyby, senzor Y horizontální. Třetí barva značí průnik, tedy např. mezi třetí a čtvrtou hodinou převažovaly pohyby vertikální, ale asi v 3:43 zde kromě bezmála třiceti takových bylo i několik horizontálních atd. Návod říká, že toto rozlišení není důležité pro zběžnou analýzu dat. Poznamenal jsem si to mezi věci, na které se chci zeptat odborníka na spánek.

aXBo research - spánek

Můžete dokonce zoomovat, přetažením myši vyberte úsek, který vás zajímá, a ten se zobrazí podrobně. Minusovou lupou se pak zase vrátíte na celý náhled. Soubory se také automaticky uložily pro pozdější analýzu. Protože aplikace podporuje otevírání více oken v rámci jednoho mateřského okna (MDI), můžeme porovnávat i několik dní navzájem, nejlépe v horizontálním uspořádání oken.

Další zajímavou funkcí, určenou většinou spíše pro experimenty, je nahrávání dat do grafu v reálném čase. Díky funkci Sleep Record můžete na grafu okamžitě sledovat pohyby vašeho zápěstí, respektive zápěstí osoby, která má navlečen senzor. Ověřili jsme tak, že senzor je skutečně poměrně citlivý a přesný. Pro důkladnější ověření bychom museli použít srovnání s klinicky testovanými přístroji.

aXBo research - spánek srovnání

Celkově mne možnost analýzy spánkových dat nadchla, vydolovat můžete takřka jakýkoli údaj, a pokud se svým spánkem experimentujete, získáte takto jedinečného pomocníka. Na druhou stranu, mnoho lidí tento nástroj vyzkouší jednou či dvakrát a pak jej již neotevře - ne každý potřebuje vědět, jak jeho spánek probíhal.

Sleeptracker Pro

Přestože základní spánková data si můžete prohlédnout rovnou na displeji hodinek Sleeptracker i Sleeptracker Pro, novější model nabízí i možnost počítačové analýzy vašich spánkových dat. Nejprve nainstalujete ovládací program z přiloženého CD. Kromě angličtiny můžete vybrat francouzštinu, němčinu, italštinu, španělštinu, japonštinu nebo korejštinu, češtinu zatím nenajdeme (alespoň ne ve verzi 1.0.2, kterou jsme testovali). Instalace zabere na disku nějakých 5 MB, nepočítaje v to následnou automatickou instalaci USB ovladače.

Po spuštění programu se musíme chvíli orientovat. Asi pomůže, když mu dodáme nějaká data k přežvýkání. Připojíme tedy pomocí nacvakávacího kabelu hodinky přes USB.

Sleeptracker Pro Sleeptracker Pro


Ani tady nebyl přenos dat bezproblémový. Stále se mi dařilo přenést jen data z posledního dne. Až po kontrole manuálu jsem pochopil, že nic více ani čekat nemám. Sleeptracker Pro skutečně umožňuje nahrát pouze data za poslední den. Pokud tedy chcete využít software k analýze svého spánku, musíte hodinky denně k počítači připojit a data přenést. To mne velmi zklamalo a považuji to za výrazný nedostatek. Pokud mi tyto hodinky ušetří řekněme 20 minut denně příjemnějším probuzením, proč mám tento čas strávit vkládáním dat z hodinek do počítače?

Sleeptracker Pro - analýza

Pro občasnou analýzu (řekněme několika dnů) to může být zajímavé. Ani další překvapení ale nejsou příznivá: budík nabídne skrze kabel pouze ta data, která si můžete přečíst i na displeji, tedy časy skorobdělých momentů během noci. To sice je vypovídající, ovšem podrobným analýzám aXbo research to nesahá ani po osu X.

Sleeptracker Pro - analýza

Toto jsou data, která budík programu poskytne: datum, čas buzení, okno, počátek měření, skorobdělé momenty.

Sleeptracker

Zajímavostí je možnost vyplnění jakéhosi spánkového dotazníku ke každému dni. Zaškrtáte, zda jste si den před onou "spánkovou událostí" zdřímli, měli pozdní večeři, sportovali, kouřili, stresovali jste se nebo zda vás budilo světlo. Také zaškrtnete, jak se vám ráno vstávalo. Ovšem údaje vyplňujete čistě pro sebe, abyste věděli, co váš spánek ovlivňuje a co méně. Na funkci to nemá vliv...

Sleeptracker

Popravdě mi přišlo, že hodinky, které lze k počítači připojit přes USB kabel, nabízejí ohromný potenciál, který takto výrobce promrhal. Snad se v příštích verzích uživatelé dočkají alespoň větší interní paměti.

Shrnutí

Ani Sleeptracker Pro ani budík aXbo vám mávnutím kouzelné hůlky nespraví váš rozhozený spánek. Pokud se ale vydáte na cestu za zdravějším a pravidelnějším spánkem, umí vám tyto budíky dobře pomoci. Je důležité podotknout, že přestože u všech, které jsme oslovili a kteří budík testovali, měření i buzení fungovalo, subjektivní dojmy se lišily. Zatímco někteří reagovali velmi nadšeně a popisovali "energické probuzení", jiní nepozorovali výraznější změnu. Spánek je individuální záležitost, což je ostatně i další důvod pro koupi těchto budíků: snaží se vám porozumět a budit vás, kdy je to nejlepší. Ale dostat vás včas do postele a zbavit vás starostí všedního dne, na to budík nestačí...

Budík aXbo  proč koupit  proč nekoupit 

aXBo budík

cena: 5.390 Kč
zapůjčil: aXbo ČR

 • sleduje váš spánek a vzbudí vás ve vhodný okamžik
 • luxusní design
 • velký a kvalitní displej
 • příjemné zvuky
 • bohatá možnost analýzy spánkových dat
 • možnost upgradovat firmware
 • dva náramky a dva senzory - možnost používat v páru
 • funkce Powernap
 • slíbená možnost nahrát vlastní zvuky
 • vysoká cena
 • chybí propracovaná funkce Snooze
 • nutnost budík nabíjet
 • nelze nastavit přesně okno pro probuzení

Sleeptracker Pro  proč koupit  proč nekoupit 

Sleeptracker Pro

cena: 3.399 Kč
zapůjčil: Superbudik.cz

 • sleduje váš spánek a vzbudí vás ve vhodný okamžik
 • vibrace
 • slouží zároveň i jako hodinky
 • možnost nastavení okna pro probuzení
 • výdrž baterky
 • přenosnost, skladnost
 • možnost sledování spánkových dat přes počítač (omezeně)
 • nemalá cena
 • malá interní paměť na data
 • na ruce trochu těžké
 • nevyužitá možnost propojení s počítačem

Autor:
 • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...