Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Proč se ráno probouzíme s čistou hlavou? Máme čerstvě vymytý mozek

Důvody, proč živé organismy spí, nejsou úplně jasné. Jedna z novějších teorií naznačuje, že v noci probíhá v mozku výrazná očista. „Přirovnala bych to k myčce na nádobí,“ říká autorka studie o vyplavování toxinů během spánku u myší. Nabízí se prý souvislost s Alzheimerovou chorobou, která koreluje s nedostatkem spánku.

Každou noc potřebujeme výplach mozku, spekulují vědci | foto: montáž: Michal Barák, iDNES.cz

Spánek je pro vědce záhadou. Z evolučního pohledu zdánlivě nedává smysl, aby živočich třetinu dne nehybně ležel a byl vydán na milost a nemilost okolí. „Zvláště pokud jste třeba myš, je pro vás spánek velmi nebezpečný, protože jste v tu chvíli snadnou kořistí,“ uvádí doktorka Maiken Nedergaardová z Univerzity v Rochesteru.

Právě na myších provedla Nedergaardová a její tým studii, jejíž výsledky publikoval prestižní vědecký časopis Science v říjnu 2013. Vědci přinesli překvapivé zjištění: během spánku se buňky v mozku dospělých myší zmenší a vznikne mezi nimi o 60 % více místa. To zároveň vyvolá výrazně vyšší průtok mozkomíšních a mezibuněčných tekutin.

Vpichy do mozku hlodavce a následná měření

„Je to velmi dramatický rozdíl,“ říká Nedergaardová. „Skoro jako když otočíte kohoutkem.“ Dodává také, že promývání mozku zřejmě nemůže probíhat během běžného fungování. A zároveň zapadá do známých negativních důsledků spánkové deprivace - lidé, kteří dlouhodobě nespí, ztrácejí pozornost a v extrémních případech mohou na nedostatek spánku i zemřít.

Pročišťování mozku by leccos vysvětlovalo

Porovnání „výplachu“ mozku během bdělosti a během spánku.

Výsledkem je pročištění mozku od beta-amyloidů. „Restorativní funkce spánku může spočívat právě v tom, že během spánku je možné odstranit potenciálně nebezpečné neurotoxiny z mozku, které se zde nakumulují během bdělého provozu,“ spekulují vědci.

Spekulace to není nepodložená, naopak dobře zapadá do dalších zjištění. „Není zajímavé, že Alzheimer a další nemoci spojené s demencí jsou všechny spojené s nedostatkem spánku?“ ptá se Nedergaardová. Vyplachování mozku, ke kterému může účinně docházet právě jen během spánku, by vysvětlovalo jak jeden z důvodů, proč spíme, tak tuto souvislost.

„Koncentrace beta-amyloidů v mozku roste během toho, co bdíme,“ říká Randall Batemen, profesor neurologie z Washington University v St. Luis. „A víme, že během spánku se koncentrace sníží. Tato studie ukázala nádherný mechanismus, kterým by to mohlo být vysvětleno.“ Je podle něj lákavé dělat závěry směřující k možnosti lépe kontrolovat nemoci typu Alzheimera.

Tohle zatím vědci raději zkoušejí jen na myších.

Ale studie o vyplachování mozku zatím proběhly pouze u myší a šimpanzů. Do lidského mozku nemohou výzkumníci tolik „šťourat“ - etické komise univerzit to nemají rády - a proto je na velké závěry brzy. Ale mechanismus objevený týmem profesorky Nedergaardové dal naději na lepší pochopení - a časem snad i léčbu - nemocí, se kterými si zatím lékaři nevědí rady.

A pro všechny ostatní je to důležitá připomínka: nezanedbávejte spánek, nebo se vám zašpiní mozek. A až vás někdo uprostřed spánkového cyklu probudí, můžete ho odbýt zamumláním: „Nerušit, probíhá výplach mozku.“

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....