Vstávání vám odteď vadit nebude. Díky mobilu

aktualizováno 
Ranní vstávání nemusí být nutně nepříjemné. Speciální aplikace pro mobilní telefony vás vzbudí ve chvíli, kdy to vašemu organismu bude nejvíce vyhovovat.

Inteligentní aplikace vám zpříjemní ráno. | foto: Profimedia.cz

Aplikace HappyWakeUp funguje na jednoduchém principu. Klasickým způsobem si nastavíte čas, kdy chcete být vzbuzeni, a uložíte se ke spánku. Dvacet minut před momentem, kdy má zazvonit budík, se ale program aktivuje a prostřednictvím mikrofonu zabudovaného v mobilu začne monitorovat vaše pohyby. Když zjistí, že se nějakým způsobem hýbete a nejste v hlubokém spánku, začne zvonit.

Pokud aplikace nic během dvacetiminutového intervalu nezaznamená, budík zazvoní klasicky až v minutu, kterou jste si předešlý večer nastavili.

Křištálová lupa Odborníci totiž zjistili, že i velmi jednoduchý mikrofon zabudovaný v mobilním telefonu dokáže rozpoznat velmi mnoho ruchů v okolí. Před spaním tedy pouze stačí telefon položit na noční stolek.

"Jestliže je člověk vzbuzen z hlubokého spánku, je to pro něj samozřejmě mnohem nepříjemnější a stresující. Zná to určitě každý. Když vás ale budík probere v ten správný moment, již po několika dnech pocítíte, že po ránu máte více energie," řekl portálu ScienceDaily.com spánkový specialista Tapani Salmi.

Nejedná se zdaleka o první produkt, který nabízí inteligentní buzení. Podobným způsobem fungují i některé náramkové hodinky. Během spánku monitorují vaše spánkové rytmy a ráno vyberou nejvhodnější moment pro zazvonění. V okruhu mobilních telefonů se však jedná o originální a novou záležitost.

Program HappyWakeUp určený pro operační systém Symbian S60 3rd představila univerzita ve finském Tampere ve spolupráci s univerzitou v Helsinkách. Je ho možné zakoupit na těchto internetových stránkách. Za týdenní používání zaplatíte dvě eura, tedy v přepočtu přibližně padesát korun. Plná licence pak stojí necelých padesát eur, což je v přepočtu zhruba dvanáct set korun.

Vědci si od nové aplikace slibují více než jen příjemnější vstávání. Ze statistik, které by jim uživatelé programu poskytli, by například chtěli zkoumat některé spánkové poruchy. Díky tomu, že drtivá většina lidí se dnes budí mobilem, by taková databáze mohla být velmi obsáhlá a mohla by přinést zajímavá zjištění. Nechejme se překvapit.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Další z rubriky

Huawei se musí domluvit a nervózní jsou i americké firmy

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje. Huawei se stal rukojmím, který neví, co by měl udělat. Čínské reakce jsou...

Huawei si kryje záda. Globální verzi systému bude mít ale až příští rok

Ilustrační snímek

Vlastní operační systém pro smartphony a notebooky bude mít Huawei k dispozici v Číně už na podzim. Příprava...

Toto jsou dva způsoby, jak žít s bezdrátovými sluchátky a nezešílet

Bezdrátová sluchátka s praktickým nabíjením

Bezdrátová sluchátka jsou čím dál oblíbenější. A to nejen proto, že telefony přichází o klasický 3,5mm jack. Z hlediska...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz