Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

S omrzlinami, ale nebi blíž. Jak se astronomové učili létat

Zatmění Slunce patří mezi nejvděčnější astronomické jevy, a není divu, že jakmile se naskytla možnost dostat se k němu blíž, lidé ji využili. Historie jeho pozorování z létajících strojů tak sahá až do počátků samotného letectví.
Část 1/4
Létající upír SOFIA

Létající upír SOFIA

V minulém roce poprvé proletěl nad Českou republikou „Létající upír“, létající observatoř SOFIA agentury NASA. Jde o nejnovější ztělesnění staré myšlenky: pozorovat hvězdy z co největší „blízkosti“, tedy přímo z oblohy.

První pozorování byla prováděna z otevřených kokpitů dvouplošníků či ještě dříve z balonů. Letadla přinesla mimořádnou mobilitu a oproti pozemním stanicím poskytují na bezoblačné obloze delší pozorovací čas na přesném zeměpisném místě. Až do 60. let však letecká astronomie přešlapovala na místě, když se zaměřovala jen na samotné zatmění Slunce. Za bod obratu lze označit nástup infračervených teleskopů, umožňující rozkvět oboru astronomie i v tomto spektru.

Jak to tedy všechno začalo?

1887První vědecký let

Dne 19. srpna (podle juliánského kalendáře 7. srpna) se odehrálo úplné zatmění Slunce, které bylo poprvé vědecky pozorováno z létajícího zařízení. Pilotem balonu „Ruskij“, Ruský, ve kterém pro vysokou hmotnost přístrojů mohl vzlétnout pouze jeden člověk, byl Dmitrij Ivanovič Mendělejev, všestranně nadaný vědec, autor periodické soustavy prvků známé jako Mendělejevova tabulka prvků.

Mendělejův let na "aerostatu" v roce 1887

Mendělejův let na „aerostatu“ v roce 1887

Mendělejev vzlétl z levého břehu řeky Sestry v půl sedmé ráno ve městě Klin, ležícím sto kilometrů severovýchodně od Moskvy, a po 90 minutách letu na severozápad, kdy dosáhl maximální výšky 3 600 metrů, urazil vzdálenost 90 kilometrů, a v 9:20 hod. přistál u vesnice Spas-Ugol. Mendělejevův let, který se neobešel bez těžkostí, ocenila francouzská letecké akademie udělením čestné medaile.

1912První rytíři nebes

Pásmo totality během úplného zatmění 17. dubna probíhalo napříč Evropou od Portugalska, Francie přes Německo, Baltské státy až nad severní část Ruska. Měsíční stín běžící po zemi rychlostí 800 metrů za sekundu (2 880 km/h) zasáhl také severozápadní předměstí Paříže, kde jej z řiditelného balonu pozorovali admirál Ernest Francois Fournier a plukovník Bourgeois. Z upoutaného balonu nad Saint Nom-de-Breteche pak kapitán Dupic.

Snímek zatmění ze 17. dubna 1912 pořízený z paluby řiditelného balonu Globule

Snímek zatmění ze 17. dubna 1912 pořízený z paluby řiditelného balonu Globule

List Le Matin na druhý den nezapomněl zmínit výkon aviatika Michela Mahieu. Mahieu odstartoval spolu s navigátorem Gastonem de Manthé na dvouplošníku Voisin z plochy v Issy-Les-Moulineaux v 12:20, letci přeletěli Seinu, minuli Eiffelovu věž, a ve výšce 250 metrů vstoupili nad Saint-Germain-En-Laye do pásma totality. Neostrý snímek letícího Voisinu na pozadí se zastřeným Sluncem od neznámého autora se stal trhákem, který způsobil, že výtisku Le Matin se prodalo na jeden milion.

Mahieu po vypuknutí první světové války v roce 1914 věnoval svůj soukromý Voisin francouzské armádě a vstoupil mezi „rytíře nebes“. Kapitán Michel Mahieu, velitel perutě V B-114 „Les Chouettes“ (Sovy), nositel řady vyznamenání, byl střelen do zad německými vojáky poté, co 2. března 1918 zraněný přežil havárii svého letounu za nepřátelskými liniemi. Bratři Michel a Auguste, oba padli ve válce, jsou vyobrazeni v životní velikosti na pomníku v Armentiéres, odkud pocházeli.

Se zatměním Slunce také souvisela zpráva, kterou v neděli 21. dubna přinesl pařížský Le Petit Journal, že příchod zatmění mohl mít na svědomí katastrofu Titaniku, která se odehrála 15. dubna.

1923Chybami se i piloti US Navy učí

První organizované letecké pozorování úplného zatmění Slunce se uskutečnilo 10. září 1923. Posádky šestnácti letadel US Navy, námořního letectva Spojených států, byly na oblohu vyslány zaznamenat průběh a střed zatmění.

Desátého září ráno odstartovaly dvoumotorové hydroplány Felixstove F5-L a dvouplošníky Airco De Haviland DH-4 B (v USA je licenčně vyráběli čtyři firmy, mj. Boeing), které zaujaly postavení v očekávaném pásmu totality ve výškách od 1700 do 4900 metrů.

Letoun de Havilland DH4

Letoun de Havilland DH4

První organizovaná letecká astronomická mise však byla z vědeckého hlediska považována za neúspěšnou, neboť na žádném ze třiceti exponovaných snímků se fenomén úspěšně zachytit nepodařilo. Experiment, jeho příprava a okolnosti, však na sebe přitáhl pozornost, díky které se o „létající vědu“ začala více zajímat veřejnost i vládní instituce. Dobový tisk psal dokonce o tom, že americkému námořnímu letectvu patří dík za záchranu astronomů.

Na experimentu se významně podílel kapitán Albert William Stevens, příslušník Air Army Corps, který je označovaný za otce myšlenky létající observatoře. Toho dne však Stevens s pilotem Macreadym štěstí neměli, neboť nad San Diegem byla silná vrstva oblačnosti. (Pozn. red.: Albertu Stevensovi, leteckému průkopníkovi s velkou reputací, bude věnován samostatný článek)

1930První filmový záznam stínu na zemi

Pro úplné zatmění Slunce dne 28. dubna 1930 zorganizovala Námořní observatoř, Naval Observatory, expedici k jezeru Honey Lake v Kalifornii. Protože úplné zatmění trvalo jen krátce, 1,4 sekundy, a na zemi vytvořilo jen velmi úzký stín, většina „pozemních“ astronomů se na událost nijak nechystala, jak zmiňoval tehdejší tisk.

Pro účely expedice byly vyčleněny dva letouny US Navy. Zatímco hydroplán Sikorsky PS-3 zajišťoval přepravu členů a vybavení expedice, dvouplošník Vought 02U-1 Corsair byl vybaven 35 mm Akeleyho filmovou kamerou nazývanou pro svůj nezaměnitelný tvar „Pancake“, palačinka. Film nasnímaný z letadla názorně ukazuje, jak rychle se měsíční stín blíží k pozemnímu stanovišti a jak se od něj vzdaluje. Díky filmovému záznamu pořízenému z výšky 7 600 metrů byla upřesněna trajektorie zatmění, a následně byly do lunárního almanachu provedeny korekce. Historicky první filmový záznam byl světovým úspěchem.

Letoun Vought O2U Corsair amerického námořního letectva někdy kolem roku 1930

Letoun Vought O2U Corsair amerického námořního letectva někdy kolem roku 1930

Hydroplán Sikorsky S-38 na snímku z roku 1930

Hydroplán Sikorsky S-38 na snímku z roku 1930

Kromě toho probíhalo pozorování v okolí Sonomy, a to v rámci expedice organizované US Army Air Corps. Posádky dvou letounů, mělo se jednat o dvouplošníky Currtiss Falcon, byly vybavené dvěma fotoaparáty. Zatímco pilot poručík W. Bobzien a fotograf seržant S. Bush měli za úkol snímkovat Slunce skládacím přístrojem K-6, ve druhém letadle měli pilot poručík Wallace a fotograf seržant M. H. Jeffers pořizovat skříňovou kamerou Kodak snímky měsíčního stínu na zemi.

Curtiss A-3 Falcon, dvoumístný pozorovací letoun amerického letectva

Curtiss A-3 Falcon, dvoumístný pozorovací letoun amerického letectva

Oba letouny však na prstencové zatmění vyčkávaly v nevhodné výšce 3 050 metrů, která jim pro nečistou atmosféru neumožňovalo pořídit kvalitní fotografie Slunce, ale i zkreslovala pohled na nevýrazný úzký stín na zemi. Jak se k výsledku pozorování vyjádřil seržant Jeffers: „Nad Sonomou se žádná umbra neodehrála.“ Umbra je nejtemnější část stínu, ve kterém zdroj světla není vidět, a to ani částečně.

1932Úspěch navzdory omrzlinám

Na základě zkušeností z let 1923 a 1930 se Albert Stevens zasadil o třetí expedici, kterou spolupořádalo Army Air Corps, armádní letecký sbor Spojených států, a National Geographic Society, dále jen NGS. Pásmo totality vedlo z Kanady přes ze Severozápadní teritoria, Quebec a části států Vermont, New Hampshire, Maine, Massachusets, až nad severozápadní cíp Cape Cod. Letoun kapitána Stevense byl vybaven třemi kamerami s rozdílnou ohniskovou vzdáleností. Pro měření kosmického záření byl na palubě zamontován elektroskop. Dne 31. srpna vystoupali Albert Stevens a John MacReady v experimentálním letounu XCO-5 do výšky 8250 metrů, což samo o sobě byla vzhledem k tehdejšímu vybavení výzva.

Noticka upozorňující na úplné zatmění Měsíce v srpnu 1931

Noticka upozorňující na úplné zatmění Měsíce v srpnu 1931

Protože byli oba letci oděni do nemotorných zimních kombinéz, předem se domluvili na kombinaci fyzických povelů, které za letu sloužily k dorozumívání. Oba také měli nasazený kyslíkový přístroj. Jistotu, že i tak nedojde k dezorientaci, ani jeden z nich pro malé zkušenosti s přístrojem neměli.

O dramatické situace nebyla během letu nouze. V jednu chvíli se Stevensova kyslíková hadice zamotala do zařízení kamery, v jiné to zase byla MacReadyho rukavice, která se připletla do ovládání škrticí klapky. Letoun přitom ztratil výkon a padal. Oběma mužům omrzaly prsty na rukou i nohou, navzdory tomu však Stevens obsluhoval palubní vybavení. Přesto letci svým výkonem dosáhli obrovského úspěchu. Stevensenovy fotografie z postupu zatmění a sluneční korony (pořízené přes infračervený filtr) byly prezentovány v listopadovém čísle National Geographic ročníku 1932.

  • Nejčtenější

Některé funkce z Windows a Office zmizely. Připomeňte si ty nejhorší

Microsoft se v průběhu let v systému Windows zbavil celé řady funkcí. Některé byly zbytečné, jiné až otravné. Pojďme si...

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si...

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by...

Podívejte se, jak Měsíc „ukousnul“ Slunce při částečném zatmění

Krátce před čtvrtečním polednem začala dvě hodiny trvající vesmírná podívaná, která není tak častá, a na rozdíl od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Nic strašidelnějšího v letadle zažít nemůžete. Poslouchat letušku se vyplatí

Premium Klidný let se může ve zlomku sekundy změnit v drama. Vyřešit jej mohou jen piloti, ale pro své vlastní bezpečí může...

Čeští specialisté na „umělá zemětřesení“ hlídají těžaře po celém světě

Těžba ropy a zemního plynu i „čistá“ geotermální energie jsou v jednom ohledu podobně nebezpečné – mohou vyvolat...

Vyhlášené slovenské lázně dostaly elektrickou úzkokolejku už v roce 1909

První krátké elektrifikované železniční tratě na slovenském území vznikaly už před Velkou válkou. Patří mezi ně i...

Města trápí zácpy, v plánu jsou linky vzduchem. První stroje již vzlétly

Premium Doprava ve velkých městech je za současného způsobu života a s využitím tradičních technologií problematická. Vznikají...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...