Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

S omrzlinami, ale nebi blíž. Jak se astronomové učili létat

aktualizováno 
Zatmění Slunce patří mezi nejvděčnější astronomické jevy, a není divu, že jakmile se naskytla možnost dostat se k němu blíž, lidé ji využili. Historie jeho pozorování z létajících strojů tak sahá až do počátků samotného letectví.
Část 1/4
Létající upír SOFIA

Létající upír SOFIA

V minulém roce poprvé proletěl nad Českou republikou „Létající upír“, létající observatoř SOFIA agentury NASA. Jde o nejnovější ztělesnění staré myšlenky: pozorovat hvězdy z co největší „blízkosti“, tedy přímo z oblohy.

První pozorování byla prováděna z otevřených kokpitů dvouplošníků či ještě dříve z balonů. Letadla přinesla mimořádnou mobilitu a oproti pozemním stanicím poskytují na bezoblačné obloze delší pozorovací čas na přesném zeměpisném místě. Až do 60. let však letecká astronomie přešlapovala na místě, když se zaměřovala jen na samotné zatmění Slunce. Za bod obratu lze označit nástup infračervených teleskopů, umožňující rozkvět oboru astronomie i v tomto spektru.

Jak to tedy všechno začalo?

1887První vědecký let

Dne 19. srpna (podle juliánského kalendáře 7. srpna) se odehrálo úplné zatmění Slunce, které bylo poprvé vědecky pozorováno z létajícího zařízení. Pilotem balonu „Ruskij“, Ruský, ve kterém pro vysokou hmotnost přístrojů mohl vzlétnout pouze jeden člověk, byl Dmitrij Ivanovič Mendělejev, všestranně nadaný vědec, autor periodické soustavy prvků známé jako Mendělejevova tabulka prvků.

Mendělejův let na

Mendělejův let na „aerostatu“ v roce 1887

Mendělejev vzlétl z levého břehu řeky Sestry v půl sedmé ráno ve městě Klin, ležícím sto kilometrů severovýchodně od Moskvy, a po 90 minutách letu na severozápad, kdy dosáhl maximální výšky 3 600 metrů, urazil vzdálenost 90 kilometrů, a v 9:20 hod. přistál u vesnice Spas-Ugol. Mendělejevův let, který se neobešel bez těžkostí, ocenila francouzská letecké akademie udělením čestné medaile.

1912První rytíři nebes

Pásmo totality během úplného zatmění 17. dubna probíhalo napříč Evropou od Portugalska, Francie přes Německo, Baltské státy až nad severní část Ruska. Měsíční stín běžící po zemi rychlostí 800 metrů za sekundu (2 880 km/h) zasáhl také severozápadní předměstí Paříže, kde jej z řiditelného balonu pozorovali admirál Ernest Francois Fournier a plukovník Bourgeois. Z upoutaného balonu nad Saint Nom-de-Breteche pak kapitán Dupic.

Snímek zatmění ze 17. dubna 1912 pořízený z paluby řiditelného balonu Globule

Snímek zatmění ze 17. dubna 1912 pořízený z paluby řiditelného balonu Globule

List Le Matin na druhý den nezapomněl zmínit výkon aviatika Michela Mahieu. Mahieu odstartoval spolu s navigátorem Gastonem de Manthé na dvouplošníku Voisin z plochy v Issy-Les-Moulineaux v 12:20, letci přeletěli Seinu, minuli Eiffelovu věž, a ve výšce 250 metrů vstoupili nad Saint-Germain-En-Laye do pásma totality. Neostrý snímek letícího Voisinu na pozadí se zastřeným Sluncem od neznámého autora se stal trhákem, který způsobil, že výtisku Le Matin se prodalo na jeden milion.

Mahieu po vypuknutí první světové války v roce 1914 věnoval svůj soukromý Voisin francouzské armádě a vstoupil mezi „rytíře nebes“. Kapitán Michel Mahieu, velitel perutě V B-114 „Les Chouettes“ (Sovy), nositel řady vyznamenání, byl střelen do zad německými vojáky poté, co 2. března 1918 zraněný přežil havárii svého letounu za nepřátelskými liniemi. Bratři Michel a Auguste, oba padli ve válce, jsou vyobrazeni v životní velikosti na pomníku v Armentiéres, odkud pocházeli.

Se zatměním Slunce také souvisela zpráva, kterou v neděli 21. dubna přinesl pařížský Le Petit Journal, že příchod zatmění mohl mít na svědomí katastrofu Titaniku, která se odehrála 15. dubna.

1923Chybami se i piloti US Navy učí

První organizované letecké pozorování úplného zatmění Slunce se uskutečnilo 10. září 1923. Posádky šestnácti letadel US Navy, námořního letectva Spojených států, byly na oblohu vyslány zaznamenat průběh a střed zatmění.

Desátého září ráno odstartovaly dvoumotorové hydroplány Felixstove F5-L a dvouplošníky Airco De Haviland DH-4 B (v USA je licenčně vyráběli čtyři firmy, mj. Boeing), které zaujaly postavení v očekávaném pásmu totality ve výškách od 1700 do 4900 metrů.

Letoun de Havilland DH4

Letoun de Havilland DH4

První organizovaná letecká astronomická mise však byla z vědeckého hlediska považována za neúspěšnou, neboť na žádném ze třiceti exponovaných snímků se fenomén úspěšně zachytit nepodařilo. Experiment, jeho příprava a okolnosti, však na sebe přitáhl pozornost, díky které se o „létající vědu“ začala více zajímat veřejnost i vládní instituce. Dobový tisk psal dokonce o tom, že americkému námořnímu letectvu patří dík za záchranu astronomů.

Na experimentu se významně podílel kapitán Albert William Stevens, příslušník Air Army Corps, který je označovaný za otce myšlenky létající observatoře. Toho dne však Stevens s pilotem Macreadym štěstí neměli, neboť nad San Diegem byla silná vrstva oblačnosti. (Pozn. red.: Albertu Stevensovi, leteckému průkopníkovi s velkou reputací, bude věnován samostatný článek)

1930První filmový záznam stínu na zemi

Pro úplné zatmění Slunce dne 28. dubna 1930 zorganizovala Námořní observatoř, Naval Observatory, expedici k jezeru Honey Lake v Kalifornii. Protože úplné zatmění trvalo jen krátce, 1,4 sekundy, a na zemi vytvořilo jen velmi úzký stín, většina „pozemních“ astronomů se na událost nijak nechystala, jak zmiňoval tehdejší tisk.

Pro účely expedice byly vyčleněny dva letouny US Navy. Zatímco hydroplán Sikorsky PS-3 zajišťoval přepravu členů a vybavení expedice, dvouplošník Vought 02U-1 Corsair byl vybaven 35 mm Akeleyho filmovou kamerou nazývanou pro svůj nezaměnitelný tvar „Pancake“, palačinka. Film nasnímaný z letadla názorně ukazuje, jak rychle se měsíční stín blíží k pozemnímu stanovišti a jak se od něj vzdaluje. Díky filmovému záznamu pořízenému z výšky 7 600 metrů byla upřesněna trajektorie zatmění, a následně byly do lunárního almanachu provedeny korekce. Historicky první filmový záznam byl světovým úspěchem.

Letoun Vought O2U Corsair amerického námořního letectva někdy kolem roku 1930

Letoun Vought O2U Corsair amerického námořního letectva někdy kolem roku 1930

Hydroplán Sikorsky S-38 na snímku z roku 1930

Hydroplán Sikorsky S-38 na snímku z roku 1930

Kromě toho probíhalo pozorování v okolí Sonomy, a to v rámci expedice organizované US Army Air Corps. Posádky dvou letounů, mělo se jednat o dvouplošníky Currtiss Falcon, byly vybavené dvěma fotoaparáty. Zatímco pilot poručík W. Bobzien a fotograf seržant S. Bush měli za úkol snímkovat Slunce skládacím přístrojem K-6, ve druhém letadle měli pilot poručík Wallace a fotograf seržant M. H. Jeffers pořizovat skříňovou kamerou Kodak snímky měsíčního stínu na zemi.

Curtiss A-3 Falcon, dvoumístný pozorovací letoun amerického letectva

Curtiss A-3 Falcon, dvoumístný pozorovací letoun amerického letectva

Oba letouny však na prstencové zatmění vyčkávaly v nevhodné výšce 3 050 metrů, která jim pro nečistou atmosféru neumožňovalo pořídit kvalitní fotografie Slunce, ale i zkreslovala pohled na nevýrazný úzký stín na zemi. Jak se k výsledku pozorování vyjádřil seržant Jeffers: „Nad Sonomou se žádná umbra neodehrála.“ Umbra je nejtemnější část stínu, ve kterém zdroj světla není vidět, a to ani částečně.

1932Úspěch navzdory omrzlinám

Na základě zkušeností z let 1923 a 1930 se Albert Stevens zasadil o třetí expedici, kterou spolupořádalo Army Air Corps, armádní letecký sbor Spojených států, a National Geographic Society, dále jen NGS. Pásmo totality vedlo z Kanady přes ze Severozápadní teritoria, Quebec a části států Vermont, New Hampshire, Maine, Massachusets, až nad severozápadní cíp Cape Cod. Letoun kapitána Stevense byl vybaven třemi kamerami s rozdílnou ohniskovou vzdáleností. Pro měření kosmického záření byl na palubě zamontován elektroskop. Dne 31. srpna vystoupali Albert Stevens a John MacReady v experimentálním letounu XCO-5 do výšky 8250 metrů, což samo o sobě byla vzhledem k tehdejšímu vybavení výzva.

Noticka upozorňující na úplné zatmění Měsíce v srpnu 1931

Noticka upozorňující na úplné zatmění Měsíce v srpnu 1931

Protože byli oba letci oděni do nemotorných zimních kombinéz, předem se domluvili na kombinaci fyzických povelů, které za letu sloužily k dorozumívání. Oba také měli nasazený kyslíkový přístroj. Jistotu, že i tak nedojde k dezorientaci, ani jeden z nich pro malé zkušenosti s přístrojem neměli.

O dramatické situace nebyla během letu nouze. V jednu chvíli se Stevensova kyslíková hadice zamotala do zařízení kamery, v jiné to zase byla MacReadyho rukavice, která se připletla do ovládání škrticí klapky. Letoun přitom ztratil výkon a padal. Oběma mužům omrzaly prsty na rukou i nohou, navzdory tomu však Stevens obsluhoval palubní vybavení. Přesto letci svým výkonem dosáhli obrovského úspěchu. Stevensenovy fotografie z postupu zatmění a sluneční korony (pořízené přes infračervený filtr) byly prezentovány v listopadovém čísle National Geographic ročníku 1932.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Čech vyfotil kometu Neowise, obrázek v NASA vybrali za snímek dne

Český fotograf Miloslav Druckmüller zabodoval u americké NASA. Agentura vybrala jeho snímek komety Neowise za...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

Delší než z Prahy do Košic. Nový rekordní blesk nemusel být výjimečný

Extrémní přírodní jevy vždy přitahovaly pozornost, už jen proto, že se odehrávají mimo naši kontrolu a navíc ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrněnou drezínu vyvinula Tatra pro Polsko, v naší armádě sloužila jediná

Mezi zajímavé bojové prostředky vyráběné v prvorepublikovém Československu patří obrněná drezína Tatra T 18. O co však...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

V Chile rozvážejí ochranné pomůcky dronem

Ani v odlehlejších oblastech protáhlého státu Chile se lidé neobejdou bez ochranných pomůcek. I v tomto státě se šíří...

Záchrana při blackoutu. Náhradní zdroje umí nastartovat sebe i elektrárny

Advertorial Takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, je dlouhodobým strašákem moderních energetických...

OBRAZEM: První elektrický krokodýl se objevil po Velké válce

V roce 1919 začaly ve Švýcarsku jezdit elektrické lokomotivy charakteristického tvaru a zajímavé konstrukce, které...

Karavany, dodávky i elektromobil. Stroje, které vozily astronauty k rampám

Při letech do vesmíru se právem upírá pozornost na rakety, lodě a jejich náklad. Opomíjeno by ale nemělo být ani...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...