Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

LTE má další oběť: tisíce bezdrátových mikrofonů skončí ve sběru

Budou fungovat, ale bude zakázané je používat a tak skončí na sběrných dvorech. Bezdrátové mikrofony pracující v dnes běžném pásmu 694 - 800 MHz budou další obětí ořezávání frekvenčního pásma kvůli rozšiřování LTE sítí. Zatímco televizory lze zachránit instalací set-top-boxu, mikrofony nezachrání nic.
Fotogalerie3

Výměna mikrofonů čeká i mnoho koncertních produkcí. | foto: Jan SalačMF DNES

Řešit v blízké budoucnosti obměnu mikrofonů budou muset například divadla, televize, kulturní domy, ale i firmy produkující koncerty, konference a další - všichni ti, co používají bezdrátové mikrofony.

S rostoucím využitím vysokorychlostních datových sítí roste potřeba rozšiřovat šířku pásma, které tyto sítě využívají. Protože je ale vhodné spektrum v podstatě bezezbytku využito, neobejde se přidávání na jedné straně ubírání na straně druhé.

Tím, kdo ustupuje, je zejména televizní vysílání. V prvním kole (tzv. první digitální dividenda, přelom roku 2012/2013) přišlo o prvních 75 MHz a z pásma 470 - 865 MHz tak zbylo jen 470 - 790 MHz.

O dalších 100 MHz má přijít v následujících letech, takže se televizní vysílání bude muset spokojit s rozsahem 470 - 694 MHz. Aby nemusela být omezena programová nabídka, nebo snížena kvalita vysílaného obrazu a zvuku, přejde se na nový vysílací standard DVB-T2 s efektivnějším kódování HEVC. (Psali jsme o tom například zde a zde)

Zúžení pásma se však nedotkne jen televizního vysílání, zcela zásadní vliv bude mít i na provoz bezdrátových mikrofonů pracujícím v pásmu UHF. Ty totiž fungují ve stejných pásmech jako televizní vysílání, přičemž využívají prázdná okna mezi jednotlivými televizními vysílači. Problém je, že u bezdrátových mikrofonů bylo velice často využíváno právě pásmo nad 700 MHz, které bude nejspíše od 30. června 2020 pro tyto účely zakázané.

Například divadlo Kalich bude muset vyměnit mikrofonní vysílače a přijímače za zhruba 3 miliony korun.

„Ode dne, kdy pásmo 700 MHz bude zpřístupněno pro sítě k poskytování služeb elektronických komunikací, tj. pro vysokorychlostní bezdrátové sítě, nebude možno v úseku 694 - 790 MHz nadále využívat rádiové spektrum pro bezdrátové mikrofony,“ uvedl pro redakci Technet.cz tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu, Martin Drtina. „Mikrofony, které mají možnost volby provozních kanálů, lze nadále provozovat na kanálech nespadajících do uvedeného pásma“, doplnil Drtina.

Co nastane, když někdo bude v tomto pásmu mikrofony provozovat i nadále? „Uplatní se postup jako u jiných případů rušení. Zjištěnými případy rušení se bude zabývat ČTÚ, provozovateli rušícího zařízení může být udělena pokuta,“ vysvětlil Drtina.

Milionové investice a technické těžkosti

Omezení se bude týkat všech bezdrátových mikrofonů a mikroportů, které pro přenos využívají UHF pásma nad 694 MHz. Zda je signál vysílán v analogové, nebo digitální podobě, není důležité. Většinu uživatelů či provozovatelů bezdrátových mikrofonních systémů tak nejspíše čeká jejich obměna.

Některé mikrofonní systémy bude možné upravit, u jiných to technicky možné nebude, nebo by se taková úprava nevyplatila.

„Záleží na stáří a typu, u některých mikrofonů je možné vysílače i přijímače přeladit, respektive vyměnit VF díly, antény a celý systém znovu nastavit,“ vysvětluje Ivan Kolomazník ze společnosti Panter, která distribuuje a instaluje mikrofony značky Sennheiser. Je to však poměrně nákladný úkon. „U systémů ew G3 přijde úprava na zhruba 7500 Kč na kanál, u systémů 3000/5000 to může být až 70 000 Kč na kanál,“ nastiňuje cenové relace Kolomazník.

Jak už bylo uvedeno, řešit obměnu mikrofonů budou muset například divadla, zejména ta, kde mimo činohry uvádí i muzikály.

„Našeho divadla se tato novinka dotkne přímo radikálně, protože nám nezbude, než zakoupit nové zařízení pro jiné frekvence a s tím i mikroporty a mikrofony,“ uvedl pro redakci technický ředitel Divadla Kalich Richard Kocourek. „Půjde o investici ve výši cca tři miliony korun,“ podotkl.

Střední životnost mikroportů Sennheiser se podle Ivana Kolomazníka pohybuje v rozmezí 5-15 let, stále se tak ještě běžně používají mikroporty z let 1993-1996.

V České televizi se na omezení provozu bezdrátových mikrofonů chystají již několik let. Tím, že digitální dividendy řeší s Českými radiokomunikacemi a ČTÚ kvůli změnám v pozemním televizním vysílání, vědí o chystaných změnách s předstihem a připravují se na ně. I tak pro ČT změna znamená milionové investice do vybavení, které by mohlo samo o sobě fungovat dál.

„Již od roku 2010 v rámci postupné obnovy nakupujeme mikroporty i s ohledem na druhou digitální dividendu. Je však třeba poznamenat, že díky odebírání části kmitočtového spektra přelaďujeme nebo budeme muset vyřadit i techniku, která by ještě několik let mohla být v provozu. Zároveň je nutné zmínit, že problematika se netýká jen bezdrátových mikrofonů, ale také zpětných radiových povelů, bez kterých se dnešní výroba TV pořadů neobejde. Lze tedy říci, že ač problematiku postupného odebírání významné části televizního spektra řešíme dlouhodobě, na obměnu technologií musíme vynakládat poměrně značné finanční částky, které bychom nemuseli v mnoha případech vynakládat, pokud by k změnám ve využívání kmitočtového spektra nedocházelo,“ uvedl pro redakci Technet.cz Ivo Ferkl, technický ředitel České televize. „Téměř všechny mikroportové soupravy, které momentálně používáme, jsou již v pásmu 470 – 690 MHz,“ doplňuje Ferkl.

Za UHF pásmo zatím není náhrada

Samozřejmě se nabízí otázka, zda by nebylo lepší vybrat mikrofony pracující v pásmech, kterých se digitální dividendy nedotýkají (a kam by neměla mířit ani ta zatím jen teoretická další), tedy do pásma kolem 2 GHz, respektive 1,8 GHz, 1,9 GHz, či 2,4 GHz.

„Mikrofony pracující v gigahertzové oblasti se hodí spíše pro poloprofesionální využití, nikoli do velkých profesionálních instalací. Omezením je jednak horší šíření signálu, protože tyto vlny hůře prochází pevnými překážkami a také nemožnost nakonfigurovat vyšší počty kanálů, přičemž například v divadlech je jich potřeba mít k dispozici desítky,“ vysvětluje Ivan Kolomazník ze společnosti Panter.

Čtěte také

Zákulisí přímých sportovních přenosů

„Až dosud jsme vybírali mikroporty z pásma UHF. Důvodem je mnohem lepší šíření signálu a také minimální vzájemné rušení na těchto frekvencích. Pásmo 2,4 GHz je pro profesionální využití prakticky nepoužitelné s ohledem na četnost dalších komunikačních zařízení, které jsou v tomto pásmu provozovány, zejména na bázi WiFi,“ doplňuje Ivo Ferkl z České televize.

Pro profesionální instalace jsou tak stále vhodnou volbou mikrofony a mikroporty pracující v UHF pásmu. Problém je, že ve stále se zužujícím pásmu je u velkých instalací stále obtížnější hledat volné kanály. A protože hlad po frekvencích využitelných pro mobilní vysokorychlostní sítě v příštích letech klesat bezesporu nebude, je otázkou, kdy dojde k další digitální dividendě a dalšímu zúžení pro televizní vysílání a bezdrátové mikrofony využitelného pásma.

„Tím, že je ohroženo i pásmo 470 – 690 MHz, se situace do budoucna výrazně komplikuje. Přechod na nové digitální technologie není stále ještě v této oblasti AV technologií ideálním řešením a způsob náhrady technologií, které již nesplňují provozní či kmitočtové požadavky, není momentálně jednoznačný,“ nastiňuje zatím nevyřešený technologický problém Ferkl.

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Zbraně, smrt a sklady pokladů. Zima 1945 byla v Sudetech tou nejkrutější

V minulém díle našeho miniseriálu k příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války jsme si připomněli, jakou roli hrál Liberec jako centrum nacistické moci. Nyní se opět vracíme do oblasti...

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40

Zatmění Měsíce je za námi. Ve videu jej tentokrát uvidíte nejlépe

V noci na pátek byl měsíc úplňku a zároveň se postupně schovával za Zemi tak, až ho zakryl celý její stín. Plné zatmění Měsíce však začalo až krátce před osmou hodinou ranní, kdy už nebylo z našeho...

13. března 2025  17:33,  aktualizováno  14.3 8:59

Američané obnovují letiště, ze kterého startovaly bombardéry na Hirošimu

Soustava ranvejí a stojánek na tichomořském ostrově Tinian byla na konci druhé světové války největší na světě. Sloužila bombardérům B-29 Superfortress, včetně dvou strojů, které shodily atomové...

14. března 2025