Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nespalte se při výběru televizoru, certifikace pro DVB-T2 již probíhá

  17:45
Pokud plánujete koupit televizor a přijímáte pozemní digitální vysílání, pak se vyplatí počkat na certifikované modely. Jak certifikace probíhá, co obnáší a kdy bude první seznam, nám dnes sdělily přímo České Radiokomunikace.
Při koupit televizoru hledejte tuto nálepku. Takto označené přístroje nebudou mít s českým DVB-T2 vysíláním žádný problém.

Při koupit televizoru hledejte tuto nálepku. Takto označené přístroje nebudou mít s českým DVB-T2 vysíláním žádný problém. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V dubnu jsme vás ve článku „Chcete si koupit televizor? Teď není ta nejvhodnější chvíle“ varovali, že mnohé v současné době prodávané televizory si neporadí s budoucím českým vysílacím standardem DVB-T2 s kódováním HEVC, takže opravdu není ideální chvíle ke koupi nového televizního přijímače. Nyní se tato doba chýlí ke konci, technici českých radiokomunikací testují první dávku televizorů a ve druhé půlce září by měl být zveřejněn první seznam přístrojů, které všechny požadavky na příjem českého DVB-T2 vysílání splní.

  • Současné DVB-T vysílání bude dostupné do roku 2020.
  • Od začátku roku 2017 do roku 2020 budou vysílat přechodové DVB-T2 sítě.
  • Přechod na DVB-T2 sítě a vypnutí současných DVB-T sítí nastane nejspíše 1. 2. 2021.
  • S chystaným DVB-T2 se počítá nejméně do roku 2030.

Technici testují zhruba dvacet přístrojů, které výrobci spolu s certifikační přihláškou dodali v „deadline“ do konce srpna. Zatím jde prý zejména o tradiční přední výrobce televizorů, menší a supermarketové značky (tj. zejména „brandovaná“ čínská produkce) zatím prý své přístroje nedodaly. Což jinými slovy znamená, že přinejmenším v první várce certifikovaných přístrojů budou chybět zástupci nejlevnější kategorie.

Výsledky budou zveřejněny najednou, aby tak nebyla žádná značka upřednostněna.

Bez certifikace nebude jistota

To, že výrobce ve specifikaci uvede, že si přístroj poradí s DVB-T2/HEVC vysíláním, bohužel neznamená, že televizor (nebo set-top-box) dobře přehraje i chystané české vysílání. „Kodek HEVC umožňuje velké množství různého nastavení a ne všechny přijímače si se všemi kombinacemi poradí. Schopnost správně reprodukovat české DVB-T2 vysílání proto ověřujeme reálnými testy,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel regulace ČRa Martin Procházka.

Televizory jsou testovány přímo v budově Českých Radiokomunikací v Mahlerových sadech.

Pokud přístroj není na české vysílání správně připraven, může u diváka nastat několik komplikací. Pokud si přístroj s kodekem neporadí, divák uslyší pouze zvuk, ale neuvidí obraz. Pokud nemá přijímač dostatek výkonu pro zpracování obrazu se složitějším kódováním, může se různě zasekávat a zamrzat. A pokud nesplňuje jen některá nastavení z české specifikace, může se stát, že bude zlobit jen v některých režimech, nebo nebudou dostupné některé funkce, například doplňkové titulky.

Co se zkouší?

Součástí procesu certifikace je ověření shody s platným D-Bookem (minimální závazné požadavky pro přijímač českého DVB-T2 vysílání, které vydal ČTU), kompatibilita s kodekem HEVC s nastavením, se kterým se v Česku bude vysílat (včetně funkčnosti v celé šířce pásma, autodetekce vybraných modulačních formátů, test PLP módů atd.), ověření správné funkce interaktivních HbbTV funkcí a ověření české lokalizace (menu, EPG, teletext, podtitulky).

Oproti D-Booku mají zatím přístroje v testech několik úlev. Dostatečná je kompatibilita s HbbTV verze 1.5 (D-Bookem vyžadovanou „aktuání“ verzi - nyní 2.0 - ještě drtivá většina přístrojů nemá, poměrně rozšířená 1.1 již pro získání certifikace nestačí). Další úlevou je, že Set-top-boxům může chybět CI slot pro kódovací karty - byla by to diskvalifikace nejlevnějších přístrojů.

Test probíhá v pěti fázích:

Generátor DVB-T2 signálu Rohde & Schwarz, na kterém jsou televizory testovány.

  1. Test výrobce: soulad s aktuálním D-Bookem ověří výrobce zařízení a dále za něj ručí. Od ČRa má navíc k dispozici testovací DVB-T2 streamy, s jejichž pomocí mohou kompatibilitu s budoucím vysíláním ověřit, aby do placeného certifikačního testu ČRa neposílali jednoznačně nekompatibilní zařízení.
  2. Žádost o certifikát: výrobce vyplní formulář žádosti o certifikát, ve kterém potvrdí shodu s D-Bookem, a uvede seznam shodných zařízení. ČRa totiž nemusí testovat každý konkrétní model, ale vždy konkrétní platformu, kterou sdílí více televizorů. Jednu a tu samou elektroniku a firmware totiž zpravidla sdílejí televizory různých úhlopříček a designových provedení a bylo by zbytečné testovat každý zvlášť.
  3. Odeslání zařízení do ČRa: televizor je doručen k certifikačním testům, testuje se vždy s aktuálním firmwarem, jehož číslo poté je uvedeno na protokolu a především v seznamu certifikovaných produktů. Může se tedy stát, že přístroj s certifikátem bude mít po aktualizaci firmware dříve nezjištěné problémy, nicméně je předpoklad, že by je výrobce rychle odstranil (ale nikdo mimo výrobce to předem nemůže garantovat).
  4. Test ČRa: zde dojde k vyzkoušení plné kompatibility s budoucím vysíláním, ČRa k tomu používají připravené testovací signály z generátoru DVB-T2 signálu. Dojde i k vyzkoušení všech sledovaných funkcí, vše ručně s ovladačem v ruce technika. Pokud zařízení splní všechny povinné požadavky, získá certifikát (výrobci/prodejci jej mohou nalepit na dotčené přístroje) a výsledky budou publikovány na webu www.dvbt2overeno.cz (ve chvíli vydání článku na této doméně nic nebylo), kde si může vybraný model televizoru zákazník ověřit.
  5. Vrácení zařízení: otestovaný přístroj se vrací zpět zapůjčiteli. Celý proces certifikace by měl v budoucnu podle odhadů ČRa trvat v řádu jednotek dnů, nyní je „úvodní nával“, a proto jsou lhůty delší. Předpokládáme, že úvodních návalů bude více.

Jak jsme již uvedli, výsledky první vlny certifikačních testů by měly být ve druhé polovině září tohoto roku, průběžná certifikace „kdo dřív přijde, bude dřív certifikován“ bude zahájena příští rok. Certifikace pro výrobce není povinná, ale pro zákazníka je zatím poměrně důležitá. Výrobce za účast zařízení v certifikačním procesu zaplatí (i v případě neúspěšnosti), cenu ale zástupci ČRa nechtěli upřesnit.

Silueta Marcela Procházky se sumarizací tiskové konference k DVB-T2 certifikaci.

4K není povinné

Schopnost správného příjmu vysílání ve 4K rozlišení není podle D-Booku povinnou vlastností, proto není součástí certifikačních testů. Podle Michala Bureše z ČRa, který má testy technicky na starosti, tuto vlastnost pro interní potřeby zkoušejí a podle jeho zkušeností nejsou se 4K příjmem u modelů, které jinak testem úspěšně projdou, žádné problémy. Což je dobrá, byť nijak oficiální (a tedy závazná), zpráva.

Pokud si koupíte přístroj s DVB-T2/HEVC tunerem bez certifikace od ČRa, nemusí to nutně znamenat, že na něm české DVB-T2 vysílání nebude možné sledovat. Možná ano, možná ne. Certifikát má ale přinést jistotu, že u daného přístroje bude vše fungovat tak, jak má.

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

18. března 2025  6:56,  aktualizováno  8:09

Nejsmrtelnější tornádo historie se před 100 lety prohnalo třemi americkými státy

Před 100 lety, 18. března 1925, se třemi státy USA, konkrétně Missouri, Illinois a Indianou, prohnalo výjimečně silné tornádo, které vstoupilo do historie. Zemřelo celkem 695 lidí. Žádné jiné tornádo...

18. března 2025

Před 60 lety vystoupil první člověk do volného vesmíru. Leonov málem zemřel

Necelé čtyři roky poté, co do vesmírného prostoru vyslal prvního člověka, se Sovětskému svazu podařilo připsat další prvenství. Do volného vesmíru 18. března 1965 vystoupil jeho kosmonaut Alexej...

18. března 2025

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

18. března 2025

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12