Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Prohlížeč Vivaldi umí dvouúrovňovou i svislou organizaci otevřených karet

Zvláště v poslední době máme v prohlížečích často permanentně otevřeno mnoho karet. Informace o tom, co obsahují, se postupně s narůstajícím počtem dalších karet smrskávají. Desítky otevřených karet vedle nepřehlednosti také výrazně vytěžují operační paměť RAM i procesor počítače.

Ilustrační foto - notebook | foto: Creative Commons

Přestože si uživatelé v browserech přejí celou řadu vylepšení a nových funkcí, nejčastěji volají po lepší organizaci otevřených karet. Proto se integrují funkcionality, které právě neotevřené či delší dobu nepoužívané karty uspí a uvolní potřebné zdroje.

Připnuté karty z Edge na hlavním panelu

Pro zpřehlednění zase vývojáři některých browserů aplikují mechanismy, jako jsou kolekce či skupiny. Ty přispívají k lepší organizaci a seskupování do skupin, které lze například odlišit barvou, ale i názvem. Druhou možností je připínat je na hlavní panel, kde jsou stále po ruce. U pár karet to udělat lze, ale v případě velkého množství je to nemyslitelné – dojde k znepřehlednění i této části systému.

Vivaldi posouvá karty na další úroveň

Dva panely ve Vivaldi browseru

Nedávno se objevila další možnost. Nejnovější verze zajímavého norského webového prohlížeče Vivaldi přišla s novinkou v podobě druhé lišty karet. V zásadě umožňuje kombinovat více karet do skupin a poté je zobrazit v sekundární řadě karet. Jde o způsob, jak udržet všechny karty v jediném okně a zároveň jim dát prostor být vidět. Druhý řádek záložek nejen zlepšuje manipulaci – je jednodušší změnit pořadí karet nebo přidat nové karty – ale další výhodou je, že díky této možnosti lze snadněji vidět názvy stránek a případná upozornění objevující se v záhlaví.

Dva panely ve Vivaldi browseru – kompaktní zobrazení

Panel lze přesouvat z horní do dolní řady. Druhou lištu záložek lze také uzamknout, aby byla stále na svém místě. Vivaldi ji zobrazí pouze v případě, že kliknete na zásobník karet, a skryje nebo zobrazí tehdy, pokud se přepnete mezi kartami. Nová funkce pro lepší seskupování karet je zcela volitelná. Ve výchozím stavu je deaktivovaná, proto pro změnu v browseru klikněte vlevo nahoře na ikonu Vivaldi a zvolte Nastavení -> Listy. Následně vpravo níže v části vlastnosti listů ji lze zcela zakázat, stejně tak jako zvolit klasickou, tedy kompaktní metodu, nebo právě dvouúrovňovou.

Aktivace dvouúrovňového panelu

Tato funkcionalita doplňuje už tak bohatý seznam schopností prohlížeče Vivaldi související s lepším nakládáním karet. Pokud je prozkoumáte blíže, zjistíte, že integrované funkce z něj v tomto dělají mistra. Zmiňme některé z těch dalších velmi užitečných.

1.Postranní zobrazení názvů karet

Problém v případě zobrazení velkého počtu karet je to, že tím, jak přibývají karty, ubývá místo pro zobrazení informace v jejich záhlavích. Browser Vivaldi toto bravurně vyřešil tak, že názvy umožňuje umístit do postranního panelu vlevo, vpravo nebo dolů, a dokonce i formou stromové struktury (vhodné pro podstránky webů). Změnu lze udělat tak, že v nastavení na záložce Listy si hned nahoře vyberte, na kterém místě se mají zobrazovat. V postranním panelu se následně budou skládat záhlaví do svislé podoby.

Změna umístění panelu s kartami

Panel přitom lze částečně zvětšovat či zmenšovat podle potřeby prostřednictvím myši, a tak získat takové množství informací, jaké kdo chce. Nejlepší na tom je, že díky širokoúhlým displejům a speciálnímu algoritmu využívanému při změně velikosti nepřijdete o žádnou část webové stránky. Tuto funkcionalitu se připravuje používat také Edge.

2.Snadné přepnutí na předchozí kartu

Aktivace funkce pro přepnutí na předchozí kartu

Jestliže máte otevřeno mnoho karet, můžete si ušetřit spoustu času hledáním a přepínáním na dříve otevřenou kartu, a to prostřednictvím jednoho kliknutí myší na tu aktuálně používanou. Tak získáte mnoho času bez zbytečného hledání a frustrace, která karta mezi těmi ostatními je ta, co hledáte. Chcete-li povolit tuto možnost, přejděte do Nastavení -> Listy -> Vlastnosti listů a v části přepínání listů dole zatrhněte Návrat na předchozí list poklepáním.

3.Kartu najděte vyhledáváním

Jestliže předchozí tip umožňuje identifikovat a vrátit se bez hledání k naposledy použité kartě, tak tímto způsobem eliminujete to, abyste museli hledat ty prohlížené ještě před nimi. Dejme tomu, že jste přepnuli 5x mezi kartami a nyní byste mezi dvaceti otevřenými kartami chtěli najít jednu konkrétní. Jestliže ji nedokážete identifikovat letmým pohledem, stiskněte klávesu F2. Otevře se okno, ve kterém máte možnost zadat text, který obsahuje karta, a tak ji mezi ostatními vyfiltrovat.

Skvělá funkce. Kartu lze vyhledat.

Navíc se prohledává také navštívená historie internetových stránek, takže můžete otevřít i již v minulosti zavřenou webovou stránku. Mimochodem, na podobné funkci pracují také vývojáři Chrome – dostupná je už vybranému okruhu.

4.Dvě karty vedle sebe

Karty můžete skládat vedle sebe

Hodně užitečné může být také to, když si vedle sebe složíte dvě karty. Tímto způsobem lze porovnat dva weby nebo texty na nich, ale také třeba zobrazit více zdrojů. Vivaldi tuto možnost nazývá dlaždicováním. Funguje tak, že myší si označte jednu kartu, stiskněte a podržte klávesu Ctrl, označte druhou kartu, nyní na jednu z nich klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Dlaždicovat 2 listy. Takto lze vedle sebe a následně pod sebe skládat více karet (klidně 10 a více).

Závěrem

Karty jsou nezbytnou součástí při procházení webovými stránkami. Mnoho z nás se potýká s jejich velkým množstvím a organizací. Naštěstí browsery reagují na nové návyky uživatelů a přicházejí s vlastnostmi, které jim výrazně ulehčí jejich počínání. Vivaldi je toho zářným příkladem. Nabízí to, o čem by se nám v případě nejsilnějších hráčů na trhu mohlo jen zdát. Čtyři popsané vlastnosti jsou toho důkazem, přičemž nechybí další. A jaké funkce a fígly používáte ve správě karety vy?

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Perseverance na Marsu vyrobil kyslík, stačil by na deset minut dýchání

Stroje, které v únoru dorazily na Mars, se tento týden činí. Po úspěšném testu malého vrtulníčku bylo otestováno další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejen Astra. Co víme o rizikových sraženinách po vakcínách proti covidu

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Českému startupovému projektu Manta pomůže lépe kontrolovat tok dat Neo4j

V roce 2010 vzniklý americký startup Neo4j (Network Exploration and Optimization 4 Java) se zjednodušeně řečeno zabývá...

Starou verzi Windows používají tři z deseti uživatelů. Jak jste na tom vy?

Někteří uživatelé se zdráhají aktualizovat Windows, není proto divu, že stále pracují v předchozích generacích...

Softwarová síň hanby. Programy, na které bychom nejraději zapomněli

Software sice nic neváží, ale jeho výroba vyžaduje stovky hodin vývoje. Občas se však něco nepovede a i jednoduché...

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...