Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Ještě než nad Chromem zlomíte hůl, zkuste tuto poslední záchranu

Chrome je na poli browserů jasnou jedničkou. Své příznivce si původně získal díky jednoduchému designu, možnosti přizpůsobení a rychlosti. Je to však právě rychlost, která mu je v poslední době vytýkána. Uživatelé mají čím dál tím větší pocit, že běží pomaleji než obvykle.

Ilustrační foto - pomalost | foto: Creative Commons

Chrome se dostal na špici mezi internetové prohlížeče poměrně rychle. V podstatě vynalezl automatické vyhledávání prostřednictvím zadání klíčového slova či slov v adresním řádku. S trochu nadsázky by se dalo říci, že se Chrome dostal o světelné kroky před konkurenci v podobě Internet Exploreru, který neměl takovou nabídku možností.

Na druhou stranu je tu i další konkurence. Firefox vyčníval schopnostmi, ale není tak tlačen jako Chrome. Dále Safari jako proprietární software Applu slibuje velký důraz na bezpečnost a soukromí, a proto jistě stojí za vyzkoušení. Potom je tu Opera, která kombinuje rychlost a bezpečnost. 

Statistika jednotlivých browserů – jak se měnila v letech

Statistika prohlížečů od roku 2009 do 2021

A na závěr nejnovější prohlížeč od Microsoftu Edge, který nahradil nenáviděný Internet Explorer (dokonce i lidmi z Microsoftu). Díky své lehkosti a některým neotřelým funkcím má našlápnuto ke skvělým výsledkům. Navíc vypadá elegantně a dobře se používá.

Náročnost na RAM je šílená

Vraťme se k prohlížeči od Googlu. Patří k těm internetovým prohlížečům, které si neberou moc velké servítky s využíváním (alokací) operační paměti RAM. Ve své podstatě to vede k pomalejšímu přepínání mezi kartami a k celkovému zpomalení počítače. Podívejme se, jak je na tom Chrome. Stačí otevřít větší množství karet a podívat se do Správce úloh. Například 30 otevřených karet s aktivovanými několika rozšířeními si z kapacity RAM ukousne neskutečných 2,6 GB. Pokud tak váš počítač nemá 8 GB RAM a solidní procesor, budete Chrome nenávidět.

Ukázka náročnosti Chrome na paměť RAM

Naznačili jsme, že megabajty si nárokují i jeho rozšíření. Záleží, kolik jich je instalovaných a aktivovaných, nicméně pokud se opět podíváte do Správce úloh, konkrétně na záložku Podrobnosti, zjistíte, že Chrome si nejen díky rozšíření, ale i z dalších důvodů drží velké množství otevřených procesů. Je tedy zřejmé, že používání menšího počtu otevřených karet a rozšíření povede ke snížení využití paměti. Jsou tu i další možnosti.

Procesy v rámci browseru Chrome

Aktualizujte Chrome

Začněte tím, že Chrome budete vždy používat v poslední verzi. „Chrome neustále aktualizujeme a vyvíjíme. Zároveň je to to nejjednodušší, co pro jeho používání uživatelé mohou udělat,“ zdůrazňuje Max Christoff , technickým ředitel Chromu pro server FastCompany. Přestože je browser ve výchozím stavu nastaven k automatickému aktualizování, k aplikaci je zapotřebí provést vždy restart Chromu. Kliknete-li vpravo nahoře na ikonu tří teček, zvolte Nápověda a potom O aplikaci Google Chrome. Zobrazí se stránka, kde zjistíte, zda používáte nejnovější verzi.

Informace o verzi Chrome

Seznamte se se správcem úloh

Stejně jako Windows, tak i Chrome má integrovaný speciální nástroj, který ukazuje, kolik zabírá systémových prostředků PC - RAM, procesor, síť a nechybí ani popis, ID procesu (a zobrazit lze i další). Podává tak přehled o tom, jaká karta si nárokuje kolik prostředků, ale také kolik jde na vrub rozšíření či dalším komponentám. Díky tomuto nástroji je možné vždy získat naprostý přehled co stojí za tím, že je Chromě tak pomalý, nebo která součást nereaguje. Spustíte ho tak, že kliknete na tři tečky a dále na Další nástroje -> Správce úloh.

Mějte karty pod kontrolou

Největším problémem pro zpomalování jsou otevřené karty. Lépe řečeno jejich velké otevřené množství. Snadno se mohou vymknout kontrole. Každá karta běží jako vlastní proces, který spotřebovává prostředky počítače. Pokud se systém náhle zpomalí, nebo se na vysoké obrátky spustí ventilátor, zkontrolujte, co je viníkem ve správci úloh Chrome. Ve správci úloh díky tlačítku Ukončit proces tuto kartu můžete ihned ukončit.

Správce úloh v Chrome

Zmrazte karty

Jestliže patříte mezi ty, kteří otevírají opravdu velké množství karet, potom máme dobrou zprávu, že Chromě se snaží aktuálně neotevřené uspávat a tím šetřit systémové prostředky Windows. Chcete-li jít ještě dále, zkuste nainstalovat a používat rozšíření s názvem Auto Tab Discard. Můžete ho použít k okamžitému pozastavení všech karet v okně prohlížeče. Nebo se automaticky pozastaví po uplynutí nastavené doby (výchozí hodnota je 10 minut.) 

„Toto je efektivní metoda, protože pozastavení karet, které nepoužíváte, se podobá jejich zavření,“ doplňuje Max Christoff. Rozšíření je vysoce přizpůsobitelné. Lze například nastavit, aby nikdy nezastavilo kartu, která přehrává zvuk, takže vaše hudba na pozadí bude i nadále streamovaná. Mimochodem, po aktivaci rozšíření došlo k poklesu obsazenosti RAM z 2,6 GB na 0,8 GB, což je slušný výsledek. Většina karet je sice v režimu spánku, ale po kliknutí na jakoukoliv z nich je do sekundy zpět.

Rozšíření The Great Suspender uspávající karty v Chrome

Spravujte rozšíření prohlížeče

Rozšíření mohou do prohlížeče přidat velmi užitečné funkce (jedno jsme právě doporučili), ale jak již bylo řečeno, spotřebovávají nemalé systémové zdroje PC. Je dobré je tedy pravidelně kontrolovat. Kliknutím na ikonu tří teček a výběrem Další nástroje -> Rozšíření zobrazíte přehled všech nainstalovaných aplikací. Z tohoto místa máte možnost rozšíření odstranit (například ty, co nepoužíváte). Pokud si nejste jisti, zda se chcete rozšíření nadobro zbavit, alespoň ho deaktivujte přepínačem. Jedním ze způsobů, jak zjistit, jak je rozšíření náročné, vede opět přes správce úloh Chrome.

Přehled instalovaných rozšíření

Tip

K seznamu rozšíření se lze rychle dostat také zadáním příkazu chrome://extensions do adresního řádku browseru.

Pro video používejte hardwarovou akceleraci

Video obecně představuje pro prohlížeč největší „dřinu“. V éře covidu toho streamujeme mnohem více než kdy jindy – videokonference, sledování filmů, poslouchání hudby atd. Chcete-li zabránit tomu, aby video zbytečně blokovalo zdroje, zkontrolujte, zda je v Chromu zapnutá hardwarová akcelerace. Tím ke zpracování videoúlohy převezme grafický procesor počítače a ne CPU. Opět klikněte na ikonu tří teček a zvolte Nastavení na levé straně zvolte Rozšířená nastavení a vyberte Systém. Na pravé straně zkontrolujte, zda je aktivovaná funkce V případě dostupnosti použít hardwarovou akceleraci.

Aktivace hardwarové akcelerace

Ukliďte si v Chromu

Existuje spousta malwaru. Velké množství z nich především pro browsery. Dokážou změnit výchozí stránku, výchozí vyhledávač, zobrazovat vyskakovací okna, vytěžovat systémové prostředky atd. Proto Google anti-malwarový nástroj zabudoval přímo do Chromu. Pokud máte z předchozího kroku otevřené Rozšířené nastavení, potom vpravo zcela dole najdete odkaz Vyčištění počítače. Spusťte skenování kliknutím na „Vyčistit počítač“.

Antimalwarový nástroj zabudovaný v Chrome

Když nic nepomáhá

Pokud jste provedli všechny tyto kroky a Chrome vám připadá stále pomalý, respektive není tak svěží jako dříve, potom ho restartujte do výchozího stavu. S resetem nepřijdete o důležité prvky jako jsou záložky, historie, uložená hesla a rozšíření, zakázána však budou všechna rozšíření, takže se budete muset vrátit a znovu povolit ta, která chcete použít. Rovněž dojde k resetu úvodní stránky, stránky nové karty, vyhledávače a připnutých karet. Reset najdete v okně Rozšířená nastavení pod odkazem Obnovit nastavení na původní výchozí hodnoty.

Resetovat nastavení Chrome

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Neznáte PowerToys? Vylepšení Windows nabízí Microsoft bezplatně

Nástroje z balíku Windows PowerToys jsou navrženy pro usnadnění práce s počítačem podle konkrétních potřeb uživatele....

Jsou Windows 11 zdarma? Jak Microsoft vydělává peníze na vývoj OS

Asi nikdo nepochybuje o tom, že náklady na tvorbu softwaru, a komplexního zvlášť, kterým bezpochyby operační systém je,...

Zatlačte slzu: produkty a služby, které skončily v roce 2021

Rok 2021 přinesl celou řadu nových IT technologií, ale také znamenal stopku pro některé stávající. Pojďte se s námi...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...