Tipy a triky pro Windows 10: Sedm způsobů přihlašování a obnova systému

aktualizováno 
Nastavte si způsob přihlášení tak, aby vám vyhovoval. S poslední aktualizaci Windows přišly i změny v ochraně a nabídce Obnovení. Ukážeme vám také, jak deaktivovat automatické pokusy o opravy systému a jak zakázat posílání diagnostických dat k rozboru.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na různá přihlášení do systému

Ve Windows s aktualizací May 2019 Update došlo k jedné užitečné změně. Systém jako takový dovoluje přihlášení sedmi způsoby – obličejem, otiskem prstu, PIN kódem, fyzickým klíčem, heslem, obrazovým heslem a prostřednictvím zařízení, např. smartphonem. Zatímco před poslední aktualizací byl tento široký výběr poměrně roztahaný a nepřehledný, teď je vše jinak. Vše je na jednom místě. Každá položka navíc dostala svého průvodce, který vysvětluje, jak slouží a jak ji nastavit. Ostatně koukněte se sami, klikněte na Start -> Nastavení -> Účty -> Možnosti přihlášení.

Tipy a triky Windows 10

2.Jak se přihlásit jinak než PINem

V případě přihlašování do Windows PINem docházelo k problémům při jeho zapomenutí. Nově tak autentizace tímto způsobem funguje jinak. Jestliže si na číselnou podobu PINu nemůžete vzpomenout, rovnou se nabídne možnost alternativního přihlášení. Vy na volbu můžete kliknout, přihlásit se a následně nastavit PIN nový. Samozřejmě musíte alternativní způsob přihlášení znát.

Tipy a triky Windows 10

3.Jak na ještě lepší ochranu Windows

A opět zabezpečení. Bezpečnostní ochrana v podobě Windows Defender nabízí detailnější pohled na historii zachycených nebezpečí. Klikněte na Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Zabezpečení Windows a následně na tlačítko Spustit zabezpečení Windows. V dalším okně vlevo klikněte na Ochrana před viry a hrozbami a vpravo potom na odkaz Historie ochrany. Součástí zabezpečení Windows se stal také nový přepínač, který v zapnutém stavu poskytuje další ochranu proti nežádoucím změnám klíčových bezpečnostních funkcí.

Tipy a triky Windows 10

4.Jak se orientovat v nabídce Obnovení

Funkce Obnovení (Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Obnovení) je další, která doznala změn ve svém vzhledu. Nově se zde objevují tři volby: pro obnovení počítače do továrního nastavení, spuštění s upřesněným nastavením a vrácení k předchozí verzi systému. Odpadly tak další podnabídky, díky čemuž je zapotřebí méně kliků myší.

Tipy a triky Windows 10

5.Jak deaktivovat automatické opravy

V případě problémů se systémem by mělo docházet k automatickým opravám. Tuto službu doteď nebylo možné nijak vypnout, nově tak lze učinit v sekci Diagnostika a zpětná vazba. Klikněte na Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Odstranit potíže. Na pravé straně klikněte na odkaz Nastavení doporučených postupů pro řešení problémů. Zde v části Doporučené řešení potíží se nachází otevírací menu. Vyberte si jednu z voleb. Nastaveno je zobrazování problémů, ale nastavit lze i plně automatický mód.

Tipy a triky Windows 10

6.Jak zakázat odesílání diagnostických dat

V konfiguraci diagnostiky si dále povšimněte části věnované četnosti zpětné vazby. Ta může za to, že data o Windows se odesílají na servery Microsoftu k dalšímu rozboru. Pokud byste tak nechtěli činit, máte možnost v otevíracím menu. Buď lze vše dělat automaticky, nebo data odesílat vždy, případně jednou denně, týdně či vůbec.

Tipy a triky Windows 10

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

Firmě SpaceX vybuchl prototyp kosmické lodi pro let k Marsu

Kosmická loď Starship společnosti SpaceX neprošla jedním z důležitých testů. Byl to sice zatím jen neúplný prototyp...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sovětský bizár: stíhací dvouplošníky s pomocnými proudovými motory

V Sovětském svazu se v letech druhé světové války odehrály zajímavé, ale z praktického hlediska víceméně neperspektivní...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Aplikace pro nadšence: souborový správce či test počítače

V minulém týdnu jsme od vývojáře SoftwareOK přinesli první várku, ve druhé nyní nabízíme mimo jiné souborového správce,...

Software zdarma: změna textu v PDF nebo kopie celého webu

Pro úpravy nedobytných PDF dokumentů použijte PDF Replacer. Pro zvětšení vybrané části na monitoru slouží program...

Prohlížeč Chrome chce poznat a označit pomalé webové stránky

Stránky, které se načítají pomalu, dostanou v prohlížeči Google Chrome v budoucnu nálepku. Může to být kvůli horší...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz