Tipy pro Windows: herní panel natočí hru i program či lepší poznámkový blok

aktualizováno 
Game bar je jistě vítaná funkce každého počítačového hráče ve Windows. V poslední aktualizaci systému došlo k jeho přepracování a získal nové funkce. Zajímat by vás tak mohly i novinky v Poznámkovém bloku. Také nastavení dostalo jednu užitečnou funkci navíc. A naučíme vás, jak jinak instalovat fonty a zoomovat myší v příkazovém řádku.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na nový Game bar

Panel pro hraní, tedy Game Bar, ve Windows dostává stále více pozornosti, respektive dochází k jeho vylepšování. Jestliže hrajete hry, potom jste si toho již všimli, v opačném případě, když ho vyvoláte klávesovou zkratkou Windows + G, zobrazí se v novém designu a plné síle a také se základním popisem. Složen je z několika částí, každá se věnuje něčemu jinému – najdete zde okno s výkonem, nastavení zvuků, možnostmi nahrávat hraní her, rychlé volby a nechybí ani propojení se sociálními sítěmi a Xbox účtem. Zkrátka hráč dostává do ruky na jednom místě většinu funkcí, které by mohl uvítat.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak poznat neuložený text v Poznámkovém bloku

S poslední aktualizací Windows se zapracovalo také na dalším vylepšení Poznámkového bloku. Ten prošel několika změnami již při minulém updatu, ale nyní se vylepšení dočkal opět. Jedním z nich je, že nově používá výchozí kódování UTF-8 bez Byte Order mark. To je ostatně i signalizováno v pravém dolním rohu – vedle informace o řádku, sloupci apod. Druhou podstatnou novinkou je viditelná informace o tom, že pokud byly provedeny změny v aplikaci, a dosud nebyly uloženy, tak je to signalizováno symbolem hvězdy v záhlaví okna před názvem dokumentu.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak na klávesové zkratky v Poznámkovém bloku

Ještě další dvě vylepšení dostal Poznámkový blok. Jste-li zastánci klávesových zkratek v systému a v dalších aplikacích, tak vězte, že kromě těch, které jste dosud mohli používat, máte k dispozici další: Ctrl + Shift + N (otevře nové okno), Ctrl + Shift + S (uložit jako), Ctrl + W (uzavře aktuální okno). A v neposlední řadě je změnou k lepšímu i o, že aplikace umí ukládat soubory už i s cestou delší než 260 znaků.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak na přehlednější Nastavení

Hlavní rozcestník určený ke konfiguraci systému doznal také několik drobných změn – vizuálních. Pokud používáte online účet (tedy nepřihlašujete se bez Microsoft účtu), potom se vám zde hned nahoře objevilo několik položek. Kromě uživatelského profilu s názvem a fotografií jde o informaci o OneDrive a rychlý přístup do něj, a také informace o tom, zda nejsou dostupné nějaké aktualizace pro systém.

5.Jak instalovat písmo drag and drop

V loňském roce dostal systém několik nových sad písem (fontů), vy si však můžete instalovat i své. Zatímco donedávna to probíhalo tak, že jste nové písmo nainstalovali kliknutím na něj pravým tlačítkem myši a vybrali volbu Instalovat, nyní je to možné dalším způsobem. Písmo stačí do složky s fonty pouze přetáhnout (metoda drag and drop). Tímto způsobem se však instaluje pouze pro aktuálně přihlášeného uživatele. Pokud by mělo být instalováno pro všechny, potom je nutné vyvolat pravým kliknutím myši kontextovou nabídku a zvolit Instalovat pro všechny uživatele.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak zoomovat v příkazovém řádku

Drobného vylepšení se dočkal také Příkazový řádek. Nejenže umí přizpůsobit barvy, ale nově je možné měnit jeho velikost, tedy zoomovat prostřednictvím myši. Otevřete příkazový řádek (např. Start + R a zadejte cmd) a následně stačí, pokud použijete klávesu Ctrl a budete točit kolečkem nahoru nebo dolu. Po jeho uzavření se velikost vrátí k nastavené velikosti.

Tipy a triky pro Windows 10

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Příprava na šílené přistání. IL-62 bude doslova lízat vrcholky stromů

Osmdesátitunový Iljušin IL-62 přistál na hrbolaté travnaté louce na kopci za lesem. To není začátek nepovedeného vtipu,...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Desítka internetových prohlížečů, které nabízejí nadstandardní funkce

Chrome je fantastický internetový prohlížeč, ale na světě není jediný. Oblíbený je i Firefox a své příznivce si našly i...

Listopadový update Windows 10 se nahraje nebývale rychle, ale má málo změn

Společnost Microsoft právě nyní klasickým uživatelům distribuuje větší vylepšení Windows 10, které nese označení...

Aplikace vám spočítá kalorie, jiná ochrání soukromí na internetu

Vyzkoušejte nástroj na řízení firemních financí, VPN aplikaci na zabezpečení připojení k internetu nebo pomůcku ke...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Najdete na iDNES.cz