Stahujte zdarma: specialista na šifrování dat v cloudových úložištích

aktualizováno 
Jednoduché a automatické šifrování dat před odesláním do OneDrive, Dropboxu či Google disku nabízí program Cryptomator. Spořič podle představ z vlastních fotografií vytvoří JPEG Saver. Vybudovat multimediální centrum z počítače je úkol pro MythTV. A Wise JetSearch pomůže se snadným hledání informací v PC i mimo něj.

Ilustrační foto - šifrování | foto: Creative Commons

Cryptomator 1.4 – freeware

Ukládat data do cloudových úložišť je dnes nejen populární, ale i velmi praktické. Máte je stále po ruce, kdykoli jste online. Na druhou stranu je svěřujete třetí straně, a tak obava o jejich zneužití může být na místě. Poněkud klidněji byste se mohli cítit díky tomuto programu.

Cryptomator provádí šifrování souborů v cloudových úložištích na straně uživatele. To znamená, že ještě před tím, než někam data pošlete, je zašifruje. Jednoduchý princip, díky kterému pracuje s jakoukoliv službou pro cloudové ukládání, včetně Dropboxu, Disku Google, OneDrive atd. Ve své podstatě vytvoří jakýsi šifrovaný trezor, do kterého se budou ukládat data. Sejf lze poté otevřít jako písmeno virtuální jednotky z rozhraní Cryptomator a soubory můžete přidávat přesunutím nebo zkopírováním pomocí Průzkumníka Windows. 

Všechno, co vložíte do virtuální jednotky, skončí šifrované. Pokud trezor umístíte do složky OneDrive, Dropboxu apod., skončí šifrovaný také v cloudovém úložišti. Na rozdíl od běžných programů pro šifrování disků (např. VersaCrypt) nevytváří Cryptomator šifrovaný kontejner, ale šifruje každý soubor samostatně. Pokud tedy dojde k úpravě pouze několika souborů, změní se pouze odpovídající šifrované soubory, což znamená, že nedochází k synchronizování celého obsahu trezoru, když přidáte nebo upravíte soubory. 

Cryptomator používá AES šifrování a každý soubor, který přidáte do úložiště, je automaticky šifrován v reálném čase. Hlavní heslo musíte zadat pouze při odemknutí trezoru. Z podstaty věci je možné aplikaci využít také pro offline účely, například pro šifrování souborů na USB flash discích.

Cryptomator
Informace o programu
Operační systém: Mac OS X, Linux, Windows 7 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ data šifruje do trezoru
+ spolupracuje s libovolnými cloudovými úložišti
+ lze použít i pro off-line
- Windows program vyhodnocuje jako možné riziko
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (68,6 MB).

JPEG Saver 5.4 – freeware

Prezentovat fotografie na obrazovce počítače v době, kdy se na něm nepracuje. Jedna z nejstarších možností, jak využít archiv vlastních digitálních fotografií. Přestože Windows nabízí možnost, jak fotografie promítat, disponuje pouze základním nastavením. Zkuste proto program, se kterým si nastavíte řadu dalších parametrů.

JPEG Saver je ve své podstatě přídavná funkce systému, která umožní nastavit detailněji spořič obrazovky. Po instalaci se zobrazí mezi ostatními šetřiči. Disponuje konfigurací, která umí přizpůsobit zobrazované obrázky, jejich pořadí a vybírat přechodové efekty. Výhodou je, že je možné zadat více složek, ze kterých mají být obrázky načítány (podporuje formáty JPEG, PNG, TIFF, GIF, BMP a další) a dále řídit, které se zobrazí podle nastavených vlastních filtrů – například na základě názvu souboru, data vytvoření a dalších kritérií. 

Mezi další funkce patří volitelné ořezy obrazu, možnost využít překryvy (hodiny, informace o obrázku z EXIFu atd.), automatické změny velikosti obrázků, možnosti stmívání na obrazovce, barevné a gama úpravy, interaktivní režim prezentace, možnosti nastavení polohy. Problém není ani určit, jak dlouho se má obrázek zobrazit, než dojde k překreslení na další. Voleb je opravdu obrovské množství.

JPEG Saver
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ velké množství voleb
+ možnost vybrat fotografie z více složek
+ filtry
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (2,3 MB).

MythTV 30 – open source

Program, který udělá radost milovníkům multimédií. Chcete-li i vy proměnit svůj počítač v multimediální centrum, potom se vám to lehce podaří díky MythTV.

Jde o komplexní program, který funguje v operačním systému Linuxu nebo Mac OS X. Nejprve je tedy nutné nainstalovat jeden z těchto systémů na PC a potom tuto aplikaci. Umožňuje naladit prostřednictvím tuneru TV, ale i nahrávat vysílané pořady (i z více programů najednou). Nabízí podporu obrazu v obraze, EPG, programování nahrávání, práci s hudebními soubory a fotografiemi, předpověď počasí a přehrávač optických disků. Díky pluginům lze rozšiřovat o další funkce.

MythTV
Informace o programu
Operační systém: Linux, Mac OS X
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ vše v jednom
+ široká podpora multimédií
- není pro Windows
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (82,7 MB).

Wise JetSearch 3.1 – freeware

Bleskové a především snadné vyhledávání souborů umí program Wise JetSearch. Díky tomu usnadňuje vyhledávání souborů a složek na všech interních i externích jednotkách.

Stačí zadat název souboru (nebo jeho část) a program do několika sekund zobrazí nalezené shody. JetSearch se snadno používá, ale postrádá některé pokročilé možnosti vyhledávání nabízené podobnými programy – k dispozici je tu pouze možnost určit, na jakých jednotkách má hledat. Chybí i jakékoliv volby pro nastavení filtrování. Podporuje jednotky formátované v NTFS a FAT.

Wise JetSearch
Informace o programu
Operační systém: Linux, Mac OS X
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ prohledává interní i externí jednotky
+ přidává na plochu miniaplikaci
- postrádá možnosti pro vyhledávání a filtrování
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (2,2 MB).

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sovětský bizár: stíhací dvouplošníky s pomocnými proudovými motory

V Sovětském svazu se v letech druhé světové války odehrály zajímavé, ale z praktického hlediska víceméně neperspektivní...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Vyzkoušejte důkladné zabezpečení mobilu i tabletu nebo předpověď počasí

Vyzkoušejte aplikaci s aktuálními informacemi o Měsíci, Slunci a planetách, novou aplikaci s předpovědí počasí,...

Aplikace vám spočítá kalorie, jiná ochrání soukromí na internetu

Vyzkoušejte nástroj na řízení firemních financí, VPN aplikaci na zabezpečení připojení k internetu nebo pomůcku ke...

Microsoft asi chystá nové logo prohlížeče Edge, který má jádro od Googlu

Microsoft již nějakou dobu testuje novou verzi svého prohlížeče Edge, který má běžet na jádře systému Chromium. Tedy na...

Prohlížeč Chrome chce poznat a označit pomalé webové stránky

Stránky, které se načítají pomalu, dostanou v prohlížeči Google Chrome v budoucnu nálepku. Může to být kvůli horší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz