Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Google ukazuje vývoj návštěvnosti veřejných míst. Češi nechtějí fronty

  12:57
Google již nějakou dobu umožňoval svým uživatelům zjistit, kdy je nejlepší jít třeba do restaurace, aby tam nebylo mnoho lidí. Nyní bude zveřejňovat přehledy o návštěvnosti veřejných míst. Česká skupina zase rozjíždí projekt, který má lidi navést tam, kde nejsou fronty.

Odborníci se snaží udržet lidi v bezpečné vzdálenosti a zabránit tvoření davů. | foto: Profimedia.cz

Anonymizované sledování pohybu zjednodušuje lidem život. Navigace vám tak může ukázat, kde se vytvořila zácpa, nebo se můžete dozvědět o průměrné návštěvnosti nějakého prostoru a vybrat si čas, kdy budete mít největší klid. Další funkci představila společnost Google loni na podzim. Ta již nepřináší hodinové průměry návštěvnosti, ale rovnou ukáže aktuální stav zaplněnosti restaurace, muzea a dalších.

Ukázka celkových statistik pro Česko v rámci projektu „COVID-19 Community...

Ukázka celkových statistik pro Česko

Nově se společnost rozhodla, že ve 131 zemích ukáže souhrnné přehledy návštěvnosti veřejných míst, které chce později zaměřit na menší části území. V Česku je tak zatím možný pohled maximálně do úrovně jednotlivých krajů.  

Firma tak chce daty o pohybu kombinovanými s dalšími statistikami pomoci příslušným činitelům po celém světě při rozhodování o strategiích boje s pandemií. V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin.

Google označuje systém, který pracuje s daty sledování pohybu z míst, jako jsou pracoviště, obchody, lékárny, parky nebo nádraží, COVID-19 Community Mobility Reports.

Přehledy jeho analytici čerpají z anonymizovaných dat od uživatelů, kteří si sami zapnuli funkci Historie polohy, jež je ve výchozím nastavení pro všechny uživatele vypnutá. K větší ochraně soukromí Google přidává k datům umělý šum tak, aby nebylo možné vystopovat individuálního uživatele. 

Google proto nebude zobrazovat ani absolutní číslo návštěv jednotlivých lokalit. Prakticky jsou nyní k dispozici PDF, jejichž ukázku vidíte na přiložených obrázcích.

V konečném důsledku si firma od zveřejnění dat slibuje, že by mohla vést úředníky k pochopení nejen toho, jak lidé cestují, ale také trendů v určitých oblastech. 

„Obsazenost dopravních uzlů by mohla naznačovat potřebu přidat další autobusy nebo vlaky, aby lidé, kteří potřebují cestovat, mohli dodržovat vzájemné odstupy,“ popisuje jedno z využití dat Google. 

Příslušné orgány by tak mohly mnohem přesněji definovat pokyny k ochraně veřejného zdraví a uspokojování základních potřeb jednotlivých skupin lidí. 

Ukázka statistik vytíženosti jednotlivých oblastí v rámci projektu COVID-19...

Ukázka statistik vytíženosti jednotlivých oblastí v rámci projektu COVID-19 Community Mobility Reports.od Googlu

Přehledy podle firmy pomohou získat další údaje o tom, jak se projevuje uzavírání škol, karantény a další opatření směřující ke zploštění křivky epidemie a mohou sloužit  i jako podklad k rozhodování o ideálních otevíracích dobách. Hodit se to bude především v oblastech, kde si podobná data nejsou schopni zajistit sami, a tam, kde zatím nezavedli plošnou karanténu nebo ji již postupně uvolňují. Data jsou volně ke stažení na této stránce

Google uvádí, že mu zpracování dat trvá asi dva až tři dny a takové je i zpoždění při jejich zveřejnění. Tyto přehledy bude společnost poskytovat jen po omezenou dobu. 

Češi chtějí zabránit frontám

Na lokální úrovni chce fungovat český projekt FreMEn contra COVID. Ten si dal za cíl naplánovat si bezpečnější cestu na nákup či na úřad v době zvláštních opatření proti koronaviru. Umožnit to má algoritmus, který vytvoří časoprostorovou mapu rizika v určitých oblastech. Data pak budou sdílena prostřednictvím aplikace, která vzniká na Fakultě elektrotechnické ČVUT. 

Systém je založen na strojovém učení s označením FreMEn (Frequency Map Enhancement). To se využívá například v dlouhodobém nasazení robotů v prostředí, které se proměňuje vlivem lidského chování. Nyní chtějí vývojáři tento systém vyzkoušet na lidech. Slibují si, že na základě dat bude schopen FreMEn předpovědět, kde bude v určitou hodinu hodně lidí nebo fronty. Výsledkem pak je informace, která prostřednictvím aplikace pomůže naplánovat běžné pochůzky tak, aby při nich její uživatelé potkali co nejméně lidí.

Spoluautor projektu Tomáš Krajník uvedl, že cílí na prevenci a osobní zodpovědnost lidí v době zvláštních opatření proti koronaviru, zároveň však nemá narušit jejich soukromí. Zdůraznil, že pokročilý systém strojového učení  modeluje lidské chování na základě anonymních dat. A právě data nyní výzkumníci potřebují.

V aplikaci FreMEn Exlorer zadává uživatel tři údaje.

V aplikaci FreMEn Exlorer zadává uživatel tři údaje.

Žádají tedy, aby do pilotní aplikace FreMEn Explorer lidé zaznamenali tři požadované údaje o koncentraci osob v určitém čase v různých lokalitách. Systém strojového učení se tak bude mít z čeho učit a odborníci naprogramují konečnou verzi aplikace, kterou poskytnou zdarma.

„Vzhledem ke stávajícím opatřením omezujícím pohyb obyvatel nemůžeme využít jakákoli data nasbíraná v době běžného chodu společnosti. Naše experimenty prokázaly, že dosavadní data jsou pro dnešní situaci zcela nepoužitelná,“ vysvětlují nutnost sběru aktuálních dat autoři projektu.

„Stačí, aby každý odeslal informaci, s kolika lidmi stojí v řadě na pokladnu, a FreMEn ho „odmění“ předpověďmi na další dny, podle kterých si lépe naplánuje příští nezbytný nákup,“ popisují dále odborníci funkci lidského Explorera.

Projekt se opírá o poznatky laboratoře chronorobotiky Centra umělé inteligence na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické. Chronorobotika je odvětví robotiky zaměřené na pochopení struktury času a umělou inteligenci. To roboty činí schopné předpovídat chování lidí v dlouhých časových horizontech.

Autoři: ,

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Vyvarujte se odpadu při instalaci programů

Ať už patříte mezi uživatele, kteří často instalují aplikace, nebo ty, kteří si vystačí jen s občasným vyzkoušením...

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v...

Českému startupovému projektu Manta pomůže lépe kontrolovat tok dat Neo4j

V roce 2010 vzniklý americký startup Neo4j (Network Exploration and Optimization 4 Java) se zjednodušeně řečeno zabývá...

Co vede uživatele k výměně antiviru od Microsoftu

Program Microsoft Defender je první obrannou linií chránící PC před viry a dalším škodlivým softwarem. Zároveň pomáhá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....