Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Google ukazuje vývoj návštěvnosti veřejných míst. Češi nechtějí fronty

  12:57
Google již nějakou dobu umožňoval svým uživatelům zjistit, kdy je nejlepší jít třeba do restaurace, aby tam nebylo mnoho lidí. Nyní bude zveřejňovat přehledy o návštěvnosti veřejných míst. Česká skupina zase rozjíždí projekt, který má lidi navést tam, kde nejsou fronty.

Odborníci se snaží udržet lidi v bezpečné vzdálenosti a zabránit tvoření davů. | foto: Profimedia.cz

Anonymizované sledování pohybu zjednodušuje lidem život. Navigace vám tak může ukázat, kde se vytvořila zácpa, nebo se můžete dozvědět o průměrné návštěvnosti nějakého prostoru a vybrat si čas, kdy budete mít největší klid. Další funkci představila společnost Google loni na podzim. Ta již nepřináší hodinové průměry návštěvnosti, ale rovnou ukáže aktuální stav zaplněnosti restaurace, muzea a dalších.

Ukázka celkových statistik pro Česko

Nově se společnost rozhodla, že ve 131 zemích ukáže souhrnné přehledy návštěvnosti veřejných míst, které chce později zaměřit na menší části území. V Česku je tak zatím možný pohled maximálně do úrovně jednotlivých krajů.  

Firma tak chce daty o pohybu kombinovanými s dalšími statistikami pomoci příslušným činitelům po celém světě při rozhodování o strategiích boje s pandemií. V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin.

Google označuje systém, který pracuje s daty sledování pohybu z míst, jako jsou pracoviště, obchody, lékárny, parky nebo nádraží, COVID-19 Community Mobility Reports.

Přehledy jeho analytici čerpají z anonymizovaných dat od uživatelů, kteří si sami zapnuli funkci Historie polohy, jež je ve výchozím nastavení pro všechny uživatele vypnutá. K větší ochraně soukromí Google přidává k datům umělý šum tak, aby nebylo možné vystopovat individuálního uživatele. 

Google proto nebude zobrazovat ani absolutní číslo návštěv jednotlivých lokalit. Prakticky jsou nyní k dispozici PDF, jejichž ukázku vidíte na přiložených obrázcích.

V konečném důsledku si firma od zveřejnění dat slibuje, že by mohla vést úředníky k pochopení nejen toho, jak lidé cestují, ale také trendů v určitých oblastech. 

„Obsazenost dopravních uzlů by mohla naznačovat potřebu přidat další autobusy nebo vlaky, aby lidé, kteří potřebují cestovat, mohli dodržovat vzájemné odstupy,“ popisuje jedno z využití dat Google. 

Příslušné orgány by tak mohly mnohem přesněji definovat pokyny k ochraně veřejného zdraví a uspokojování základních potřeb jednotlivých skupin lidí. 

Ukázka statistik vytíženosti jednotlivých oblastí v rámci projektu COVID-19 Community Mobility Reports.od Googlu

Přehledy podle firmy pomohou získat další údaje o tom, jak se projevuje uzavírání škol, karantény a další opatření směřující ke zploštění křivky epidemie a mohou sloužit  i jako podklad k rozhodování o ideálních otevíracích dobách. Hodit se to bude především v oblastech, kde si podobná data nejsou schopni zajistit sami, a tam, kde zatím nezavedli plošnou karanténu nebo ji již postupně uvolňují. Data jsou volně ke stažení na této stránce

Google uvádí, že mu zpracování dat trvá asi dva až tři dny a takové je i zpoždění při jejich zveřejnění. Tyto přehledy bude společnost poskytovat jen po omezenou dobu. 

Češi chtějí zabránit frontám

Na lokální úrovni chce fungovat český projekt FreMEn contra COVID. Ten si dal za cíl naplánovat si bezpečnější cestu na nákup či na úřad v době zvláštních opatření proti koronaviru. Umožnit to má algoritmus, který vytvoří časoprostorovou mapu rizika v určitých oblastech. Data pak budou sdílena prostřednictvím aplikace, která vzniká na Fakultě elektrotechnické ČVUT. 

Systém je založen na strojovém učení s označením FreMEn (Frequency Map Enhancement). To se využívá například v dlouhodobém nasazení robotů v prostředí, které se proměňuje vlivem lidského chování. Nyní chtějí vývojáři tento systém vyzkoušet na lidech. Slibují si, že na základě dat bude schopen FreMEn předpovědět, kde bude v určitou hodinu hodně lidí nebo fronty. Výsledkem pak je informace, která prostřednictvím aplikace pomůže naplánovat běžné pochůzky tak, aby při nich její uživatelé potkali co nejméně lidí.

Spoluautor projektu Tomáš Krajník uvedl, že cílí na prevenci a osobní zodpovědnost lidí v době zvláštních opatření proti koronaviru, zároveň však nemá narušit jejich soukromí. Zdůraznil, že pokročilý systém strojového učení  modeluje lidské chování na základě anonymních dat. A právě data nyní výzkumníci potřebují.

V aplikaci FreMEn Exlorer zadává uživatel tři údaje.

Žádají tedy, aby do pilotní aplikace FreMEn Explorer lidé zaznamenali tři požadované údaje o koncentraci osob v určitém čase v různých lokalitách. Systém strojového učení se tak bude mít z čeho učit a odborníci naprogramují konečnou verzi aplikace, kterou poskytnou zdarma.

„Vzhledem ke stávajícím opatřením omezujícím pohyb obyvatel nemůžeme využít jakákoli data nasbíraná v době běžného chodu společnosti. Naše experimenty prokázaly, že dosavadní data jsou pro dnešní situaci zcela nepoužitelná,“ vysvětlují nutnost sběru aktuálních dat autoři projektu.

„Stačí, aby každý odeslal informaci, s kolika lidmi stojí v řadě na pokladnu, a FreMEn ho „odmění“ předpověďmi na další dny, podle kterých si lépe naplánuje příští nezbytný nákup,“ popisují dále odborníci funkci lidského Explorera.

Projekt se opírá o poznatky laboratoře chronorobotiky Centra umělé inteligence na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické. Chronorobotika je odvětví robotiky zaměřené na pochopení struktury času a umělou inteligenci. To roboty činí schopné předpovídat chování lidí v dlouhých časových horizontech.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Webbův teleskop vyfotil galaxii Cartwheel vzdálenou 500 milionů světelných let

Webbův vesmírný teleskop pořídil záběry galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Fascinující snímky...

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme nový set-top-box O2TV, překvapil konfigurací i cenou

Podsvětlený dálkový ovladač s pohybovým čidlem, možnost připojit bluetooth sluchátka a dostatek USB portů. To jsou...

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zkoušeli „házet“ vodu i s nádržemi. Zajímavé kapitoly leteckého hašení

Historie leteckého boje s lesními požáry se začala psát už v roce 1919. Začalo to protipožárním hlídkováním, hašení z...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

JPEG slaví 30 let. Proč má různé zkratky a využívá ztrátovou kompresi

Ať používáte PC, digitální fotoaparát nebo smartphone, nelze nenarazit na soubory s příponami JPEG, případně JPG. Jde o...

Odcizení či ztráta vašeho PC? Naučte se chránit svá data ve Windows

Premium Šifrování dat je snadný a efektivní způsob jejich ochrany. Předchází zneužití, a to i v případě, kdy se do paměťového...

Když Windows nepracují správně, je čas využít pokročilé funkce

ASO, tři písmena, o kterých jste možná neslyšeli, a přesto v případě Windows znamenají hodně. Jde o nabídku pokročilých...

Končí ikonický i kontroverzní prohlížeč společnosti Microsoft

Ve středu se uzavírá příběh jedné velké legendy. Internetový prohlížeč Internet Explorer, který psal dějiny skoro 27...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...