Google ukazuje vývoj návštěvnosti veřejných míst. Češi nechtějí fronty

  12:57
Google již nějakou dobu umožňoval svým uživatelům zjistit, kdy je nejlepší jít třeba do restaurace, aby tam nebylo mnoho lidí. Nyní bude zveřejňovat přehledy o návštěvnosti veřejných míst. Česká skupina zase rozjíždí projekt, který má lidi navést tam, kde nejsou fronty.

Odborníci se snaží udržet lidi v bezpečné vzdálenosti a zabránit tvoření davů. | foto: Profimedia.cz

Anonymizované sledování pohybu zjednodušuje lidem život. Navigace vám tak může ukázat, kde se vytvořila zácpa, nebo se můžete dozvědět o průměrné návštěvnosti nějakého prostoru a vybrat si čas, kdy budete mít největší klid. Další funkci představila společnost Google loni na podzim. Ta již nepřináší hodinové průměry návštěvnosti, ale rovnou ukáže aktuální stav zaplněnosti restaurace, muzea a dalších.

Ukázka celkových statistik pro Česko

Nově se společnost rozhodla, že ve 131 zemích ukáže souhrnné přehledy návštěvnosti veřejných míst, které chce později zaměřit na menší části území. V Česku je tak zatím možný pohled maximálně do úrovně jednotlivých krajů.  

Firma tak chce daty o pohybu kombinovanými s dalšími statistikami pomoci příslušným činitelům po celém světě při rozhodování o strategiích boje s pandemií. V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin.

Google označuje systém, který pracuje s daty sledování pohybu z míst, jako jsou pracoviště, obchody, lékárny, parky nebo nádraží, COVID-19 Community Mobility Reports.

Přehledy jeho analytici čerpají z anonymizovaných dat od uživatelů, kteří si sami zapnuli funkci Historie polohy, jež je ve výchozím nastavení pro všechny uživatele vypnutá. K větší ochraně soukromí Google přidává k datům umělý šum tak, aby nebylo možné vystopovat individuálního uživatele. 

Google proto nebude zobrazovat ani absolutní číslo návštěv jednotlivých lokalit. Prakticky jsou nyní k dispozici PDF, jejichž ukázku vidíte na přiložených obrázcích.

V konečném důsledku si firma od zveřejnění dat slibuje, že by mohla vést úředníky k pochopení nejen toho, jak lidé cestují, ale také trendů v určitých oblastech. 

„Obsazenost dopravních uzlů by mohla naznačovat potřebu přidat další autobusy nebo vlaky, aby lidé, kteří potřebují cestovat, mohli dodržovat vzájemné odstupy,“ popisuje jedno z využití dat Google. 

Příslušné orgány by tak mohly mnohem přesněji definovat pokyny k ochraně veřejného zdraví a uspokojování základních potřeb jednotlivých skupin lidí. 

Ukázka statistik vytíženosti jednotlivých oblastí v rámci projektu COVID-19 Community Mobility Reports.od Googlu

Přehledy podle firmy pomohou získat další údaje o tom, jak se projevuje uzavírání škol, karantény a další opatření směřující ke zploštění křivky epidemie a mohou sloužit  i jako podklad k rozhodování o ideálních otevíracích dobách. Hodit se to bude především v oblastech, kde si podobná data nejsou schopni zajistit sami, a tam, kde zatím nezavedli plošnou karanténu nebo ji již postupně uvolňují. Data jsou volně ke stažení na této stránce

Google uvádí, že mu zpracování dat trvá asi dva až tři dny a takové je i zpoždění při jejich zveřejnění. Tyto přehledy bude společnost poskytovat jen po omezenou dobu. 

Češi chtějí zabránit frontám

Na lokální úrovni chce fungovat český projekt FreMEn contra COVID. Ten si dal za cíl naplánovat si bezpečnější cestu na nákup či na úřad v době zvláštních opatření proti koronaviru. Umožnit to má algoritmus, který vytvoří časoprostorovou mapu rizika v určitých oblastech. Data pak budou sdílena prostřednictvím aplikace, která vzniká na Fakultě elektrotechnické ČVUT. 

Systém je založen na strojovém učení s označením FreMEn (Frequency Map Enhancement). To se využívá například v dlouhodobém nasazení robotů v prostředí, které se proměňuje vlivem lidského chování. Nyní chtějí vývojáři tento systém vyzkoušet na lidech. Slibují si, že na základě dat bude schopen FreMEn předpovědět, kde bude v určitou hodinu hodně lidí nebo fronty. Výsledkem pak je informace, která prostřednictvím aplikace pomůže naplánovat běžné pochůzky tak, aby při nich její uživatelé potkali co nejméně lidí.

Spoluautor projektu Tomáš Krajník uvedl, že cílí na prevenci a osobní zodpovědnost lidí v době zvláštních opatření proti koronaviru, zároveň však nemá narušit jejich soukromí. Zdůraznil, že pokročilý systém strojového učení  modeluje lidské chování na základě anonymních dat. A právě data nyní výzkumníci potřebují.

V aplikaci FreMEn Exlorer zadává uživatel tři údaje.

Žádají tedy, aby do pilotní aplikace FreMEn Explorer lidé zaznamenali tři požadované údaje o koncentraci osob v určitém čase v různých lokalitách. Systém strojového učení se tak bude mít z čeho učit a odborníci naprogramují konečnou verzi aplikace, kterou poskytnou zdarma.

„Vzhledem ke stávajícím opatřením omezujícím pohyb obyvatel nemůžeme využít jakákoli data nasbíraná v době běžného chodu společnosti. Naše experimenty prokázaly, že dosavadní data jsou pro dnešní situaci zcela nepoužitelná,“ vysvětlují nutnost sběru aktuálních dat autoři projektu.

„Stačí, aby každý odeslal informaci, s kolika lidmi stojí v řadě na pokladnu, a FreMEn ho „odmění“ předpověďmi na další dny, podle kterých si lépe naplánuje příští nezbytný nákup,“ popisují dále odborníci funkci lidského Explorera.

Projekt se opírá o poznatky laboratoře chronorobotiky Centra umělé inteligence na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické. Chronorobotika je odvětví robotiky zaměřené na pochopení struktury času a umělou inteligenci. To roboty činí schopné předpovídat chování lidí v dlouhých časových horizontech.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 56 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 11 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 18 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 56 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...