Falešné zprávy jakoby od Microsoftu chtějí vytáhnout citlivé údaje

aktualizováno 
Dnes večer zveřejní společnost Microsoft třináct nových záplat na své produkty. Tato skutečnost je známa již přibližně týden. Právě povědomí uživatelů, že se „něco“ ze strany Microsoftu chystá, se pokoušejí zneužít různé nekalé internetové živly.
Tvůrci nevyžádané elektronické pošty se rádi chytí jakékoliv příležitosti, která jim pomůže k tomu, aby jimi zasílané e-maily četlo co nejvíce lidí. Občas by se mohlo zdát, že jejich techniky tzv. sociálního inženýrství, či chcete-li psychologické manipulace, jsou tím účinnější, čím více využívají naivity a důvěřivosti lidí.

Jednou z aktuálních udic, na kterou hodlají spammeři a tzv. rhybáři lovit své oběti v internetových vodách, jsou připravované bezpečnostní opravy a opatření společnosti Microsoft.

Physhing, rhybaření:

techniky, které využívají internetoví zloději k získávání osobních a dalších citlivých údajů, jako jsou například čísla kreditních karet.

Pozor na falešné zprávy

Pokud alespoň trochu sledujete zpravodajství na našem serveru, patrně vám neunikla informace o tom, že firma Microsoft dnes ve večerních hodinách našeho času hodlá vydat nový balík záplat na své softwarové produkty. Bylo také oznámeno, že Microsoft omezuje podporu pirátským verzím svého operačního systému (OS) a dalšímu software. Každý, kdo bude chtít své Windows opravit, tak projde vzdálenou kontrolou legálnosti opravovaného software. Tyto informace zveřejnila většina více či méně odborně zaměřených periodik a navíc je známo, že každé druhé úterý v měsíci Microsoft vydává své záplaty.

Mnoho uživatelů, tedy zachytilo informaci, že se Microsoft v brzké době chystá opravovat své produkty. Právě tuto skutečnost nyní zneužívají různé skupiny.

Ve svých e-mailových schránkách tak nyní můžete objevit některé anglicky psané elektronické zprávy, které se tváří, že vám buď chtějí tyto opravy nabídnout, nebo vás informují o nějakém problému, který má vyplývat z kontroly legálnosti vašeho softwarového vybavení.

Podle organizace Websense Security Labs patří v této oblasti mezi nejvíce rozšířené podvodný e-mail, který se maskuje jako zpráva od firmy Microsoft. Je v ní totiž podvržená adresa odesílatele, která má následující podobu: security@microsoft.com a v předmětu zprávy se nachází pouze text Microsoft Windows Update.

Tělo zprávy pak obsahuje požadavek na zadání sériového čísla Windows a čísla kreditní karty, což má sloužit jako potvrzení legálnosti Windows. Pokud prý toto uživatel neudělá, bude podle textu v této falešné zprávě OS označen za pirátský. Kdo prý toto neudělá, může počítat s tím, že ztratí veškeré údaje z počítače. Součástí této zprávy je odkaz na stránku, kde má uživatel požadované údaje zapsat. Odkaz však samozřejmě nevede na stánky společnosti Microsoft, i když se tak tváří a navíc se při kliku na něj pokusí nainstalovat na vaše PC špiónský program tzv. „spyware“. E-mail zakončuje podpis Windows XP Activation Team.

Tento e-mail má několik pochybení, které by měly uživatele varovat, že není něco v pořádku. Jednak Microsoft svým uživatelům nerozesílá nevyžádanou poštu, rozhodně nepožaduje by pak prostřednictvím e-mailu nepožadoval potvrzení legálnosti kopie vašeho software natož zadávání čísla kreditní karty. Navíc se v této zprávě objevují i taková pochybení, jako že je psán název Windows s malým „w“.

Opatrnosti není nikdy nazbyt

Jak je z předchozího vidět, je potřeba vždy kriticky zhodnotit, zda došlá pošta nemůže přinést nebezpečí. Ne vše co se tváří i sebevíce důvěryhodněji, je opravdu z důvěryhodného zdroje.

 
Témata: Microsoft, software

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Najdete na iDNES.cz