Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bezpečnost v digitálním věku - phishing, hoaxy, Nigerijci (1. díl)

Přinášíme vám první exkurz do světa bezpečnosti. Podíváme se na phishing a nigerijské dopisy. Dozvíte se také, co to znamená výraz hoax a jak jej poznat.

Tento článek přináší stručný přehled bezpečnosti a témat s ní souvisejících. Vzhledem k obrovské různorodosti hardwaru, instalovaných operačních systémů a programů, navíc ještě doplněné o činnost virů, hackerů, nelze zcela předvídat, co se stane, ani když použijete tu nejneškodnější radu z tohoto textu. Proto se autor zříká zodpovědnosti za jakékoliv škody, které vám v důsledku použití těchto rad vzniknou. Máte-li správce počítače, obraťte se na něj s žádostí o aplikaci těchto rad. Nemáte-li správce, pak než něco uděláte, zálohujte, zejména data. Nejste-li si jisti, obraťte se na odborníky.
Dokument se zabývá technickými možnostmi ochrany. Některé tyto možnosti (např. šifrování) však mohou být v některých zemích nelegální a zakázané zákonem. Před jejich použitím si tedy ověřte jejich legálnost ve vaší zemi. Opět se zříkám jakékoliv odpovědnosti za vše, co vám způsobí použití těchto technických prostředků v rozporu se zákonem.

Psychologické útoky

Jedním z technicky nejsnadnějších a přitom velmi účinných útoků je útok psychologický. Spočívá v tom, že jste pod vhodnou záminkou vyzváni k zadání citlivých údajů nebo účasti v různých zajímavých transakcích.

Vylákání údajů

Příkladem, který vás může stát desítky tisíc korun, může být např. takzvaný phishing. Spočívá v tom, že dostanete e-mailem dotazník, který vás nabádá k vyplnění čísla platební karty, pinu, doby platnosti a dalších údajů, údajně proto, že odesílatel (tvářící se jako např. společnost VISA) je potřebuje k vyřešení nějakého problému s vaší platební kartou. Poté, co tyto údaje v dobré víře odešlete, mohou být zneužity skutečným autorem mailu k vašemu okradení. Podobně vypadá i celá řada dalších dopisů, které se např. tváří, jako že jsou od administrátora vaší lokální sítě, a vyzývají k zaslání vašeho hesla, protože potřebuje cosi vyřešit s vaším (síťovým) účtem. K tomu lze říci jen to: Jsou to všechno podvody. Banka samozřejmě číslo vaší platební karty zná, zná i její dobu platnosti a vše další. PIN banka NIKDY znát nepotřebuje. Podobně administrátor sítě sice vaše heslo nezná a obvykle nemůže zjistit, ale obvykle může manipulovat s vašimi nastaveními a daty a vůbec vším, co se týká vašeho síťového účtu, bez jeho znalosti. Proto pokud vám takový mail přijde, ignorujte ho. Bez výjimek.

Mnoho virů se dnes šíří tak, že vám přijde mail s přílohou, kterou musíte vy sami ručně spustit. Teprve poté, co toto uděláte, bude váš počítač zavirován. Vrcholem tohoto přístupu je virus, který se šíří v zaheslované příloze, takže pronikne sebelepším antivirem, a v textu zprávy je uvedeno něco jako „Otevřete přílohu a pro její rozbalení zadejte heslo XYZ“. Jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné, tento virus se skutečně šíří a to pouze a jenom díky tomu, že uživatelé, kterým přijde, si neuvědomí, že zpráva je podezřelá. Podobně existuje virus, který se šíří jako příloha mailu, který se tváří jako upozornění poslané Microsoftem a obsahující poslední bezpečnostní záplaty. I tento virus si pravděpodobně musíte sami ručně spustit a sami ručně nainstalovat v dobré víře, že jde o skutečné bezpečnostní záplaty. Zde je třeba si uvědomit jednu věc: zfalšovat odesilatele e-mailu vůbec není problém. Proto to, že v kolonce odesilatel je napsán váš známý nebo společnosti jako VISA nebo Microsoft neznamená, že tito jsou skuteční odesilatelé. Jak už bylo řečeno, správce sítě nebo VISA nepotřebuje, abyste zadávali své heslo nebo pin do jakéhosi formuláře, mohou veškeré opravy dělat bez jeho znalosti. Podobně Microsoft ani žádná jiná solidní společnost nerozesílá lidem záplaty ani jakékoliv jiné upgrady mailem sama od sebe. Je možné, že dostanete mail skutečně od Microsoftu a skutečně obsahující bezpečnostní záplaty -- ale to jen a pouze tehdy, pokud jste se zaregistrovali do příslušných mailing listů apod. Pokud jste nikdy nic takového nedělali, veškeré takové maily mažte, protože jsou to bez výjimky viry. Skutečné slušné společnosti neposílají nevyžádané maily milionům uživatelů, ale jen těm, kteří se výslovně zaregistrovali a vyjádřili své přání takové maily dostávat.

Dostanete-li mail známého, je také dobré si ho před spuštěním příloh prohlédnout. Většina vašich známých asi budou Češi. Myslíte, že vám budou psát dopisy anglicky? (Naprostá většina zavirovaných mailů je anglicky.) Podobně vám asi nebudou naprosto cizí lidé s česky znějícími jmény psát anglické maily s textem jako „See my photos“ („Podívej se na moje fotky“). Současné mailové viry postupují tak, že z napadeného počítače rozesílají stovky a tisíce mailů se svými kopiemi. Přitom jako adresu odesilatele obvykle použijí buď adresu toho, z jehož počítače se rozesílají, a nebo náhodně vybranou adresu z jeho adresáře. Tedy pokud vám přijde mail, který je jakkoliv podezřelý, je lépe ho neotevírat a odesilatele se zeptat, zda ho skutečně odeslal on a zda vám skutečně dnes ráno posílal fotky ze včerejší párty, jak se píše v mailu.

Nigerijské dopisy

Dalším značně rozšířeným příkladem jsou takzvané nigerijské dopisy. Jejich struktura je v podstatě následující:

Vážená paní, vážený pane, jsem pracovníkem banky v ... . Před 20 lety si u nás americký občan John Smith uložil 20.000.000 USD (dvacet milionů dolarů). Pokud by si tyto peníze nevybral do 31.12. tohoto roku, vklad propadne naší zkorumpované vládě. Proto jsme hledali jeho nebo jeho příbuzné, ale ani on, ani jeho přímí příbuzní již nežijí. Nalezli jsme pouze jeho nejlepšího přítele, který však nemá nárok na dědictví. Protože nechceme, aby tyto peníze propadly naší vládě, rozhodli jsme se je tajnou operací převést tomuto jeho příteli. Bohužel k tomu potřebujeme nějaký účet mimo naši banku, který k transakci použijeme. Dovolujeme si proto s důvěrou obrátit na Vás a požádat Vás, zda byste nám neposkytl(a) svůj účet. Za tuto laskavost dostanete provizi ve výši 10\% z převedené částky, tedy 2.000.000 USD (dva miliony dolarů). Máte-li zájem ..........

Tyto dopisy jsou samozřejmě podvrh. Není příliš pravděpodobné, že někdo, kdo by vážně chtěl převádět 20 milionů USD z Nigérie, by se skutečně obrátil zrovna na vás. Pokud tedy váš otec není velmi dobrým známým šéfa nigerijské národní banky. Pokud na tento dopis naletíte, mohou následovat v podstatě tři scénáře. První spočívá v tom, že budete vyzváni, abyste poslali pár (desítek či stovek) tisíc na dořešení nějakých drobných detailů celé transakce. Samozřejmě že poté, co je pošlete, celá transakce skončí a žádných 20 milionů Vám nepřijde. Druhý scénář spočívá v tom, že vám bude napsáno, že je třeba dojednat nějaké detaily a kvůli tomu musíte do Nigérie. Poté, co tam odletíte (je možné, že peníze na cestu tam dostanete od podvodníků), budete víceméně uneseni a budete se muset ze svého zajetí vykoupit tím, že na účet těchto podvodníků převedete nemalou částku. Teprve poté budete propuštěni a budete se moci za své peníze vrátit domů, chudší o pár set tisíc. Třetí možností je, že váš účet bude zneužit k nelegálním transakcím jako je praní špinavých peněz.

Proč se těmto dopisům říká nigerijské - jednak první takové dopisy, ještě v dobách, kdy nebyl internet, chodily v papírové podobě právě z Nigérie. A jednak proto, protože jako země, v níž si dotyčný pán uložil své dolary, typicky vystupuje Nigérie, případně je tam nějak jinak zmíněna. Není to nutné, ale je to velmi časté.

Hoaxy

Na internetu se šíří celá řada planých poplachů (hoaxů). Krásnou ukázkou je zpráva, která mi chodí pravidelně cca každých půl roku, a která tvrdí, že nějaká holčička nutně potřebuje asi 100.000 USD na operaci rakoviny. A její otec, který nemá peníze, sháněl sponzory. Sehnal firmy AOL a Netscape, které se zavázaly, že za každý mail s touto zprávou, který pošlete svým přátelům, zaplatí na příslušné konto 1 cent. Tento mail je samozřejmě falešný poplach a nesmysl. Nemá cenu zde zabíhat do technických podrobností, ale jakmile někde uvidíte, že se někdo zavázal zaplatit nějakou částku za každý mail s touto zprávou, který pošlete, tak ten mail klidně ignorujte. Takový závazek je totiž technicky nesplnitelný, nerealizovatelný. Prostě to technicky nejde. Nemluvě o legálních, morálních, ekonomických dalších problémech s ním spojených.

Podobně se pravidelně šíří hlášky typu „Micorosoft a AOL varují před tím, že v souboru XYZ.EXE na vašem disku se skrývá virus, který ještě žádný antivir nedetekuje. Virus odstraníte tím, že tento soubor smažete. Prosíme, rozešlete všem svým přátelům.“ Tento soubor je ve skutečnosti obvykle nějaký systémový soubor, který má netypické jméno. Rozhodně ne virus. Nejlepší, co můžete s takovým mailem udělat, je ignorovat ho. Stáhněte si poslední aktualizace antivirového programu, proskenujte svůj počítač a pokud antivir nic nenajde, buďte klidní.
Proč řadím tyto falešné poplachy mezi psychologické útoky? Tak zaprvé je to skutečný útok na vás, na vaši psychiku. Komu je to příjemné, když mu chodí maily, jak zachránit umírající holčičku? Za druhé, tyto falešné poplachy produkují neuvěřitelné množství internetového provozu a zbytečně zahlcují sítě a zpomalují provoz. Je možné, že mohou vést až ke zhroucení poštovních serverů, které prostě nevydrží nápor. Za třetí, čtení těchto mailů vás zdržuje a snižuje vaši produktivitu v práci. Čili tyto maily produkují skutečné měřitelné ekonomické škody. Za čtvrté, pokud v dobré víře, že je to virus, skutečně smažete systémový soubor, může to mít následky pro funkčnost vašeho počítače.
Dalším případem falešných poplachů jsou různé emailové petice typu Brazilská vláda bude za týden projednávat zákon, který umožní další kácení deštných pralesů. Můžete se připojit k této elektronické petici proti. Máte-li zájem, připište své jméno a emailovou adresu na konec tohoto seznamu. Budete-li pětistý v pořadí, prosíme pošlete mail na adresu XYZ. Prosíme, pošlete mail všem svým přátelům, je to důležité. Tento mail nejenže má všechny tři příznaky škodlivosti, které jsem uvedl výše. On má ještě čtvrtý. Pokud totiž adresa, na niž máte mail jako pětistý v pořadí poslat, bude skutečně funkční, bude téměř jistě patřit někomu, kdo sbírá adresy pro spammery -- tedy pro lidi, kteří vám pak budou každý den posílat několik nevyžádaných reklamních mailů typu „Prodlužte si penis o dvacet centimetrů.“ Jistě nechcete, abyste se vy nebo vaši přátelé v takových databázích objevili (oni si vás stejně najdou jinak, ale to je druhá věc). Obecně se dá říci, že petice, kam máte napsat pouze svoje jméno a emailovou adresu, je podvrh. Podíváte-li se např. na náležitosti petice dle příslušných zákonů ČR, zjistíte, že jméno a e-mail nestačí. Vzhledem k tomu, jak snadno se dá vytvořit desítky mailů a falešných identit pro tutéž osobu (nebo dokonce pro neexistující osobu), pochybuji, že kdekoliv na světě by jméno a mail stačily k uznání petice.

A na závěr ještě jednu důležitou informaci: pokud se neumíte rozhodnout, zda daný mail je nebo není falešný poplach, řetězový mail atd., zkuste navštívit stránky jako www.hoax.cz, www.urbanlegends.com a podívat se, zda mail, který jste dostali, již náhodou není v databázi známých falešných poplachů. Případně navštivte www.google.com a zadejte příslušná klíčová slova. Obvykle tím velmi rychle naleznete odkazy na přesně takový mail, jako jste dostali, s vysvětlením, že a proč je to falešný poplach.

Autor se zabývá zakázkovým vývojem software, elektroniky a optiky.

V druhém díle rozebereme volbu hesla a odposlech, sledování a kradení údajů.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...