Již mnoho let používají internetoví zloději metodu nazvanu phishing, v rámci které posílají uživatelům zfalšované zprávy od finančních a obchodních institucí a vyzývají je ke kliknutí na hypertextový odkaz ve zprávě kvůli úpravě profilu uživatele nebo finanční transakci. Přímo v e-mailu nebo na podvodné webové stránce je pak uživatel vyzván k zadání uživatelského jména, hesla a případně dalších údajů, podvodník pak má k jeho účtu volný přístup. Donedávna se uživatelé mohli bránit snadno, stačilo bedlivě sledovat adresu stránky (Uniform Resource Locator, URL) v příslušném poli okna webového prohlížeče (browseru). Nyní jsou však uživatelé prohlížeče Microsoft Internet Explorer vystaveni útokům, při kterých se z URL zdá, že navštívená podvodná stránka patří legitimní instituci. I když různé metody sociálního inženýrství nejsou v počítačových sítích novinkou posledního desetiletí, výraz phishing se objevil na internetu poprvé v roce 1996 a je odvozen ze slova fishing, rybaření, podivný pravopis je oblíben v části undergroundu.
Jak phishing vypadá?
V první fázi si pachatelé podvodů pomocí phishingu registrovali falešné internetové domény, například doménu Paypai.com s obsahem napodobujícím platební systém Paypal.com. V druhé fázi přišlo na řadu zneužití znaku @ (zavináč). Většinou se sice setkáváme s URL ve tvaru http://server/adresář/stránka.html, naprosto standardní jsou však i URL obsahující údaje o uživatelském jméně ve tvaru http://uživatel@server/adresář/stránka.html nebo http://uživatel:heslo@server/adresář/stránka.html. URL http://www.plbohnice.cz:chocholousek@www.technet.cz/ by vás tedy nezavedlo do léčebny, ale na stránky zpravodajství o moderních technologiích. Autoři browserů na problém zareagovali a současné verze většiny prohlížečů nyní před návštěvou stránky s podobným URL zobrazí okénko s varováním.
Skrytá adresa
9. prosince 2003 zveřejnil autor skrytý pod pseudonymem Zap the Dignbat v konferenci Bugtraq varování před chybou v Microsoft Internet Exploreru, která umožňuje pomocí znaku s ASCII kódem 1 skrýt zbytek URL před zraky uživatele. Pokud bychom tedy v e-mailu obdrželi odkaz http://www.cnb.cz%01@zpravy.idnes.cz/krimi.asp, po zobrazení v Internet Exploreru bychom viděli URL domovské stránky České národní banky, avšak ve skutečnosti by se zobrazila stránka s černou kronikou.
Podvodníkům trvalo týden, než začali chybu Internet Exploreru využívat. Společnost Microsoft však zatím stále ještě nevydala opravu tohoto prohlížeče. Uživatelům Internet Exploreru tak nedůvěřovat obsahům obdržených e-mailům, nebo přechod na konkurenční prohlížeč.
Společnost Microsoft v oficiálním dokumentu zatím doporučuje jako nejefektivnější metodu prevence "neklikat na hypertextové odkazy" v e-mailu. Uživatel by měl podle Microsoftu raději "sám ručně napsat URL zamýšlené destinace v řádku s adresou".
Bude hůř
Další dávku bezpečnostních záplat by měl Microsoft vydat 10. února, není však jasné, zda bude opravena i popsaná chyba publikovaná 9. prosince. V každém případě však podle předpovědí počítačových odborníků bude objem phishingu v letošním roce narůstat a alespoň některé firmy a instituce se rozhodly jednat. Organizace Netcraft nabízí bankám a ostatním finančním institucím sledování výskytu jejich jmen, značek, obchodních známek a sloganů na webu v rámci monitorování desítek milionů webových serverů, kterému se Netcraft věnuje již roky. Antispamová firma Brightmail hodlá pro změnu sledovat pokusy o phishing ve zpracovávaných e-mailech. Nekomerční Anti-Phishing Working Group (Pracovní skupina proti phishingu) založila speciální webovou stránku s výzvou a návodem k zasílání obdržených podvodných zpráv.
Aktivity týkající se obrany před phishingem naznačují, jak velké obavy z něj ohrožené instituce mají. Ať již nakonec o peníze přijde klient, nebo finanční instituce, bezpečnost a důvěra je ohrožena v každém případě.
Je jen otázkou času, kdy zasáhne phishing také české finanční instituce. Pokud se tak opravdu stane, máme se na co těšit.