Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chcete zneužít elektronický podpis? Není to vůbec složité!

Víte, že můžete podepsat nějaký dokument svým elektronickým podpisem, a až vám jej někdo bude chtít "omlátit" o hlavu, řeknete jen, že jste jej nikdy nevytvořili a že vás chce někdo poškodit? A víte, jak si dát na takové podvody pozor?
V poslední době se čím dále tím více hovoří o elektronickém podpisu. Stát konečně zprovoznil elektronické podatelny a od března se tak již budou moci některá daňová přiznání podávat elektronickou formou přes internet. Jsou ale všichni připraveni na použití elektronického podpisu?

Elektronický podpis je uznáván jakožto jednoznačná identifikace osoby, která jej používá, podobně jako klasický podpis perem na papíře. Její totožnost je ověřena nezávislou certifikační autoritou, která certifikát totožnosti příslušnému uživateli dodala. Dostatečně silné šifrovací mechanismy pak mají zajistit, aby nikdo nemohl elektronický podpis ukrást a zneužít. Jak to ale je, pokud uživatel chce zneužít svůj vlastní elektronický podpis?

Jak zneužít svůj elektronický podpis

Společnost INFIMA Software s.r.o., která vytvořila program „ePodatelna.NET“, nedávno oznámila, že objevila možnost, jak zpětně zkompromitovat hodnověrnost elektronického podpisu. Přímo na svých stránkách pak uvádí přesný popis problému:

Pachatel v čase T1 podepíše elektronický dokument za pomoci certifikátu vydaného akreditovanou certifikační autoritou. Potom v čase T2 prohlásí svůj tajný elektronický klíč za kompromitovaný a nechá zrušit platnost svého certifikátu. Dále prohlásí, že jeho elektronický podpis byl zfalšován v čase T3 > T2, tedy po nahlášené kompromitaci jeho elektronického podpisu. Vzhledem k tomu, že obvykle není k dispozici průkazný údaj o čase zhotovení nebo předání elektronického podpisu, nelze pachateli dokázat nepravdivost jeho tvrzení.

Jak by takové zneužití vlastního elektronického podpisu mohlo vypadat v praxi? To se nám pokusil přiblížit programátor Jiří Vondra právě ze společnosti Infima. Popisoval nám hypotetickou možnost, kdy plátce daně schválně podá neúplné daňové přiznání, které zasílá elektronickou formou a samozřejmě je podepíše svým elektronickým podpisem. Následně prohlásí svůj elektronický podpis za zkompromitovaný a nechá jej zrušit. Pokud finanční úřad (FÚ) posléze zjistí nesrovnalosti v daňovém přiznání, u případného soudu se pak může tento „hříšník“ hájit obviňováním úředníků finančního úřadu. Vondra doslova říká: „Pachatel může prohlašovat, že si úředník jeho zkompromitovaný elektronický podpis stáhnul kdesi z internetu a podepsal jím falešné daňové přiznání.

Právníci FÚ prý pak budou ve velice těžké situaci, protože budou muset prokázat, že přiznání bylo doručeno ještě v době platnosti pachatelova elektronického podpisu.

Toto je samozřejmě jen teoretický příklad, který nepřihlíží ke všem aspektům, ale jako ukázka možnosti zneužití vlastního elektronického podpisu patrně stačí. Jak z něj vyplývá, jde především o to, že prý nelze dostupnými prostředky jednoznačně zjistit, kdy byl dopis s elektronickým podpisem doručen. Společnost INFIMA dále uvádí, že její produkt “ePodatelna.NET“ bude v nejbližší době vybaven technologií, která by měla podobným podvodům zabránit.

Co na to vláda?

O vyjádření k tomuto problému jsme požádali ředitelku odboru elektronického podpisu na Ministerstvu informatiky paní Dagmar Bosákovou. Ta v reakci na informace ze společnosti INFIMA uvádí: "Ministerstvo informatiky tuto tiskovou zprávu posoudilo a neshledává ji relevantní pro jakékoli účely uživatelů elektronického podpisu. Pro informaci zde uvádí odborný názor, který osvětluje vzniklé nedorozumění.

V expertním stanovisku Ministerstva informatiky jsou pak uvedeny následující informace:

Koncept časového nesouladu mezi změnou statutu certifikátu a zveřejněním této informace (například formou CRL) je stejně starý jako první implementace asymetrické kryptografie v PKI. V procesu ověření elektronického (chcete-li digitálního) podpisu je ověření platnosti certifikátu, tedy jeho statutu, jedním z hlavních úkolů. Příjemce elektronicky podepsané zprávy musí ověřit (v současné době mu tuto povinnost ukládá již zákon), zda poskytovatel certifikačních služeb, který certifikát podepisující osobě vydal, tento již nezneplatnil. To se děje formou stažení aktuálního seznamu zneplatněných certifikátů nebo formou real-time dotazu do databáze poskytovatele. Poskytovatel má opět ze zákona povinnost změnit status certifikátu, pokud o to například podepisující osoba, tedy držitel certifikátu, požádá.

V procesu výkonu certifikačních služeb se vyskytuje několik důvodů, proč není možné okamžitě po přijetí žádosti o zneplatnění tuto informaci zveřejnit formou CRL (toto neplatí pro OCSP, tedy pro real-time dotazy do repository poskytovatele). Vyhláška č. 366/2001 Sb. říká, že tato doba nesmí být delší než 12 hodin. Pro osobu ověřující certifikát to znamená, že pokud se s naprostou jistotou chce zprostit odpovědnosti za možnou vzniklou škodu (ustanovení § 5 odst. 2 zákona o elektronickém podpisu), musí ověřit certifikát 12 hodin po přijetí zprávy. Tím se vyhne jakékoli pochybnosti o nesouladu mezi časem vytvoření podpisu a časem zneplatnění certifikátu.

Tímto způsobem by se měly chovat i elektronické podatelny ve státní zprávě (viz Standard ISVS č. 016/02.01) i další subjekty spoléhající na podpis. Tedy i produkt ePodatelna.NET, kterou dodává společnost Infima.

Nedodržení této 12hodinové lhůty na straně ověřovatele ovšem nepředstavuje větší riziko, jak je uvedeno na stránkách společnosti Infima. I v případě vzniku škody a příčinné souvislosti mezi touto škodou a jednáním ověřující osoby existují právní instituty, kterými je možné se domoci práva.

Co z této kauzy vyplývá?

Při střízlivém pohledu na všechny okolnosti lze usoudit, že elektronický podpis je zneužitelný podobně jako ten vlastoruční. Prohlásit za nepravý či zfalšovaný totiž může kdokoliv i svůj klasický podpis na jakékoliv listině, stejně jako podpis elektronický. V obou případech je totiž obviňován příjemce podepsaného dokumentu, že tento vytvořil sám. Následně podpis zfalšoval, aby mohl poškodit osobu, která měla být údajným odesílatelem.

Například v rámci soudního jednání o zaplacení případné pokuty za daňové úniky by se mohl podvodník hájit tím, že jeho správné daňové přiznání úředník skartoval. Poté místo něj vytvořil vlastní, na kterém napodobil jeho podpis a které obsahuje chybné údaje, za které on neručí.

Redakci zatím není známé žádné soudní rozhodnutí, který by podobnou kauzu řešilo. Sami si tedy můžete odpovědět, zda byste v roli soudce na základě dostupných informací dali za pravdu podvodníkovi, který zneužil svůj vlastní podpis a tvrdil, že jej chtěl poškodit například úředník finančního úřadu.  
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....