Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

První studiový videorekordér musela Československá televize propašovat

Dnes uplynulo šedesát let od zahájení televizního vysílání v Československu. V Národním technickém muzeu začala unikátní výstava televizní techniky. Můžete si prohlédnout první kamery, unikátní rekordéry a televizory, které mapují technický pokrok v technickém vybavení České televize.

Historicky prvním pokusným vysíláním byly záběry z všesokolského sletu v roce 1948. Příjem zajistilo 25 televizních přijímačů, rozmístěných na veřejných místech v Praze. Pravidelné vysílání bylo zahájeno 1. května 1953.

Začátky televizního vysílání byly poměrně krušné. Vysílalo se z jediného 5kW vysílače na petřínské rozhledně, který pokryl území o rozloze 50 kilometrů. Vysílalo se výhradně živě, protože neexistoval způsob, jak televizní signál zaznamenat. Tlustý svazek kabelů z kamery vedl k vysílači, který signál poslal na vysílač na petřínské rozhledně.

Snímací elektronka
První kamery

Snímací elektronka, kterou byly osazeny první televizní kamery. Z nich pochází třeba historické záběry vystoupení mladého Karla Gotta.

První zařízení, které umožnilo nahrávat signál z kamery, se jmenovalo Telerecording. Byla to vlastně sestava obrazovky s vysokým jasem a kontrastem a filmové kamery s fixním ohniskem. Kamera snímala obrazovku a obraz se zaznamenával na filmový pás. Díky společnému napájení a přesné synchronizaci nedocházelo k blikání, či rušivému "čárování" v obraze.

První přístroj Československé televize, který byl schopen nahrávat videosignál z kamery.

Filmový pás měl samozřejmě omezenou délku záznamu a chvíli trvalo, než vyčerpanou cívku obsluha vyměnila za novou. V tu chvíli použila telefon, který byl součástí Telerecordingu, a zavolala režisérovi, který přerušil děj nahrávaného pořadu. V případě televizní show moderátor vyplnil vzniklou přestávku vatou pro diváky v sále a když dostal pokyn, že je záznam opět připravený, pokračoval tam, kde předtím skončil.

První magnetický rekordér museli do ČST propašovat

Obrovským pokrokem byl magentický záznam. Umožňoval přímý záznam z kamer, dalo se na něm s docela velkou přesností stříhat a práce byla mnohem rychlejší. Na rozdíl od Telerecordingu nebylo potřeba zdlouhavého chemického zpracování fotomateriálu v laboratoři.

První magnetický studiový videorekordér, který Československá televize používala pro zpracování natočených materiálů a vysílání.

Získat takový stroj byl však v tehdejším socialistickém Československu oříšek, protože patřilo mezi země, na které bylo uvaleno embargo na dovoz některých technologií. A protože se stroje americké společnosti Ampex (podle které se i tento videosystém jmenoval) používaly i v armádě pro záznam telemetrických údajů z raket, nebylo možné je do Československa získat přímou cestou.

Nejbližší zemí, která nebyla na "černé listině", byla Jugoslávie. Rekordér se tedy objednal tam a po cestě se zásilka "ztratila". V Terstu ji z lodi přeložili na kamion a dovezli do Prahy. Zde byl uprostřed noci pod rouškou tmy rekordér Ampexu vyložen v dnešní Vladislavově ulici a vynesen do druhého patra Měšťanské besedy, odkud Československá televize vysílala. Je to stejná budova, ve které později začínala TV Nova.

Unikátní zachráněné kousky

Součástí výstavy jsou i dnes již zcela unikátní kousky, které byly zachráněny technickými nadšenci. Mezi ně patří i Vratislav Rýpar, který v televizi pracuje jako technik od roku 1969 a který se významně podílel na realizaci výstavy.

Krásným příkladem zachráněného stroje je profesionální videorekordér Machtronics MVR-15 z roku 1964, který zaznamenával obraz a zvuk na jednopalcový magnetický pás.

Unikátní rekordér Machtronics MVR-15 z roku 1964.

Rekordér byl při obsazení vojsky v roce 1968 poškozen a posléze s označením "oprava nerentabilní" vyřazen z inventáře televize. Pan Rýpar jej měl odvézt do sběrny, avšak místo rekordéru do sběrny odvezl skutečný šrot ve stejné hmotnosti a technický unikát schoval a opravil. "V době kdy žádné domácí videorekordéry neexistovaly jsem na něm dětem pouštěl nahrané večerníčky" doplňuje vyprávění Vrastislav Rýpar. Nutno doplnit, že i dnes je díky jeho velké péči a umu rekordér zcela provozuschopný.

Režijní pult
Kamerový systém Philips

Prohlédnout si mimo jiné můžete i režijní pult, nebo první dělený barevný kamerový systém Philips.

Některé exponáty, jako profesionální monitory Tesla, jsou v provozu. Ty stačilo po mnoha letech ve skladu pouze oprášit a zapnout. A mimochodem, jejich obraz je nečekaně dobrý.

Výstava není příliž rozsáhlá, ale, podle mne, autora článku, velmi zajímavá. K vidění je od 1.5. do 31.12.2013 v Národním technickém muzeu v Praze. Cena standardního vstupného do celého muzea je 170 Kč. Více na www.ntm.cz.

Kvízová otázka na konec

Poznáte, co je objekt na následujícím obrázku a jak se používal?

Vyleptaný obraz monoskopu.

Kdo ví, pochlubte se v diskuzi. Vysvětlení zde prozradíme ve čtvrtek. 

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....