Na český trh míří nejdražší a nejlepší plazmová televize Panasonic

  16:21aktualizováno  16:21
Panasonic se chystá uvést i v Česku nejvyšší model z řady chytrých plazmových televizorů. Viera ZT60 s 60palcovou úhlopříčkou bude k mání za necelých 113 tisíc korun. Poprvé v této oblasti přinese panel přímo nalepený na krycí přední sklo.

Plazmová televize Viera ZT60 s 60palcovou úhlopříčkou | foto: Panasonic

Panasonic je jednou z mála firem, které se stále zabývají vývojem, výrobou a prodejem plazmových televizních přijímačů. Už na veletrhu CES ukázala, že to v tomto oboru nehodlá zabalit, když zde poprvé předvedla vlajkovou loď v podobě modelu Viera ZT60. Nyní se tento šedesátipalcový model s Full HD rozlišením dostává do prodeje v Česku, kde se i vyrábí.

Firma podle svých slov při vývoji plně využila zkušeností inženýrů, kteří k ní přešli poté, co Pioneer zrušil výrobu legendárních plazem Kuro, na níž se podíleli. Faktem je, že redaktoři uznávaného technického serveru Cnet.com, kteří už měli možnost Vieru ZT60 testovat, ji označili za jednu z nejlepších televizí, jakou měli zatím možnost vidět.

Jedním z hlavních taháků ZT60 je nový panel, označovaný jako Studio Master (ostatní řady plazem Panasonic používají jiný panel). Ten odstraňuje vrstvu vzduchu, která se normálně nachází mezi čelním sklem a hlavním panelem. Krycí sklo je tak na něj doslova nalepeno. Vzduchová mezera přitom v některých případech dosud způsobovala ono typické zdvojení obrazu při sledování televize z většího úhlu. Jejím odstraněním se také podařilo snížit vnější odrazy a vylepšit přenos světla obrazovky. Napomohlo to prý také ještě lepšímu (tj. kontrastnějšímu) zobrazení černé barvy.

Fotogalerie

Jedno teoretické negativum však tato technologie přece jen má. Pokud se nešťastnou náhodou rozbije krycí sklo, patrně to "odnese" i samotný zobrazovací panel. Na druhou stranu, je to se 47 mm asi nejtenčí plazmová televize, jakou jsme zatím viděli

Firma uvádí, že Panely Studio Master mohou být vyráběny pouze ve speciálně navržených zahřívaných kompresních komorách, což limituje jejich počet, který lze vyrobit. Taková komora je i v Česku, a tak se zde může tento nejvyšší model plazmové televize vyrábět. V Česku je jedna ze tří továren na světě, kde Panasonic plazmy vyrábí.

Přes 30 tisíc úrovní gradace

Panasonic také navýšil počet podpolí používaných při vytváření obrazu, což umožní dosáhnout 30 720 kroků gradace. To významně zvyšuje kvalitu obrazu právě dosažením plynulejšího, jemněji odstupňovaného míchání barev a dokonalejším stínováním v tmavých částech.

U nejvyššího modelu jsou také pozlaceny všechny přípojné konektory. Standardní měděné kontakty totiž mohou časem lehce oxidovat.

Umístění reproduktorů naopak zůstává klasické na spodní hraně televizoru se směřováním dolů. Audio se skládá ze dvou předních reproduktorů a jednoho 75mm basového reproduktoru s celkovým výkonem 20 W (5 + 5 + 10).

Umí všechno

Televizor je vybaven dvěma DVB-T tunery. To znamená, že jeden program lze nahrávat a na jiný se mezitím dívat. Oba tunery mají podporu interaktivního standardu Hbb TV. Záznam lze ukládat na externí USB disk připojený přes rychlé USB 3.0. Nahrávky na disku lze přes DLNA sdílet i na jiná zobrazovací zařízení.

Dálkové ovládání k televizoru Panasonic má i dotykovou plošku pro lepší pohyb v...

Dálkové ovládání k televizoru Panasonic má i dotykovou plošku pro lepší pohyb v menu nebo kurzoru při surfování po webu. Zároveň slouží i jako mikrofon pro hlasové povely.

Díky dvěma tunerům lze navíc sledovat v menším okně živý náhled druhého programu, nebo jeden kanál sledovat na televizi a druhý na tabletu. Panasonic vůbec dotáhl spolupráci s tablety k dokonalosti. Přes iPad lze televizi samozřejmě i ovládat.

Díky vylepšenému systému Swipe & Share 2.0 je možné fotografie nebo videa z tabletu (případně z mobilu nebo konvertibilního notebooku) na obrazovku televize jednoduše přetáhnout. Stačí udělat prstem pohyb po displeji směrem k televizi. Snímek se nejen zobrazí, ale pokud jej uděláte dvěma prsty, také se uloží na připojenou USB paměť.

Pohodlnému ovládání pomáhá i přibalené dálkové ovládání s dotykovou ploškou, kterou využijete například při surfování po internetu nebo třeba nákupu v integrovaném Panasonic obchodu Viera Connect. Samozřejmostí je dnes už i ovládání hlasem. To obnáší přepínání programů, vyhledání konkrétního programu, ale i třeba zvětšování a zmenšování fotografií na obrazovce.

Zajímavou funkcí, zejména pro menší děti nebo pro kanceláře, kde TV nahrazuje tabuli, je možnost kreslení, psaní a poznámkování speciálním perem přímo na obrazovku. To je však nutné koupit zvlášť (třeba právě on-line v Panasonic storu).

Televize Panasonic pozná,  kdo se na ni dívá a podle toho nastaví domovskou...

Televize Panasonic pozná,  kdo se na ní kouká a podle toho nastaví domovskou obrazovku My Home Screen.

Jako podklad pro poznámky nebo kreslení může sloužit například screenshot ze živého vysílání. Výsledný výtvor lze opět jednoduše uložit na připojenou paměť, ale i na tablet nebo mobil v rámci domácí sítě.

Taktéž samozřejmostí je dnes u chytrých televizí aplikace Skype. Ta nechybí ani u Viery. Chybí však kamerka pro videohovory, kterou si musíte dokoupit. Hodí se nejen pro Skype, ale i službu My Home Screen, která je vlajkovou lodí Panasonicu. Po zapnutí se objeví personalizovaná obrazovka pro toho člena rodiny, který před televizorem právě stojí. Pokud se tedy Viera může na dotyčného kouknout připojenou kamerkou s rozpoznáváním obličejů. Pokud ne, musí si uživatel profil přepnout sám.

To není počítač , to je obrazovka televize od Panasonicu. Říká se jí My Home...

To není počítač , to je obrazovka televize od Panasonicu. Říká ji My home screen a každý clen domácnosti si ji může nastavit podle sebe.

Přidávání "widgetů" na domovskou obrazovku je jednoduché a rychlé. Každý si sem může dát oblíbené služby: kalendář, YouTube, Skype, počasí, živý náhled vybraného televizního kanálu a další aplikace zdarma stažené z on-line obchodu Viera Connect.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR LAKOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz