Dnes poprvé vyjela nová tramvaj pro Prahu. Má šestery dveře, šestnáct motorů a GPS

  12:20aktualizováno  12:20
Nová tramvaj pro Prahu byla právě představena v Plzni. Honosí se globálním názvem ForCity 15T. Tramvaj bude tvořit tvář hlavního města 21. století vedle modernizovaných vozů a nepopulárních "poršetek".

Tramvaj ForCity 15T | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Každá nová tramvaj v Česku se nevyhne srovnání s legendární, dodnes sloužící tramvají T3 z bývalých dílen pražské Tatry na Smíchově. Její design se zaryl do povědomí občanů měst a vesnic tak, že slouží jako etalon všech nových typů. Oblíbený je široký a prostorný salon pro cestující s typickými laminátovými sedačkami, který pojme téměř každý nával cestující veřejnosti s důstojností sobě vlastní.

Nová tramvaj ForCity 15T
První fotografie interiéru (prostřednictvím MMS zprávy)

Dnes poprvé vyjel z bran plzeňské Škody nový prototyp tramvaje s globálním názvem ForCity 15T a chtě nechtě změří své kvality s legendou. Technologicky jde o srovnání kočáru s formulí jedna.

Patnáctka je zcela nízkopodlažní

"ŠKODA ForCity je naší první zcela nízkopodlažní tramvají. Pohodlný nástup, výstup, ale i přepravu ocení jistě nejen Pražané, ale i návštěvníci naší metropole," uvedl při představení prototypu Tomáš Krsek, generální ředitel ŠKODA TRANSPORTATION, s. r. o.

Informační systém pro cestující

Komunikační zařízení pro cestující s řidičem

Komunikační zařízení pro cestující s řidičem

Informační systém zobrazuje aktuální polohu tramvaje na mapě Prahy

Informační systém zobrazuje aktuální polohu tramvaje na mapě Prahy. Součástí informačního systému je také GPS.

V prototypu jsou tři druhy různých sedaček

V prvním prototypu jsou v každém článku instalovány tři zcela odlišné typy sedaček: plastové, plastové s textilním čalouněním a také sedačky dřevěné, vyrobené lepením z překližek. Mají úpravu, která znesnadní vandalům jejich poškozování.

Interiér prostředního článku

Interiér prostředního článku

Interiér třetího článku

Interiér třetího článku

Typu sedaček odpovídá také interiér článku tramvaje, zejména materiály použité na obklady bočnic a stropu. Například článek s dřevěnými sedačkami má i strop ze dřeva. Většina sedaček je orientována ve směru jízdy a na rozdíl od tramvaje typu ŠKODA 14T tu nejsou žádné sedačky umístěné napříč směru jízdy, tj. podél bočnic tramvaje.

Interiér je plný nerezových tyčí. Dosáhnou na ně pohodlně malí i velcí

Záchytný systém je z nerezových tyčí. Podle zkušeností provozovatelů tramvají jde o materiál, který má nejlepší odolnost vůči vlivům vedoucím ke korozi a otěru u obvyklých nátěrů. Odstraní se tak postupné poškození povrchových vrstev, jak se po čase stává u plastových návleků na tyčích. Tyče záchytného systému jsou umístěny tak, aby byly pohodlně dosažitelné osobám o výšce 160 až 202 cm.

Prostor nad podvozkem je úzký ale plně nízkopodlažní

Prostor nad podvozkem je úzký ale plně nízkopodlažní

Podlaha je na úrovni tramvajových ostrůvků

Podlaha vozu je uložena nad temenem kolejnice ve výšce 350 až 450 mm, což se blíží úrovni nástupních ostrůvků zastávek. Prostorný interiér počítá s dostatkem místa pro dětské kočárky i pro osoby se sníženou pohyblivostí. K dispozici bude i jedna mechanická nájezdová plošina. Šestero dveří pro cestující, každé o šíři 1,30 m, otevírají v zastávkách 40 procent boční plochy celého vozu, což umožní rychlý výstup a nástup cestujících. Tak velké otevření bočnice nemá žádná jiná tramvaj.

Podlaha vozu je na úrovni tramvajového ostrůvku

Podlaha vozu je na úrovni tramvajového ostrůvku

ForCity 15T je delší než poršetka

Tříčlánková jednosměrná tramvaj ŠKODA ForCity je navržena pro 61 sedících a až 239 stojících cestujících (pro srovnání – Š 14T má celkovou kapacitu 270 cestujících). Je dlouhá 31,4 m, široká 2,46 m a výška vozidla přes sběrač je 3,6 m. Je tedy o 1,25 metrů delší než její mladší sestra Porsche. Maximální dovolená rychlost je elektronicky omezena na 60 km/h.

15T - výkres

15T - rozměry

Kabina řidiče je opět zcela izolována od cestujících

Pracoviště řidiče je ve zcela oddělené klimatizované části kabiny. První dveře tramvaje jsou určeny jen pro řidiče a jsou graficky i polohou zřetelně odlišeny od dveří pro cestující. Pokud tedy řidič opustí svou kabinu, aby mohl ručně přestavit výhybku, nepřijde do styku s cestujícími.

Řízení vozu usnadňují počítačové systémy. Vozidlo je standardně vybaveno kamerovým systémem, který snímá prostor exteriéru vozu i interiér tramvaje, řidič vše sleduje na dvou monitorech.

Ovládací prvky a systémy řízení vozu vycházejí z již v provozu osvědčeného řešení použitého v tramvaji 14T. Tramvaj ForCity je volitelně možné vybavit množstvím funkcí zvyšujících úroveň bezpečnosti a komfortu ovládání i přepravy cestujících. Novinkou je podsvícení některých ovládacích tlačítek diodami s vysokou intenzitou světla.

Podvozky jsou podobně jako v T3 zcela otočné, každý motor je řízen zvlášť

Hnací podvozky mají extrémně malou stavební výšku, která dovoluje celý vnitřní prostor vozidla řešit bez jakýchkoliv schodů. Podvozky jsou zcela otočné. Tramvaj je poháněna 16 synchronními střídavými motory uspořádanými ve čtveřicích. Elektronika umístěná u každého motoru dovoluje řídit moment a otáčky každého motoru zvlášť. Toto řešení je zcela revoluční a umožňuje řídit jízdu tramvaje v mnoha režimech odpovídajících geometrickému profilu tratě.

ForCity umí šetřit kolejnice i pražský vzduch

Uspořádání pohonu a jeho elektronické ovládání zajišťuje špičkové parametry jízdy. Opotřebení kol a kolejnic je u ForCity ve srovnání s tradičními kolejovými vozidly velmi malé, zejména při průjezdu oblouky.

Zcela nový je také dávkovač křemičitého písku, který zlepšuje parametry jízdy tramvají za nepříznivých meteorologických podmínek (námraza apod.) a značně snižuje spotřebu písku. Míň písku za nepříznivých podmínek znamená méně prachu v ulicích Prahy.

Design od Kotase připomíná metro

Tvarově dominantní čelní sférické sklo přechází do okenních a střešních partií tříčlánkové karoserie. Tmavé plochy záměrně kontrastují se stříbrnou metalízou podokenních ploch. Spodní červený pruh sjednocuje obvod celé tramvaje, neboť obemyká obě čela, bočnice i čtveřici podvozků. Jejich umístění pod oběma klouby tramvaje – a ve vysunuté poloze pod předním a zadním čelem – je nejvýraznější novinkou i charakteristickým znakem této konstrukční a designérské koncepce. Dá se říct, že design nové tramvaje připomíná elegantní vozy červené linky C pražského metra.

Autorem designu je Ing. arch. Patrik Kotas, který při představení designu tramvaje uvedl: "Design nové pražské tramvaje Škoda 15T představuje zcela nový koncept vnějšího i vnitřního tvarového a prostorového řešení, který je postaven zejména na principu vizuální lehkosti".

Tramvaj Škoda 15T

Tramvaj Škoda 15T

Tramvaj Škoda 15T

Tramvaj Škoda 15T

Tramvaj Škoda 15T

Tramvaj Škoda 15T

Tramvaj Škoda 15T

Stanoviště řidiče

Stanoviště řidiče

Vyklápěcí okénka jsou mnohem větší, než je obvyklé

Vyklápěcí okénka jsou mnohem větší, než je obvyklé

Prostor nad podvozkem je úzký ale plně nízkopodlažní

Prostor nad podvozkem je úzký ale plně nízkopodlažní

Sedadla mezi dveřmi

Sedadla mezi dveřmi

Vodorovné tyče pro držení cestujících jsou pouze pro vysoké

Vodorovné tyče pro držení cestujících jsou pouze pro vysoké, svislé pro malé i velké

Prostorná ulička mezi sedadly

Prostorná ulička mezi sedadly

Dotykový displej informačního systému pro cestující

Dotykový displej informačního systému, kterým řidič ohlašuje zastávky cestujícím

Multifunkční displej poskytuje veškeré údaje o vozu

Multifunkční displej poskytuje veškeré údaje o vozu

Světlomety

Světlomety

Podvozek tramvaje umožní nízkopodlažní salón po celé délce

Podvozek tramvaje umožní nízkopodlažní salón po celé délce 

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Sbohem Bratislavo! Skončila nejstarší linka Českých aerolinií

Nádherný pohled na zem i oblohu při západu Slunce přes roztočenou šestilistou...

V pátek 11. ledna 2019 vypravily České aerolinie avizovaný poslední let na lince Praha – Bratislava – Košice a zpět. Na...

Nejdřív obilí, pak razítka a bodáky. Jak probíhal převrat 28. října 1918

Sejmutí rakouské orlice z jednoho z pražských domů (28. října 1918)

Převrat 28. října 1918 proběhl bleskově a až překvapivě klidně. Klíčovou roli v tom měli jeho pražští vedoucí...

Legendární bardotka. Lokomotiva s „vyvinutým poprsím“ slaví 50 let

Barbardotka je známá svým charakteristickým zvukem mohutného šestiválce bez...

Bardotka, legendární lokomotiva, která nese číslo 749.121-0, slaví v pondělí 17. prosince 2018 padesát let v pravidelné...

Najdete na iDNES.cz