Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Otestovali jsme sedm notebooků pro studenty. Vítězem je Toshiba

Nejdéle vydržel Dell, nejhezčí displej má Acer, nejvybavenější bylo HP a nejlepší poměr cena / výkon nabízí Toshiba. Velký srovnávací test notebooků pro školáky.

Vyberte si notebook, ze kterého budete mít skutečně radost | foto: Jiří Zahrádka

Na prvních pozicích našeho testu se umístily ASUS, HP a Toshiba, které jsme navíc udělili ocenění Tip redakce. ASUS se pro studenty bude hodit nejspíše více než Toshiba, neboť je díky svému provedení odolnější proti škrábancům a hrubému zacházení. Toshiba však nabídla podobný výkon a především nižší cenu. Nižší cenou také dokázala předehnat nadupané HP - s dálkovým ovládáním, největším počtem rozhraní a stále přijatelnou cenou si první místo opravdu zasloužilo.

Druhou příčku obsadilo Fujitsu Siemens Computers. Velmi dobrý notebook s podobnou cenou jako HP zkrátka nenabídl tolik jako konkurence a musel se umístit níže. I přes některé zápory se jedná o dobrou volbu nejen pro studenty, ale i menší firmy. Na druhém místě se umístilo rovněž Sony VAIO, u kterého se nám příliš nelíbil displej a absence integrované grafické karty (viz dále).

Na třetím místě skončil Acer s Dellem. Acer je svými parametry horším notebookem než Dell, vše však dohání nižší cenou. Nelíbila se nám malá výdrž při běhu na baterie a nízký výpočetní výkon, naopak displeje Acer umí na výbornou. Dell zase bodoval velkým množstvím rozhraní, horší to již bylo s konstrukcí, kvalitou displeje a především cenou. Acer i Dell lze ale zakoupit i v jiných konfiguracích - u Dellu dokonce můžete mít za příplatek 1 000 Kč displej s lepším podsvícením a vyšším rozlišením. Pokud tedy vyberete vhodnější kobinaci komponent, můžete mít prvotřídní notebook bez kompromisů. Vždyť Acer Aspire v jiné konfiguraci vyhrál naše minulé srovnání notebooků do 14 000 Kč a Dell nabízí nepřeberné množství variant ve svém konfigurátoru.   

Notebook  Umístění 
 Acer Aspire 5530  3. místo
 ASUS F3E  1. místo
 Dell Inspiron 1525  3. místo
 FSC Amilo Pi 3525  2. místo
 HP Pavilion dv5-1040ec  1. místo
 Sony VAIO VGN-NR31Z/S  2. místo
 Toshiba Satellite A300  1. místo - Tip redakce

Pro větší přehled jsme připravili tabulku se všemi parametry, pro zvětšení stačí kliknout:

Více o výběru notebooků jsme psali v článku Radíme, jak koupit správný notebook.

Podmínky testu
Výrobci si mohli sami vybrat, jaký notebook chtějí do testu dodat. Bez mantinelů by to ale nešlo, a tak jsme stanovili několik bodů, které určovaly ideální přenosný počítač pro studenta.

Prvním parametrem byl displej, jeho úhlopříčku jsme stanovili na 15,4 palců. Tato velikost se jeví jako nejlepší kompromis pro pohodlnou práci a zároveň snadné přenášení. Pro časté cestování se hodí menší a lehčí notebooky, studenti však s počítačem tráví většinu času na kolejích nebo doma a ocení tak spíše komfortní velikost displeje.

Dalším bodem se stal dvoujádrový procesor. Pro běh operačního systému Windows Vista je společně s dostatkem operační paměti velmi důležitý, neboť se jinak práce neúměrně prodlužuje. Dvoujádrové procesory zajistí dostatečný výpočetní výkon a přitom jsou dnes již natolik úsporné, aby notebook vydržel alespoň dvě hodiny práce.

Pro co nejdelší výdrž při běhu notebooku na akumulátory jsme rovněž požadovali integrovanou grafickou kartu, neboli grafickou kartu se sdílenou pamětí. Jde o nejjednodušší grafiku, která stojí nejméně peněz a je také nejméně výkonná. Baterii notebooku však zatěžuje jen minimálně a notebooky s integrovanými kartami mají proto nejdelší výdrž.

Tento bod se mnohým výrobcům nepodařilo splnit, neboť nedokázali ve svém sortimentu najít odpovídající model. Jedná se o HP Pavilion, Sony VAIO a Acer Aspire. Poslední zmíněný model měl obsahovat novou technologii, která umožňuje přepnutí mezi výkonnou grafikou v době zvýšené zátěže a integrovanou grafikou pro delší výdrž. V praxi se však mezi oběma kartami nedalo přepnout a v základu tak běžela pouze výkonnější grafika. Acer se vypnul jako první, Sony a HP nevydržely o mnoho déle.

Dále na řadě byla cena do 20 000 Kč s DPH a s operačním systémem Windows Vista. Všechny notebooky v testu navíc budou ještě alespoň 2 měsíce na trhu.

Další ze série Velkých testů:


Jak jsme testovali

Výdrž notebooků je uvedena pro vyšší vytížení, kdy je nastaven jas displeje na maximum a notebook přehrává hudbu. Druhá hodnota udává maximální výdrž, to znamená, že je displej ztlumen na minimum a není spuštěna žádná aplikace. Pracovní výdrž je pak někde mezi těmito dvěma hodnotami.

Další položkou zasluhující vysvětlení je operační paměť. Složena bývá zpravidla z několika modulů, v tom případě je uvedena hodnota například 1 + 1 GB. Pokud byste v budoucnosti rádi operační paměť rozšířili, budete muset jeden modul odstranit, čímž přicházíte o investici. Pro pozdější rozšíření je lepší, pokud je v notebooku pouze jeden velký modul, tedy například 2 GB.

V řádku hmotnost jsou uvedeny dva údaje, jeden patří samotnému notebooku a druhý dodávanému adaptéru.

Všechny notebooky jsou vybaveny operačním systémem Windows Vista a 15,4“ displejem s rozlišením 1280 x 800. Displeje byly ve všech případech s leštěným povrchem, mají tak pěkné podání barev na úkor častým odleskům. Při čtení textu se svítící lampičkou za zády se proto budete muset otočit stranou, jinak odraz světla zafunguje jako zrcadlo a místo textu uvidíte lampičku.

Poslední poznámka se vztahuje k optickým mechanikám – všechny notebooky obsahují mechaniky schopné číst a zapisovat většinu nejpoužívanějších optických médií.
 Acer  Aspire 5530 702G32Mi - dobrý

cena od 16 200 Kč
procesor AMD Turion X2 RM-70 (2,0 GHz)
paměť 2 GB
disk 320 GB
rozhraní: 4x USB, VGA,HDMI, ExpressCard/54´, čtečka 5 v 1, 3x audio, Acer EasyPort IV
další komunikace: gigabitový ethernet, WiFi a/b/g, modem
bluetooth: ano
webová kamera: ano
šířka klávesnice 30,5 cm
hmotnost 2,93 kg + 514 g
baterie 44 Wh
výdrž max. 2 hodiny a 29 minut
výdrž stř. zátěž 1 hodina a 33 minut
PCMark05: 3811

Prohlédnout kompletní specifikaci (txt)
Porovnat specifikaci s konkurenty (tabulka)
Kompletní recenze modelu s procesorem Athlon

Notebook s nezaměnitelným designem určený především pro domácí použití. Ladné křivky a zajímavé detaily sice vypadají velmi pěkně, ne vždy jsou však praktické. Nezamlouval se nám leštěný povrch víka displeje, na němž jsou vidět otisky prstů a drobné rýhy. Negativně také hodnotíme velké množství modrých diod, které jsou v noci rušivé. Konstrukce je nadprůměrná, Aspire je velmi pevný a kvalita dílenského zpracování je na vysoké úrovni.

Displej se nám líbil nejvíce ze všech testovaných notebooků, rovnoměrnost podsvícení i syté barvy patřily k nejlepším. Zabarvení a sytost lze navíc upravit v aplikaci Catalyst od ATI. Právě grafická část nás lákala dvojicí grafických karet, mezi kterými by mělo jít přepínat – jedna karta je totiž úsporná a druhá zase poskytuje vyšší výkon. Bohužel v námi testované verzi byl k dispozici pouze silnější model grafické karty a Acer tak v testu výdrže dopadl ze všech notebooků nejhůře.

Klávesnice je měkčí, rozložení je však standardní a není si tak třeba dlouho zvykat. Hlučnost chlazení v zátěži se řadila k nejvyšším, při běžném používání na úsporný napájecí profil je ale na nízké úrovni. Větráček si poradil s teplem dobře, notebook se nikde nadměrně nezahříval ani při vyšší zátěži.  Výkon je dostatečný, Acer ale byl jeden z nejpomalejších a společně s Dellem v úsporné konfiguraci skončil na posledním místě. Výdrž při běhu na baterie je velmi slabá, časy okolo dvou hodin při běžném používání příliš nepotěšily. ZPĚT

Acer Aspire 5530

Acer Aspire 5530

Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530Acer Aspire 5530 ASUS F3E AP367E - výborný

cena od 18 300 Kč
procesor Intel Core 2 Duo T8300 (2,4 GHz)
paměť 2 GB
disk 320 GB
rozhraní: 4x USB, VGA, Firewire, ExpressCard/54, čtečka 4 v 1, 2x audio, S-Video
další komunikace: gigabitový ethernet, WiFi a/b/g, modem
bluetooth: ano
webová kamera: ano
šířka klávesnice 30 cm
hmotnost 2,89 kg + 472 kg
baterie 53 Wh
výdrž max. 3 hodiny a 53 minut
výdrž stř. zátěž 2 hodiny a 15 minut
PCMark05: 4562

Prohlédnout kompletní specifikaci (txt)
Porovnat specifikaci s konkurenty (tabulka)

Po stránce designu obyčejný notebook, po stránce výbavy a kvality zpracování prvotřídní společník. S obdobným modelem vyhrál ASUS minulý rok, letos mu k vítězství chyběl jen krůček. Poměr cena / výkon je však i zde velmi dobrý a především pro absenci lesklých plastů, kterými oplývá Toshiba, můžeme ASUS studentovi doporučit. Tvrdé matné plasty snesou i hrubší zacházení a nepotřebují prakticky žádnou péči.

Displej lze díky technologii Splendid nastavit optimálně pro své potřeby – k dispozici je několik přednastavených profilů, které mění charakter barevného podání. Pokud si nevyberete, je možné provést korekci dle vašich představ. Displej proto hodnotíme na výbornou, oproti konkurenci má i velmi rovnoměrné podsvícení.

Klávesnice je po celé šíři pevná a nikde se neprohýbá, z testovaných notebooků byla u ASUSu nejtvrdší. Psaní tak bylo komfortní a bez zbytečných překlepů. Kladně ohodnotit musíme též rozložení, uvítali bychom ale dvouřádkový Enter (stejně jako u Dellu). 

Hlučností i zahříváním nás ASUS potěšil, tento model se povedl. I při dlouhodobější zátěži notebook nadměrně nehřeje a otáčky větráčku mohou zůstat na přijatelné úrovni. Výkon je díky použití novějšího procesoru více než dostatečný, během několika týdnů mají navíc přijít notebooky s Centrino 2.
K notebooku se dodává rovněž kvalitní brašna a jednoduchá drátová myš. Za danou cenu lze tento model vřele doporučit. ZPĚT

ASUS F3E

ASUS F3E

ASUS F3E

ASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3EASUS F3E Dell Inspiron 1525 - dobrý

cena od 19 500 Kč
procesor Intel Core 2 Duo T5600 (1,83 GHz)
paměť 1 + 1 GB
disk 250 GB
rozhraní: 4x USB, VGA, HDMI, Expresscard/54, čtečka 4 v 1, 3x audio, Firewire, S-Video
další komunikace: ethernet, WiFi, modem
bluetooth: ano
webová kamera: ano
šířka klávesnice 30,5 cm
hmotnost 2,74 kg + 370 g
baterie 56 Wh
výdrž max. 5 hodin a 16 minut
výdrž stř. zátěž 2 hodiny a 22 minut
PCMark05: 3933

Prohlédnout kompletní specifikaci (txt)
Porovnat specifikaci s konkurenty (tabulka)

Pro běžné spotřebitele téměř neznámá značka Dell patří ve skutečnosti k počítačovým gigantům. Léta návrhů notebooků pro velké korporace se odrazily i na testovaném modelu, který je určen nenáročným domácím uživatelům. Jednoduchý, ale přívětivý design postrádá lesklé plochy a lze jej tak udržet čistý i po delším používání. Provedení není tak precizní jako u vyšších řad, poměrně pevná konstrukce ale umožňuje i nešetrné zacházení. Výtku máme pouze ke kloubům displeje, které příliš důvěry nebudí a časem by nemusely držet víko pevně.

Displej má teplejší odstíny barev, celkově jej lze zhodnotit jako dobrý standard. Klávesky mají poměrně vysoký zdvih a jsou úzké, přesto se na klávesnici psalo překvapivě dobře. Pod displejem se nacházejí, podobně jako u HP nebo Toshiby, dotykové multimediální klávesy.

V zátěži se Dell příliš nepředvedl a byl značně hlučný, při běžném používání je zvukový projev slabší, i tak je slyšitelný. Vyšší otáčky větráčku však mají dobrý vliv na celkové zahřívání, Inspiron se v žádné části nepřehřívá. Výkonem skončil s Acerem na posledním místě, i tak je dostatečný pro běžnou kancelářskou práci s mnoha spuštěnými aplikacemi.

Výdrž by se dala zvýšit pomocí baterie o vyšší kapacitě, námi testovaná verze přesto podala slušný výkon.
Dell má specifický způsob prodeje, kromě velkých distributorů a obchodů s elektronikou jej můžete zakoupit přes konfigurátor. V něm si navolíte sestavu přesně dle svých preferencí, od displeje s vyšším rozlišením až po rozšíření záruky. Ta je v základu dvouletá ve formátu NBD – v případě poruchy přijede technik až k vám domů a do druhého pracovního dne notebook zprovozní. Pozor však na záruku konkrétních modelů, Delly kupované ve velkých řetězcích mohou mít formát záruky jiný. ZPĚT FSC Amilo Pi 3525 - velmi dobrý

cena od 20 000 Kč
procesor Intel Core 2 Duo P8400 (2,26 GHz)
paměť 2 + 1 GB
disk 320 GB
rozhraní: 3x USB, DVI, e-SATA, ExpresCard/54, čtečka 4 v 1, 3x audio
další komunikace: ethernet, WiFi a/g/n,
bluetooth: ne
webová kamera: ano
šířka klávesnice 28 cm
hmotnost 2,95 kg + 320 g
baterie 48 Wh
výdrž max. 3 hodiny a 57 minut
výdrž stř. zátěž 2 hodiny 42 minut
PCMark05: 4785

Prohlédnout kompletní specifikaci (txt)
Porovnat specifikaci s konkurenty (tabulka)

Tento notebook zaujme na první pohled svým netradičním designem, podobně jako u Aceru ale není příliš praktická jeho povrchová úprava. Bílé plasty mohou časem žloutnout a jsou náchylné k zašpinění.

Konstrukčně se notebook povedl, šasi je velmi pevné a prohýbá se jen kolem optické mechaniky na levé straně. Modře svítící diody umístěné na čele notebooku působí rušivě, lze je však zakrýt daleko snadněji než u Aceru.
Displej se povedl nadprůměrně, živé barvy doplňuje bílá s lehkým nádechem šedé. Z testovaných notebooků patřil k těm nejlepším. Klávesnice je na takto velký notebook nezvykle úzká a nějakou dobu trvalo, než jsme si na psaní zvykli. Klávesky mají jinak standardní rozložení a prohýbají se jen minimálně. Velkou výtku si však zaslouží touchpad, který neumožňuje rolování. U nejdražšího notebooku v testu bychom velmi důležitou funkci usnadňující např. brouzdání na internetu pokládali za samozřejmost.

Amilo patřilo k nejtišším notebookům, pomohla k tomu také funkce ztišení větráčku. Díky úspornému procesoru se notebook nadměrně nezahříval a ulehčoval chladiči mnoho práce. Výkon patří v této kategorii k nejlepším, pro kancelářskou práci je více než dostatečný.
Výdrž při běhu na baterie patřila v testu k nejlepším, předběhnout Fujitsu-Siemens se podařilo již jen Dellu. Na velké výdrži  se podílela nová platforma od Intelu zvaná Centrino 2. V současnosti začíná notebooků s Centrinem 2 přibývat a můžeme je jenom doporučit.

FSC je dobře provedený notebook. Nenabízí žádnou přidanou hodnotu navíc, ale všechny svoje základní funkce zvládá velmi slušně. Za cenu startující na 20 000 Kč se jeví jako dobrá koupě. ZPĚT

FSC Amilo Pi 3525

FSC Amilo Pi 3525

FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525FSC Amilo Pi 3525
 HP Pavilion dv5-1040ec - výborný

cena od 20 000 Kč
procesor Intel Core 2 Duo P7350 (2,0 GHz)
paměť 1 + 1 GB
disk 160 GB
rozhraní: 4x USB, VGA, e-SATA, ExpressCard/54, čtečka 5 v 1 a otisků prstů, 3x audio, HDMI,Firewire, dokování
další komunikace: gigabitový ethernet,  WiFi a/g/n
bluetooth: ano
webová kamera: ano
šířka klávesnice 30,5 cm
hmotnost 2,7 kg + 512 g
baterie 55 Wh
výdrž max. 3 hodiny a 18 minut
výdrž stř. zátěž 1 hodina a 40 minut
PCMark05: 4691

Prohlédnout kompletní specifikaci (txt)
Porovnat specifikaci s konkurenty (tabulka)

Hewlett-Packard nám dodalo notebook pro domácí použití s velkým množstvím příjemných drobností, jako například dálkovým ovládáním. Pěkný design ukrývá bíle podsvícená dotyková multimediální tlačítka, hezkým detailem je i kovově lesklý touchpad. K jeho nevýhodám bohužel patří náchylnost k zašpinění, především otisky prstů. Tímto neduhem trpí i lesklé víko displeje. Povrchová úprava si jinak zaslouží pochvalu, plasty jsou laminovány pro větší odolnost proti poškrábání. Konstrukce patřila k nejlepším v testu a je vhodná i pro běžné přenášení.

Displej patří k průměru, na vině je nižší kontrast a bílá barva se šedým nádechem. Klávesnice má standardní rozložení a nikde se neprohýbá, klávesky jsou navíc nepatrně prohnuté a omezují tak překlepy.
Při zátěži se větráček notebooku snadno dostal do vyšších otáček a byl rušivý, při běžném používání ale není hluk nijak markantní. Zahřívání je díky novému procesoru řady P na nízké úrovni, výraznější práci s teplem měl větráček až při grafických testech. Výkonem se HP umístilo na čelních pozicích.

V testu výdrže při běhu na baterie se notebooku příliš nezadařilo, což je zásluha především výkonnější grafické karty. Pokud si však rádi čas od času zahrajete nějakou nenáročnou hru, zajisté oceníte velmi slušný výkon. Notebook převálcoval své konkurenty výbavou i provedením, vzhledem k vyšší ceně a zaměření testu pro studenty mu však ocenění Tip redakce o vlásek uteklo. ZPĚT

HP Pavilion dv5-1040ec

HP Pavilion dv5-1040ec

HP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ecHP Pavilion dv5-1040ec
 Sony VAIO VGN-NR31Z/S - velmi dobrý

cena od 18 800 Kč
procesor Intel Core 2 Duo T5550 (1,83 GHz)
paměť 2 + 1 GB
disk 200 GB
rozhraní: 4x USB, VGA, Firewire, ExpressCard/34, čtečka SD + MS, 2x audio 
další komunikace: ethernet, WiFi a/b/g/n, modem
bluetooth: ano
webová kamera: ne
šířka klávesnice 30,5 cm
hmotnost 2,89 kg + 498 g
baterie 53,3 Wh
výdrž max. 3 hodiny a 25 minut
výdrž stř. zátěž 2 hodiny a 21 minut
PCMark05: 4338

Prohlédnout kompletní specifikaci (txt)
Porovnat specifikaci s konkurenty (tabulka)

Notebooky VAIO mají nejenom u nás pověst exkluzivního zboží. Může za to dobré zpracování a především design – i náš testovaný model se oproti ostatním značně vymykal. Povrch notebooku totiž není hladký, ale zvrásněný malými trojúhelníky. Při běžném používání se tato povrchová úprava jevila jako nejlepší řešení mezi všemi konkurenty, na notebooku totiž nenajdeme jediný otisk prstu nebo škrábnutí.

Konstrukce je pevná, nepříjemně překvapilo jen povrzávání víka displeje. To je navíc poměrně měkké, notebooku tak spíše bude vyhovovat jemné zacházení.
Displeje mělo Sony vždy nejkontrastnější, v tomto případě však trochu přestřelilo. Bílá má nádech teplých odstínů, barvy jsou tak lehce zkreslené do oranžové. Rovnoměrnost i podsvícení hodnotíme kladně.
Klávesnice se nepatrně prohýbá, navzdory netradičnímu tvaru kláves se však na ní píše pohodlně. Rozložení je standardní, u testovaného vzorku překvapila nízká kvalita českých popisků kláves.

Hlučností VAIO potěšilo, navzdory výkonné grafické kartě se notebook nepřehříval a větráček neměl příliš práce. I v zátěži byl proto slyšitelný, ale ne rušivý. Výkonem VAIO bohatě postačuje pro kancelářské užití a díky již zmíněné kartě můžete hrát i méně náročné hry. Výdrž  hodnotíme jako velmi dobrou, vzhledem ke grafické kartě bychom očekávali nižší. Celkově jde za svou cenu o velmi dobrý notebook. ZPĚT

Sony VAIO VGN-NR31Z/S

Sony VAIO VGN-NR31Z/S


Sony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/SSony VAIO VGN-NR31Z/S
 Toshiba Satellite A300 - výborný - Tip redakce

cena od 16 100 Kč
procesor Intel Core 2 Duo T5750 (2,0 GHz)
paměť 2 GB
disk 160 GB
rozhraní: 4x USB, VGA, Firewire, ExpressCard /54, čtečka 5 v 1, 2x audio, S-Video
další komunikace: ethernet, WiFi a/b/g, modem
bluetooth: ano
webová kamera: ano
šířka klávesnice 29,7 cm
hmotnost 2,80 kg + 472 gramů
baterie 43 Wh
výdrž max. 4 hodiny a 12 minut
výdrž stř. zátěž 2 hodiny a 19 minut
PCMark05: 4028

Prohlédnout kompletní specifikaci (txt)
Porovnat specifikaci s konkurenty (tabulka)

Toshiba nedávno představila nový design a i přesto, že se jedná o jedny z nejhezčích notebooků na trhu, drží ceny příjemně nízko. Dnes hodnocený model Satellite má navíc velmi slušnou výbavu a zároveň nejnižší cenu z testu, rozhodli jsme se proto pro udělení ocenění Tip MF DNES.

Lesklé plasty robustního těla příliš nepotěší, pod povrchem se však ukrývají podélné linky, které viditelnost otisků prstů snižují. Konstrukce je pevná, dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni. Pokud přičteme pěkný design, dostává Toshiba v této kapitole plný počet hvězdiček.

Displej má silné podsvícení a slušný kontrast, je však oproti konkurenci tmavší  se studenějším podáním barev. Fotografie nebo film vypadají lépe třeba na Aceru, který má displej ze všech nejlepší, Toshiba je spíše lepší standard. Klávesnice je hlučnější, při větším tlaku se prohýbá a jako negativum lze brát i lesklou povrchovou úpravu jednotlivých klávesek. Po jednodenním používání tak byla pokrytá otisky prstů, což značně kazí elegantní vzhled. Psaní bylo ale po všech negativech nakonec příjemné, čemuž dopomohlo i standardní rozložení klávesnice.

Při běžné činnosti je větráček Toshiby ztlumen na minimum a o notebooku nebudete vědět ani v noci. V zátěži je již slyšitelný, při dlouhodobém používání může být i rušivý. Do takové situace se však nejspíše dostane málokdy, při běžné kancelářské práci nebo prohlížení internetu se jednalo o jeden z nejtišších notebooků v testu.

Výkon je dostatečný, Toshiba případně dodává dražší a výkonnější sestavy. I pod Windows Vista však byla odezva dobrá a subjektivně oproti dražším kolegům notebook nijak nezaostával. Na závěr nás potěšila dlouhá výdrž při běhu na baterie, se ztlumeným jasem displeje na 50 % se lze lehce dostat přes 3 hodiny nepřetržité práce. ZPĚT

Toshiba Satellite A300

Toshiba Satellite A300

Toshiba Satellite A300


Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300


  • Nejčtenější

Webbův teleskop vyfotil galaxii Cartwheel vzdálenou 500 milionů světelných let

Webbův vesmírný teleskop pořídil záběry galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Fascinující snímky...

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

F-35 nesmí do vzduchu kvůli novým závadám. Po motorech jsou to i sedačky

První komerčně nabízený bojový letoun 5. generace, americký F-35, postihla další řada technických potíží, která ve...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Bez USB-C Power Delivery již notebook ani monitor nechceme. Ukážeme proč

Pokud si to pohlídáte při výběru, již dnes můžete monitor a notebook propojit pouze jedním kabelem, který se postará...

Nový Boeing 777-9 má skládací křídla a velký problém s FAA

Na aerosalonu ve Farnborough měl evropskou premiéru nový letoun Boeing 777-9. Podle původních plánů měl již dva roky...

Nový superpočítač chladí 22 000 litrů vody, elektřiny odebírá jako město

Nový nejvýkonnější superpočítač na světě se jmenuje Frontier a spustili jej v laboratořích v USA, oproti dnešní...

Stejné notebooky, dvě generace procesoru. Vyplatí se připlatit za novinku?

Premium O dvanácté generaci procesorů Intel se hovoří jako o revoluci a technicky tomu tak opravdu je. Jak rozdíl proti loňské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...