Nenastane. Alespoň tak to vypadá po přečtení několika oficiálních vyjádření výrobců notebooků i samotného Microsoftu, o které jsme si v minulých dnech napsali.
Co se vlastně stalo
V pondělí byl na serveru abclinuxu.cz zveřejněn článek, ve kterém šťastný nový majitel noteboou značky Lenovo popisuje svou cestu k vrácení peněz za předinstalovaný operační systém. Stačily mu k tomu pevné nervy a necelé dva měsíce času, než obdržel vstřícnou nabídku na vrácení peněz za dodané Windows Vista.
Většina nových notebooků je prodávána s operačním systémem Windows od amerického giganta Microsoftu. Ať chcete nebo ne, software je na notebooku předinstalován a promítá se do celkové ceny za notebook. Řada výrobců nabízí zakoupení některých konkrétních modelů notebooku bez operačního systému. Zákazník však v drtivé většině případů nemá možnost volby a operační systém od Microsoftu dostane společně s novým notebookem.
Cena pro maloobchodní prodej. Velké firmy mají na odběr OS množstevní slevy. |
Jak se to uživateli povedlo
Při prvním spuštění notebooku je uživatel nucen přečíst licenční podmínky a souhlasit s nimi. Většina z nás zpravidla licenční podmínky neřeší, zaškrtne souhlas a pokračuje v instalaci. Popisovaný příběh je ale založen na tom, že si uživatel podmínky přečetl a nesouhlasil s nimi.
V takovém případě se máme řídit následujícími větami:
Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží. |
Podle těchto vět se zachoval i zmíněný uživatel a kontaktoval zákaznickou linku firmy Lenovo. Po mnoha e-mailech nakonec dosáhl svého - společnost mu nabídla 1 963,50 Kč jako náhradu za odmítnuté Windows Vista. Obrovský úspěch byl však pokažen dodatkem, ve kterém se uživatel měl zavázat k mlčenlivosti. Nakonec byla proto nabídka odmítnuta a informace o postupu Lenova ČR raději zveřejněna na výše zmíněném webu.
Obeslali jsme proto všechny velké výrobce notebooků, poprosili jsme o vyjádření samotné Lenovo a přidáváme i stanovisko Microsoftu. Plány udělat velký přehled, kde by bylo jasně vidět, jak se hodlají zachovat v podobných případech jednotlivé firmy, nakonec zhatily prázdniny a nepřítomnost kompetentních osob.
Již dnes však můžeme předpovědět, jak se podobné případy budou řešit: firmy se budou bát vlny vracení licencí a nebudou příliš vstřícné. Podobný postoj, který nám zaslalo HP nebo Dell, můžeme očekávat i u dalších firem. Zdrženlivě se nakonec zachovalo i samotné Lenovo.
Oficiální vyjádření Lenova ČROtázka: Zajímalo by nás, proč nabídka obsahovala ujednání o mlčenlivosti, když je dle licence odmítnutí podmínek zcela v pořádku. Přijde Lenovu uvedený postup korektní? Jak se hodlá zachovat v dalších případech? Odpověď Jana Solaře, marketingového manažera Lenovo ČR: Vyjádření dalších výrobců notebookůOtázka: Jak by vaše společnost postupovala v případě odmítnutí licence MS Windows uživatelem?
Hewlett-Packard: "HP dodává licenci k Windows Vista pouze ve verzi OEM a jen jako nedílnou součást zařízení, na kterých je tento software instalován. V případě zařízení HP dodávaných s tímto softwarem jsou Windows Vista na zařízeních již instalovány a zákazník tedy nemůže odmítnout samotnou licenci k Windows Vista. Pokud zákazník s licenčními podmínkami nesouhlasí, odmíta fakticky zařízení jako celek a pak je oprávněn zařízení vrátit pouze jako celek, tedy hardware i s instalovanými Windows.
Tomuto odpovídají i licenční podmínky OEM verze Windows, které jsou součástí prodávaných zařízení HP a ve kterých se uvádí: PRÁVA OBSAŽENÁ V TOMTO SOFTWAROVÉM PRODUKTU JSOU POSKYTOVÁNA POUZE ZA PŘEDPOKLADU, ŽE SOUHLASÍTE SE VŠEMI PODMÍNKAMI TÉTO SMLOUVY EULA. KLEPNUTÍM NA TLAČÍTKO SOUHLASÍM POTVRZUJETE, ŽE SOUHLASÍTE S PODMÍNKAMI TÉTO SMLOUVY EULA. POKUD NESOUHLASÍTE, KLEPNĚTE NA TLAČÍTKO, KTERÉ OZNAČUJE, ŽE S PODMÍNKAMI TÉTO SMLOUVY EULA NESOUHLASÍTE A NEINSTALUJTE, NEKOPÍRUJTE, NESTAHUJTE ANI JINAK NEPOUŽÍVEJTE SOFTWAROVÝ PRODUKT; NEPOUŽITÝ SOFTWAROVÝ PRODUKT MŮŽETE SPOLU S HARDWAREM SPOLEČNOSTI HP VRÁTIT DO 14 DNŮ OD ZAKOUPENÍ NA MÍSTO, KDE JSTE JEJ ZAKOUPILI, A OBDRŽÍTE PLNOU NÁHRADU. Pokud má zákazník zájem o hardwarové zařízení HP bez instalované OEM verze Windows Vista, má možnost vybrat si z nabídky zařízení HP, která jsou dodávána bez tohoto software. Postup, kdy by byl vrácen pouze software nebo pouze hardware, není možný. Případy, kdy by došlo k vrácení zařízení HP z důvodu nesouhlasu s licenčními podmínkami k OEM verzi sofware instalovaného na zařízení, nám nejsou známy." Dell: "Software nebereme samotný zpět, ale pokud zákazník nesouhlasí s licenčními podmínkami, může bez sankcí vrátit celý systém (počítač, notebook,...) – toto platí během prvních 7 dnů po dodání." Toshiba: "Notebook prodávaný s předinstalovaným OS je řádně označen a zákazník tedy vědomě kupuje obojí. Pokud nechce OS využívat a požaduje vrácení peněz za licenci, je nutné vrátit jak licenci, tak notebook. Pokud zákazník nemá zájem o notebook vybavený OS, musí vybírat z nabídky konfigurací bez OS." Toshiba v současnosti prodává bez OS pouze nejnižší model Satellite L300. Fujtsu Siemens Computers: "Společnost Fujitsu Siemens Computers nabízí zákazníkům i modely bez operačního systému Windows. Pokud by zákazník přesto nenašel požadovanou konfiguraci, má možnost nakonfigurovat si zařízení podle svých potřeb, a to včetně operačního systému. Uživatelsky přívětivý konfigurátor produktů i s návodem, jak postupovat, je připraven na adrese http://webconf.zatorucim.cz/FSConf. K dispozici jej mají také všichni prodejci Fujitsu Siemens Computers. Naše společnost tak dává zákazníkům při konfiguraci zařízení velkou svobodu. Pokud by se přesto našel model, který by tuto službu neumožňoval, budeme postupovat podle licenčních podmínek OEM verze Windows, kde se uvádí, že OEM licence Windows je trvale přiřazena k zařízení, s nímž jste daný software získali. V takovém případě je zákazník oprávněn zařízení vrátit pouze jako celek, tedy hardware i s licencí Windows, a to do 7 dnů od koupě. Zařízení přitom musí být kompletní a nesmí nést známky používání."
Volba No Operating System (bez operačního systému) je zpoplatněna částkou 60 Kč bez DPH.
Vyjádření Microsoftu"Poskytovatelem licenčních práv u OEM software je přímo OEM výrobce. OEM výrobce tedy stanovuje podmínky pro případ, kdy zákazník nesouhlasí s licenční smlouvou s koncovým uživatelem a nechce licenci Windows používat. Výrobce počítače si stanovuje podmínky vrácení licence sám. Pouze na něm záleží, jakým způsobem se s uživatelem vyrovná. Může jít například o vrácení peněz, je možné se setkat i s tím, že zákazník získá pouze kredit pro další nákup. Praxe je ve všech zemích stejná, liší se pouze implementace dle OEM dodavatele." Společnosti Acer a Sony se odmítly k otázce vyjádřit. |
Informace budeme případně aktualizovat.