Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Neurony nejen v mozku (5)

O tom, jak vlastně neuronové sítě myslí, si povíme v dnešní části našeho seriálu. I přesto, že toto téma může na první pohled působit nesrozumitelně, doufám, že pro vás bude zajímavé a přínosem.

Síť s pevnými vahami

Od roku 1943 můžeme hovořit o umělých neuronových sítích. V tomto roce totiž fyziologové McCulloch a Pitts publikovali první článek, ve kterém přesně formulovali model neuronové sítě s pevnými vahami a doložili ho na příkladech. Chci upozornit, že tito dva badatelé byli nejen fyziologové, ale uměli i základní kupecké počty a algebru. Chtě nechtě budeme muset tyto nástroje používat i my, jinak bychom mohli těžko pochopit, jak tyto sítě vlastně myslí. Pro základní výpočty nám postačí dovednosti typu násobení, sčítání, odčítání a případně jednoduché používání funkcí, takže nemusíte mít žádné přehnané obavy z toho, co vás čeká v dalším textu. Vycházet budeme z následujícího seznamu dovolených hodnot signálu v neuronové síti.

Hodnoty v neuronové síti

Slovní vyjádření Číselná hodnota
ano +1
napůl 0
nevím 0 ?
ne -1

Signály v síti jsme zatím chápali jako velmi obecný pojem. Nejčastěji jsou zpracovávány neuronovými sítěmi logické hodnoty. Hodnotě ANO bude odpovídat hodnota +1, protože je to pro nás pozitivní zjištění. Hodnotě NE hodnota opačná, tedy -1 a hodnotě NAPŮL respektive NEVÍM odpovídá kompromisní hodnota 0. Chceme-li pochopit, jak pracuje síť s pevnými vahami, stačí už jen popsat chování jednoho neuronu v tzv. McCulloch-Pittsově modelu. Chování jednoho neuronu je popsáno vzorcem: y=sign (W0 + W1X1 + W2X2 + ... WnXn)

Kdybychom se na tento vzorec blíže podívali, zjistíme, že jsou zde váhy W a signály X, které se postupně násobí a sčítají. Není to nic světoborného. Matematicky jde o skalární součin vektoru vah a vektoru vstupních signálů a tuto operaci zvládají běžně prodavačky v samoobsluze, když zjišťují celkovou cenu nákupu tím, že násobí postupně množství zboží a jejich ceny.
Jak tedy funguje jednoduchý model neuronu z roku 1943? Vezmeme vstupní signály, které mají dovolené hodnoty v rozsahu od -1 do 1, tyto signály postupně vynásobíme vahami a výsledné hodnoty sečteme. Součet může vyjít jako číslo záporné, kladné, nebo nulové. Ve vzorci uvedená funkce signum vlastně násilím signál zdeformuje tak, aby zase nabýval buď hodnoty 0 v případě, že součet je nulový, hodnoty +1, když je součet kladný, nebo hodnoty -1, když je součet záporný. Takto vzniklý výstupní signál neuronové buňky Y nabývá opět logických hodnot ANO, NE, NAPŮL a je vhodný k dalšímu zpracování. Nejkrásnější na období od roku 1943 do roku 1969 bylo teoretické i heuristické snažení badatelů vedoucí k určení konkrétních vah v síti. V prvním období, které bylo vysloveně heuristické, se nepředpokládalo, že by tyto váhy určovaly nějaký systém automaticky, ale autoři se pokoušeli nalézt různé kombinace ručně. Abychom si přiblížili situaci, podívejme se do tabulky, kde máme veškeré podklady pro řešení prvního problému s duhou.

Kdy vidím duhu?

Prší Svítí Rozhled Duha
-1 -1 -1 -1
-1 -1 +1 -1
-1 +1 -1 -1
-1 +1 +1 -1
+1 -1 -1 -1
+1 -1 +1 -1
+1 +1 -1 -1
+1 +1 +1 +1

Jako lidé máme jasnou zkušenost s tím, že duha není vidět jen tak někdy, ale pouze v případě, kdy současně prší, svítí sluníčko a máme dostatečný rozhled. Potom můžeme při souhře těchto okolností, která nastane málokdy, duhu spatřit. Uvedená tabulka tuto skutečnost popisuje pomocí +1 a -1. V posledním řádku tabulky je jediný případ z osmi základních, kdy je duha vidět. Proto je hodnota výstupu duha rovna +1 pouze v případě, kdy všechny vstupy jsou také rovny +1. Jednotlivé řádky takové tabulky budeme chápat jako vzory k učení neuronové sítě. Celá tabulka je potom množinou vzorů k učení. Při nastavování sítě jde o to, jak všem řádkům vyhovět a nalézt ty nejlepší hodnoty vah W0, W1, W2, W3. V raném období se tyto úlohy řešily zkusmo a heuristicky, a proto se rovnou podívejme na další obrázek, jak takové řešení vycucané z prstu vypadá.

Vidíme zde vstupní červené neurony se slovním označením vstupním výroků a výstupní modrý neuron s výstupním výrokem o duze. Všechny tři váhy od vstupních neuronů mají váhy rovné +1. To znamená, že všechny tři vstupy mají stejně velkou a ještě k tomu pozitivní šanci svou kladnou hodnotou způsobit, že by duha mohla nastat, zatímco jejich záporné hodnoty budou působit proti vzniku duhy. Všimněte si, že v modrém výstupním neuronu je napsáno číslo -2, které odpovídá váze W0. Jak vlastně postupovat při výpočtu výstupního signálu podle uvedeného obrázku? Stačí hodnoty všech vstupů vynásobené +1 sečíst a přičíst -2. Pokud vyjde kladné číslo, zajásáme, protože bude vidět duha. V případě záporného součtu nám duha vidět není. Musíte uznat, že hledání celočíselných vah je dobré na bystření vlastního rozumu podobně jako třeba luštění křížovek. Měli jsme štěstí, že problém s duhou není těžký, a právě jsme vytvořili logickou funkci AND - a současně.
Aby vám z těch jedniček a nešla hlava kolem, pro dnešek na tomto místě skončíme. Příště vyřešíme další logický problém - Kdy jsem spokojen? a zabrousíme i do teorie veřejné volby - k tzv. Hlasovacímu problému.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....