Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Mobilní data (4)

GPRS se ozývá z úst téměř každého, kdo měl kdy, co do činění s mobilními technologiemi. Podívejme se mu na zoubek.

GPRS

Služba GPRS (General Packet Radio Service) má již ve svém názvu obsaženo, že funguje na principu přepojování paketů. Tím se zásadně odlišuje od služby HSCSD, která příslušný počet slotů vyhrazuje a vytváří vyhrazenou přenosovou kapacitu, která se v čase (po dobu existence spojení) nemění. Služba GPRS nic takového nedělá, data přenáší po blocích (paketech) a pro jejich přenos může použít více slotů současně, podle toho kolik jich má k dispozici. Efektivní přenosová rychlost, dosahovaná službou GPRS, je proto proměnná, což dále ovlivňuje i samotný princip přepojování paketů (tyto se mohou určitou dobu zdržet v některém z přepojovacích uzlů sítě na své cestě ke koncovému příjemci).

Omezením je zde opět schopnost koncového zařízení používat určitý počet slotů současně. Dalším praktickým omezením pak je kapacita sítě, u které si lze představit že pracuje s následující hierarchií priorit v rámci každé buňky (zjednodušeně):

  • nejprve jsou uspokojeny všechny požadavky na hlasové hovory a požadavky na CSD a HSCSD přenosy
  • následně (ze zbylých volných slotů) jsou uspokojeny všechny požadavky na GPRS přenosy v rámci dané buňky

Jak jsme si již uvedli výše, významnou předností služby GPRS je to, že v době kdy nic nepřenáší, také nic nespotřebovává (žádné zdroje mobilní sítě GSM). Proto nebývá zpoplatňována podle doby existence spojení, ale podle objemu skutečně přenesených dat. Délka spojení zde dokonce není relevantní, spojení jako takové může existovat i trvale. To je zajímavé například u připojení k Internetu, kdy uživatel může být trvale v dosahu (například pro el. poštu, chat apod.), ale za dobu kdy nic nepřenáší také nic neplatí.

V ČR nabízí GPRS oba největší mobilní operátoři, Eurotel a Radiomobil (zatímco Český Mobil byl v době psaní tohoto článku těsně před jeho spuštěním). U Eurotelu se jedná o službu GPRS Instant, která je zpoplatňována opět v závislosti na zvoleném tarifním programu - v případě tarifu Data, s měsíčním paušálem 195 korun, vychází cena na 3 haléře za 1 přenesený kilobyte dat (v případě připojení k Internetu), a 40 haléřů za 1 KB při použití GPRS jako "nosiče dat" v rámci služby WAP. U Radiomobilu jsou ceny GPRS téměř shodné - v rámci tarifu GPRS pro (s měsíčním paušálem 199,- Kč) přijde 1 přenesený kilobyte také na 3 haléře. O něco lacinější je použití GPRS pro potřeby WAP-u, kde 1 kilobyte přijde na 30 haléřů.

EDGE

Služby HSCSD a GPRS, které sází na slučování slotů používaných současně, jsou skutečně maximem, které lze dosáhnout při zachování stávajícího způsobu fungování mobilních sítí GSM. Další zvyšování přenosových rychlostí se již musí ubírat cestou ještě zásadnějších změn. Samozřejmě lze zcela změnit koncepci celé mobilní bezdrátové sítě, zvětšit používané rozsahy frekvencí (používané přenosové kanály), k tomu případně změnit i používané způsoby dělení (multiplexu) - touto cestou se ubírají připravované sítě 3. generace (sítě UMTS, Universal Mobile Telephone Standard).

Ještě jinou cestou se ubírá řešení, které dostalo název EDGE (od: Enhanced Data Rates for GSM Evolution, doslova: zvýšené datové rychlosti pro vývoj GSM). Zachovává stávající frekvenční pásma a kanály, používané v sítích GSM, ale mění způsob modulace - původní dvoustupňovou modulaci GMSK (Gaussian minimum-shift keying) nahrazuje efektivnější osmistupňovou modulací (eight-phase-shift keying). Díky tomu dosáhne EDGE na 1 slot rychlosti 48 kbps, což při využití všech 8 slotů současně dává úctyhodných 384 kbps. V podmínkách optimálního příjmu signálu může EDGE dosahovat dokonce až 69,2 kbps na 1 slot.

Důležité přitom je, že nasazení EDGE ve stávajících sítích GSM je relativně snadné, protože tato technologie zachovává jak šířku jednotlivých přenosových kanálů (200 kHz), tak i jejich dělení časovým multiplexem na 8 částí (slotů). Kromě softwarových upgradů je ale nutné v každé buňce (resp. u každé základnové stanice) instalovat nový transceiver. Dále jsou samozřejmě nutná taková koncová zařízení, která EDGE a jím používaný způsob modulace používají. V době psaní tohoto článku nebylo na našem trhu žádné koncové zařízení podporující EDGE, a ani žádný z našich operátorů tuto službu nenabízel (ani nesignalizoval její plánované nasazení).

Technologie EDGE je všeobecně považována za určitý mezistupeň mezi stávajícími sítěmi GSM (považovanými za mobilní sítě 2. generace) a budoucími sítěmi UMTS (sítěmi 3.generace). Umožňuje dosahovat rychlostí, které se blíží rychlostem sítí 3. generace, ale využívá zdrojů sítí 2. generace (přenosových kanálů). Proto je tato technologie zajímavou alternativou pro ty operátory, kteří z jakéhokoli důvodu nezískají licence na sítě 3. generace a s nimi spojené přenosové kanály. V současné době, kdy se nástup sítí 3. generace zkomplikoval dobře známými problémy s cenami příslušných licencí, je možné že se EDGE jako technologická alternativa stane velmi atraktivní a dočká s praktického nasazení.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....